За напъните по време на нормално раждане

  • 11 263
  • 83
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 257
На мен скоро ми предстои раждане и в момента се информирам за процесите и методите да се намали болката чрез дишане и т.н. Според мен раждането е най-естественото нещо, което се случва на една жена и е далеч от непоносимо трудно. Ето тук от форума има една статия, която много ми харесва, относно напъването. Показва една малко по-различна гледна точка Simple Smile

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=198802.-1%3Btopicrefid=20%3Ball

# 16
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Честно пък напъните биха ми били последна грижа, най-малко от това би трябвало да се опасяваш, ще успееш ли. Остана да не успееш.
Шили са те с пълна упойка след епизиотомия?!   Да не би да имаш предвид местна?
И мен ме шиха с пълна Mr. Green Докторката я беше страх, че ще я ритам, ако опита с местна. Приспаха ме за 2-3 минути само, дори нямам никакъв спомен от това. Почнаха да шият следващата жена, която роди след мен, аз попитах "ами мен кога ще шиете" и те казаха "оооо, теб те приключихме отдавна".

# 17
  • Мнения: 2 701
Мен ме лига без упойка, но това беше преди 18 години. Шиенето ми беше най-гадната процедура. Рязането не го усетих, а контракциите ги издишах.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Според мен също напъването ти е последния проблем.
Родих нормално и според мен това е правилния избор при липса на медицински причини за друго решение.
Напъните се усещат?! - не знам! Бях единствената родилка в този късен зас м/у 21,30 и 23,30. Като напредна разкритието периодично ме питаха "Напъва ли те?". Така и не отговорих с "Да." Отговора ми беше "Така зверски ме боли, че не знам дали ме напъва." Накрая решиха, че трябва да се местя на родилния стол и да напъвам. В три контракции с по 3 напъна родих и с вълшебна пръчка всичката болка изчезна. Шиха ме с местна упойка.
Не ми е ясна идеята на описаните по-горе "американски раждания" с напъване в продължение на часове. Това напъване според мен едва ли има някакъв ефект, ако не е времето за напъване и освен това напъването е изморително и ако наистина се напъва многократно в неподходящ момент после, за когато е необходимо родилката може и да няма сили да напъва. Последното също не е голяма драма, защото напъните могат да се подпомогнат механично от екипа и ако няма успех и с това да се вземе решение за друг тип родоразрешение.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Не ми е ясна идеята на описаните по-горе "американски раждания" с напъване в продължение на часове. Това напъване според мен едва ли има някакъв ефект, ако не е времето за напъване и освен това напъването е изморително и ако наистина се напъва многократно в неподходящ момент после, за когато е необходимо родилката може и да няма сили да напъва.
Абсолютно. И аз не виждам какво има да напъваш, когато не е дошъл моментът. Аз усетих много ясно напъните, тогава болката просто изчезна и ми се доходи до тоалетната Mr. Green И аз не бях много ефективна и се наложи лекарката да помогне и да избута бебето с ръка върху корема ми, тогава просто изхвръкна като тапа Mr. Green

# 20
  • Майна Сити
  • Мнения: 954
Няма да забравя как като се разхождах, болките намаляваха. Седна ли, направо ми се доплакваше, а за лягане абсурд - трябваше направо да ме копаят  Grinning
Апартаментът ни ми се струваше тесен, чак майка ми отвори вратата на коридора и взех да се разкарвам по етажа  Joy Иначе контракциите в началото са разредени, после по на често и когато стане една постоянна, чак тогава е прословутото напъване. Преди това не мисля че има за какво да се хабиш изобщо. Аз до последно се разхождах като привидение из етажите  Grinning

# 21
  • Мнения: 30 802
С последните 2 раждания някъде след 7 см. разкритие напъвах, но леко, не с всички сили. Причината за това беше, че с всяка контракция натискът отиваше в друга посока. Така някак "насочвах" бебето, защото иначе болеше повече- бебето не отиваше на никъде, само ме притискаше, най-вероятно ми мачкаше и яйчниците и болеше повече. Та по принцип не се учудвам, че американките ги карат да напъват от по-рано, но и по-леко. Така малко от малко помагаш на бебето да слезе.

# 22
  • София
  • Мнения: 4 300
Никога е бих родила секцио, освен, ако не е застрашаващо здравето и живота на майката или бебето. Родих след 7 часа контракции, които си ги изкарах вкъщи, отидох в болницата с 9см разкрите и родих 3700кг бебе.  Понеже съм с операция на матката, ако сега забременея от няколко места чух, че ще трябва да е секцио, но все си мисля, че ще намеря някой, който да поеме риска да изражда жена на 40+ нормално. 2 часа след раждането си седях преспокойно на дивана и вършеех из болницата, докато мамите със секцио едва се движеха, а когато ми правиха операцията на матката до мен лежа една мама, родила секцио и по телефона казваше, че чак на следващия ден щяли да ѝ го дадат. А операцията ми хем беше лапароскопска и даже не бяха рязали матката и корема както при секциото, но 2 дни не можех да ходя. А имам доста голям праг на болка...

# 23
  • Мнения: 5 468
Според мен също напъването ти е последния проблем.
Родих нормално и според мен това е правилния избор при липса на медицински причини за друго решение.
Напъните се усещат?! - не знам! Бях единствената родилка в този късен зас м/у 21,30 и 23,30. Като напредна разкритието периодично ме питаха "Напъва ли те?". Така и не отговорих с "Да." Отговора ми беше "Така зверски ме боли, че не знам дали ме напъва." Накрая решиха, че трябва да се местя на родилния стол и да напъвам. В три контракции с по 3 напъна родих и с вълшебна пръчка всичката болка изчезна. Шиха ме с местна упойка.


Значи не съм единствената, която не е имала напъни. Когато вече имах пълно разкритие, и мен ме питаха през 2 мин "Имаш ли напъни?" Grinning И след 10 мин ме изпратиха в родилна зала, като стана ясно, че напъните няма да се появят. Joy

# 24
  • София
  • Мнения: 4 300

Значи не съм единствената, която не е имала напъни. Когато вече имах пълно разкритие, и мен ме питаха през 2 мин "Имаш ли напъни?" Grinning И след 10 мин ме изпратиха в родилна зала, като стана ясно, че напъните няма да се появят. Joy
[/quote]


Аааа, една приятелка роди за 20 минути, без напъни, даже  почти без контракции, защото била на рок-концерт, не разбрала, че това са родилните контракции, накрая отишла в болницата и за 20минути родила без напъни, без чудо Simple Smile
Някои хора се раждат с късмет Wink

# 25
  • Мнения: 374
Американките не ги карат да напъват от по-рано, напъва се на 9-10 см разкритие. Напъват с часове защото тука това избутване на бебето с ръка от доктора не се практикува от години, незаконно и неморално е. Гледаха ме с очи като палачинки като им разправях как доктора е избутал 4кг бебе, след два часа напъване в Бг. И само повтаряха "не се тревожи, ние тука така не правим". Съответно дават възможност да се роди бебето нормално, защото и секцио по желание също няма или по-скоро е доста трудно да го уредиш.

Боли си иначе и контракции и раждане обаче минава и се забравя. Аз имам заболяване, което боли повече от раждане и ще ме боли до края на живота ми.

Моят съвет е да си щадите силите по време на контракциите, защото си се напъва яко. Ако ви сложат окситоцин, поискайте си и упойка иначе болките ще ви изтощат много и ако трябва да напъвате два часа ще е много трудно. Позотивно мислене и всичко ще е наред.
Ако пък си мислите, че няма да се справите насрочете секцио. Медали още не раздават нито за раждане без упойка, нито за напъване с часове. После обаче възстановяването ще си е за ваша сметка. По мои наблюдения по-пълничките жени се възстановяват по-трудно.
Успех!

# 26
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Американките не ги карат да напъват от по-рано, напъва се на 9-10 см разкритие. Напъват с часове защото тука това избутване на бебето с ръка от доктора не се практикува от години, незаконно и неморално е. Гледаха ме с очи като палачинки като им разправях как доктора е избутал 4кг бебе, след два часа напъване в Бг. И само повтаряха "не се тревожи, ние тука така не правим".
И какво има да се тревожа, аз пък исках всичко да приключи. Нито аз се увредих, нито бебето, добре че не ме оставиха да напъвам още 2 часа, при положение, че явно не ми се получаваше. И окситоцина приемам, за 3 часа от приемането ми всичко свърши. Ако чаках нормално и естествено тези болки и ужас можеше да ги търпя и два дни, не, благодаря. Чак толкоз "естествено" няма нужда да стават нещата, затова са тези доктори там и затова раждам в болница, а не вкъщи. Да ми помогнат и да ме облекчат според познанията и опита си. Лично мнение, нямам намерение да изпадам в спорове.

# 27
  • Мнения: 5 468
Американките не ги карат да напъват от по-рано, напъва се на 9-10 см разкритие. Напъват с часове защото тука това избутване на бебето с ръка от доктора не се практикува от години, незаконно и неморално е. Гледаха ме с очи като палачинки като им разправях как доктора е избутал 4кг бебе, след два часа напъване в Бг. И само повтаряха "не се тревожи, ние тука така не правим". Съответно дават възможност да се роди бебето нормално, защото и секцио по желание също няма или по-скоро е доста трудно да го уредиш.


Чак, пък, незаконно и неморално.. Бях благодарна, че ми помогнаха бебето да излезе, защото след 26 часа с контракции, бях като парцал. Последното, което исках е да напъвам 1 час. Накрая сигурно щях да припадна от умора. Така че, в много случаи, това е много добър вариант за родилката. Мнението ти е крайно и само би изплашило бъдещите майки.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Доста се коментира, че окситоцина /вкаран чрез система или инжективно/ прави болките по-силни. За мен обаче би било интересно да разговарям или прочета мнение на жена, която е раждала нормално с и без този окситоцин. Ето, когато аз раждах имаше система физ. разтвор с окситоцин и преди да се достигне разкритие и напъни болките бяха наистина много силни /счмитам, че търпя на болка, но никога преди или след това не съм усещала такова нещо/, но не мога да знам дали без окситоцина би било с по-малко болка или просто би се проточило повече /за последното - не, благодаря... все пак болката си е изтощителна също, а си трябват сили за напъване/.

# 29
  • Мнения: X
Не знам дали е незаконно и неморално натискането, ама в някои случаи е животоспасяващо. Те на някои места по света и епизиотомия не правят за нищо на света, ама какви разкъсвания има в последствие...не е тук мястото да се разказва. "ЗА" естественото съм по принцип, не одобрявам пришпорването от страна на докторите, но чак толкова натурални няма нужда да бъдем. Аз имам травма от натискането на корема и сега периордично имам болка в ребрата, вероятно невралгия. Още не съм ходила на лекар и не е потвърдено, че е от това, но аз съм сигурна. И въпреки това не мога да упрекна доктора, че избута бебето, защото със сигурност не беше по - добре да се задуши или да се наложи форцепс или секцио в последния момент...

Общи условия

Активация на акаунт