Шести клас

  • 78 601
  • 786
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 11 818
Някой да се е насочил към частно училище за след седми клас ( без Американския колеж, не е вариант за мен)?
Обмислям softuni-светлина, но на тях тази ще им е първа година гимназия и няма по какво да съдим как ще е.

Скрит текст:
Светлин Наков ми е приятел и имам поглед над случващото се още от създаването, настроена съм много оптимистично! Ще изкарат една година и ще се види. Той ни вика естествено, но по-скоро ни е в плановете за малкия, каката е повече по хуманитарните науки и езиците. Макар че Светлин ме навиваше за Графичен дизайн и мултимедия, по-момичешко.. Simple Smile
https://svetlina.softuni.bg/

# 496
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Някой да се е насочил към частно училище за след седми клас ( без Американския колеж, не е вариант за мен)?

Обмислям softuni-светлина, но на тях тази ще им е първа година гимназия и няма по какво да съдим как ще е.

Аз съм доста недоверчива към това училище и ми изглежда несериозно. Не виждам учебни планове. Звучи ми като училище + софтуни. Нещо, което може да се получи, учейки в което и да е друго училище. Програмата на СофтУни е около година и половина, в платения вариант и три години: по програмата на МОН "Обучение за ИТ кариера", с диплома за приложен програмист накрая.  Peace

Ако детето иска да се занимава с програмиране, има други училища, които (според мен) биха били доста по-подходящи и с доста по-ясни параметри на обучението. Ако не иска - то със сигурност има по-подходящо за него. Peace

Аз бих насочила децата си съм СофтУни не по-рано от първи курс на университета, ако са в България и проявяват интерес към тази област. И ако ме питат, де  Laughing Ако поискат по-рано - само като допълнително обучение, извън избраното училище.  Peace

# 497
  • София
  • Мнения: 6 182
Ох, да срещам недоверие от много познати, които са в бранша и това ме кара да имам едно, даже две и повече наум.
От друга страна съм толкова уморена от закостенелите шаблони на МОН. И така да ми се иска от някъде да изскочи глъдка свеж въздух, където да се учи разчупено, приложно и новаторски.
Нямам никакви амбиции децата ми да излязат капацитети и специалисти по всичко. За мен те вече са оформени в ориентацията си, макар да не го осъзнават сами. И не съм убедена, че имат нужда от целия обем информация, който  министерството е подготвило да натъпче в главите им.

# 498
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
В СофтУни се провежда част от обучението по програмата на МОН "Обучение за ИТ кариера", с диплома за приложен програмист. Предполагам, че ще използват материалите от това обучение за новото училище. Интересно ми е как ще организират обучението на децата по програмиране от 8 клас (както обявяват на сайта си), след като по новите правила до 10 клас не трябва да има профилиране. По кой предмет колко часа ще имат през годините и разни други такива "подробности", които искам да имам на разположение, когато обмислям училищата, подходящи за детето ми. И, като човек от бранша, започнала с уроци при Наков, преди Н години, определено съм недоверчива към начинанието.

За да получат дипломи, трябва да спазват голяма част от правилата на МОН. Информацията не е много като обем, а е безобразно структурирана в процеса на обучение, от 1 до 12 клас. На този етап за програмиране ТУЕС е в пъти по-добрият избор.  Peace

# 499
  • Мнения: 11 916
       Какви занимания, забавления планирате за децата през лятото?
Спорт, лагери?

Моето дете е ходило от ПГ на два лагера със спане у дома, само през деня са ангажиментите, но вече всичко се повтаря и няма да му е интересно. Обикновено два месеца ходи и на плуване през лятото.Но ми се иска някакво  съвместно занимание с деца.Още повече, че следв. лято нищо няма да може да се планира, защото съвсем не съм убедена,че ще се закачим още на първо класиране.

# 500
  • София
  • Мнения: 5 362
Точно това коментирахме вчера с приятелка, че догодина почти целият юли отива в търчане, освен ако не се класираме още на първия етап.
Иначе за лятото, миналата година от средата на юни се за 10 дена ходи на лагер на Китен. От училище.После завъртяхме бабите и едно семейно море.

# 501
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Те нали искат изпитите догодина да са месец по-късно, щото децата ще учат до края на юни. Тогава, дори и успелите на първо класиране, едва ли ще могат да му отпуснат края преди началото на август.
И като знам, как всяка година МОН ги спохожда гениалната идея да удължават учебната година, нищо чудно да измъдрят да се почва преди 15.09. Та по този случай ми се иска тази година да си направя двойна почивка, че догодина не се знае ще има ли такава. Mr. Green

Последна редакция: чт, 29 мар 2018, 10:47 от julisa

# 502
  • Мнения: 21 455
Всъщност няма особено значение, кога ще се проведе НВО. Децата няма как да получат свидетелството за завършено основно образование преди последния учебен ден, а без него не могат да кандидатстват.

# 503
  • София
  • Мнения: 5 362
Те нали искат изпитите догодина да са месец по-късно, щото децата ще учат до края на юни. Тогава дори и успелите на първо класиране, едва ли ще могат да му отпуснат края преди началото на август.

Как до края на юни? Не са ли до 15.06?

# 504
  • Мнения: 21 455
По новите учебни планове, продължителността на учебната година за седми клас е 36 седмици. Това означава до края на юни.

# 505
  • София
  • Мнения: 11 710
По новите учебни планове, продължителността на учебната година за седми клас е 36 седмици. Това означава до края на юни.
Ново 20-се за мен!Този факт ми е убягнал.
Има ли издадена заповед или някакъв друг документ,който да доказва,че със сигурност набор 2005 ще учат в 7 клас до 30.06?

# 506
  • Мнения: 21 455
Не е по набори, по класове е. Все пак някой може да е постъпил в първи клас на шест години.

НАРЕДБА № 4 от 30 ноември 2015 г. за учебния план

Преходни и заключителни разпоредби
§ 1. (1) Учебните планове, утвърдени при условията и по реда на тази наредба, влизат в сила за учениците, които през учебната 2016 – 2017 година постъпват в I и в V клас, учениците, които през учебната 2017 – 2018 година, учебната 2018 – 2019 година и учебната 2019 – 2020 година постъпват в I, в V и в VIII клас, както и учениците, които през учебната 2020 – 2021 година постъпват в VIII клас.


# 507
  • София
  • Мнения: 11 710
Благодаря!

# 508
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Доколкото разбрах от класната, в дипломата за седми клас оценката по математика и БЕЛ ще е сборна от трите години. За останалите предмети забравих да питам дали е така. Някакво инфо?
Моят син много се е отпуснал, постоянно го контролирам, за математиката му вися на главата, но е много несериозен и тази година е за петица. Изобщо не зная накъде да се ориентира, всеки опит да говорим за бъдещето е посрещнат с Не ми пука. Sad Повечето оценки ще са петици. Посещава школата на Телерик по програмиране вече трета година и се справя много добре, в къщи цъка постоянно на компютъра, пише кодове, програми, чете само на английски, разглобява и сглобява компютъра по някакви си причини, но с предметите в училище е мъка. Да не говорим, че по музика и изобразително е наредил едни тройки.
Хвърлихме с него едно око на програмите на гимназиите по електротехника и механотехника, специалностите свързани с компютри - специалните им предмети за него са детска игра, до 12 клас.С една дума почти никакви нови знания няма да му даде, но излиза със занаят, а после дали ще учи си решава той. И съм много неориентирана, не зная в каква посока да го насоча. Мнения?

И още нещо да питам - ползвате ли сайта Уча се? https://ucha.se Доволни ли сте? Децата как го приемат?

Последна редакция: пт, 30 мар 2018, 09:49 от Ljuboznatelna

# 509
  • Мнения: 21 455
Няма сборни, окончателни или средноаритметични оценки.
Чл. 28. (1) Оценките по всеки учебен предмет при завършване на прогимназиалния етап на основното образование са годишните оценки по учебния предмет, изучаван във всеки от класовете - V, VI и VII, от прогимназиалния етап в задължителните и в избираемите учебни часове, а в спортните училища - и във факултативните учебни часове по учебен предмет от специализираната подготовка.
....................
(3) Оценките по ал. 1 се записват в свидетелството за основно образование.

За кандидатстване се вземат само оценките от седми клас по съответните предмети, избрани от училището, осъществяващо приема.

Общи условия

Активация на акаунт