Войта терапия

  • 1 928
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 110
Здравейте,
имам 4 месечно бебе. Скоро бяхме на невролог и каза, че има лека асиметрия. В ляво има останали рефлекси, които не би трябвало да има и леко повишен мускулен тонус. Също държи главата си леко вдясно, рядко гуга и все още държи свити юмруци когато е по корем. Според лекарката не е нещо притеснително и може да го израстне сам, но ни препоръча да направим един курс Войта терапия. Аз се колебая, понеже не мога да намеря много информация за тази терапия. Струва ми се доста натоварваща за бебето, а и за родителя. Също ме притеснява дали има странични ефекти - прочетох за няколко случая на отключване на епилепсия и дори смърт след такава терапия, но не знам доколко е достоверна тази информация. Някой прилагал ли е тази терапия на толкова малко бебе и какви са отзивите ви?

# 1
# 2
  • София
  • Мнения: 1 928
Да споделя, двамата ми близнака минаха курс по Войта( момичето три   
курса, момчето един). Децата ми бяха на 2 месеца при първия курс, бях многоооо притеснена да не им се случи нещо от това зверско реване което чувах докато чаках да започне нашия курс. Имахме огромен късмет да попаднем на рехабилитаторка която е голям професионалист и невероятно разбран човек.
Имам позната чието дете беше с асиметрия, направиха и те рехабилитация по Войта, сега всичко е ок и няма асиметрия нейното дете.
Това мога да споделя!

# 3
  • Мнения: 9 276
Бебето ти не е малко,по принцип е хубаво да се започне преди 6 месечна възраст. С дъщеря ми започнахме когато беше на 2 коригирани месеца.
Гимнастиката наистина не е особено приятна. Бебетата не ги боли нищо, но тъй като движенията им биват ограничавани плачат.

Дъщеря ми се роди в 32 г.с. с много ниско тегло и вътреутробна изостаналост. Също имаше лека тонусова асиметрия, извиваше главата назад и не гукаше. Още накрая на първата седмица от гимнастиката изправи стойката и започна да гука.
Направихме 3 курса като през останалото време я правех аз вкъщи. Когато ни изписаха докторката каза, че двигателните й умения са на горната граница за възрастта. Проходи на 1 година и то много стабилно. Нейният брат близнак с когото не сме ходили защото казаха, че няма нужда (той се роди почти двойно по-голям от нея), проходи на година и два месеца като и до ден днешен (година и 5 месеца коригирани) тя се движи много по-стабилно от него.

Можехме ли да минем без Войта? Доста вероятно. Статистически 75% вероятно. Но когато щяхме да разберем това, щеше вече да е късно за избор. А ако не дай си боже нещата не се бяха изчистили от самосебе си, щяхме да сме загубили най-златното време. До 1 година и половина движенията все още не са фиксирани и това е златното време, в което може да се окаже най-силно влияние, колкото по-малко е бебето, толкова по-лесно и бързо става. След това движенията се фиксират и тяхната промяна става много по-трудно.
За мен лично това беше риск, който не можех да си позволя да поема.

Общи условия

Активация на акаунт