Проблемен сън при дете на 8г.

  • 1 178
  • 3
  •   1
Отговори
  • Плевен
  • Мнения: 239
Здравейте!
От известно време - вече повече от половин година, дъщеря ми-на 8г. има проблем със съня. Отначало се започна след като в училище бяха викали духове,гледали за кървавата Мери и разни подобни. Водихме я на психолог,рисуваха страховете,затваряха ги и за няколко дни имаше мъничко подобрение,изразяващо се  в това,че поне стоеше за по 5 мин. сама в стаята си. Но след това отново - не иска да стои сама в стаята,трябва някой непрекъснато да я чака да се облече, става по нощите и повтаря,че чува шумове. Била цялата в слух, не можела да спре да се ослушва. Спи на светната нощна лампа, в коридора е светло, вратите на всички стаи са отворени. Казваме и ,че ние не чуваме нищо,отговорът и е "защото не сте целите в слух". И така след поредната нощ, в която от 2.30 до 4.30 се разправяхме с нея, реших да потърся съвет тук.
Ние сме много изморени  от неспане вече, а ходим и на работа естествено и ни е трудно:)

# 1
  • София
  • Мнения: 558
Здравейте,
Обикновено страховете не изчезват или се трансформират , а единственото, което може да се направи да се научим да живеем с тях. От гледната ми  точка на фамилен терапевт се чудя какво точно е посланието на дъщеря ви към вас зад  думите "защото вие не сте целите в слух"? - "Не може да ме разберете", "Не ме изслушвате внимателно", "Не може да разберете моите нужди?". От друга страна това обвинение си е чиста проба манипулация и стремеж към власт " - Аз в една област - "чуването на страховете" съм много по-добра от вас, възрастните, вие сте виновни, че не сте толкова добри в това и аз ще казвам какво да прави цялото семейство, през цялата нощ...
Въобще всичко прочетено ме води към мисълта за неадекватно ниско самочувствие на детето и постоянно конкуриране с родителите.
Най-важното е, че говорите по въпроса и не пренебрегвате детските проблеми.  Последващите стъпки за мен са да се очертаят границите и властта да дойде във вашите ръце.Ще трябва да и помогнете  тя сама да се справи със страховете си. Първо може да и разкажете, ако вие сте имали детски страхове и помните какви са били те и как сте се справили, след това да я попитате как да и помогнете да се справи. Опитайте се да си създаде някакъв ритуал, прости правила, които да предшестват заспиването - има деца, които имат капан за лоши сънища или вълшебни думички, или буркан, в който затварят чудовища, или...Може да изпробвате няколко неща...Така е ясно, че всеки има страхове и има различни начини да се сбори с тях и освен това всеки сам си знае и си намира решенията. Това е начин да спрем конкурирането и да наблегнем върху това, че различността е нещото, което решава проблемите..И да очертаем границите - "Обичам те, бих ти помогнала с каквото мога, но не може всички да не спим и да правим това, което ти искаш...Винаги я хвалете шумно дори и за най-малките самостоятелни успехи. Победата винаги се услажда Simple Smile
Освен това, така би се сложило началото на изграждане на едно адекватно за възрастта и способностите и самочувствие - силните ми страни са тези и тези, тези които смятам за слаби и не бих показвала или бих искала да подобря са тези и тези...Пробването на различни, адекватни за възрастта и нови неща и придобиването на нови умения.Това е по-дългосрочната и трудоемка цел, поне според моите виждания...
Желая ви успех и се надявам да съм ви била полезна
Даниела Тахирова - психотерапевт



# 2
  • Плевен
  • Мнения: 239
Много благодаря за отговора! Препрочитам го вече няколко пъти. Ще си съставя план:).
Всъщност самочувствие не и лиспва,но и лисва мотивация и аз усилено се опитвам да и я създам като и разказвам истории за успели деца,възрастни и т.н.Simple Smile.
Още веднъж Ви благодаря!

# 3
  • София
  • Мнения: 558
Здравейте,
Може би под "мотивация" имате предвид "себеотстояване"? Аз не съм имала честта и удоволствието да си поиграя с детето, така че не я познавам. Удоволствието, насладата от себереализацията е нещо, което е изключително важно за нас възрастните, за децата,  струва ми се, е важно да се усещат добре приети, разбрани, както и това всичките им нужди и част от желанията да бъдат сбъднати. Така или иначе това зависи от това какво показваш, че искаш и каква стратегия избираш за да го постигнеш -  какво имаш и предлагаш на останалите в общуването, каква е   способността и увереността да правиш нещата по твоя си начин..Както виждате, всичките ми мисли се въртят все около самочувствието и свързаното с него себеотстояване.
Даниела Тахирова - психотерапевт

Общи условия

Активация на акаунт