8 клас - Ваканцията си тече, а който иска и чете!

  • 72 294
  • 736
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: X

Аз адмирирам промяната в датите. Най-вече защото имам и по-малко дете и НВО в началото на май, когато още не са взели целия материал, защото физическа възможност за учене и упражняване няма. Така е в пъти по-добре. А в 12-ти клас като толкова държат баловете да са им през май - нека да бъдат.
12. клас ще си държат ДЗИ пак през май.
А за НВО ще видим. Изместването на датите може да доведе до включването на още материал в учебно-изпитната програма по математика, а това няма да даде повече време за упражняване.

# 436
  • Мнения: 8 259
Най-безумна ми се вижда междусрочната ваканция - на 12сетокласниците приключва, на другите почва! Кому е нужна тази разлика от 2-3 дни (ама толкова са! Нищо, че изглежда повече - на едните е от събота до сряда, на другите е от четвъртък до неделя!) (много ми липсват старите емотикони, бих се плеснала по челото!)
Ми ние тази година нямаме никакъв вариант да мръднем семейно - на 12ти клас и новогодишната ваканция е по-кратка, и великденската, и междурсочната се разминава... Той май няма шанс да отиде на гости на баба и дядо и да си види приятелчетата (там израстна/учеше до 7ми клас).
За най-малките, моля само някой да ми каже, как точно ще си ги гледаме вкъщи през май месец, че аз явно ще трябва да си взема целия месец - миналата година имаха два дни почивка заради ДЗИ/НВО и още по два "полупочивни" т.е. водим ги късно вземаме ги наобяд...т.е. 4 дни мама е в отпуск... сега ще станат 2+2 за ДЗИ и още 2+2 за НВО по случай затворено училище... Ми те тези 4 дни им ги вкарват в юни в една учебна седмица...
А големите, учещи втора смяна в тези южни стаи следобяд в 4ч през юли Flushed
А ваканциите са увеличени май само с един ден (1 ноември сега е сряда, сливат го с цели два дни - понеделник и вторник, а родителите сме на работаааааа...)

# 437
  • България, София
  • Мнения: 1 770
Не ми харесва този проект на заповед. Дано претърпи изменение и учебната година за учениците от 8 - ми до 11 - ти клас да свършва на 30.06.

Искам хората от МОН, съставили проекта, да ходят на училище през юли и да се тъпчат с 30-тина потни пубера в класна стая с южно изложение и без климатик при 30+ градусови температури.

Призма, напълно съгласна с теб. Но от МОН едва ли имат идея Rage

# 438
  • София
  • Мнения: 18 331
До 2009 беше точно така - изпитите бяха към края на учебната година, след 20 юни, а не като от 2010 насам месец по-рано.. Това си има и своите позитиви, ако това "възможно най-късно" е пак около тези дати:
- ще се предаде по-спокойно материалът
- към момента на оформянето на оценките за годината няма да са ясни резултатите от НВО и няма да имат някои учители опцията да оправадват оставянето на  ниска оценка с не дотам добро справяне на изпита и обяснения, че РУО ще ги накажат за разминаване...

Дидева, съвсем условно, ако материалът за 7 клас остане същият, няма да има  кой знае какво ново да се включи в изпита. Защото сега теоритично трапец и ромб не се дават на изпитите заради ранната дата на НВО, ама в училищата със съвестни учители и в школите тези две фигури  все пак си се разглеждат. И след като до 20 май са били предадени, при условно същия обем до  края на юни, началото на юли ще имат още едни 15-16, ако не и повече учебни часа, което не е малко - ако ще дори да не предават в тях, а да упражняват формата.

Последна редакция: чт, 27 юли 2017, 16:20 от пенсионирана русалка

# 439
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
А за НВО ще видим. Изместването на датите може да доведе до включването на още материал в учебно-изпитната програма по математика, а това няма да даде повече време за упражняване.
А, моля те не си го и помисляй, че да не им хрумне в умните глави.

До 2009 беше точно така - изпитите бяха към края на учебната година след 20 юни, а не като от 2010 насам месец по-рано..
И си беше много, много по-добре.

Всъщност една седмица повече, за сметка на по един ден допълнително към "ваканциите".  Не е лошо като идея.
Ако изместят и ДЗИ юни месец - няма да се налага да съкратяват ваканциите на 12-токласниците, но това среща сериозна обществена съпротива. 

На моето малко почивките  май месец му идват доста добре, защото по това време вече доста се е изморило от учене, а и имам възможност за последен напън и преглед какво не е усвоило и време за реакция преди оформянето, не че се получава особена разлика, но си пиша записки за лятото.
А и така всъщност май месец малките ще учат повече, т.е. ще имат по-малко почивки - ще имат само 3 дни почивка - 21,23,25 май, като последния е присъствен, т.е. само 2 дни почивка през май месец.
Да, ще учат до 7.06 като на 6.06 ще е НВО за 7-ми клас, т.е. малките ще приключат на 5.06, а на 7.06 вероятно ще си получат бележниците.

# 440
  • Мнения: X
- към момента на оформянето на оценките за годината няма да са ясни резултатите от НВО и няма да имат някои учители опцията да оправадват оставянето на  ниска оценка с не дотам добро справяне на изпита и обяснения, че РУО ще ги накажат за разминаване...
Което прави много интересно занимание вписването на оценката от НВО като текуща за следващия набор. Smiley
Но за сегашните петокласници и следващите набори няма да е проблем. Те ще учат до 30. юни.

# 441
  • Варна
  • Мнения: 4 295
- към момента на оформянето на оценките за годината няма да са ясни резултатите от НВО и няма да имат някои учители опцията да оправадват оставянето на  ниска оценка с не дотам добро справяне на изпита и обяснения, че РУО ще ги накажат за разминаване...
Което прави много интересно занимание вписването на оценката от НВО като текуща за следващия набор. Smiley
Но за сегашните петокласници и следващите набори няма да е проблем. Те ще учат до 30. юни.

Както и обратно ..тези с изкуствено занижавани оценки и справили се супер на матурата ,няма да "докажат" ,че са си баш за 6ца (примери от набора на големия ми ,където чакаха матурите )

# 442
  • София
  • Мнения: 18 331
Така е, Деска, ама все пак цял един срок по-лесно можеш да покажеш на тестове, контролни и изпитвания, че си за 6, да поправиш, ако се налага, някое не толкова добро представяне.. Друго е да си цял срок за 6, нещо да оклепаш на матурата (по разни причини, има и болни деца на НВО заради липса на друга дата, които не са в кондиция да покажат максимума) и заядливец някакъв да ти остави 5, защото иначе щели да го накажат... А тия, коитоо изкуствено занижават, винаги ще си ги има и въпреки високите оценки на изпитите, пак оставят петици. Една майка на дете от набора на голямата ми щерка  пише във форума. Момчето й беше отличник, но учителят по БЕЛ си го беше нарочил, макар да имаше и по двата предмета около 5,90 на изпитите, за годината си имаше 5 по БЕЛ..

# 443
  • Мнения: 14 133
Искам хората от МОН, съставили проекта, да ходят на училище през юли и да се тъпчат с 30-тина потни пубера в класна стая с южно изложение и без климатик при 30+ градусови температури.
О,да. Да вземем да им уредим такова преживяване в Русе. Може и на 40 градуса да случат в началото на юли.
Оляха се. Тук  нямаме климат като в Германия или Австрия.

# 444
  • Русе
  • Мнения: 11 930
Пак ли го спрягат този проект за учене посред лято. Някой да не би да е решил да гушне няколко милиона за климатици. Или плачат за замерване на температури и глоби. Руснаците планират начало на учебната година от 1 октомври.

# 445
  • София
  • Мнения: 18 331
Чиби, тази година в Германия и  Австрия по едно време жегите бяха като в Русе. Simple Smile

 
Скрит текст:
А иначе, само за протокола, една година по-порасналите от 12 клас първокурсници в Германия се пекат на лекциии, упражнения, а после и на изпити  до малко след средата на август. Забравила съм да питам нещо наистина интересно, а именно дали в аулите има климатици. Може пък и да има, знам ли.. Ама там изпотените вече поотраснали пубери не са 30, а сигурно 300. Wink

# 446
  • Мнения: 14 133
Русалке, Hands Plus1

# 447
  • Мнения: 1 693
Здравейте.
Аз няколко пъти съм казвала, че се опитват да вкарат западната система на учене и в България. Тук поне климатът го позволява до някъде. Момичета последните две години е ужасна горещина последния месец. Предния директор пускаше децата като стане до 12 часът нас 35 градуса. Този ако минат 29 пускаше наредба. Вики последния месец почти не е имала училище след обяд. Пускаха ги дори след 5 ти час. Тази седмица пък си е направо есен. Температурите варират от около 12 сутрин, до около18-20 по обяд. Не е спирало да вали. Климатици и климатични системи няма в училищата наоколо. По къщите също няма.
Бети съчувствам ти много. И моето дете не е същото. Няколко пъти тръгвам да се оплаквам, но все се спирам.  Отделно, че успехът й падна много. Имаше опасност да остане дори. Бях я оставила на самотек последните месеци. Пролича  си веднага колко учи.  Сменихме жилището и почти не я виждах.  Май месец се пренесохме в полуремонтирано жилище  само за да съм с нея след обяд. Та такива  неща. От вчера вече е 9 ти клас , но никак не съм доволна от оценките й тази година.  Това е от нас. Скоро може да не пиша. Застягах отново куфарите.
Лек ден.

# 448
  • София
  • Мнения: 6 003
Това с ученето през юли е тъпотия.
Смятам да пиша мейл до министерството. Има ли други желаещи да ги бомбардираме с недоволство?

# 449
  • Мнения: 2 361
  Жълто цвете, да!

Общи условия

Активация на акаунт