Какво ви се работи?

  • 93 395
  • 1 325
  •   1
Отговори
# 1 200
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 993
 hahaha
На 30 човек просто почва, а не почва отначало.  Peace

# 1 201
  • Мнения: 3 480
Отначало, защото е в друга област и изискванията бяха различни с тези от България.
Особено, след като си започнал на 24 нещо, което не е изисквало специализирано образование и е било различно от квалификацията ти. След работа в една област определен брой години и след това преквалификация си е точно започване, когато е от най-ниската длъжност (нищо, че имаш магистърска степен) и изкачване по "стълбицата". След взимането на необходимите квалификации (което не се случва от днес за утре с 2 деца в нова държава, нищо че някой са  го направили) и добиване на "опит" стъпка по стъпка е възможно да се достигне желано ниво.
Иначе, ако си счетоводител и квалификациите са ти сходни от тези, които се изискват - не виждам защо не.
На 50 може да започна нещо свързано с хобитата ми, но не и нова професия. Бих се радвала да се пенсионирам тогава по-скоро. Joy

# 1 202
  • Мнения: 2 156
Зависи и какво целиш, какво е "новото". Може да не е изцяло нова професионална област. Примерно, може да знаеш език и да го ползваш, но да се явиш за сертификат; да си учил нещо, и да искаш да профилираш (следдипломна квалификация, магистратура). Това не е от нулата, надграждаш си.
Макар че не е изключено да се чувстваш все едно е от нулата, ако преди това си бил с добри позиции, но по някаква причина се е наложила промяна.
Изобщо, има значение каква е тая нула и колко е кръгла Simple Smile

# 1 203
  • София
  • Мнения: 38 523
Е, зависи де.
аз учих Лингвистика с английски 1996-1999.
След това дойде кризата, заминах за чужбина. Там работех по заведения.
Върнах се тук 2003 и записах ПР, но 2 години, тъй като ми зачетоха първата специалност.
О, колко е странно всичко от разстоянието на времето! Лятото на 2003 ми се струваше голяма драма понеже нямах приятели тук, нямах, работа, не учех. Това беше уж нулата.
И после есента - тарадам - и учене, и приятели, и работа, а на Нова година - и мъж!
Работата беше свързана с езици - в кол център. Така че не е баш нула.
После забременях и родих.
Пак ми се струваше, че съм на нулата, защото напуснах работа.
И пак ми подадоха ръка - свеки гледаше детето, в университета ходех безплатно на лекции и на изпити с индивидуални протоколи.
Ох, мързи ме да пиша нататък!
Благодаря на всички хора и чудеса, които са ми помогнали да стигна до тук!

# 1 204
  • Мнения: 3 480
Много зависи и  индивидуално какво е "нулата".
За мен "нулата" беше позиция, която англичани получаваха почти на "тепсия" с изкарани матури, а на мен ми искаха курсове, все едно съм слязла от клона, въпреки всичките ми дипломи за езикови курсове, университет и други, включително опит от България, ориентирана в тази област след навършени 30 години.  Тук си имаха техен стандарт и след като го нямах в сиви-то си - искаха ми елементарен customer service training.

На мен също много са ми помогнали - мм на първо място, че ме подкрепи и ме остави да уча, това, което бях решила, семейството ми с децата и с домакинската работа, сама нямаше да съм мотивирана нищо да свърша.

Последна редакция: пн, 18 дек 2017, 16:39 от Stardust@

# 1 205
  • София
  • Мнения: 62 595
Надграждане, ако все още си в сходно поле, ако не и същото. Иначе е тотална смяна на играта. Аз би трябвало да съм счетоводител или каквото там е свързано, а не логопед. Но пак има известно надграждане, защото това, което съм учила и имам опит в полето на икономиката, сега ми върши чудесна работа. И интересно, но това са дори теоретични неща като модели на системи и т.н. Нещо, което веднъж е влязло в мисленето, винаги се намества някъде в новото.

# 1 206
  • Мнения: 566
Какво ви се работи? Хубаво заглавие на темата... Това е и моята дилема. Днес ми се занимава с едно ... утре с друго. Годините не са ми малко. На 35 съм. Имам завършено техническо образование. Още около  1 година  ще съм на сегашната си работа и до тогава трябва да реша на къде да се ориентирам. Забравих да кажа, че живея в малък град и реализацията ми по специалността е нищожна,  а бе никаква. Та... Какво ме влече?  Интерисувам се от графичен и уеб дизайн.  Занимавах се дълго време с ръчна изработка, но в момента съм в застой. Самоубочавала съм се Photoshop, Illustrator,   Wordpress, Html, CSS. Много се възхищавам  на хора в нета, които рисуват дигитално, но не мисля, че имам талант. А така ми се иска.....  Как мислите, мога ли да се развия в тази област, като се има на предвид с какви инструменти разполагат програмите с които може да се реализира всичко онова, което иначе се рисува с четка на ръка?
Или да наблегна на  уеб разработката? До момента съм създала няколко сайта за приятели.  
Както го написах объркано, така се и чувствам. Случвало ми се е да се отдам усилено на нещо с месеци и после с лека ръка да се запаля по друго и да го изоставя. След време чак ме е яд за  отделеното време и усилията  които съм положила, а съм го зарязала от ряз. Как да се справя с това? Мисля, че е време  да се отдам само на едно и да стана добра в него ....

# 1 207
  • Мнения: 30 802
В момента се търсят много електронни илюстрации - повечето книги така се правят. Ама номерът е да намериш клиенто от извън БГ. Но ще трябва да научиш малко теория на рисуването и илюстрацията. Има курсове, но е трудно - все пак иска и малко рисуване.

# 1 208
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Илюстраторите са рисувачи отдавна минали отвъд рисунката. Иска много труд и познаване на основата, усет към детайла... нещата са много комплексни.
Това за добрите илюстратори, в момента обаче е пълно с такива с посредствена мисъл и умения, та защо не.
Ама с малко от това, малко от онова, мне.

# 1 209
  • Мнения: 290
Какво ви се работи? Хубаво заглавие на темата... Това е и моята дилема. Днес ми се занимава с едно ... утре с друго. Годините не са ми малко. На 35 съм. Имам завършено техническо образование. Още около  1 година  ще съм на сегашната си работа и до тогава трябва да реша на къде да се ориентирам. Забравих да кажа, че живея в малък град и реализацията ми по специалността е нищожна,  а бе никаква. Та... Какво ме влече?  Интерисувам се от графичен и уеб дизайн.  Занимавах се дълго време с ръчна изработка, но в момента съм в застой. Самоубочавала съм се Photoshop, Illustrator,   Wordpress, Html, CSS. Много се възхищавам  на хора в нета, които рисуват дигитално, но не мисля, че имам талант. А така ми се иска.....  Как мислите, мога ли да се развия в тази област, като се има на предвид с какви инструменти разполагат програмите с които може да се реализира всичко онова, което иначе се рисува с четка на ръка?
Или да наблегна на  уеб разработката? До момента съм създала няколко сайта за приятели.  
Както го написах объркано, така се и чувствам. Случвало ми се е да се отдам усилено на нещо с месеци и после с лека ръка да се запаля по друго и да го изоставя. След време чак ме е яд за  отделеното време и усилията  които съм положила, а съм го зарязала от ряз. Как да се справя с това? Мисля, че е време  да се отдам само на едно и да стана добра в него ....
Разгледай курсовете тук: softuni.bg или други подобни. Мотивирай се да вземеш сертификат и желание за още и възможности сами могат да дойдат след като вземеш първия изпит.

# 1 210
  • Мнения: 135
Работи ми се в лаборатория за разработване и изследване на лекарства или пък да си имам собствена аптека, в която да работя. Хаха
Дано сбъдна мечтата си (приеха ме Фармация).

# 1 211
  • Мнения: 1 918
Работи ми се в лаборатория за разработване и изследване на лекарства или пък да си имам собствена аптека, в която да работя. Хаха
Дано сбъдна мечтата си (приеха ме Фармация).
Браво! Желая ти да сбъднеш мечтата си!

# 1 212
  • Мнения: 4 519
Винаги съм искала да работя като стюардеса. Сега, на близо 40 дори не мисля да започвам, няма и как, но се чудя защо не пробвах като младо момиче. Не е като да не съм имала данни, вкл.  чужди езици.

# 1 213
  • Мнения: 8 809
Какво ви се работи?
Честно казано - нищо. След половин година ще навърша 55г. На тази възраст майка ми се пенсионира. Свекърва ми също. На 55 г една жена е добре да се оттегли да почива вече, или поне да мисли сериозно в тази посока. Обаче управляващата клика иска да работим до последния си ден. Наложи ми се да мисля за промяна преди 10 години. Бях ограничена от разни забрани какво мога и не мога да работя и в крайна сметка минах на частна практика на моя отговорност. Омръзна ми обаче 30 години едно и също, а и наистина трябва да спазвам ограниченията. Започнах да пробвам други възможности още от минали години за през лятото и вече се прехвърлих в друго поле на работа. На моята възраст ooooh!
Истината обаче е, че не успях да сменя кардинално това, за което бях подготвена. Пак съм в хуманитарната сфера, само малко по-различна дейност. Трудно е след 40 да започнеш нещо съвършено различно. Най-малкото трябва да завършиш друго образование. Зависи от обстоятелствата дали ще успееш.

# 1 214
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Винаги съм искала да работя като стюардеса. Сега, на близо 40 дори не мисля да започвам, няма и как, но се чудя защо не пробвах като младо момиче. Не е като да не съм имала данни, вкл.  чужди езици.

Не е късно. Зная, че във Върджин нямаше възрастови ограничения. Само дето самата работа едва ли ще ти хареса, защото е тежка физически, скучна, статична с часове, напрегната и без възможности за развитие. В днешно време часовете са дълги, заплащането ниско.

Ако желанието ти е да пътуваш и обикаляш, можеш да станеш екскурзовод-придружител. Ще водиш групи туристи по цял свят и няма да ти се налага да обслужваш миризливи бачкатори, с които нито на английски, нито на руски,арабски или испански можеш да се разбереш. Доста от полетите в днешно време са пълни с временна работна ръка, която е неграмотна, мръсна, миризлива и не разбира бъкел чужд език.

Общи условия

Активация на акаунт