Предизвестие за напускане на работа

  • 3 306
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте,работя в една фирма от 1месец,но искам да напусна и ми искат предизвестие от 2месеца,а аз искам да напусна възможно в най-скоро време.
Може ли да ми кажете дали трябва да спазят предизвестието, защото на някой места прочетох че може и да не се спазва но при определени условия,а аз за моето не мога да разбера .
В договора ми пише:
Срокът на изпитване 6месеца се определя в полза на работодателя.
Лицето се назначава за неопределено време.
Срокът на предизвестието при прекратяване на трудовия договор еднакъв за двете страни се определя на 60дни.
?

# 1
  • Мнения: 736
Щом е уговорено в договора.

Темата не е за тук.

# 2
  • Мнения: 4 412
В договора ти пише, че срока за предизвестие ти е 60 дни. Ако не искаш да го спазваш, трябва да платиш обезщетение на работодателя си от 2 брутни заплати.



# 3
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Можеш, разбира се, да не го спазиш, но няма да си получиш последните една или две заплати, или ако има в договора уговорено друго обезщетение.

# 4
  • Мнения: 5
Да,но нали аз все още съм в срок на изпитване:
Срокът на изпитване 6месеца се определя в полза на работодателя.
Четох някъде,че ако си намеря постоянна работа,нямат право да ме задържат на тази,понеже все още е временна?
Това ми е първа работа и нищо не разбирам ..

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Срокът ти за изпитване е уговорен в полза на работодателя. Т.е. той може да те освободи, когато си поиска без предупреждение, но ти не можеш да напуснеш когато си поискаш. Нямате ли личен състав - най-добре питай там.

# 6
  • Мнения: 4 412
Plami111, няма как да си намериш работа и тя да е постоянна. В смисъл такъв, че никой не предлага ей така постоянен трудов договор.

Срокът на изпитване 6месеца се определя в полза на работодателя - това означава, че работодателя може да ти прекрати договора веднага на момента, без да ти дължи предизвестие. Обаче ти дължиш и няма как или да не го работиш, или да платиш обезщетение.

Толкова ли е  кофти тази работа, че не можеш да я изтраеш?

# 7
  • Мнения: 9 050
Да,но нали аз все още съм в срок на изпитване:
Срокът на изпитване 6месеца се определя в полза на работодателя.
Четох някъде,че ако си намеря постоянна работа,нямат право да ме задържат на тази,понеже все още е временна?
Това ми е първа работа и нищо не разбирам ..

Срокът за изпитване не прави договорът срочен (или както ти се изразяваш, работата - непостоянна).
Договорът ти си е безсрочен и не можеш да се възползваш от възможността за напускане без предизвестие на това основание.

Дължиш си предизвестието или заплащане на тази част от него, която не искаш да отработваш. Единственият вариант да не плащаш, е да се договориш с работодателя договорът ти да бъде прекратен по взаимно съгласие. Тогава можете да се уговорите и за прекратяване веднага дори, без да дължиш обезщетение за неспазено предизвестие.


Можеш, разбира се, да не го спазиш, но няма да си получиш последните една или две заплати, или ако има в договора уговорено друго обезщетение.

Това е абсолютно невярно!

# 8
  • Мнения: 66
По кой чл си назначена

# 9
  • Мнения: 9 050

Тя си е написала.

Здравейте,работя в една фирма от 1месец,но искам да напусна и ми искат предизвестие от 2месеца,а аз искам да напусна възможно в най-скоро време.
Може ли да ми кажете дали трябва да спазят предизвестието, защото на някой места прочетох че може и да не се спазва но при определени условия,а аз за моето не мога да разбера .
В договора ми пише:
Срокът на изпитване 6месеца се определя в полза на работодателя.
Лицето се назначава за неопределено време.
Срокът на предизвестието при прекратяване на трудовия договор еднакъв за двете страни се определя на 60дни.
?

# 10
  • Мнения: 66
Ами то ясно е написано,ако не спази предизвестието дължи обезщетение на работодателя,просто е трябвало да се посъветва с някого преди да подпише договора и да огледа всички вписани клаузи.Сега просто си ги отработи тези два месеца и всичко ще приключи.

# 11
  • Мнения: 15 960
Честно казано, чувам много случаи за внезапно спрели да ходят на работа скоро след започването й, не ми се вярва всички тях да ги съдят работодателите за предизвестие. Общо взето хората си пускат заявление за напускане след 1-2 седмици и работодателите ги освобождават. Освен ако не е някакъв свръх ценен кадър, който ще съсипе фирмата с напускането си, но предвид първата му работа, едва ли.

# 12
  • Мнения: 9 050
Честно казано, чувам много случаи за внезапно спрели да ходят на работа скоро след започването й, не ми се вярва всички тях да ги съдят работодателите за предизвестие. Общо взето хората си пускат заявление за напускане след 1-2 седмици и работодателите ги освобождават. Освен ако не е някакъв свръх ценен кадър, който ще съсипе фирмата с напускането си, но предвид първата му работа, едва ли.

Честно казано, има хора, които точно така правят. И също така честно казано, аз като видя в трудова книжка, че лицето е дисциплинарно уволнено (защото при внезапно спиране да ходиш на работа, така ще ти прекратят договора), винаги си имам едно наум.

Да, вероятно не ги съдят работодателите. Но вече все по-често, когато тръгнеш да наемаш някого, звъниш на предходен работодател за препоръка. И като ти каже този предходен работодател как внезапно спираш да ходиш на работа.....Всеки сам преценя как да постъпи в подобна ситуация.

# 13
  • Мнения: 1
Аз пък се чудя ,къде в белия свят има 6 месеца  проба??? Всичко в Бг е извратено и е само в полза на работодателя  не и за работника.Кога най-после и работника и българина ще имат ПРАВА и ще се спазват??????????

# 14
  • Мнения: 9 050
Аз пък се чудя ,къде в белия свят има 6 месеца  проба??? Всичко в Бг е извратено и е само в полза на работодателя  не и за работника.Кога най-после и работника и българина ще имат ПРАВА и ще се спазват??????????

И аз така. Но моето чудене е къде в белия свят има безсрочен трудов договор. Навсякъде, ако не работиш, работодателя може да ти каже "Благодаря ти. Утре не идвай на работа." Работникът и българинът имат повече права съгласно КТ, отколкото е здравословно. Друг е въпросът, че масово не са си направили труда да се запознаят с тях.

Общи условия

Активация на акаунт