Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 557 966
  • 1 687
  •   1
Отговори
# 615
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Как така не разрешават?За това ли си внасяме осигуровки всеки месец???
Задаваш философски въпроси ...  Simple Smile Държавата може само да прибира, но не и да дава.
Относно спорта - на мен ми казаха никакви физически натоварвания, обаче аз мисля да ходя на водна аеробика, пък ще видим после дали е било подходящо.

# 616
  • Мнения: 6 552
благодаря Simple Smile дъщеря ми, иска да се запише на волейбол и се чудех дали е подходящ спорт. Нали все пак се скача newsm78 знам ли аз.

Аз като ходих на лекар (бях на 16) и изкривяването вече се беше развило в голяма степен, растежа почти беше завършил и вече нямаше какво да се направи, единствения въпрос, който тогава ме вълнуваше е - ще може ли продължа да играя волей. Отговорът на докторът беше "Играй колкото си искаш." При мен ситуацията беше такава, че вече беше късно за корсети, упражнения и тн. Друго, което ми каза - да не качвам кг повече от това, което съм в момента и никакви натоварвания. Ако почне да ме боли - да посетя физиотерапевт в родния град. След време с годините може да почнат болки, да не правя аборти. Това е най-общи линии.
Та по въпросът с волейбола - може би зависи детето на колко години е, колко още евентуално ще расте... при мен вече гръбнакът си беше намерил положението и може би заради това така се случиха нещата. Но според мен си е хубаво, защото си поддържам мускулатурата на гърба  Simple Smile
Ще е хубаво да чуем и други мнения по темата.

# 617
  • Мнения: 1 397
ReName,каква е връзката между аборт и сколиоза?Интересно ми стана...
Аз още чакам благословията на Здравната каса,за безплатен ЯРМ... Дано да ме огрее...

# 618
  • Мнения: 6 552
Тогава не съм се замисляла, сигурно и не ме е интересувало. Но сега като се замислям и аз не намирам отговор на този въпрос, но явно има някаква връзка  newsm78

# 619
  • Мнения: 2 049
Здравейте, мами, татковци, батковци и какички!

От няколко седмици имам странна подутина в гърба, точно под врата. На пипане е твърдо като кокал. Търсих из интернет, но не намерих да има такъв вид изкривяване на гръбнака. Вие какво мислите?

P.S. На ясно съм, че трябва да посетя доктор, но съм на почивка и не ми се занимава в момента с висене по болници Sad

# 620
  • 1st floor
  • Мнения: 9 105
На профилактичен преглед в у-ще откриха на сина ми сколиоза. Препоръчаха плуване. Той и без това си ходи, та това сме го изпълнили. А сега на къде? При личната за талон за специалист, който да следи дали има някакво развитие? И какво се прави за да се докаже това изкривяване - рентгенова снимка или друго? newsm78 newsm78 newsm78 Извинете ме, ако въпросите са ми неуместни, но хич не съм запозната с това заболяване...

# 621
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
На профилактичен преглед в у-ще откриха на сина ми сколиоза. Препоръчаха плуване. Той и без това си ходи, та това сме го изпълнили. А сега на къде? При личната за талон за специалист, който да следи дали има някакво развитие? И какво се прави за да се докаже това изкривяване - рентгенова снимка или друго? newsm78 newsm78 newsm78 Извинете ме, ако въпросите са ми неуместни, но хич не съм запозната с това заболяване...
Прави се ЯМР веднъж годишно и се следи. То може и скенер, но като видят изкривяването, пак ти искат ЯМР, та няма смисъл да се плаща 2 пъти, защото скенера е 100-120лв. Направления за тези изследвания се дават изключително трудно, т.е. почти не се дават. Повечето от добрите специалисти в тази област не работят с касата за доболнична помощ.

# 622
  • 1st floor
  • Мнения: 9 105
 Rolling Eyes Направо ме разби! Аз мислех, че всичко се вижда на рентген...

# 623
  • Мнения: 363
НеПоКоРнА сколиозота я хванаха на рентгенова снимка. Сега пак ни престои да отидем, че измина една година.

# 624
  • Мнения: 67
"На профилактичен преглед в у-ще откриха на сина ми сколиоза. Препоръчаха плуване. Той и без това си ходи, та това сме го изпълнили. А сега на къде?"
 
Момичета не си облъчвайте децата, освен ако сколиозата не е много напреднала и е задължителен скенер или ренген. Най-безопасно, но и скъпо е ЯМР.
Като препатила от "компетентността" на меркантилни лекари препоръчвам направление от личния лекар за ортопед или кинезитерапевт, който да си направи специфичното замерване "Симетрия на тялото". Ако се докаже сколиозата при втора консултация със специалист, от ортопед или неврохирург имаш право на направление за изправителна гимнастика (виж в коя поликлиника ти е най-близко) имаш право на  10 безплатни по ЗК посещения, в които кинезитерапевт обяснява на детето (и на теб) какви упражнения да прави вкъщи.
Ако имаш още въпроси питай! Аз самата съм със сколиоза и вследствие на нея с 2 дискови хернии и съпътстващите ги екстри. Когато бях на 18 г. и ми откриха дископатия (по случайност) и след като се влачих близо седмица със зверски болки ми предписаха инжекции. Лелките в 13 поликлиника, които ми поставяха инжекциите ми казваха, че дископатията била болест на бабичките и не е възможно да я имам и си останах така. Болката във времето се успокои.
На 21 г. вече се сдобих и с първата си херния!!! На 24 г. вече бяха две съпътствани със зверски болки 24 часа в денонощието. След второто раждане вече превъртах от болки и след ЯМР ми дадоха този заветен талон за ЛФК (изправителна гимнастика) и започнах да ходя в 14 поликлиника на последния етаж. Попаднах на страхотен специалист, една възрастна дама........ хиляди благодарности на нея!!! Така във времето продължих да си правя упражненията и сега само те ме спасяват като ме "хванат братята".
Ох много дълго стана, но това ми е болната тема! Надявам се да съм ви била полезна!

Последна редакция: пн, 28 окт 2013, 08:15 от Маруся14

# 625
  • 1st floor
  • Мнения: 9 105
Маруся14, благодаря за изчерпателния отговор! Информацията е много полезна! Peace

# 626
  • София
  • Мнения: 5 190
Момичета от темата!
Благодаря ви за всичко споделено през годините!
Когато прозрях, че детето ми има проблем, разбира се, че и тук четох Simple Smile
Накрая на поста си ще опиша на какво  попаднах, пак тук, в бгмама Simple Smile

...Като препатила от "компетентността" на меркантилни лекари препоръчвам направление от личния лекар за ортопед или кинезитерапевт, който да си направи специфичното замерване "Симетрия на тялото". Ако се докаже сколиозата при втора консултация със специалист, от ортопед или неврохирург имаш право на направление за изправителна гимнастика (виж в коя поликлиника ти е най-близко) имаш право на  10 безплатни по ЗК посещения, в които кинезитерапевт обяснява на детето (и на теб) какви упражнения да прави вкъщи.
...

Маруся, де да беше толкова лесно. Аз два пъти заведох детето на ортопед и прегледът се състоеше в навеждане напред, оглед и отсичане - нищо му няма, да не седи много пред компютъра/тв, много да играе и това е.
Когато посоча какви са проблемите и като задам още 2-3 въпроса за плуване и изправителна гимнастика и  ме нарекоха "загрижена" майка.
Първият ортопед каза че никъде не знае да има изправителна гимнастика.
Вторият каза че в Горна баня има, но е за тежки случаи и няма да ни вземат.
ТАка и не помня как се сдобих с направление за 10 посещения при кинезитерапевт. Отидохме в болницата за рехабилитация в Овча купел - напърно загубено време! Разочарование у детето, пълна скука, по време на посещенията имаше само, само възрастни (след сериозни операции и травми, което допълнително го стресираше).
Един път нашият китезитерапевт отсъстваше и го замести по-млад. Това беше пълен шок - той даде коренно различни упражнения, а след като му обяснявах защо сме там  направи малък преглед и  се постара да ми докаже, че неговите са правилните, а старите упражнения са безсмислени и дори неправилни.
То и аз виждах, че повечето упражнения не натоварват, а само досаждат.
Но затова пък крайният резултат е пълна нула!


За мен изтекоха 3 безплодни години, докато водя детето на плуване и се мъчим с някакви дребни упражнения в къщи.
Но дойде прекрасния миг, в който в бгмама прочетох за този курс в зала Тиадица http://www.asemgroup.net/news-archive/130-gymnastics-triaditsa
  

Препоръчвам на всички да посетят едно занимание - първото е безплатно   bouquet
Упражненията са увлекателни и сериозни!
Атмосферата е сериозно-игрова, отношението на кинезитерапевта е като към възрастни, а играта е като с равни.
Половината упражнения са с огромните топки и децата знаят, че след като се постараят малко на земя, идва по-забавната част с топките, а накрая идват и игрите (пак с топки Simple Smile )
Резултатът е - не искат да си тръгват,  удовлетворени и щастливи са, по-грамотни за тялото си и решаването на проблемите и с мускулна треска в началото (за по-големите Simple Smile )

В курса е включен един безплатен сериозен преглед от кинезитерапевта. Той откри това, което ортопедите не откриваха , както и трите прегледа при кинезитерапевт ...
За мое съжаление не съм просто една хипохондрична майка.

Имам два въпроса:
Има ли желаещи за други райони да се организират такива тренировки с "Аsem" ?
Надявам се да изникне курс и на по-удобно за мен място (западните райони на София). Трябва да се намери малка зала (в училище, читалище, спортен клуб...) и желаещи деца . Поне 5 деца, за да започне и максимум 10- 12 . Организаторите имат огромна мотивация и потенциал да създадат мрежа в цяла София, а цената е почти символична!
За 8 тренировки на месец за 1 дете е 30 лв, а за 2 деца е общо 45 !

Вторият ми въпрос е дали някъде в София има ПИЛАТЕС ЗА ДЕЦА. Много ми трябва, защото освен гърба, трябва да заякваме и мускулите, а кинезитерапевтът препоръча от спортовете само плуване и пилатес.



Последна редакция: пн, 28 окт 2013, 10:29 от ЗаСлон

# 627
  • Мнения: 363
Маруся14 напълно те подкрепям, но знам, че по ЗК са два пъти по 10.

# 628
  • Мнения: 67
Маруся14 напълно те подкрепям, но знам, че по ЗК са два пъти по 10.
На мен толкова ми дадоха с обяснението, че тези 10 са за да привикна с моя комплекс от упражнения и да се науча да ги правя правилно, а не че ще се излекувам с тях за 10 или 20 дни! Доколкото знам и от разговор с кинезитерапевт, стандартно дават между 6 и 10 според зависи от степента на състоянието на пациента.

# 629
  • Мнения: 67
Отидохме в болницата за рехабилитация в Овча купел - напърно загубено време! Разочарование у детето, пълна скука, по време на посещенията имаше само, само възрастни (след сериозни операции и травми, което допълнително го стресираше).
Но затова пък крайният резултат е пълна нула!

За мен изтекоха 3 безплодни години, докато водя детето на плуване и се мъчим с някакви дребни упражнения в къщи.
Но дойде прекрасния миг, в който в бгмама прочетох за този курс в зала Тиадица http://www.asemgroup.net/news-archive/130-gymnastics-triaditsa
  

Между другото наистина е потискащо на тези места, дори и за възрастни, виждаш страшни неща, а за децата е още по-жестоко. Гледката на осакатени хора  не ги мотивира да си правят упражненията по-съвестно, а ги отблъсква. Това е и причината да не заведа дъщеря ми, когато и откриха лордозата на подобно място.
Момичета, оказва се, че проблемите с кръста се влияят както от условия във външната среда (травми и инциденти), така и от генетична предразположеност в лицето на прекалена гъвкавост (преразгънатите стави) е един от тези показатели.

Общи условия

Активация на акаунт