(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче! /тема 35/

  • 81 546
  • 739
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 4 753
Дъждец, готов разсад ли си купила? Иначе хибридите са си ок, но ако не събираме сами семена от тях...
Доматите са самоопрашващи се, но все пак нещо трябва да ги клати - вятъра или ние, докато връзваме, колтучим и се мотаем около тях, тъй като в оранжериите няма много вятър...

# 91
  • Мнения: 19 296
Готов разсад. Не семената са хибридни, а някой е събрал семе от домат, който е бил хибрид и е направил разсад. Това ми казаха и в агроаптеката. Първо ме питаха дали съм торила с азот точно, но не съм. Само една шепа угнил оборски тор съм слагала в началото. Доматисвах към 15 пъти. Миналата година купувах разсад от друго място и изобщо не съм пръскала с доматин. Имах много домати. Сега имам няколко растения, които са също от друго място и са вързали нормално.

Последна редакция: сб, 24 юни 2017, 09:24 от Пролетен дъждец

# 92
  • Мнения: X
Дъждец, нека от агроаптеката научно обосноват мнението си, че ако се събере семе от хибрид и се засее, ще се получат ялови домати. Е, нали хибридът е от домат и домат, не е домат и котка... Някои хора дори са успели да си съберат семена от хибриди и да получат нов сорт, който им харесва (възможно е и обратното, разбира се). Тази година засях два вида черита точно от такива семена, събрани от хибриди. Едното е сигурно от хибрид, а другото е под въпрос. Вързали са и двете и чакам резултата. Имам едно на ум, че може да не ми харесат доматчетата, но за експеримента ще чакам. В градината тук-там имам завързало доматче, в оранжерията са направо огромни. Не съм пръскала с доматин. Отваряме да се проветрява яко, за да няма болести. В градината е нормално да се забавят - садих около 22-25 май. Пръскала съм ги два пъти с копривена настойка и също толкова ги полях с малко по-силен разтвор от същото. Половинката ми бае да съм торяла, но знам, че се тори, когато има поне една китка вързали домати или нещо подобно беше. Ще подхранвам с шербет от оборски тор (нали торене значи да се слага директно тор в градината). Лабрадорите, въпреки връзването, са се изкривили от домати в оранжерията. Първото доматче откъснахме на 30 май, изпуснахме го на земята и го изяде кучето  Crazy.

# 93
  • Мнения: 1 705
Имам малко страничен въпрос, мога ли да използвам препарат за мравки в една саксия с цвете, ще пострада ли цветето?
Ето снимки от преди една или две седмици
първите ми вързали домати, по-късните също имат доста доматчета  Heart Eyes
[imghttp://media.snimka.bg/s1/5929/038101131.jpg?r=0]http://[/img] имаме и доста тиквички, лошото е, че мъжът ми напръска с ридомил голд, дългичък му е карантинният срок... Той смело яде, на децата се притеснявам да дам, ще сменим препарата. Доводите му са, че тиквичките са вързали, след като е пръскал, и не са били в контакт с препарата  newsm78
много малини
дюли
огромна леха с красота
[imghttp://media.snimka.bg/s1/5929/038101142.jpg?r=0]http://[/img] и зелен боб има, само да го ядяха и децата

# 94
  • Мнения: X
Мама Гали, след четене и опити разбрах, че мравките бягат от чесън. Голямо спасение! Ако обаче са въшки и мравките ги разнасят, пръскай със зехтинено-сапунената емулсия няколко пъти, отделно разхвърляй нарязан чесън (или пресован). На въпроса дали ще пострада цветето, убедена съм, че няма да му стане нищо. Simple Smile Подсети ме, че имам едно резниче от рози, което има пъпка и са го налазили някакви твари (разхождат се по пъпката като у дома си). Отивам да го спасявам! Simple Smile
Страхотни малини! А касисът върза ли? При мене този от резници има по някое и друго плодче. А големите два храста са станали като стена от касис, чак страх ме хваща какво ще ги правя. Явно там, където са, им харесва.

# 95
  • Мнения: 1 705
Алис,
Скрит текст:
направили са си май мравуняк в саксията, гризат му листенцата, то е насекомоядно цвете, подарък на детето ми, боря се да го изгледам, и без това ми е трудно и сега тези гадини, в опитите си да докопат мухата изгризват направо листенцата на горкото жвете  Crazy

# 96
  • Мнения: X
Пръскай смело тогава Simple Smile.

# 97
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Вчера обрах касиса. Само около килограм от 6-7 храста  Confused. Предполагам, че не се справям с резитбата.
Направих 4 бурканчета сладко, де, мъжът ми много го харесва  Simple Smile

# 98
  • Мнения: X
Не разбирам много от резитби, но всяка есен подрязвам по около педя от всяко клонче. Ако някъде ми се стори, че са прекалено нагъсто, режа по-дълго клонче. Имам снимка от края на май месец. Двата храста са касисовият масив вдясно. Миналата година дадоха по половин килограм всеки. Засадени са през пролетта на 2014. Мястото явно му харесва като слънце, напояване, почва.
Четох в нета по руските сайтове, че го смилат, смесват със захар и това е. Но много гъсто се получи като цяло, а очаквах да има сок. Преди съм правила ред касис, ред захар.

Айяла, ти как прави сладкото?

# 99
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Страхотно изглежда касиса. Нашият е стар, над 10 години, със сигурност.  Четох в нета за някакви 5годшини, двугодишни клони, обърках се.

# 100
  • Мнения: 1 705
Като пишете за касис, миналата година имах плодчета на новозасадените храсти, а тази година нито едно плодче, каква може да е причината? Възможно ли е да е проблем това, че бяха позасенчени от граха, който се оказа прекалено близо? Или пък някаква моя грешка, не съм ги рязала, защото бяха направо бебета и ме беше страх да не ги съсипя нещо. И кога трябваше да се набодат нови пръчки, есента или напролет? Мисля да си отрежа 3-4 и да си ги посадя.
Аз ще си изкоренявам май червения касис, никой не го яде, правих компот, който ми се стори със странна миризма, изобщо не ми допадна, така че да не ми заемат място само и да развъждат въшки...

# 101
  • Мнения: X
Гали, значи наистина си имала плодчета, а аз имах само цвят миналата година. Режи наесен, забоди пръчките. Бебета, големи, всички ги рязах и добре им се отрази.

# 102
  • под дъгата
  • Мнения: 89
Привет , градинари ! От известно време надниквам в темичката ви- начинаеща съм и ще се постарая да си отгледам зеленчуците без химия. Появи се черна мушичка по доматите​, пръскаха със сапунено- зехтиновата емулсия. Колко често да пръскам с нея?

# 103
  • Мнения: X
Имам две годжи берита от семена и след като ги засадих в градината, не мръднаха около месец. Сетих се да опитам да ги резна малко отгоре и това даде резултат. На едното са му изкарали нови клончета и листенца в долния край, а другото се оказа на сянка, та не знам дали ще оцелее. А посаденото преди 2-3 години годжи миналата година почти нямаше плодове и есента го окастрих много здраво. През пролетта се облисти с много и красиви клонки и листа, наложи се да го вържа, че се разпери пред касиса и малините. Simple Smile Интересно ми е дали тази година ще има плодове. Мама Гали, сигурно и с касиса е така, иска си резитба. Асмата също я орязах в края на февруари и ми беше притеснено дали ще изкара. При нас е по-студено, но вече цъфти, има бъдещи гроздове, надявам се. Малините също се раздават на 100%, тях ги режа на по метър от земята и на тези отрязани стъбла израстват плододаващите. Ще им хванем чалъма!

# 104
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Леле, какъв пек е в Златията.Не се диша.  
Значи за връзването на доматите.
Говоря за навън.Уточнихме  в предни теми че първият цвят се появява след шестия лист.
Аз обикновено си садя доматите  когато е заченат  5-тиялист/клонка/ .Това ако е вече пикиран.Ако е по голчм заравям долните и остават 5 отгоре.  
На всеки стрък слагам колец. Привръзвам за колеца  и  под третата клонка  под върха,  връзвам,  панделка и на тела.Това винаги  защото домата може да е с по слаба коренова система и да клюмне. После развръзвам  и връзвам под разклонението  преди първия цвят.   На 50 см от земята  е поставен първия тел , здраво завързвам за колците тела и добре опъвам тела. Всички култуци до първия цвят махам.Преди първия цвят растението само се раздвоява и двата култуци са почти еднакви.Всичко връзвам на панделка. Първата връзка ми е под раздвоението връзвам и правя панделка/ това ми осигурява хлабина/ и опъвам здраво и връзвам на тела само на панделка.Двата култуци като цъфнат не непосредствено под цвета а на по долната клонка  . Пак връзвам , панделка и на първия тел  само панделка.
Нататък на тези 2 култука пак оставям пак само по два и връзвам вече на втория тел, който е пак на 50 см от първия.Вързалките дълги . Когато заякналото  веяе  стъбло минава край тела с къса вързалка връзвам за тела на осморка. Така не се свличат и изкривяват стъблата. .
Това за слънчеви домати от парника с пипера. . .
Значи всички се втурнаха да садят ранни домати и аз взех 6 стръка.Насадих ги един месец по рано  от слънчевите, сега резултатът е  садените по късно имат повече домати.  Ооообаче времето дъждовно и първия цвят  на ранните не върза и имам само по едно доматче а късните връзват на клонка. .
Да появиха се черните мушици.Но доматчетата са ми колкото яйце, и дори да напръскам с по  силен препарат , например като акаризин и ридомил голд и листен тор,   действието им ще изчезне преди да узреят. Един път ги пръсках така . Сега ще ми е втори път , Ноооо много трябва да се пазят цветовете вече някъде и на третия цвят.
За това чакам   юлския дъжд , та да вържат преди това.
Вижте живеем в ЕС , препаратите вече са под контрол. .Като добавим и търговците че ги поразреждат ,
Съвсем си е био .
По късно ако се появят някакви гадинки , с Вазтак нов с действие една седмица , който не е стария вазтак и някакъв друг препарат за мана. Още не съм го измислила. .
Малко засуших растенията за да цъфнат по рано , всичко на всичко съм ги поливала 4 пъти.
Сега трябва да зачестя с поливането на по една седмица. .
      

 

Последна редакция: пн, 26 юни 2017, 23:35 от rorik

Общи условия

Активация на акаунт