Плетем красоти за топлите дни .. тема 96

  • 90 276
  • 735
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: X
Не съм съгласна с последното мнение.
Качеството и състава на преждата имат огромно значение за вида и трайността на готовото изделие.
Разбира се, техниката и уменията на плетача също. Тъжна картинка е да видиш нещо изплетено с умение и по чудесен модел, но с евтина, нискокачествена или неподходяща прежда. В плетивото има много тънка линия между кича и елегантността и тя лесно се минава.

По правило качеството върви с по-високата цена, но не е задължително.

В България се внасят чудесни първокачествени турски прежди, както и много турски боклуци. Има страхотни по качество български прежди, но и доста нискокачествени. Запалените плетачи пазаруват и по-специални прежди от Латвия, Скандинавието, Германия, САЩ.

# 256
  • Мнения: 52
Здравейте! Харесах си ето тази жилетка
https://makeanddocrew.com/staycation-womens-crochet-cardigan-pattern/
но реших да я изплетат за дъщеря ми, тя е на година и половина и ще видя дали ще успея. Днес купих Ализе Котън Голд - светло лилаво. Искаше ми се да е някаква малко по-дебела прежда, но не можах да харесам. Акрилните ми стоят на едни власинки и не знам как ще изглежда като я изплетат. А по този повод се чудя дали да не пробвам да я изплета с преждата на два ката. Вие какво ще кажете?

# 257
  • Бургас
  • Мнения: 754
Здравейте! Харесах си ето тази жилетка
https://makeanddocrew.com/staycation-womens-crochet-cardigan-pattern/
но реших да я изплетат за дъщеря ми, тя е на година и половина и ще видя дали ще успея. Днес купих Ализе Котън Голд - светло лилаво. Искаше ми се да е някаква малко по-дебела прежда, но не можах да харесам. Акрилните ми стоят на едни власинки и не знам как ще изглежда като я изплетат. А по този повод се чудя дали да не пробвам да я изплета с преждата на два ката. Вие какво ще кажете?





За въпросната прежда която си избрала дават куки №4,5-ти номер и на един кат ще си стане добре. Ако я направиш на два ката и куките отиват в по-голям размер и ще стане грубо. За малко детенце изплети нормална жилетчица, с нормално закопчаване. Има детски прежди.

# 258
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
.... Различните видове възли са ми по-интересни. Имам една торба шнурове и куп оплетени гривни.  Но при мене това тръгна като хоби, а те хобитата при мене мнооого Simple Smile. Дори и хамаци за семейството съм направила - само плат и възли.
Я дай малко инфо за хамаците. Аз на село изплетох /вързах тип макраме от едно като канап, ама от по-дебелите, не чак от тези като въжета/ за люлката основа и гръб и държат вече 3-та година, сега мисля и сгъваемите столове да си направя така, че им изгоря плата и се скъса, а де да търся такъв дебел плат и да го шия, мисля пак така с възли да го направя.
Аз досега само гривни от този тип съм плела /мъжките мартеници са ми такива/.

# 259
  • Мнения: 7 062
.... Различните видове възли са ми по-интересни. Имам една торба шнурове и куп оплетени гривни.  Но при мене това тръгна като хоби, а те хобитата при мене мнооого Simple Smile. Дори и хамаци за семейството съм направила - само плат и възли.
Я дай малко инфо за хамаците. Аз на село изплетох /вързах тип макраме от едно като канап, ама от по-дебелите, не чак от тези като въжета/ за люлката основа и гръб и държат вече 3-та година, сега мисля и сгъваемите столове да си направя така, че им изгоря плата и се скъса, а де да търся такъв дебел плат и да го шия, мисля пак така с възли да го направя.
Аз досега само гривни от този тип съм плела /мъжките мартеници са ми такива/.



Това от клипа е тъкаческия възел.
Хамаците направих от плат, че са по-удобни от плетените - 3м д. / 1,50 ш. дюшечен (защото не намерих рипстоп у нас) , завързан с 2 пъти увит възел Прусик (има много снимки и описания в нета)
Към дърво връзвам както от този клип с едно допълнение - става по-стабилно на метален прът, но трябва да го снимам, не мога да го обясня.



А това което казваш за бабината прежда, потвърждава колко е качествена - щом толкова време не мръдват дрехите. Аз, за сега, мога да посоча само некачествена вълнена прежда, затова не  я написах в темата за качествените материали. 

Не съм съгласна с последното мнение.
Качеството и състава на преждата имат огромно значение за вида и трайността на готовото изделие.
Разбира се, техниката и уменията на плетача също. Тъжна картинка е да видиш нещо изплетено с умение и по чудесен модел, но с евтина, нискокачествена или неподходяща прежда. В плетивото има много тънка линия между кича и елегантността и тя лесно се минава.

По правило качеството върви с по-високата цена, но не е задължително.

В България се внасят чудесни първокачествени турски прежди, както и много турски боклуци. Има страхотни по качество български прежди, но и доста нискокачествени. Запалените плетачи пазаруват и по-специални прежди от Латвия, Скандинавието, Германия, САЩ.


Напълно съм съгласна с тебе. Моля те, ако можеш да споделиш качествени прежди и да опишеш защо ги намираш такива, особено ако се продават в Бг.  С нискокачествените не си заслужава труда.

... пуснах една тема за качествени материали, но май никой не се осмелява да пише в нея. Започвам да си мисля, че май няма качествени прежди на нашия пазар.
На пазар за прежди, обръчи и куки 2 е мъртва и заключена от доста време.

Кашмир, кауни, дундага...
Памук, мерино, вискоза...
Drops повечето памучни ги правят/правеха в България и могат да се намерят по магазините в София.
Yarn paradise имат доста добри, но и скъпи.

Обръчи на Addi. Всякакви размери и дължини.

Да тази тема я зная отдавна, не беше лоша и не разбирам защо е замряла и заключена.
Към новата тема за качествени прежди явно има интерес, защото за няколко дни над 180 души са я прегледали, но се чудя никой ли няма впечатление и не може да посочи конкретни качествени прежди у нас?! Или не иска ? ...

Да разбирам ли, че ти си изпробвала всичките прежди от линковете? Сподели мнение, моля.
За обръчите Адди, съм чела, че ако кордата се втвърди, да се киснат в гореща вода.... Това ме отказа от тях. А и цената не си заслужава.

# 260
  • Мнения: 7 062
Да се похваля с последните творения, за които писах -  двуцветни шал и шапка :












# 261
  • Мнения: 7 062

 сега мисля и сгъваемите столове да си направя така, че им изгоря плата и се скъса, а де да търся такъв дебел плат и да го шия, мисля пак така с възли да го направя.


Дай някаква снимка на столовете, че модели много...
Ако са с метални тръби от всички страни, може да стане лесно без възли - само намотаваш стегнато и плътно на 2 срещуположни страни през тръбите (на осморка) и следващите 2 срещуположни пак ги намотаваш , но вече ги преплиташ кръстосано (както се тъче на стан) през първата(перпендикулярната) връв.  Връзваш стегнато и здраво към тръбите само началото и края на връвта. Добре ще е да е с някаква плоска, а не кръгла връв, за да са удобни.

# 262
  • Бургас
  • Мнения: 754
Да се похваля с последните творения, за които писах -  двуцветни шал и шапка :









Много хубав двулицев комплект! Аз само ще ги гледам май как се плете








# 263
  • Мнения: 7 062
Благодаря, Хриси9092 Simple Smile
Дано само преждата да се окаже качествена, ползвах Ализе суперлана класик. Че наистина си беше трудно да ги изплета.  Все пак като хванеш ритъма на плетката, става по-лесно.

# 264
  • Мнения: 3 636
...
Да тази тема я зная отдавна, не беше лоша и не разбирам защо е замряла и заключена.
Към новата тема за качествени прежди явно има интерес, защото за няколко дни над 180 души са я прегледали, но се чудя никой ли няма впечатление и не може да посочи конкретни качествени прежди у нас?! Или не иска ? ...
Да разбирам ли, че ти си изпробвала всичките прежди от линковете? Сподели мнение, моля.
За обръчите Адди, съм чела, че ако кордата се втвърди, да се киснат в гореща вода.... Това ме отказа от тях. А и цената не си заслужава.
Казано честно, не разбирам така поставения въпрос.  Маркетинговите проучвания се правят в друг раздел на форума. Пример за качествени прежди? Качествени прежди, които се произвеждат в България? Реални магазини?

И  не, не  съм пробвала всички прежди от линковете. Няма и нужда. Плета за удоволствие, не търгувам с прежда.
Предпочитам изцяло естествен състав, като 30 % полиакрил или полиамид е максимумът, който мога да приема.
Плета повече от десет години с Ади, не ми се е налагало да ги кисна в топла вода.

# 265
  • Мнения: X
Цитат
Предпочитам изцяло естествен състав, като 30 % полиакрил или полиамид е максимумът, който мога да приема.
Плета повече от десет години с Ади, не ми се е налагало да ги кисна в топла вода.
При мен е същото.

Предпочитам да работя с Адди и Прим, макар да разполагам и с други марки, включително прехвалените KnitPro.

От внасяните в Бг прежди харесвам тези на ЯрнАрт и Ализе, като цяло са качествени, без да имам претенциите, че съм пробвала всичко тяхно. Но те също имат нискокачествени акрили, така че избирането на качествена прежда си е полезно умение.
Някои Бг производители послъгват със състава, имам злополучен опит с прежда на Стенли и още една друга българска, не си спомням марката сега, мисля на Александър беше.
Големият турски сайт за прежди https://www.yarn-paradise.com/  също беше споменат. Цените им са атрактивни, но продават предимно нискокачествени изкуственяци. Имат и страхотни първокачествени прежди - луксозната им серия. Чат-пат ги намаляват и тях и дори с доставката излизат на добра цена.

Като цяло - избягвам лъскави и прежди с ефекти, скърцащи при пипане, с оня лек блясък на изкуственяк, издаващ ниското качество. Максимално естествени влакна, ако е памук го предпочитам мерсеризиран, ако е смес гледам да не е в ниската ценова категория.

# 266
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Diorela Чудесен комплект е станал.

Аз преди време се отказах да поръчвам от сайтове, защото открих няколко чудесни магазинчета, а е друго да видиш цвета, да пипнеш, пък и понякога в магазинчетата са дори малко по-евтини. Обаче от тази /нея съм поръчвала в различни цветове/ съм много доволна
http://alexanderyarn.com/prejda/prejda-yarn-art/jarn-art-perla.html
изплетох 2 рокли, няколко полички, едната рокля я удължавах, другата я разплетох 2 пъти и три пъти я плетох /защото или не се харесваше модела или отесняваше/ - въобще плетена, разплитана , пак плетена на нещо друго, носено всичко по няколко години, като под носене особено едната рокля е носена целогодишно включително и в къщи всеки път когато пожелае детето да  влезе в ролята на Елза и няма мърдане след първоначалното отпускане както е описано - 10 % .  Тогава цвета беше от особено значение.

Излязоха ми толкова запаси от на баба преждите  - от памук, коприна и вълна /2 ракли и един гардероб/, че не знам дали ще мога да ги изплета всички. И на тавана имало и непредена вълна /не съм я търсила каква е и в какво състояние, ама тя била такава, че можела да стои много дълго, а може би трябва, че докато баба все още е сред нас да ме научи и какво и как се прави, че мен прабаба само да чепкам вълна ме научи, какво се прави нататък не знам/.
То започнах да уча и експериментирам и с боядисване, че всичко е в естествените цветове.  Е, има и купешки прежди - български, но завода май вече не съществува.


# 267
  • Мнения: 7 062
The ant is... , помолих да споделиш мнение - за конкретни прежди, от които си доволна. Добре би било да кажеш и защо си доволна. Така, както го е направила Tsv .
Аз също харесвам естествените материи и затова съм плела чорапи от 100% вълна, но до сега не съм открила съвременна качествена прежда за тази цел.
В темата за качествени прежди, посочих прежди, с които имам опит, но не съм доволна и обясних защо. Това е идеята - всеки да може лесно да се ориентира и пак лесно да ги намери след време . Затова пуснах отделна тема, защото тук ще се загуби информацията между многото други коментари и ще стане трудно откриваема.
А на мене ми е писнали в магазините да ми представят като много качествена всяка прежда, но на въпроса дали става на фитили, отговорът е категорично "не" или в краен случай "не зная".  Писнало ми е и от фитили по дрехите.
Не става дума за маркетинг и мисля, че точно в раздела за плетива му е мястото, но в отделна тема - по-прегледно ще е .
Както го е казала Сбъдваща мечти : " ... избирането на качествена прежда си е полезно умение."  Не съм го усвоила това умение и затова предпочитам да се доверя на хората с опит, а не на търговците.

# 268
  • Бургас
  • Мнения: 754
Аз пазаря както се казва от магазина до нас, жената също и плете. Когато поискам прежда с обяснение какво ще плета, почти винаги ми показва нещо изплетено с въпросната прежда и избор на прежди. И наистина искам да пипна преждата и усетя

# 269
  • Мнения: 7 062
Вече изплетох втора дреха - една памучна блуза, пак без шевове. Много се радвам. Стана добре.
Може ли да се пере в пералня с центрофуга ? Преждата е 100% памук.

Общи условия

Активация на акаунт