8 клас - Ваканцията си тече, а който иска и чете!

  • 72 219
  • 736
  •   1
Отговори
# 510
  • София
  • Мнения: 18 044
Росита, на Архимед, ама със сигурност за профилирана подготовка, има все пак разлика в съдържанието. Simple Smile Защото на издателство  Архимед (както и на останалите издателства) има и учебник  ЗП, по който учат доста деца в езикови, професионални и др. гимнзаии, които са с по-малко часове мат седмично. За по-долните класове (8-ми,9-ти) нямам вече спомен, но тази година сравнявах 10 клас на Архимед ЗП и ПП. Разликите бяха в няколко липсващи  урока в този за задължителната. В другите задачите  буквално се дублираха. Та си съвсем права, че по-важно е с какви допълнителни помагала се работи и това важи дори и за  нематематически паралелки. На места има много  свестни учители, които излизат от рамките на зададеното в учебника, обясняват допълнителни неща, дават задачи от сборници. При други пък нещата са  слаба бира.. Зависи всичко не толкова от учебник, а от учител (какво дава и какво изисква) и от  деца..

Последна редакция: сб, 29 юли 2017, 16:12 от пенсионирана русалка

# 511
  • София
  • Мнения: 1 082
Нали в смг учат друг учебен материал по мат, исках да видя нещо конкретно. В онлайн магазините не излиза нищо.
Интересно мат. състезания след 8-ми клас дали са едни и същи за всички ученици?
От сайта на 1аег научих, че миналата година 3 деца са се класирали на нац. кръг на олимпиада по математика, имат пък едно дете със златен медал от олимпиада по немски Simple Smile
След като изчетох значителен брой коментари установих следното, поне за 1аег. Първия срок децата, които са добре по английски може да не си отворят учебниците. Хубаво е да наваксат с математика, защото часовете са много малко, а материала обширен. Също така има практика да не се прави сериозен преговор преди входните нива. Ниските оценки не са изключение.

Последна редакция: сб, 29 юли 2017, 16:06 от aninica

# 512
  • София
  • Мнения: 1 082
Росита, на Архимед, ама със сигурност за профилирана подготовка, има все пак разлика в съдържанието. Simple Smile Защото на издателство  Архимед (както и на останалите издателства) има и учебник  ЗП, по който учат доста деца в езикови, професионални и др. гимнзаии, които са с по-малко часове мат седмично. За по-долните класове (8-ми,9-ти) нямам вече спомен, но тази година сравнявах 10 клас на Архимед ЗП и ПП. Разликите бяха в няколко липсващи  урока в този за задължителната. В другите задачите  буквално се дублираха. Та си съвсем права, че по-важно е с какви допълнителни помагала се работи и това важи дори и за  нематематиески паралелки. На места има свестни учители, които излизат от рамките на зададеното в учебника, обясняват допълнителни неща, дават задачи от сборници. При други пък нещата са  слаба бира.. Зависи всички не толкова от учебник, а от учител (какво дава и каво изисква) и от  деца..
Аз съм много доволна от едни сборници на Сънрей с часовник отпред. Има задачи с всякаква трудност, много са добри!

# 513
  • София
  • Мнения: 9 558
Aninika, няма отделни учебници за МГ. Сега погледнах на Архимед, има учебници за профилирана подготовка, но са от 10 клас, както каза Русалка. До тогава карат с едни и същи учебници всички.

Иначе състезанията не са отделно за МГ и за останалите. Май има само едно, което е между езикови гимназии само. Останалите са си по календара на МОН или към СМБ.

# 514
  • Мнения: 21 455
От тази учебна година профилираната подготовка се измества в 11-12 клас, което ме навежда на мисълта, че до 10. клас най-вероятно няма да има учебници за профилирана подготовка ( т. нар. второ равнище).
Да, математическите състезания са едни и същи с малки изключения. Има отделно национално състезание за ученици от профилирани гимназии и паралелки на СУ с чуждоезиков профил, а в някои състезания учениците, обучаващи се в профил " математически" са с отделно класиране.

# 515
  • София
  • Мнения: 18 044
Тези с часовника не са ли на Вега 74,  в които има отпред и решени задачи? Има достатъчно хубави сборници за гимназиален курс, стига човек да иска да решава. Simple Smile

Дидева, дори и да се окаже, че няма учебници за профилирана в 8,9, 10, пак е абсурдно да приемем, че СМГ, ПЧМГ, НПМГ с математика, ТУЕС  от една страна  и примерно езикови/ хуманитарни/такива по изкуствата от друга  в 8 клас ще учат едно и също. Ще са му намерили цаката в първите с ползване на стари учебници, на сборници..  Иначе профилираната в езиковите и досега си беше  само в 11 и 12 клас, не преди това. Само учители на собствена воля и при отклик от страна на децата задълбаваха в нещо повече преди това.Скоро ще се види как стоят нещата.

# 516
  • София
  • Мнения: 9 558
От тази учебна година профилираната подготовка се измества в 11-12 клас, което ме навежда на мисълта, че до 10. клас най-вероятно няма да има учебници за профилирана подготовка ( т. нар. второ равнище).

Ей това е, което ме вълнува (мен, щерката не се и сеща за тези неща, на пълна почивка го е ударила) най- много, как ще е организирана профилираната подготовка. На сайта на АК чета, че първия профилиращ е АЕ, втория математика, които са задължителни за всички. Третия е избираем, между Езиков, Хуманитарен, Химия, Физика. Но това е стара информация, дали ще е пак така, един Господ знае. Според мен и самите училища още не са наясно.

Дали ще сложат отново опция за проверка на правописа?! Понякога пиша такива глупости, а често и автоматичния коректор на айпада ми прави номера.

# 517
  • Мнения: 21 455
Дидева, дори и да се окаже, че няма учебници за профилирана, пак е абсурдно да приемем, че СМГ, ПЧМГ, НПМГ с математика, ТУЕС  от една старна  и езикови от друга  в 8 клас ще учат едно и също.
То това е ясно. Наличието на избираеми и факултативни дисциплини дава чудесна възможност за ранно неофициално профилиране и използване на разнообразни сборници и учебници.

На сайта на АК чета, че първия профилиращ е АЕ, втория математика, които са задължителни за всички. Третия е избираем, между Езиков, Хуманитарен, Химия, Физика. Но това е стара информация, дали ще е пак така, един Господ знае. Според мен и самите училища още не са наясно.
Би трябвало да са наясно. Профилиращите предмети са до четири на брой. Два се определят на национално ниво, но в интерес на истината не съм се интересувала как стои въпросът с частните училища. Ако наредбите важат и за тях ( а би трябвало да е така), въпросът е какъв би трябвало да е основният профил на АК. Ако е " чужди езици", двата чужди езика са задължително профилиращи. Оттам - нататък няма проблем при избора на следващите два профилиращи предмета.

# 518
  • София
  • Мнения: 1 082
Мерси за отговорите. По-скоро да се поинтересувам от помагалата по математика, които използват в смг.

# 519
  • София
  • Мнения: 18 044
Математиката в АК е профил за всички или поне беше до преди година-две, когато завършиха доста познати деца, затова и дипломата им за средно не може да се изчислявя по таблиците за ЕГ, има разлика.

# 520
  • София
  • Мнения: 5 019
Rosi_ta, в онази лилавата папка от колежа, в която даваха комплекта документи за запосване в колежа, май имаше някакво писмо за профилирането след 10. клас. Или пък на сайта си бяха писали, не помня къде го четох. Но са наясно.

# 521
  • София
  • Мнения: 1 082
Тези с часовника не са ли на Вега 74,  в които има отпред и решени задачи? Има достатъчно хубави сборници за гимназиален курс, стига човек да иска да решава. Simple Smile

Дидева, дори и да се окаже, че няма учебници за профилирана в 8,9, 10, пак е абсурдно да приемем, че СМГ, ПЧМГ, НПМГ с математика, ТУЕС  от една страна  и примерно езикови/ хуманитарни/такива по изкуствата от друга  в 8 клас ще учат едно и също. Ще са му намерили цаката в първите с ползване на стари учебници, на сборници..  Иначе профилираната в езиковите и досега си беше  само в 11 и 12 клас, не преди това. Само учители на собствена воля и при отклик от страна на децата задълбаваха в нещо повече преди това.Скоро ще се види как стоят нещата.
Ами явно има някаква мистерия:

http://hermesbooks.com/kurs-po-matematika-za-4-klas-s-nrej.html

Повечето снимки излизат с вега 74

# 522
  • Мнения: 21 455
В брошурата им е точно както го е описала rosita_ta. Пак там са се определили като езикова гимназия. Ако наредбите на МОН важат за тях, би трябвало да има известни промени. Ако не важат, нещата ще останат, както досега. Малко ми е трудно да преценя колко е актуална тази брошура.

# 523
  • София
  • Мнения: 9 558
Призма, да там имаше изброени едни профили за избор след 10 клас, но като гледах те съвпадаха и с това на сайта им. Аз понеже се чудя как ще лавираме между езика, математиката и химията и изчетох всичко, което ми попадна.

Иначе би трябвало разпоредбите на МОН да важат и за тях, иначе как ще издават БГ диплома, което обаче не ми харесва. Предпочитам втория профилиращ да е математика, а не друг език.

# 524
  • Мнения: 21 455
Направих бърза справка в регистъра на училищата. ПЧМГ например са вписани в регистъра заедно с профилите, по които ще провежда обучение.
ПЧМГ

За АК обаче пише, че предстои вписване в регистъра.
Американски колеж


ЗПУО Чл. 331. (1) Създадените частни детски градини и частни училища може да осъществяват дейността си само след вписване в регистъра на институциите в системата на предучилищното и училищното образование и издаване на удостоверение за вписване от министъра на образованието и науката или от оправомощено от него длъжностно лице.
Скрит текст:
(2) Вписването в регистъра на институциите се извършва по заявление на частната детска градина или частното училище, което съдържа:
1. данни за юридическото лице;
2. единния идентификационен код или кода по БУЛСТАТ;
3. данни за директора на детската градина или училището;
4. учебната година, от която се иска вписване в регистъра на институциите;
5. вид на училището по чл. 38, ал. 1 и 2 или чл. 39, ал. 2, т. 1 – 3;
6. форми на обучение и организация на учебния ден;
7. профили или професии;
8. седалище и официален адрес на детската градина или училището и адрес на сградата/сградите, където ще се провежда образователният процес, като задължително се посочва и идентификаторът на недвижимия имот съгласно чл. 26 от Закона за кадастъра и имотния регистър; при използване на несамостоятелна част от сградата се конкретизират помещенията;
9. наименование на детската градина или училището.

Общи условия

Активация на акаунт