Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим, да обсъдим... - 3

  • 117 520
  • 738
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 5 459
О, дано. И аз съм с панически атаки и тревожност.

# 526
  • София
  • Мнения: 210
Здравейте и от мен!
Аз съм на 43 години и до тази година имах съвсем редовен мц. През февруари обаче пропусна да ми дойде. Март-два пъти с интервал 10 дни между двата. Вторият път всичко си беше както обикновено, но вчера (пада се трети ден от началото на течението), като се събудих превръзката беше подгизнала, нещо което никога не се е случвало. Панирах се, естествено, и веднага отидох на лекар. Каза, че е свързано с възрастови промени, имало и малка киста. Предписа ми  "Примолут-нор" и препоръка да изследвам пролактина и fsh. Притеснявам се малко, защото чета, че да се пият хормони не е "цветя и рози". Още повече, че имам фамилна обремененост с инфаркт и инсулт, а съм и с повишено ниво на фибриногена.
Моля за съвет (естествено ще си запиша и нов час при лекаря, но ще е другата седмица).

# 527
  • Мнения: 1 438
Здравейте. Ще следя темата, която малко късно откривам. Аз съм с обилен МЦ, и търся решение, което засега не съм намерила. Бях при различни лекари. Лаконични повечето, единият ми изписа Дуфастон, който засега не съм почнала, т.к. пия билки за миомен възел.  Някой приемал ли е Дуфастон, помага ли?  Каза ми 3 мес. да го вземам, е това дали ще помогне за толкова кратко време.  Дуфастона не измества ли датата на цикъла, да не почне 2 пъти в месеца да ми идва??
Друг лекар пък ми каза да съм си сложила спирала "Мирена", и за нея противоречия четох. И съм в недоумение. Ще търся друг лекар.

п.п. пропуснах, че имам и Прим-ойл, което е хран. добавка, и засега спрях да пия.

# 528
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 443
Малко по-напред в темата се коментираше доста за Мирена. Може да се върнеш да почетеш.
Аз съм на 44 години и цикълът ми се скъси. Идва ми на около 25-26 дена. Преди беше на 33.

# 529
  • Мнения: 1 438
Малко по-напред в темата се коментираше доста за Мирена. Може да се върнеш да почетеш.
Аз съм на 44 години и цикълът ми се скъси. Идва ми на около 25-26 дена. Преди беше на 33.
Аз четох в една отделна тема за спиралата, на някои помага, на др. - не, някаква нетърпимост и стр. реакции.
Явно е индивидуално,  и преходният период, докато свикне организмът при някои е труден, и я свалят.
Но пък докато не опита човек, как може да знае при него как ще е...
Дано са повече доволните!

# 530
  • София
  • Мнения: 16 217
Всяка спирала има нишка, през шийката, за вадене. По този начин имате винаги отворен достъп за инфекции към матката. Изборът е ваш.

# 531
  • Мнения: 13 986
Малко по-напред в темата се коментираше доста за Мирена. Може да се върнеш да почетеш.
Аз съм на 44 години и цикълът ми се скъси. Идва ми на около 25-26 дена. Преди беше на 33.

И при мен и няколко приятелки се случи същото. И при майка като я попитах е било така. Моят стигна до 24.

# 532
  • Мнения: 23 403
Малко по-напред в темата се коментираше доста за Мирена. Може да се върнеш да почетеш.
Аз съм на 44 години и цикълът ми се скъси. Идва ми на около 25-26 дена. Преди беше на 33.

И при мен и няколко приятелки се случи същото. И при майка като я попитах е било така. Моят стигна до 24.
Моят цикъл от над 30 дни сега е на около 24-25.Така е поне от  няколко години, може би  промяната започна бавно като бях на 37-38, вече съм на почти 41г .

# 533
  • Мнения: 13 986
При мен след раждането на първото дете стана на 28 дена като часовник. След второто което родих на 39 почна да се скъсява. Сложих Мирена на 44 вече бях на 24 дена. Това беше и една от причините.

# 534
  • Мнения: 6 929
И моят цикъл се скъси. От 32 дни преди да родя за първи път на 28 след това. Около 38-40 години се скъси на 26 дни. След второто раждане (на42 г) се запази на същия период. Откакто станах на 46 и половина започна да ми прескача. Ето сега имам пак закъснение от 15 дни.
Доколкото знам е проблем когато се скъси под 21 дни. Peace

# 535
  • Добрич
  • Мнения: 5 481
Два пъти съм приемала дуфастон. И двата пъти беше по две седмици. Веднъж заради галакторея, а втория път заради промяна в цикъла. От него се чувствах изключително дискомфортно. И на мен ми е предписан, но не го вземам.

Спиралата Мирена е на хормонална основа и ако се цели избягване на хормони, не е подходяща.

При мен също има скъсяване на цикъла. От обичайните 32-34 дни на около 25.

Заради обилните течове през нощта слагам на леглото памперсова пелена, от големите 180 на 80 см. Поставям я върху и под сгъната хавлия или сгънато одеало само на моята половина. Така поне чаршафи не пера по спешност.

# 536
  • тук и там
  • Мнения: 11 738
При мен е "точен"уж,но имам зацапване което започва на 21-я ден обаче и го откарвам така до 28-я ден,когати и ми идва.Имам зацапване примерно само след физ.активност,по тоалетната хартия да речем,след полов акт и това е-иначе нищо.Но си ходя със едни по-плътни ежедневни превръзки и е неприятно,защото хем не съм във цикъл уж,хем не е като да  съм като в останалите дни от месеца-без всякакви там зацапвания.
.Мажа се  със прогестерон(не синтетичен),-но пак си го имам зацапването.Със спирала съм-но обикновена.Други симптоми нямам.Цикълът ми не е обилен.Бяха ми изписали един месец противозачатъчни заради киста на яйчника,и след това и Примолут нор.И в месеца със ПЗ си имах това зацапване и след месец със Примолут си го имах и се отказах да го пия(бяха ми го изписали за три месеца).След няколко месеца ще навърша 44 гд.

Последна редакция: сб, 31 мар 2018, 08:49 от Kaisia

# 537
  • Мнения: 1 438
Днес и аз пуснах изследвания. След 17 ч. ще взема резултатите. Не бяха толкова скъпи: естрадиол и прогестерон по 15 лв. Към тях добавих желязо и кръвна картина, заради хемоглобина за общо още 8  лв. и станаха 38 лв. Иначе съм здравно осигурена и рядко ползвам медицински услуги, ама.... Реших, че за желязо и хемоглобин, няма да губя време и да чакам при личната лекарка, а с обилния цикъл /този път през 16 дена/ ми се иска да си видя нивата.

За антимюлеровият хормон ми казаха, че струва 58 лв. и се прави в София и Варна. Обаче гинекологът нали ме посъветва да си избера по-изгодния вариант за изследване, а не и трите хормона и аз пуснах естрадиол и прогестерон. А и за антимюлеровият хормон четох, че има значение за яйчниковия резерв и е особено важен за забременяване...


Вела,  тези хормони в кои дни от цикъла се изследват. Доколкото разбирам не е нужно направление от лекар, отивам в някоя лаборатория, където ги правят, взимат ми кръв от вената предполагам. И с вече готовите изследвания, да търся добър АГ. Досега не съм си изследвала хормоните, и подозирам, че не са в ред. А ако е така, ща, не ща,  каквото ми предпишат, ще трябва да се взема.  
Аз по едно време много се бях навила да пробвам Мирена, после се разколебах, и отказах, т.к. с кърменето ми се натрупаха проблеми в гърдите, и една лекарка ми каза, че не е много желателно в моя случай.
Но то пък реално погледнато, дали през устата, дали локално долу, са все хормони, ако се налага, и не са в ред, какъв избор имаме... Даже локално може и по-щадящо да е, кой знае, това добър специалист може да го каже.

# 538
  • Добрич
  • Мнения: 5 481
Гинекологът ми каза, че обичайно се правят 4-5 ден от цикъла. Обаче на мен ми тече по-дълго време /7-8 дни/, а трябва да е свършило кръвотечението. Затова ме посъветва  на 7-8- ден да ги направя, като ми свърши. През 6-ти ден нямах нито капка и на 7-мия ден сутринта ги направих. Вечерта ми прокапа. На осмия ден също. Казах го на лекаря, но явно не е проблем. На мен поначало така си ми тече, с прекъсване. И да, от вената се взема кръв. Казах на регистратурата, че искам изследване на прогестерон и естрадиол не по здравна каза.

# 539
  • София
  • Мнения: 16 217
Естрадиол се пуска на 2-3 ден, прогестерон на 19 ден от началото на цикъла. АМХ не се влияе от ден. 

Общи условия

Активация на акаунт