Вегетарианска тема 9 - какво ще готвим днес

  • 72 129
  • 741
  •   1
Отговори
# 675
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 755
Bánh xèo
Veruska4
Ricette etniche
9 febbraio 2018
Lo so, lo so, sono venute bruttine,ma a parte questo pubblico la ricetta perchè il sapore è magnifico..dico subito che le prime due crepes sono andate perse..ci vuole qualche prova per farsi esperienza e dopo che ho capito come fare non mi sono più fermata. Certo, non sono belle e regolari ma prossima volta andrà meglio. Bánh xèo sono delle crepes vietnamite,tipico street food,leggere e gustose da farcire con le verdure a piacimento. Potete farcirle e portare a tavola oppure fare ciotoline con le verdure e crepes da parte. Ognuno se la prepara a gusto suo per poi intingerla in una salsa deliziosa che dà una marcia in più e comunque non deve assolutamente a mancare!

Ingredienti crepes:
400 g di latte di cocco -  400мл кокосово мляко
200 g di farina di riso   -  200гр оризово брашно
1 pizzico di sale            -  щипка сол
1 pizzico di zucchero di canna - щипка кафява захар
2 cucchiaini di curcuma             - 2 лъжички куркума(ей тук си мислех за Бианка)
cipollotto fresco tagliato sottile -пресен стрък лук ситно нарязан
acqua qb per ottenere una pastella fluida - вода,за да се получи достатъчно гъста смес за палачинки
olio per ungere la padella          - олио  за подмазване на тигана.
Ето какви прекрасни палачинки открих днес в един веган блог. Не успявам да кача снимка,но ще пробвам отново.


Хапват се с всякакви зеленчуци, или сосове.

Последна редакция: пн, 12 фев 2018, 18:19 от danilu

# 676
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
такива палачинки съм правила, сладки също са вкусни (без лук, куркума и т.н., само млякото, брашно и малко сол).

спанак с домати, просо и елда на фурна
сладкиш с мак и извара
пърж. картофи
кисело мляко с ленено семе и боровинки (нещо много ми се услади, всеки ден го ям)
кьопоолу
зелева салата

за утре смятам да правя нахут с патладжан.

# 677
  • Мнения: X
Днес си набрахме по малко коприва и мечи лук. Затова утре ще има къри-леща с мечи лук и супа от коприва. Grinning

Крем супа от карфиол с цели парченца моркови, броколи и настърган ементалер; миш-маш; лучена супа (но аз я правя по рецептата на Джейми Оливър), печени кореноплодни (картофи, моркови, червено цвекло, сладък картоф) със сирене/чеснова "майонеза" от авокадо, брауни.

# 678
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
чеснова "майонеза" от авокадо
рецептата моля...

Bärlauch ли сте брали  Shocked

# 679
  • Мнения: 1 422
Има вече левурда ли?

Супа от броколи
Фритата със зелен лук и чесън
Зелена салата
Цвекло, грейпфрут, орехи салата
Крем супа от домати и печен пипер
Сурови бисквити от кокос и малини-много ни харесаха и бързо свършиха. Ще приготвям пак за да осъществя всички идеи, които ми дойдоха, след като ги опитах.

# 680
  • София
  • Мнения: 3 028
Картофени кюфтета с тиквичка на фурна
Кисело зеле с булгур
Печен патладжан с домати
Печено цвекло

# 681
  • Мнения: X
Да, Bärlauch/левурда/мечи лук брахме. Повечето беше още много мъничък, но имаше и много листенца по около 15 см. Вчера се разхождахме на по-ниско и там в гората си беше съвсем пораснал.

asyalein, рецепта е много силно казано. Simple Smile Просто много хубаво счуквам чесъна със сол (като за айоли) и след това добавям и авокадото. Трябва да се получи гладка смес като майонеза. Ние по принцип ядем такива зеленчуци с айоли (чеснова майонеза му викаме вкъщи), но все се чудим какво олио да сложим. Само със зехтин не ни харесва много-много, друго олио не ползваме по принцип... Този вариант с авокадото засега най-много ни харесва, хем е по-полезно, хем не люти и можеш да изядеш повече. Laughing

# 682
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Точно подобно парфе имах на закуска.
Скрит текст:
Чия, накисната с прясно изцедени портокали,банан и надухан ориз. Много ми харесва така приготвена чия.
За днес съм приготвила отново овесени ядки за питки,или бисквитки.  Ще преценявам на място.
на мен това ми звучи като пудинг, а не парфе. Като пудинг или като парфе е на вкус? Защото парфето се реже като кекс/торта, а това с лъжица гледам, че май се яде.

А аз се пробвах да правя парфе без желатин, заместих го с пектин, замина за кофата. И от както не ядем месни продукти, парфе не съм правила. Някой знае ли сполучлива рецепта за заместител на желатина за парфе?

Синьо, а олио от гроздови семки пробвахате ли?

# 683
  • Мнения: 9 991
Точно подобно парфе имах на закуска.
Скрит текст:
Чия, накисната с прясно изцедени портокали,банан и надухан ориз. Много ми харесва така приготвена чия.
За днес съм приготвила отново овесени ядки за питки,или бисквитки.  Ще преценявам на място.
на мен това ми звучи като пудинг, а не парфе. Като пудинг или като парфе е на вкус? Защото парфето се реже като кекс/торта, а това с лъжица гледам, че май се яде.

А аз се пробвах да правя парфе без желатин, заместих го с пектин, замина за кофата. И от както не ядем месни продукти, парфе не съм правила. Някой знае ли сполучлива рецепта за заместител на желатина за парфе?

Синьо, а олио от гроздови семки пробвахате ли?

Aгар Агар разбира се. https://www.zoya.bg/Агар-Агар-желиращ-растителен-агент.883

# 684
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Скрит текст:
Точно подобно парфе имах на закуска.
Скрит текст:
Чия, накисната с прясно изцедени портокали,банан и надухан ориз. Много ми харесва така приготвена чия.
За днес съм приготвила отново овесени ядки за питки,или бисквитки.  Ще преценявам на място.
на мен това ми звучи като пудинг, а не парфе. Като пудинг или като парфе е на вкус? Защото парфето се реже като кекс/торта, а това с лъжица гледам, че май се яде.

А аз се пробвах да правя парфе без желатин, заместих го с пектин, замина за кофата. И от както не ядем месни продукти, парфе не съм правила. Някой знае ли сполучлива рецепта за заместител на желатина за парфе?

Синьо, а олио от гроздови семки пробвахате ли?

Aгар Агар разбира се. https://www.zoya.bg/Агар-Агар-желиращ-растителен-агент.883
Благодаря!  bouquet  А кой го е пробвал за парфе? За желе знам, че става, позната го ползва. И съм си мислела преди да пробвам, но съвсем го бях забравила. Правех чудесни парфета преди, много бързо, и винаги се уважаваха.

# 685
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
имаш предвид замразеното парфе ли?  newsm78
то става и без желатин.

с агар-агар желето става малко по-различно, отколкото с желатин.
незнам как да го обясня...в никакъв случай не е недостатък.
агарът не желира определени неща, май по-кисели (порт. сок и подобни). Thinking
за сметана не вярвам да е проблем, защото можеш да я обработиш топлинно. виж кисело мляко е по-трудно. Peace

иначе стяга по-бързо.
ние много рядко ядем желирани неща и отдавна не съм правила.

иначе пектинът сгъстява, той поема доста вода и се раздува, но не желира като желатин.
същото е и с хуск.
докато неща, желирани с агар-агар, можеш да ги режеш на кубчета. стига да е достатъчно количеството агар.

Синьо, благодаря.
трябва да пробвам.

днес правих крем супа от праз, алабаш (и листата) и картоф.
хумус
доядахме кьопоолуто и кимчито.
кимчито ми стана кисело след 2 седмици в хладилника. за първи път ми хареса вкуса и без купената подправка.
смятам скоро пак да сложа.

# 686
  • София
  • Мнения: 4 321
и аз ще трябва да направя ново кимчи
снощи готвих боб за днес
утре мисля да са калорични радости за момчетата вкъщи: палачинки за закуска, бисквити за през седмицата, а за сирни заговезни още не съм го измислила.
предчувствам, че това ще са ми най-трудните пости като се гледам колко яйца и сирена ми се ядат напоследък, но да видим...

# 687
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 755
 Значи,желирано/ замразено парфе,имах предвид. Пудинга се пече,ако не греша.
Ама и вие,като почнете да уточнявате названия.... как ви се занимава? Нали съм описала как го правя...

# 688
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Явно аз съм недоразбрала 😊 Та, за какво парфе пиша и какво аз имам като разбиране за парфе: бита сметана, плодово сладко, желатин. Желатина го киснех във студена вода, после загрявах да се стопи и стане хомогенно течен, добавям го към сладкото, след хубаво бъркане да хомогенизират двете го добавях към разбитата на пяна сметана. Явно ще трябва да го пробвам агар-агар и ще докладвам.

Желетата много не се харесват в нас, но когато правех парфетата (и шоколадови даже), много бързо се изяждаха.

# 689
  • Мнения: 9 991
Mисля с агара, че ще стане но сладкото не трябва да има лимонтузу в него или  да е от кисел плод. Май от киви и подобни не хващаше. Чела съм само кометари, нито с желатин, нито с агар агара съм готвила.

Общи условия

Активация на акаунт