(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче! /тема 35/

  • 81 576
  • 739
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 5 190
Купувам кисело зеле през последните две години с голямо разпитване, но винаги намирам по пазарите зеле само със сол и естествени добавки за вкус и запазване. Естествено търся до голямото затопляне Simple Smile
Кой въобще слага тези отрови доброволно в храната си?

# 661
  • Пловдив
  • Мнения: 1 155
Честно казано, нямам никакво доверие на "домашното" по пазара. Лелката, от която купихме зелето (прясно) ни даде съвет да си купим от аптеката натриев бензоат и така нямало да хваща бяло отгоре, щяло до лятото да трае. Лично тя в нейното си слагала всяка година. Направо щях да падна, никога няма да сложа тая отрова.

Мисля, че тези, дето продават кисело зеле със сигурност слагат.

# 662
  • Мнения: 1 705
Слонче, ще се изненадаш колко масово се използват всякакви химии и овкусители.
Маца, права си, те са и много хитри, усещат какво искаш да чуеш и точно това казват. Пръскано, не пръскано, с бензоат, с аспирин, без аспирин, каквото го търсиш, точно такова е  hahaha

# 663
  • Пловдив
  • Мнения: 1 155
Лошото е, че повечето търговци изобщо не осъзнават, че са вредни. Щом се продава в аптеката, не може да вреди Angry

# 664
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Преди десетина години лежах в болница с една възрастна  жена от Горубляне, та тя ми каза да слагам лимони в зелето. Каза, че като и стане лятото в градината си прави кисело нарязано в голяма тенджера и отгоре го покрива плътно с кръгчета лимон.  Аз на 30кг зеле слагам 4-5 лимона нарязани на четвъртинки. До сега не съм имала фал.  Единственото условие е да го сложа тогава кагото ми хареса на киселина и сол. Не става по-кисело след лимоните.  Е цвят хваща и трябва да се чисти.

# 665
  • Русе
  • Мнения: 2 605
Малко зеле правя и си го  изяждаме преди да побелее. Колкото до "домашното" изумена оставам с какво и как пръскат хората. Или пък логиката..ядем го преди изтичане на карантинния период, нооо добре го измиваме, белим, киснем във вода и прочие.

# 666
  • Мнения: X
Тази година ще минем без кисело зеле. Малко зеле ми се роди и предпочетох да го настържа с моркови в робота, в буркани и стерилизирах.

# 667
  • София
  • Мнения: 5 190
Много търсих агрокалендар, но да е без препоръките за задължителни химически пръскания. Има ли в интернет, книга ли да купувам?

# 668
  • тук, на мястото си
  • Мнения: 21 807
Никога не съм слагала бензоати и други химии, само сол и вода. Периодично му обирам бялото отгоре и в края на февруари ако има останало го затварям в буркани. Правила съм и торбички с листа за сърми, които слагам във фризера.
Заслон, какъв агрокалендар търсиш?

# 669
  • София
  • Мнения: 5 190
Търся  по месеци за всички дейности в земеделието (плодове, зеленчуци, овошки и декоративна растителност Simple Smile )
Но по сайтовете тази информация е оскъдна, за сметка на вменяването как и коя химия да се използва.
Аз съм начинаеща и книгите, които имам за биоземеделие вече са ми смешни - едната от Австралия, другите от Алпите.

# 670
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
http://m.nivabg.com/calendar/

Не е био, но за мен е доста добър.

# 671
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Малко зеле правя и си го  изяждаме преди да побелее. Колкото до "домашното" изумена оставам с какво и как пръскат хората. Или пък логиката..ядем го преди изтичане на карантинния период, нооо добре го измиваме, белим, киснем във вода и прочие.

И нашият съсед ни дава "домашни" домати, пръскани n пъти с всевъзможни химии, а пролетно време колко амониева селитра се пръска по двора, не мога да ви опиша. И яйцата са му "домашни" - кокошките се хранят със смески от магазина, за да снасят повече. Натриев бензоат на времето баба ми слагаше в някои туршии. Аз слагам в зелето само морска сол, вода и червено цвекло - за цвят. До март издържа без проблем. Тази година за пръв път мерих солта с везна и зелето е идеално на вкус, не е твърде солено.

# 672
  • София
  • Мнения: 5 190
Много ми хареса! Благодаря!
Благодаря и за другите съвети!

# 673
  • София
  • Мнения: 727
Колко сол се слага на киселото зеле?
Все не можем да уцелим и все става много солено.

# 674
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Колко сол се слага на киселото зеле?
Все не можем да уцелим и все става много солено.

Аз слагам 50 гр. на 2 литра вода. Така си я разтварям на по малко, че ми е по-лесно Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт