Бюджет във връзката/семейството

  • 25 152
  • 236
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 756
А защо трябва да се спестява  newsm78

Ти си ми сестра близначка  bouquet Тая дума се старая изобщо да не я употребявам, обичам мноооого ориз и обожавам да пътувам.
 По-темата май най-смислено е естественото израстване в професията и както се беше изписало - ако няма такова, да се сменя работата и да се търси професионално и личностно развитие.

# 61
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
В моя фризер в момента ще видите лед и евентуално някоя кутия сладолед, ако сме имали гости, друго няма. Зимата имам пакети  чушки, домати и разни зеленчучени неща,  които съм замразявала за готвене.  
Какви са тези млека, които купувате и Ви карат по 2 седмици?!
Направо като чета лошо ми става, всичко замразено, всичко консерви.
Това е пестене от качеството на храната, и според мен ако в момента не сте в някаква нужда, и сте притиснати не е правилно да се прави.
Сега е момента, в който всичко е свежо и хубаво. Не през ден или седмици пазарувам. Всеки ден мъкна зеленчуци и плодове в торбите след работа. Купувам по- малки количества, но купувам всеки ден. За мен това е и удоволствие, от което не искам да се лишавам.
На "едро" веднъж в месеца пазарувам само козметика, пакетираните храни и там всякакви варива, препарати, подправки, олио, зехтин  и т.н. Рабира се гледам и промоциите, ако някое от нещата, които ползвам е в промоция, ще се запася малко повече от него.
За това какво да сготвим е различно- понякога се питаме и се чудим, през ден г/д се готви даже май всеки ден. Той просто една малка тенджерка я няма за нищо и си я изяжда за един ден. Аз и готвя  в малки количества, понеже ММ повече от 2 дни една манджа няма да яде, а не искам да замразявам.  Понякога отварям брошурата и гледам нещо е на промоция и хоп - това ще се готви днес.
Ние сме 1/2 азиатско семейство, ориз сготвен има винаги, готвим в rice cooker. Една топка ориз се слага г/д на всичко. Така е научен ММ да яде от дете, и аз покрай него започнах така.

Последна редакция: ср, 21 юни 2017, 13:48 от crossfade

# 62
  • Мнения: 41 206
...каквото се сготви не се изяжда веднага и се разваля, или срока на годност изтича и се хвърля.
Че хладилник нямате ли? Според моя дългогодишен опит една готвена манджа, държана в хладилник, издържа поне 3 дена. Е за три дена все ще я изядете, защо хвърляте??? Хубаво е, разбира се, всеки ден да има нова манджа, ама при заети хора не се получава. Аз лично предпочитам да се сготви нещо в "голямата тенджера" и да има за 2-3 дена, но пък да ми остава свободно време. Но манджа не съм хвърляла, защото се е развалила newsm78

Въпросът е, как след като и двамата долу горе уеднаквим доходите си, да почнем да заделяме в спестовна сметка? Как разпределяте бюджета си, общ ли е, на 2 ли цепите стотинката, има ли случаи в които единия чувства, че поема по-голямата част от сметките, има ли някакво напрежение? Всеки има ли си отделни спестявания при спешни случаи или всичко е общо?
Ние сме старомодни и всичко ни е общо. Не се делим кой получава повече и кой по-малко, още повече, че с годините това се променя. Всеки допринася според възможностите си и харчим според нуждите. Естествено, имаме и отделни сметки, но това се прави за диверсификация, а не за да има мое и твое. И двамата знаем всеки един актив къде е и колко е, а на чие име е е само подробност. За мен това е нормалното за едно семейство, но за съжаление май болшинството семейства не са така, а има "моите пари" и "твоите пари". Та как ще е при вас си зависи от това какви са ви навиците и ценностите.

# 63
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Какви са тези млека, които купувате и Ви карат по 2 седмици?!
Направо като чета лошо ми става, всичко замразено, всичко консерви.
Това е пестене от качеството на храната, и според мен ако в момента не сте в някаква нужда, и сте притиснати не е правилно да се прави.
Сега е момента, в който всичко е свежо и хубаво. Не през ден или седмици пазарувам. Всеки ден мъкна зеленчуци и плодове в торбите след работа. Купувам по- малки количества, но купувам всеки ден. За мен това е и удоволствие, от което не искам да се лишавам.
Съкратих поста, извини ме, но за по-лесно четене.  Peace

Ето така.

Скрит текст:
Млякото, което купувам, е ultrahocherhitzt на немски, т.е. пастьоризирано, но по специална технология на висока Т, нз подробности  Whistling. То има месеци срок и няма предписание да се държи в хладилник. Моето стои в един шкаф на балкона, примерно.

Давах в други теми пример с ябълки - не обичаме много, но декември месец взех 1кг, 6 ябълки в тарелка, покрити с прозрачно фолио. Не ги изядохме, през АПРИЛ!! направих щрудел с тях, нищо им нямаше, тук-таме почваха да омекват.  #Crazy Рядко съм взимала насипни ябълки от местни производители - издържат също седмици, до месец и нещо са откарвали у нас.

Купих скоро къпини, но ги забравих в хладилника  #Cussing out. Ядохме ги на 5я ден, нещо дребно развалено махнах.

Авокадо - ами, няма узряло, поне в близките ми 5 вериги няма. Купувам авокадота в мрежичка, стоят 3 седмици в хладилника, доузряват и тогава ги ядем.

Общо взето, тук зеленчуци и плодове се продават зелени, ама съвсем неузрели. Прави се нарочно, именно за да издържат повече.

Пазарувам в най-нормални супермаркети, най-нормални храни. 90% от хората си пазаруват от тези вериги редовно, както и аз.

# 64
  • София
  • Мнения: 3 175
Откакто избягваме пазаруването "на едро", разходите за храна намаляха. Каквото ми трябва за конкретното готвене - паля количката и до кварталното Ф-ко. И изхвърлянето (и по-лошия му вариант, доизяждането за да не се развали), също намаля. Не зная дали ще мога да го практикувам като се върна на работа, но засега виждам ефект.

# 65
  • София
  • Мнения: 12 374
Да не подхващаме темата за авокадото, че.. ooooh! Вкъщи ядем индустриални количества, но си е такава мъка да го изчакаш да узрее, ама не дотам, че да е кофти отвътре..във фейса даже вицове чета от разни чужденци на тая тема, като: Не мога да дойда на партито довечера защото авокадото ми ще узрее между 21:00 и 21:15 и трябва да го изям  Joy

icey, открихме се  Hug  Simple Smile

# 66
  • Мнения: 168
Благодаря на всички за отговорите, с доста от вас съм съгласна. Някой каза да си повишим доходите. Аз това и правя. Ходих на интервю и почвам нова работа след няколко месеца с добра заплата. За това ми беше и питането, като се повишат доходите да не се харчи, а да се спестява постепенно.

# 67
  • София
  • Мнения: 17 315
Не мога да дойда на партито довечера защото авокадото ми ще узрее между 21:00 и 21:15 и трябва да го изям  Joy

 Joy Joy Joy Страхотно  hahaha

По повод пестенето - обикновено отделяме определена сума в началото на всеки месец в отделна сметка, иначе не става.
Но съм и напълно съгласна, че трябва да се търси развитие и по-добра работа с по-добро заплащане, а не само начини да се спестява. И двете ги правим.

# 68
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Всички зависи дали желаеш и дали си мотивиран да пестиш.Защото с вдигането на приходите много е възможно да вдигнеш и разходите  Simple Smile

# 69
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Всички зависи дали желаеш и дали си мотивиран да пестиш.Защото с вдигането на приходите много е възможно да вдигнеш и разходите  Simple Smile
Така си е, но ако попринцип си спестовен, ще харчиш в началото, като си се видял с повечко пари, ще си накупиш ТВ, коли или който каквото, пък после пак ще си се върнеш на старото ниво, защото сега няма на всеки 3 месеца нов ТВ да си купуваш...

# 70
  • Мнения: X
А защо трябва да се спестява  newsm78

Защото в този живот се случва какво ли не и може да попаднеш в ситуации, в които наличието на заделени пари да е спасителен пояс.

# 71
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 703
И тия идеи дето ти ги дават тука , пазарене със списъци , без списъци , един път на не нам си колко дена - не вършат никаква работа . Пробвал съм ги всичките . Нямаш ли пари в приходната част , със списък , без списък , си все без пари . Laughing
Абсолютно точно  Peace И аз съм ги изпробвала преди време. Сметката излиза, парите ги няма Simple Smile

# 72
  • София
  • Мнения: 12 374
А защо трябва да се спестява  newsm78

Защото в този живот се случва какво ли не и може да попаднеш в ситуации, в които наличието на заделени пари да е спасителен пояс.
На теория знам, че си права. На практика, ми е супер трудно, необичайно даже, да разсъждавам по този начин.

Мъжът ми пазарува по списък, пращам му го във вайбър, иначе го губи  Laughing. Добавя си продуктите за готвене, там съм пас. Аз отивам до магазина до хляб, по пътя се заплесвам нещо и се прибирам с шоколад  Laughing Затова ми е забранил да пазарувам храни.

# 73
  • Мнения: 41 206
За това ми беше и питането, като се повишат доходите да не се харчи, а да се спестява постепенно.

Как да стане всеки сам си решава според ситуацията. Въпросът е да живееш със стандарт малко под този, който можеш да си позволиш според дохода. А доста млади семейства живеят със стандарт малко над този, който могат да си позволят, и така падат в капана на дълговете. От друга страна, ако се избегне този капан и устискате да живеете с 90% от доходите си, след време ще установите, че спестяванията започват да се мултиплицират от само себе си. Разликата се вижда в зряла възраст, когато едни набори таман успяват да си изплатят ипотеката и да излязат на нула, а другите техни набори отдавна са поне с шест цифрени спестявания. Но основата се поставя в ранна възраст, когато 99% от младите не мислят за после.

# 74
  • Мнения: X
Таис, аз съм пареният, който духа кашата и знае, че в някакъв момент практиката подлага крак на теорията и те прасва с правата лопата по главата. И затова гледам винаги да съм с каска.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт