Проблем след взимане на кръв

  • 15 041
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 810
Здравейте!
Подготвям се за ТЕЛК и отидох да ми вземат кръв. Лаборантката обаче ми пукна вената, получих силно кръвотечение, даже се наложи да се върна, тъй като си бях тръгнала, за да ми промиват мястото и да спрат кръвта. Кръвотечението спря, болката в ръката премина още същия ден, но остана голямо синьо петно около вената. Очаквах, че постепенно ще избледнее. Минаха 12 дни от манипулацията, но петното си седи, не избледнява.
Започнах да се чудя дали да ида при джипито и да я питам дали 12 дни са малко време все още да започне да изчезва синината, защото при други такива случаи е преминавало. Rolling Eyes Имам ли основание за притеснение, или си е нормално да стои синината повече време?
Извинавям се за темата и за въпроса, може би изглежда тъпо да питам за такива елементарни работи, но все пак предпочитам да реагирам навреме, ако има такава нужда.
Благодаря!

# 1
  • Мнения: X
Ън, Хепароид ми бяха изписали за последствията от абокатите и боденето. Облекчеваше, ако искаш вземи си да го пробваш. И преди взимане на кръв препоръчаха да мажа с него. Синки подобни и по месец са ми стояли.

# 2
  • София
  • Мнения: 16 056
Миналата година по това време бях на системи в Пирогов - алергична реакция.
Всичко мина, добре ме лекуваха.
Но следите от абокати и игли си седяха до късна есен.
Синини, като натъртено, грозно изглеждаха ръцете ми.
Ходех си с дълги ръкави и не ги мислих, постепенно се разнесоха.
Може би и аз съм виновна - карах ги да ми смент абоката на 24 ч. Знам, че след по-дълго време може да стане инфекция.
Преди 2 месеца бях на профилактичен преглед - скоро избледня белега от иглата.
А и до сега си влача подута ръка след ваксина против тетанус. От самолет не личи.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 213
След едно сериозно напукване на вените ми /при опитите на некадърна лаборантка да ми сложи абокат/ докторката, при която бях ме посъветва да правя компреси с реванол, като че ли помогна Simple Smile

# 4
  • Мнения: 10 874
Синки подобни и по месец са ми стояли.
И при мен така.

# 5
  • Мнения: 2 480
Репарил гел или риванол+70%спирт-смес 1/2 на 1/2(компрес).

За де не се случват такива неща има едни тънки игли, наречени бътерфлайки. Не всички лаборатории ги зареждат, защото струват 36ст., а обикновените 12ст. Повече от 3г. ми вземат с тях кръв в лаборатории "Синево" и няма никакви синини. Само веднъж едно небрежно момиче използва обикновена и от нея ръката ме боля 3месеца! Синината я оправих за 1седмица, но вероятно е имало кръвоизлив в дълбочина. Скарах се порядъчно и оттогава не допускам същото момиче да пипа. Дори по-миналата седмица тяхната шефка ми го предложи, но аз казах, че не го искам. Без да спори с мен шефката ми предложи друго(най-новото) и то се представи идеално, но пак с бътерфлайка. Аз предварително попитах дали се е научило да ползва бътерфлайки. Повечето хора не са чували за тези игли. На мен ми ги обясни позната лекарка. Освен това предишните лаборантки, които напуснаха ми казаха, че за мен бътерфлайката е задължителна!(за да няма проблеми, разбира се)

https://www.google.bg/search?q=%D0%B8%D0%B3%D0%BB%D0%B8+%D1%82%D … =1164&bih=645

Последна редакция: ср, 28 юни 2017, 00:33 от vl

# 6
  • Мнения: 13 937
Хепароид Зентива ползвам при такива случаи. Един път ме дупчиха 7 пъти за да ми сложат абокат...

# 7
  • Мнения: 2 480
Ужас! Аз мога да дам само втора възможност на дадена лаборантка. Трета не.

Преди 2седмици ми взеха 3пъти венозна кръв за по-малко от 24ч. Останаха точици, като ухапано от комар. Седмица по-късно изчезнаха. Значи, който може и иска върши добра работа.

# 8
  • Мнения: 2 480

А и до сега си влача подута ръка след ваксина против тетанус. От самолет не личи.


А в коя част на ръката е? По-близо до лакътя или до рамото? Въпросът ми никак не е случаен.

В техникума ми се е случвало цял месец да боли! Всички съученици се оплакваха от същото.

# 9
  • Мнения: 46 529
Троксевазин ползвам в такива случаи.
Случи ми се веднъж да дам кръв при една и съща лаборантка 2 поредни седмици. Имах много лека синина (като никога, обикновено ме посняваха чак до китката) и даже щях да я похваля, тя пък ме пита "Аз ли направих това?", като казах да, рече, че било голям срам Simple Smile втория път нищо не остана. Тогава ме предупреди като давам друг път, независимо къде, да предупреждавам. И наистина като кажа, че получавам такива синини взимат така, че нищо да не остане, на следващия ден дори точката на боцнатото едва се вижда. Не кажа ли - синьо Laughing предупреждавам точно преди да ме боднат, не сменят иглите, така че не е от тях, поне при мен.
В рамките на 10 дена ме бодоха в Бодимед и Цибалаб, нямам и следа Peace

Ужас! Аз мога да дам само втора възможност на дадена лаборантка. Трета не...
Като си в болницата и по спешност слагат абокат не винаги си в състояние да осъзнаваш какво става.


# 10
  • Мнения: 2 480
Аз още преди 3г. се запознах и сприятелих с тях. Само 2 от тях допусках да ми вземат кръв дори от пръстчето! Винаги се справяха идеално. За съжаление миналата година напуснаха......Но и сега техните наследнички се справиха идеално. Според мен това е пътя-да търсим способни и да се сприятеляваме. Така вечното ми недоволство от венозно дупчене се изпари.....Налице е комбинация от бътерфлайки+нежно пипане.
А ако сме в болница, Господ да ни е на помощ!

Последна редакция: ср, 28 юни 2017, 00:56 от vl

# 11
  • Мнения: 2 495
Дори и да нямат бътерфлайки ,може да се ползват много тънки игли /детски/.Освен това,може да предупреждавате при проблеми с вените и да посочвате на  кое място  има по-добри кръвоносни съдове.

# 12
  • Мнения: 8 810
Благодаря на всички за отговорите! Simple Smile
Леко ме притеснихте. Ако беше друг сезон, как да е. Сега в жегата няма как да нося дълъг ръкав. А тази синина си личи от самолет, някак ми е неудобно, ако някой се загледа там. Отгоре на това се наложи да ми вземат още веднъж кръв, че съм хронично болна и все нещо ми изследват, но от другата ръка. Този път не ми пукнаха вената, но има малък белег, който ще остане вероятно 2-3 дни. Е, не излизам изобщо от къщи, ако някой ми погледне и двете ръце, какво ще си помисли Tired
Ще пробвам някое от тези предложения по-горе, дано се махне тази грозна синина, че лятото тепърва започва.... Crazy

# 13
  • Мнения: X
Ако не ти се маже редовно с кремове, може да си правиш компрес с хума докато си вкъщи - разтваряш гъста каша с малко вода (става и тази с талка от маските за лице), слагаш в марличка и налагаш за два-три часа. Също помага за разсейване на синини.

# 14
  • Мнения: 13 937
Ти пък, какво може да си помисли човек, че са ти пукнали гадно вената... Аз вече нямам белези и синини, но като ми взимат кръв и опипват вените казват, че са силно увредени от много бодене  ooooh! Та мъката ще е цял живот.

Общи условия

Активация на акаунт