Възможно ли е да ми объркат кръвната група?

  • 5 801
  • 56
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 14 742
Така е, да, и е подобно и на други изказвания, вече пациентски, от типа "не се лекувайте у нас, ще ви убият".
Казах го само за да се има предвид, че рискът все пак не е нула. Едно, понеже вероятно винаги има някакъв минимален общ риск, второ - защото всички подозираме, че специално у нас на някои места наистина цари в по-голяма или по-малка степен мърлящина и безхаберие, без ни най-малко да твърдя, че такива са преобладаващият брой. Иначе и аз обикновено се дразня на изхвърлянията.

# 46
  • Мнения: 4 215
Свако ми почина от Хепатит С, с който го бяха заразили в болницата.
Дъщерята на най-добрата ми приятелка също беше заразена с Хепатит С в болница, но не от кръвопреливане, а от некачествено стерилизирани инструменти. Момичето има и друго сериозно заболяване, като медикаментите за двете заболявания се изключват взаимно. Голяма трагедия...

# 47
  • Мнения: 46 580
Ами то е болницата можем да се заразим от още доста неща, особено както имат навика да блъскат сума ти народ в една стая...
Всичко е до късмет.
Никой няма да прелива кръв, ако не става дума за спасяване на живот, така че в общи линии нямаме избор...

# 48
  • София
  • Мнения: 6 212
От няколко лекари съм чувала, че за София признават изследвания само от лаборатории Кандиларов и Бодимед.
На мен пък в болницата ми казаха, че въобще не го гледат това изследване, правят си на място и вярват само на него.
Всяка болница явно си е със собствени изисквания.
ПСАГБАЛ ми признаха стар документ от лаборатория, в който е посочена кръвната група и въпреки че съм раждала там, нямаха регистър, от който да я видят.
ИСУЛ приеха всякакви други кръвни изследвания (даже ме накараха да си ги направя сама навън, въпреки че ме приеха за болнично лечение по КП) с изключение на определянето на кръвна група, но пък обещаха, че ако пак се лекувам при тях повече няма да ме дупчат.

# 49
  • Мнения: 54 762
Лъки, не се вкарвай във филми, не си осиновена. Sunglasses

За моето дете, според една таблица, подобна на тази в темата, но с резус фактор, излиза, че БНД не е бащата.
Да, ама е, ако някой ги види, са като 2 капки вода. по-скоро е съмнително коя е майката. Joy Joy Joy

# 50
  • Мнения: 25 836
Лъки, не се вкарвай във филми, не си осиновена. Sunglasses

За моето дете, според една таблица, подобна на тази в темата, но с резус фактор, излиза, че БНД не е бащата.
Да, ама е, ако някой ги види, са като 2 капки вода. по-скоро е съмнително коя е майката. Joy Joy Joy
То и при мен, може да съм от друга майка, но бащата съм го копирала.

# 51
  • TX
  • Мнения: 591
Когато майка ме е раждала , тъй като тя е с отрицателен R H са ме държали с отворен пъп( ако се наложело преливане), за да се види коя група съм и дали и аз съм с -RH  . Тогава майка много добре си спомняла как са казали АВ +  и са се чудели за двете и живи деца преди това ( братята ми).
Обаче при моята бременост като ми пускат изследване за кръвна група с учудване виждам , че пише А1 (b)+ Питайки ми казаха, че вероятно тогава при раждането са объркали и им било важно само резус фактора.

# 52
  • Мнения: 54 762
За първо дете не е проблем резуса.
Обаче, ако е с положителен, трябва задължително да се сложи ваксина анти Д имуноглобулин на майката. Иначе има риск за следващите деца.

# 53
  • Пазарджик
  • Мнения: 169
Когато забреминях с голямата ми дъщеря/преди 15г./ми направиха  изследвания за кръвна група за прърви път.Тогава се оказа,че съм  О.Девет години по късно ,отново повторих изследванията с втората ми бременост,и бях неприятно изненадана-кръвната ми група бе А.Така,че стават грешки.Повтори изследванията за твое успокоение.

# 54
  • Мнения: 7
Бъркали са кръвната група на баба ми ,а предстоеше операция. Та, възможно е ако са използвали стари реактори,както беше при нея.

# 55
  • Мнения: X
Да, напълно е възможно да ти объркат кръвната група. Когато в началото на бременността ми правиха изследвания, показа една кръвна група, след раждането обаче се наложи кръвопреливане... и хоп- кръвната група е различна. В големите болници винаги проверяват кръвната група преди кръвопреливане.

# 56
  • Мнения: 568
Бъркали са кръвната група на баба ми ,а предстоеше операция. Та, възможно е ако са използвали стари реактори,както беше при нея.
Laughing...извинявай, смешно ми стана за тия реактори.
Реактиви е правилната дума. Simple Smile


Кръвната група съвсем не е нещо, което се мени. Освен това, е от изключително важно значение точността ѝ. Затова, преди да се пристъпи към тази мярка, е много важно определянето. Грешно прелята кръв е равна на сигурна смърт. По принцип, при постъпване в болница за операция, изследване за определяне на кръвна група се прави първо в отделението, в което се приема болния. Лекуващия лекар я определя и се подписва. После тази епруветка се носи в специална лаборатория към кръвната банка, където друг лекар отново я определя и потвърждава изследването на лекуващия лекар. В Кръвната банка определят и Резус фактора. Ако се наложи кръвопреливане в операционната или реанимация и на база фиша за кръвна група, се прави директна проба с всеки сак кръв поотделно. Серум от пациента се смесва с кръвта от сака и ако кръвната група се препотвърди, чак тогава лекарят собственоръчно записва върху сака "определена" и се подписва. Кръвта се затопля и чак тогава се прелива на болния. Искам да кажа, че стигне ли се до кръвопреливане, Слава Богу, минават няколко проверки. Колкото до тестването за хепатит, СПИН и сифилис - задължително се прави и никой няма да си сложи главата в торбата, за да пусне замърсена с хепатит кръв за кръвопреливане. Хепатит, както и други болести предавани по кръвен път, може да се хванат и от фризьор, например. Или, както е в моя случай, след като миналата пролет се убодох с игла от пациент, боледувал от хепатит "Б" и не съм ваксинирана. За сега ми се размина, Слава Богу! С всичко това, искам да кажа, че кръвопреливането  спасява живот, кръв за кръвопреливане, обикновено липсва и за съжаление - да, циганите са го превърнали в бизнес. Но кръвта, която се дава за кръвопреливане се изследва строго и щателно. Все пак, при всички случаи е по-добре да не се стига до подобна стъпка. ....Хах, ама и лекар да  твърди, че след кръвопреливане, хепатитът е в кърпа вързан е меко, много меко казано, неуместно.

Общи условия

Активация на акаунт