Четвъртокласници 2018/2019

  • 86 796
  • 742
  •   1
Отговори
# 510
  • София
  • Мнения: 982
При нас патриотичния дух клони към нула. След Хари Потър сега чете Рик Риърдън. Не иска да погледне към български автори. Мислех покрай посещението на Шипка да пробутам Епопеята, но не се получи. Надявам се на поне няколко разказа на Йовков и Елин Пелин, но времето ще покаже.
Това намерих като списък засега:
Скрит текст:
Литературни творби за 4. клас
Българска литература
Иван Вазов   "Аз съм българче "
Георги Данаилов   "Деца играят вън"
Елин Пелин   "Ян Бибиян"; "Ян Бибиян на луната"
Златко Енев   "Паркът на призраците"
Георги Константинов   "Приключенията на Туфо Рижия пират"
Светослав Минков   "Захарното момиче"
Йордан Радичков   "Ние, врабчетата"
Чуждестранна литература
Ерих Кестнер   "Антон и Точица"; "Летящата класна стая"
Ръдиард Киплинг   "Приказки"
Хектор Мало   "Изпитанията на малката Пиерета"
Александър Пушкин   "Приказки"
Рудолф Ерих Распе   "Невероятните приключения на барон Мюнхаузен"

СПИСЪК за лятно четене и задължително изучавани книги – за 4. клас

1. Астрид Линдгрен – Емил от Льонеберя
2. Георги Райчев – Чудното огледало. Приказки
3. Даниел Дефо – Робинзон Крузо
4. Джек Лондон – Белият зъб
5. Елин Пелин – Приказки
6. Иван Вазов – Апостолът в премеждие
7. Лозинка Йорданова – Българска народна митология
8. Николай Райнов – Български вълшебни приказки
9. П. Р. Славейков – Стихотворения
10. Светослав Минков – Приказки
11.Приключенията на Туфо рижия пиратГеорги Константинов
12.Приключенията на ГъливерДжонатан Суифт
13.Изпитанията на малката ПиеретаХектор Мало
14.Изворът на белоногатаПетко Р.Славейков
15.Приказки от Ран БосилекРан Босилек
16.Вълшебникът от ОзЛиман Франк Баум
17.Меко казано. Копче за сънВалери Петров
18.Георги Данилов- Децата играят навън

# 511
  • Пловдив
  • Мнения: 197
Моят син е втора смяна. Първите два часа щели да ги карат в класната стая, но след това щели да ходят да учат във физкултурния салон на пода седнали с учебници, както било миналата година (аз сега разбирам).

Последна редакция: чт, 10 май 2018, 12:19 от andonovag

# 512
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Ужас! "Малката Пиерета" с магаренцето е такава умилителна боза, че дори аз не бих го причинила на дете! Поне "Без дом" да беше!

От този списък не е чела "Барон Мюнхаузен", "Паркът на призраците" (и аз не съм) и "Захарното момиче". "Робинзон Крузо" е чела в съкратен вариант.

# 513
  • Мнения: 8 229
Нашият класен винаги дава малък списък. Съветът му е децата да четат през лятото редовно, но каквото те желаят. Моят в момента чете последната книга за Пърси Джаксън. Каза, чв след това иска да продължи със следващата поредица, "Героите на Олимп". И там са няколко тухли. Цялото лято няма да му стигне да ги прочете. Има и един куп лагери и състезания през ваканцията.

# 514
  • София
  • Мнения: 3 484
Аз сигурно и тази година ще купя някои книги от списъка и хлапето няма да ги прочете. Но к’вот’ тако’а, дето казват тинейджърите. Да си чете каквото иска, само да чете. За големият бях купила едни “сладкодумни страници” с откъсчета и мисля това да е задължително.
Що се отнася до по-патриотичните “под игото”, “бай Ганьо”, “Дон Кихот”, “Хамлет” и други класики - ще ги гледа на филм сигурно. Голямото като ги чете и му остсна само, че едната е за луд, който постоянно го бият, другият се чудел прекалено много какво да прави с чичо си и... като се замисля, след като литературата не му е силата, няма нужда да го отказвам с класика.

# 515
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Моята е фенка на Дон Кихот, но защото преди 3-4 години я заведох с ученици на мюзикъла с Орлин Горанов е Мариан Бачев. Понеже видя у нас двата тома, обемът я стресна, но сега си взе някаква адаптация за деца от Лидл и си я е приготвила. Прочете и "Шекспирови приказки" на Чарлз и Мери Лам.

# 516
  • около Варна
  • Мнения: 1 084
Момичета, знам, че обсъждахте образователни книжки за промените при израстването , но не можах да изровя мненията. Ще помоля да ми препоръчате някоя подходяща за девойка, че усещам как пубертета чука на вратата Simple Smile Вие наблюдавате ли такива промени в децата си? Моята е дребничка и още няма физически белези, но настроенията са...,  нервничи, сърди се, блъска врати, все е на скайп с приятелки,  абе не ми се мисли, до сега нищо не разбрах от гледане на деца, но от тук нататък да видим.

# 517
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
При нас физически промени още няма. Поведенчески у единият колкото щеш - тряска врати, крещи, отговаря, все е недоволен.... Едвам се трае. Другият още няма. Не съм фен на книжките по въпроса. Предпочитам аз да им обяснявам и да говорим, за да съм сигурна че могат да ме питат всичко, което ги интересува. Не искам да се чувстват неудобно да питат. За сега си говорим за всичко - за промените в пубертета, за наркотиците, за презервативите, за цигарите и алкохола, за гейовете... Много искам да няма теми табу между нас, както беше едно време между мен и моите родители. И майка ми ми даваше книжки, но никога не говори с мен. За цикъла ми разбра 1 година след като беше дошъл.  ooooh!
Виж пубертетските теми, много са полезни.

# 518
# 519
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Момичета, знам, че обсъждахте образователни книжки за промените при израстването , но не можах да изровя мненията. Ще помоля да ми препоръчате някоя подходяща за девойка, че усещам как пубертета чука на вратата Simple Smile Вие наблюдавате ли такива промени в децата си? Моята е дребничка и още няма физически белези, но настроенията са...,  нервничи, сърди се, блъска врати, все е на скайп с приятелки,  абе не ми се мисли, до сега нищо не разбрах от гледане на деца, но от тук нататък да видим.

Аз купих тази и съм доволна. Изчете я за един следобед, занесе я в училище и явно и там е пожънала успех, защото класната специално ме поздрави за поучителната книжка. Чели са от нея в час.

Помня, че доста се препоръчваше и една на една сръбска авторка, ето тази, но аз я разгледах в книжарницата и не ми хареса най-вече, защото има много подробна информация за козметика и гримове, а тези неща биха отегчили дъщеря ми ужасно, поне засега. Но ако някой си пада по такива неща, сигурно ще я хареса.

# 520
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Усещам го и аз този настъпващ пубертет, взе да става по-рязка, поти се повече, вероятно до година-две ще имаме и други включвания.
Отдавна сме изкоментирали всичко, с 5 жени вкъщи, даже баща й вече понякога говори за себе си в женски род.

# 521
  • Мнения: 8 531
Здравейте група! Влизам да се похваля, че моята дъщеря тази година на изходящото по математика има отличен Grinning, била единственото дете от класа, което било решила вярно задачата с думи /за справка миналата година имаше тройка на изходящото по математика #Crazy/. Голям зор ѝ дадох, но явно може.

# 522
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ние приключихме с изходните нива. С приличен успех. Е, можеше и по-добре, но можеше и да е много по-зле, така че съм доволна. Важното е, че избутахме още една година. И няма да пиша домашни 4 месеца!!! Ураааа!!!  newsm44 Joy Сега четат, ама още не от задължителните. Че те са едни глупави, не знам как ще ги накарам да ги прочетат - Ян Бибиян и Барон Мюнхаузен.  ooooh! И още няколко стихове и разкази.

# 523
  • Мнения: 8 531
На моята девойка ще ѝ купувам тази книга, смятам че е подходяща за възрастта ѝ:

https://www.fiut.bg/kakvo-stava-s-men-kniga-za-vsjako-momiche.html

Иначе големи вълнения има с този пубертет. Снощи девойката ми се оплаква, че нейните съученички имат косми под мишниците, ходят с превръзки и им растат гърдите, а тя е много назад по всички параграфи /редовно се оглежда дали няма някой косъм някъде, и всяка седмица като влиза да се къпе ме пита "Кога ще ми пораснат гърдите ?/ Simple Smile. Поговорихме си по тази тема с нея. Та както бях загряла с този разговор, минах на сина и с него си говорихме за предпазни средства и секс. #Crazy

# 524
  • около Варна
  • Мнения: 1 084
Изходните нива са отлични, само по английски език не са им ги върнали, а там положението не е никак розово. Иска ми се лятото да ходи на уроци, за да навакса пропуските по английски, лошото е, че трябва да я водя до съседен град, защото в нашия няма и не съм сигурна, че ще се получи с логистиката.
Купих книгата "Промени през пубертета - книга за МОМИЧЕТА", ще е подарък за 1 юни.
Относно четенето на книги, не е много запалена, все брои страниците, да не вземе да се мине, ако прочете повече. Прочете "Матилда" с голям интерес, после какво не предлагах, все не и е интересно. Сега започна "Пинокио", чела е само съкратения вариант, да видим дали ще и стане интересна. За книги от типа на "Под игото" дори не си помислям да предлагам.

Общи условия

Активация на акаунт