Децата имат нужда от баща си?

  • 6 169
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Цял ден чета темите в тази група (защото съм в леко кофти "период") и реших да пиша. Преди година реших, че за децата е най-добре да не живеят в онази семейна среда. След 7-8 месеца реших и, че е по-добре да не се виждат с баща си. Който така или иначе през тези 7-8 месеца предимно се появяваше или пиян/ с махмурлук, или с 2-3 часа закъснение на съответната детска площадка (за която среща е почнал да звъни по тел 3-4ч. по-рано). Та, не е ли по-добре в някои случаи децата да свикнат от рано, че мама е ти майка, ти баща, отколкото да израснат с баща-дете? Опитах се да съм кратка и съдържателна, но май не успях Simple Smile

# 1
  • Мнения: 10 993
Аз съм израснала само с майка. Баща ми никога не е идвал да ме види. Не съм страдала особено от липсата на баща. Страдала съм от липсата на пари и съответно сладки неща и красиви дрехи. Към днешна дата си купувам всичко което ми се яде и имам три четирикрилни гардероба с предимно мои дрехи. Но аз не съм представителна извадка. Така че не мога да кажа за твоето дете дали тази формула е успешна.

# 2
  • Мнения: 15
Благодаря! Дано да е успешна и за двете, и дано мамка им не полудее преди това.

# 3
  • София
  • Мнения: 16 000
Моето дете израстна без баща. Не го познаваше, нямаха контакти. В удостоверението за раждане той не фигурира.
В нашия случай беше по-добре така. Няма как да и липсва това, което не познава. Имала е силна връзка с дядо си /преди той да почине/ и с приятеля ми.Вече е голяма, със семейство, живее в чужбина. И  до сега всеки ден, при всяко обаждане двамата със Скъпия все питат един за друг.
Наличието  на баща няма как да гарантира купуване на хубави неща. Важното за мене е детето да живее спокойно с другите си близки. Кварталния пияндурник не ни е необходим само за да се водим семейство с 2ма родители. А за мнението на съседите - клюкари никога не ми е пукало. Да си говорят зад гърба ми, аз нали съм отпред.

# 4
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 135
децата имат нужда преди всичко от двама родители (създателите му).
някак си не е честно спрямо децата единият родител да им набива в главите им "видиш ли той/тя не става за нищо". те рано или късно го приемат като даденост. но за това не е виновен детският интелект , а домашният учител.
със сигурност децата могат да израснат с един родител (дори без майка), просто защото това им е наложено.

# 5
  • Мнения: 15
децата имат нужда преди всичко от двама родители (създателите му).
някак си не е честно спрямо децата единият родител да им набива в главите им "видиш ли той/тя не става за нищо". те рано или късно го приемат като даденост. но за това не е виновен детският интелект , а домашният учител.
със сигурност децата могат да израснат с един родител (дори без майка), просто защото това им е наложено.


Абсолютно съм съгласна. И нямам никакво намерение да набивам в главите на децата, че другият им "създател" е лош. Но доста четох днес тук и явно съм една от поредните, да ги наречем за удобство, сълзливи истории. Но след като някой е държал в една ръка сина ти, а с другата те е блъскал и душил, не си ли права да вземеш такова решение? Публикувах темата, защото ми е тежко сама, което води до умора и не толкова пълноценно непрестанно "ти майка, ти баща".

# 6
  • София
  • Мнения: 7 984
Ако единият родител не става за нищо, не е адекватен и не полага грижи, по-добре без него. Понякога родителите не си дават сметка колко може да се увреди психиката от присьствието на родител-безхаберник в живота им. Казвам го от позицията на бившо дете.

# 7
  • Мнения: 15
милинка, благодаря. Надявам се, че си намерила начин и че и моите деца ще го намерят. Виртуални прегръдки

# 8
  • Мнения: 10 993
Ден не се отчайвай. Много деца са израснали без баща и са станали хора. Моят големият син расте с двама родители, но съм сигурна, че има много да разказва на психоаналитика си срещу нас. Малкият е още малък и не знам как ще ни се развият взаимоотношенията за напред. В живота нищо не е сигурно, а нас ни заливат с евтини статийки колко лоши родители сме. Айде нема нужда. Не го мисли толкова. Гледай децата отколкото можеш и се грижи най-много за себе си.

# 9
  • Мнения: 488
Моето менние е по-различно.Мисля , че децата трябва да имат възможност да познават баща си, да изградят връзка с него и сами да открият що за човек е. Дали ще ги заболи ? най-вероятно да.Ако бащата е насилник, алкохолик, безхаберник...децата ще откриоят това с времето сами.Дали ще подържят някакъв контакт с него, си е  тяхно решение.АКо детето е ограбичавано от контакт с бащата, е много по-вероятно да идеализира татктото и да обвинява майката , че пречи на контакта. Това в случай , че бащата проявява интерес към детето. Според мен това е здравословното решение.Това в случай, че майката не се притеснява за физическото им отцеляване докато са с баща си.
Не говоря за това да прекарват всеки уикенд с таткото + ваканции. Става въпрос за това, ако той иска да вижда детето  било и веднъж месечно за час- трябва да има тази възможност, стига да е в състояние да се грижи през това време за детето, или ако  не да има друг възрастен по време на срещата.
Ако си от щастливките ,не функционалния баща по собствено желание ще е извън живота на децата, но това няма да е твое решение, а негово.
Преди да ме анатемосате: много добре зная за какво говоря и не казвам на никого как да гледа децата си, споделям МОЕТО мнение по въпроса.Истината е , че за мен като излязла от много токсична връзка,ще  е много по-лесно да продължа, без да се налаги никога да го виждам и общувам с него, но действителността е различна.

# 10
  • Мнения: 15
Моето менние е по-различно.Мисля , че децата трябва да имат възможност да познават баща си, да изградят връзка с него и сами да открият що за човек е. Дали ще ги заболи ? най-вероятно да.Ако бащата е насилник, алкохолик, безхаберник...децата ще откриоят това с времето сами.Дали ще подържят някакъв контакт с него, си е  тяхно решение.АКо детето е ограбичавано от контакт с бащата, е много по-вероятно да идеализира татктото и да обвинява майката , че пречи на контакта. Това в случай , че бащата проявява интерес към детето. Според мен това е здравословното решение.Това в случай, че майката не се притеснява за физическото им отцеляване докато са с баща си.
Не говоря за това да прекарват всеки уикенд с таткото + ваканции. Става въпрос за това, ако той иска да вижда детето  било и веднъж месечно за час- трябва да има тази възможност, стига да е в състояние да се грижи през това време за детето, или ако  не да има друг възрастен по време на срещата.
Ако си от щастливките ,не функционалния баща по собствено желание ще е извън живота на децата, но това няма да е твое решение, а негово.
Преди да ме анатемосате: много добре зная за какво говоря и не казвам на никого как да гледа децата си, споделям МОЕТО мнение по въпроса.Истината е , че за мен като излязла от много токсична връзка,ще  е много по-лесно да продължа, без да се налаги никога да го виждам и общувам с него, но действителността е различна.

Четох доста от мненията ти вчера (както казах, кофти период) и ценя мнението ти. Но наистина, децата са малки, а лъжите са много. Той се сеща на 2 месеца как искал да ги види, предимно синът ми, върху когото няма права. И преди да взема решението, щеше да умира и за мен, и за сина ми, и любовта му била безгранична. Само дето ме въведе в заеми, за да се опитам да сме заедно, лъжеше ме нон-стоп, и накрая стигна до агресия. Синът ми иска татко, всички искаме, но не е ли по-добре никакъв role model, отколкото bad role model?

# 11
  • София
  • Мнения: 38 419
Според мен /нямам опит с разделени семейства/ е добре момчетата и момичетата да имат и мъжка фигура до себе си. Но това може и да не е бащата. Когато бащата е гад или боклук, по-добре без него. Защото именно бащата може да нанесе такива травми, които после цял живот да носят децата.

# 12
  • Мнения: 488
Den-ma това са твоите деца и твоето решение . Няма една истинна за всички , защото историте ни са различни. Вярвай на инстинкта си и не си длъжна да защитаваш решението си пред никого . Ако имаш нужда да споделиш или помрънкаш , пиши на лични .
Успех .

# 13
  • Мнения: 15
Благодаря на всички, имах нужда да чуя мненията на други.

# 14
  • Мнения: 94
Децата имат нужда от адекватен родител. Баща, който се появавя пиян и фъфлещ по-добре да не го виждат.

Общи условия

Активация на акаунт