ВАКСИНИ - ТЕМА САМО за вредата от тях - тема 36

  • 65 694
  • 787
  •   1
Отговори
# 480
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Аз съм от ваксиниращите, но бих се ядосала при такава ситуация - без мое разрешение и без да знам да се правят медицински манипулации на детето ми.
Явно ЛЛ няма как да накара майката да ваксинира детето си прибягва до такива методи.
А за реакциите - всички знаем, че в част са измислени - т.е. за всяко неразположение или състояние на детето някои винят ваксините.

# 481
  • Варна
  • Мнения: 36 606
На мнението на Цеца съм и аз.

# 482
  • Пловдив
  • Мнения: 40 779
Това за мен е противозаконно!Майката е в правото да откаже.

# 483
  • Мнения: 1 466
Информирано съгласие не се изисква при поставяне на ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ваксина, срещу която няма официален документ, който да я отмени или отложи за някакъв срок. Детето е отишло при личния си лекар, не при някой случаен. Просто казвам, че в случая не е нарушен закон. Друг е въпросът дали е  морално редно да го прави така.

# 484
  • Мнения: 66
А в наредбата пък пише, че едва ли не ако се довлече болно доте дсо поликлиниката, лекар няма право да го прегледа без родител, камо ли да му слага ваксина
Би ли ме насочила към тази наредба, моля. Благодаря, момичета. Аз ваксинирам. Просто внимателно. Ще се уверя, че детето не е боледувало последния месец / то вчера беше с температура/, ще избера ваканция, за да няма толкова контакти и да е близо до мен, ще подготвя с шусерови соли и така. Не е нужно някой да ми обеснява за вредата от ваксините и как било илюзия, защото го преживях и съм в правото си да се страхувам. От морална гледна точка съм просто сразена. Та това е моят лекар, който знае отношението ми и как постъвам.

# 485
  • София
  • Мнения: 1 914
Може незабавно да смените лекарката, пуснете и жалба до медицински одит. В конкретния случай лекарката просто се е възползвала от незнанието и малолетието на детето. Всички здравни манипулации на малолетно дете трябва са бъдат със знанието на законен представител/родител!

# 486
  • София
  • Мнения: 4 493
Закон за здравето
Чл. 87. (1) Медицинските дейности се осъществяват след изразено информирано съгласие от пациента.
(2) Когато пациентът е непълнолетен или е поставен под ограничено запрещение, за извършване на медицински дейности е необходимо освен неговото информирано съгласие и съгласието на негов родител или попечител.
(3) (Нова - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 02.06.2009 г.) Съгласието по ал. 2 на родителя или попечителя не е необходимо при извършване на здравни консултации, профилактични прегледи и изследвания на лица, навършили 16 години. Конкретните видове дейности по консултиране, профилактичните прегледи и изследванията се определят с наредба на министъра на здравеопазването.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 02.06.2009 г.) Когато пациентът е малолетен или недееспособен, информираното съгласие се изразява от негов родител или настойник, освен в случаите, предвидени със закон.
(5) (Нова - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 02.06.2009 г.) Когато за непълнолетен или малолетен, настанен по съдебен ред извън семейството, съгласието на родител, попечител или настойник по ал. 2 и 4 не може да бъде получено своевременно, информирано съгласие изразява лице, на което са възложени грижите за отглеждане на детето след положително становище на дирекция "Социално подпомагане".
(6) (Нова - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 02.06.2009 г.) Когато непълнолетният или малолетният е настанен временно по административен ред по чл. 27 от Закона за закрила на детето, информираното съгласие по ал. 5 се изразява от дирекция "Социално подпомагане".
(7) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 02.06.2009 г.) При лица с психични разстройства и установена неспособност за изразяване на информирано съгласие то се изразява от лицата, определени по реда на чл. 162, ал. 3.

и още от закона
Чл. 93. (1) (Доп. - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 02.06.2009 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Пациентът, съответно неговият родител, настойник или попечител, лицето по чл. 87, ал. 5, дирекцията по чл. 87, ал. 6 или упълномощено от тях лице има право да подава жалби и сигнали до регионалната здравна инспекция при нарушаване на правата му по този закон или при спорове, свързани с медицинското обслужване.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Регионалната здравна инспекция в 7-дневен срок прави служебна проверка по жалбата или сигнала.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) При констатиране на административно нарушение проверяващият служител на регионалната здравна инспекция съставя акт за установяване на административното нарушение, а директорът на регионалната здравна инспекция издава наказателно постановление по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 76 от 2005 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) При установяване на нарушения, наказуеми по реда на Закона за съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина и Закона за здравното осигуряване, регионалната здравна инспекция уведомява и изпраща жалбата на районните колегии на Българския лекарски съюз и Българския зъболекарски съюз и на районната здравноосигурителна каса.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) В тридневен срок от приключване на проверката регионалната здравна инспекция уведомява пациента за резултатите от проверката и за предприетите действия.

Последна редакция: ср, 27 мар 2019, 14:38 от dioni

# 487
  • Мнения: 66
Може незабавно да смените лекарката, пуснете и жалба до медицински одит. В конкретния случай лекарката просто се е възползвала от незнанието и малолетието на детето. Всички здравни манипулации на малолетно дете трябва са бъдат със знанието на законен представител/родител!

https://www.patient.bg/comp_bg.php  това ли имаш предвид? Според наредбата, лекарят няма право да извършва дори профилактичен преглед без съгласието на родителя. Аз съм се съгласила на профилактичен преглед, но на ваксина? Никой не ме е питал. Оказа се, че и законово съм права. Благодаря, момичета.

# 488
  • София
  • Мнения: 1 914
Може да подадеш жалба и на постнатия от теб линк, но аз имах предвид жалба до Изп.Агенция "Медицински одит"

# 489
  • на пистата
  • Мнения: 5 840
А не трябва ли родителя да се подпише?Имам спомен,че след всеки преглед се подписвам на някакви бланки.Мисля,че и след ваксина съм се подписвала.И аз ваксинирам,но и за мен това не е редно така.Нашата лична ми е звъняла два пъти дали да дава бележка на детето като е ходило при нея...но доктори всякакви.
На 12г е ММР  ваксината

# 490
  • Мнения: 11 357
tunein, как е детето?

Говори ли с лекарката?

# 491
  • Мнения: 66
Детето е добре в момента, благодаря Дорис.
Говорих с нея. Каза, че имали изискване от ХЕИ до 29 да предоставят списък с ваксинираните и неваксинираните и съответните причини поради които не е направена ваксината. Веднага я попитах защо не ми се обадила да обсъдим именно това. Тя преглътна няколко пъти и каза, че можело да се оплача където намеря за добре. Отговорих, че за съжаление, ще го направя, но не съм искала да става по този начин. Тя взе да върти около това, че съм го била пратила сам и че отсега вече няма да му дава никаква бележка когато е сам. Говорих много спокойно и тихо, тя се в началото ме слушаше, после ме прекъсна на няколко пъти и и така. Не беше дълъг разговор и определено ме остави много разочарована. Не разбрах да съжалява.
Много съм огорчена, а доверието ми към лекаря сгромолясано.
Бих искала също така да ви попитам какъв документ ви дават, че са направили ваксината?

Последна редакция: ср, 27 мар 2019, 20:22 от tunein

# 492
  • на пистата
  • Мнения: 5 840
Коя ваксина му е сложена.Какъв е проблема да не се къпе в басейн?

# 493
  • Мнения: X
Информирано съгласие не се изисква при поставяне на ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ваксина, срещу която няма официален документ, който да я отмени или отложи за някакъв срок. Детето е отишло при личния си лекар, не при някой случаен. Просто казвам, че в случая не е нарушен закон. Друг е въпросът дали е  морално редно да го прави така.

Еми то може да има документ, детето не е длъжно да знае? Може да са били в друг град или в чужбина, там да е направил алергия или да е развил някакъв синдром?! За това трябва да се попита най-малкото родителя! Ама че наглост! Ваксинацията може да е задължителна, но не е насилствена! Т.е. ако родителят не позволи си има законови последствия, които да понесе, но не и зад гърба му да му надупчат детето! Кажете името на тази "лекарка" - нека да я разберем коя е! Сакън ако не си вземе четирите лева от ваксинацията ще обеднее!

# 494
  • София
  • Мнения: 4 493
документ не дават, записват го в журнала, отбелязва се в картона на детето и в имунизационният паспорт. Дават белешка за ваксина само ако си я поискате, за да я представите в училище - детска градина...

Мислите ли да я смените лекарката?  Аз сега се наплаших, че мога всичко да очаквам и от нашата - уж имаме някакво негласно споразумение ...... но ...... явно никога не се знае .......

Общи условия

Активация на акаунт