(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче! /тема 35/

  • 81 737
  • 739
  •   1
Отговори
# 615
  • Перник
  • Мнения: 4 869
Включвам се за пръв път тази година с пожелания за здраве и успешна година в градините и не само! Simple Smile

На "Лактофол" съм купувала само течен тор за цъфтеж на орхидеи. Те не цъфнаха, но полях с него мушкатата и не се спряха цяло лято Grinning Не знаех, че имат и семена.
Аз винаги си правя разсад. Е, и майка ми ми дава по някое коренче. Не подбирам много-много каква марка семена купувам. Като сортове избирам розови домати (обожавам ги) и Идеал (за мъжа ми). Досега винаги са се получавали. Миналата година за последно садих черита - след като синът ми отказа да ги яде, тази година смятам да ги пропусна.

# 616
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 286
трудно видях третия Simple Smile а съм любопитна.
идеал и трапезица са средно едри, стегнати домати.
идеал е по-подходящ за консерви, трапезица стават и за салати.
биволско сърце е друга бира Simple Smile Simple Smile Simple Smile едър, сочен...
малко лирично отклонение.
садила съм трапезица, бонония и идеал в старата градинка, безколово, страхотен добив, безпроблемно отглеждане.
биволско сърце, сърце на албенга... са много вкусни сортове, но са податливи на какви ли не заболявание и като се тегли чертата, дали са по два-три... айде 5 големи домата, няколко по-дребни, но като цяло по-малко количество от останалите сортове.
Simple Smile но са вкусни - няма спор.

# 617
  • Мнения: 6 103
st. Dobri  от изброените само сърцето на Албенга съм сяла и наистина много малко произведох, а родителите ми основните зимнини от тях правиха , не знам как го постигнаха.
Днес мъжа ми е взел домати - Рио гранде и пипер Паланачко чудо. Обяснявам че е рано за пипера за доматите  колкото за парника уж се разбрахме , прибирам се и пипера насят и лавандулата Thinking бърза човека , но за къде и той не знае.

# 618
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 286
Simple Smile поощрявай го, не го порицавай.
старае се човека. Simple Smile
и аз съм решила рано да засея чушките, че все късно ми става разсада.

паланачкото чудо май си е нашият "Магарешки уши" Simple Smile  Simple Smile
може и да бъркам де.

# 619
  • Мнения: 6 103
Разбира се че го поощрявам , сега почти е направил стойка за ягодите.Идентична с тази и капково е монтирал само се чуди къде да я постави
на този студ обаче като си науми нещо не се отказва.

# 620
  • Португалия
  • Мнения: 4 373
ЗА много години на всички, и спорни градинарски дни!

ох, и разсад за домати е време да се слага, а аз дори нямам къде сега
при нас си има години, и години...
доматите са с първостепенна  важност унас, затова вскяка година уж ще е по-малко, но накрая стигаме до по 200 корена поне
но Албенгата за мен иска  повече от майсторлък
обичам го повече от биволско сърце, и му отделям повече внимание от всички други
правя разделение във времето/ ранни,среднокъсни и късни/
разделение по сортове- един местен, Албенга,Биволско сърце,черита заради сушени домати, и консервни/които аз пюрирам с все корите и замразявам/
и разделение по начин на отглеждане- колово и безколово

накрая от всичките видове и подвидове , става едно безкрайно въртене и четене в дневника/ записвам всичко кога е садено,кога последно колтучено, кога пръскано/.....но това само докато започне първата беритба
после само забавление следва Triumph
и не смогваме с поливки и бране Rolling Eyes

# 621
  • Мнения: 19 355
Аз съм решила тази година да купя разсад от бабите в съседство. Те си събират семки и са местни сортове, които се надявам да са по-устойчиви.
Да ви се похваля, че имам една огромна тиква от тези кръглите със сивата кора. Вчера правих супа и стана много вкусна. А и семките са плътни и страхотни за ядене. Чудя се дали да не си запазя малко да засея, но може да е била  хибрид.
Имаме и много земна ябълка и все още сладки картофи.

Някой има ли представа каква е причината за сцепването на стъблото на една млада праскова? Около тригодишна е. Стъблото е разпукано по дължина и е пуснало нещо като клей.
Миналата седмица най-накрая варосах всички дървета и се надявам това да запечата и сцепеното.

# 622
  • Мнения: 1 776
Разбира се че го поощрявам , сега почти е направил стойка за ягодите.Идентична с тази и капково е монтирал само се чуди къде да я постави
на този студ обаче като си науми нещо не се отказва.
Това е страхотно, ще накарам и мъжа ми да направи за ягодите, че нещо напоследък неможем да случим на сорт ли, не ги ли поливаме достатъчно незнам...Интересно ми е как се прави капково на такъв тип сандък, а искам да попитам за сорт на ягодите, какво ще ме посъветвате да взема...

# 623
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Реа, добри традиционни сортове си взела. Трапезица е безколов, другите два - колови. Подкрепям констатацията за добива - биволско сърце дава първите 1-2 домата едри, следващите няколко дребни, но зависи и от почвата - при дълбок чернозем, като при свекърва ми растенията са отрупани отдолу-догоре. Трапезица ражда добре, Идеал е средно родлив, обаче мно-о-ого вкусен за тези, които обичат домати с изразен вкус и кисела жилка - като мен.
Запази си семена от първите китки (остави домата добре да узрее, можеш да му вържеш червена панделка, за да не го бере никой) - и трите са директни сортове и догодина няма да купуваш семена.

# 624
  • Мнения: 11 469
amica1, благодаря, много добре си ми обяснил! Ще си запиша, че съм почнала и да забравям. Идеята с панделката е много добра Simple Smile
Трите сорта по едно и също ли време мога да им направя разсад?

# 625
  • Мнения: 6 103
Ето и стойката вече с  ягоди , аз съм скептчна дали ще се хванат ,но  мълча и се усмихвам .

# 626
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 286
Simple Smile защо да не се хванат. тия дни си е топличко, до напролет ще се вкоренят...
дано няма екстремно ниски температури, че ако пръстта е мокра ще замръзне и ще замръзнат и корените.
Simple Smile

# 627
  • София
  • Мнения: 5 205
Загубен е истинския сорт Идеал. Агроном, който се опитваше да открие истински семена беше натоварил мен и други хора с отглеждането, да търсим. Но аз провалих първата реколта с болести, а втората и третата година се провалиха разсадите.
Човекът почина, светла му памет!
Описанието на истинския Идеал е главозамайващо. При социализма се е случвало това.

# 628
  • Мнения: 594
Миналата година продавачката в магазина за семена ми препоръча сорт Ръгби, послушах я. Наистина бяха много хубави, ранни ,розави и имаше много добив. Тази година мисля пак да садим от тях. При вас явно е по топло. Ние сме близо до София и аз съм си записала,че миналата година съм ги сеяла края на февруари и бяха готови към края на април за садене.Преди това време при нас е доста студено и те трудно растат.

# 629
  • Русе
  • Мнения: 2 613
За много гидини!!
На мен ми хареса сорт Картие, но не намирам опаковки за непрофесионалисти, в смисъл  по малки от 100- 200гр.

Общи условия

Активация на акаунт