Православието като начин на живот-7

  • 53 729
  • 739
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 9 152
Попаднах на едно свидетелство на българин, който е видял рая и ада. Много силно ме разтърси, обяснява на прост разбран език за важността от покаянието, силата на молитвата, неотклонността в утвърждаването на вярата в Иисус Христос.
Споменава и участта на Ванга... както и на свои починали близки.
Не знам дали трябва да се вярва на това свидетелство, но на мен ми звучи правдоподобно и много силно въздействащо. И затова го споделям.
http://www.curkvata.eu/download/svedectvi-a5.pdf

# 241
  • Мнения: 1 463
Има публикувани поредица от видео записи с Иван Бабулев.
https://sviatost.com/video?vid=28
Той обаче не е православен християнин, а е към протестантска църква.

# 242
  • Мнения: 15 210
Попаднах на едно свидетелство на българин, който е видял рая и ада. Много силно ме разтърси, обяснява на прост разбран език за важността от покаянието, силата на молитвата, неотклонността в утвърждаването на вярата в Иисус Христос.
Катеричке, възхищавам ти се искрено. Четеш, анализираш, мислиш ... Обикновено аз подхождам като Тома /Неверни/. Написаното ми е като от трето лице и не мога да го приема, като вярно, като безспорна истина. Почти винаги имам усещането, че разказаното е преекспонирано.

# 243
  • Мнения: 1 575
Здравейте! Отдавна следя темата. Радвам се, че е малко по-активна. С наближаването на най-големия празник реших и аз да се включа.
Относно постенето, от няколко години не постя, за съжаление, но планирам да се поправя. Чувствах се по-добре в духовно отношение, когато постих, макар, че го правих само около 2 седмици преди Великден.
В Книгата за живота предполагам, че са записани достойните. И на мен ми е потискащо, като не ми е чиста съвестта. И не става въпрос за Десетте божии заповеди, а за други дребни и ежедневни неща. Аз също се замислям за предпазване от забременяване, дали е грях? Но то има и още толкова много неща в съвременния живот, че се губи границата на правилното и неправилното.

# 244
  • Мнения: 4 770
Катерица, благодаря за линка. Смятам обаче, че такива материали трябва да вървят с предупреждение за хората със слаби нерви.

Spring again, много си права, че обръщаш внимание какъв е източника. На неправославни текстове и изобщо източници, включително и хора винаги трябва да се гледа с едно наум.

# 245
  • Мнения: 9 152
Петенце Цветенце, много се извинявам, не предполагах, че този материал е достоен за предупреждение.

Действително е рисковано понякога, самата аз съм изтръпвала и душата ми се е свивала в страх и треперела многократно при описанията на някои Жития на православни светци.  
Светото предание е изпъстрено с много страховити обрисовки...всичко, което е свързано с поднебесните сили на злото, с митарствата и т.н.  самата аз когато преди години задълбах в Православната вяра (имах силен порив да си изчистя вярата, да я утвърдя и т.н.), не знаех какво ме очаква. Не знаех разликата между деноминациите...
Едно от нещата, с които до ден днешен имам да свикавам... и едва ли някога ще приема , е да повярвам, че има ад. Преди не вярвах в съществуването му.
Относно вярата на Иван Бабулев, не предполагах, че е протестант, тъй като той ясно е написал, че произлиза от източно православно семейство.
Напълно съм съгласна, че много трябва да се внимава какво се чете и на какво се вярва...
В български православен сайт (Бъди верен) дори  имаше един материал за това, че гръцкото православие е различно от нашето... и това много ме смути.

И последно, бях много вдъхновена от Ник Вуйчич, четох един материал с него в Православие.бг. Чета този сайт .
Там има чудесни статии с него.
Той е вярващ и постоянно говори за Бог, за вярата си в Царството Небесно, в Иисуса Христа.
Обаче, какво беше учудването ми, когато се оказа, че баща му е протестантски пастор, а самият Ник е към евангелистката църква...
Няма да давам линк, при все, че материалите за него/с него са изключително повдигащи духа (за мен лично), защото се опасявам. Blush




# 246
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
И последно, бях много вдъхновена от Ник Вуйчич, четох един материал с него в Православие.бг.
Има чудесни статии с него.
Той е вярващ и постоянно говори за Бог, за вярата си в Царството Небесно, в Иисуса Христа.
Обаче, какво беше учудването ми, когато се оказа, че баща му е протестантски пастор, а самият Ник е към евангелистката църква...
Няма да давам линк, при все, че материалите за него/с него са изключително повдигащи духа (за мен лично), защото се опасявам. Blush

Катерица, би ли ми пратила линк на личния?


Някой би ли обяснил на неграмотните като мен, какви са основните разлики между простестантството и православието, с няколко думи?

# 247
  • Мнения: 15 210
Някой би ли обяснил на неграмотните като мен, какви са основните разлики между простестантството и православието, с няколко думи?
Като единствен източник на протестантската теология се приема само светото писание,докато при католицизма и православието като източник се признава и светото предание.
Протестантите нямат църковна йерархия, икони, кръстен знак, не се молят на светците, ....
https://pravoslavieto.org/protestant.html

Всъщност всичко е започнало от разделянето на католици и православни.
https://pravoslavieto.org/katolik.html

По късно се отделят протестантите от католиците. Още по късно започва едно роене на протестантски църкви.

# 248
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

По късно се отделят протестантите от католиците. Още по късно започва едно роене на протестантски църкви.

Благодаря ти, Мама_Нана. Аз историята я знам. Чела и съм много лоши неща за протестантството (за Мартин Лутер и особено за Калвин, който е бил абсолютен психопат).

Но какво точно пречи, ако четем неща, написани от протестанти? Мисълта ми е, че няма да е нещо коренно различно от православието, нали?

Да, православието е, може би, по-либерално. И може би, много голям позитив е, че гледа на Съзиданието като на нещо недовършено, което хората трябва да направят по-добро.

Трябва да се заема да проуча повече и да постна тука малко инфо.

Знаете ли, кое е много странно? Странно е, че мюсюлманите приемат православните много по-добре от протестантите и католиците. Не знам, на какво се дължи, но е факт, че много повече ни уважават.

# 249
  • Мнения: 60
Цитат
Има интересно виждане, че съвременното консуматорско общество или матрицата нарочно държи енергията на масите на ниво материални желания и придобивки (първа чакра) и сексуалност и удоволствия (втора чакра), за да не може тя да се издигне до по-високи нива и да доведе хората до духовно осъзнаване и развитие, което ще ги направи мислещи и реално действащи за самите себе си хора, трудни за манипулация.

В православното християнство няма чакри...това са понятия от източните религии и са в разрез с християнството.

Цитат
Някой би ли обяснил на неграмотните като мен, какви са основните разлики между простестантството и православието, с няколко думи?

Eleonora_27, какво вече Mama_Nana каза протестантите приемат само светото Писание, докато православните и светото предание. Разлики между православни и протестанти има много, но е трудно да се систематизират, защото протестантите не са единни, разделени са на много различни деноминации, които имат различни учения и си противоречат (мисля, че по-големите деноминации са около 15, а освен тях има още много деноминации с по-малко членове). Всеки може да си тълкува Библията както иска, няма здрава основа, традиция (откъдето идват и разделенията между протестантите). Освен изброените от  Mama_Nana  неща, протестантите отричат и Светата Евхаристия, не признават преобразяването на хляба и виното в тяло и кръв Господни, а казват, че това е само символично. Линк за Евхаристията, ако не си запозната:
http://www.pravoslavieto.com/docs/Tainstva/prichastie/index.htm

Протестантите нямат тайнства, или поне не действени, защото нямат Св. Дух, тъй като са се отделили от истината. Някой от тях (не всички, мисля, че калвинистите, но не съм сигурна, че бяха те) смятат, че  са спасени щом са християни не трябва да полагат усилия. Бог е определил кой е спасен и кой не (къде отива свободната воля тук?).

не трябва да четем неща писани от протестанти, защото те са заблудени, тълкуват си кой както му дойде, може много да ни объркат главата...по някой път може уж да изглеждат в съответствие с християнството, но пак да са заблуда или да има вмъкната истина, но и лъжа. Това не означава, че протестантите като хора искат да ни излъжат, самите те просто са заблудени, иначе може да са много добри хора.

В какъв смисъл православието е по-либерално? От гледна точка на модернистичния свят, в който живеем и приемането на всякакви грехове като нещо нормално (например хомосексуализма), православието изобщо не е либерално.

Това не го разбрах: "гледа на Съзиданието като на нещо недовършено, което хората трябва да направят по-добро."

# 250
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

Eleonora_27, какво вече Mama_Nana каза протестантите приемат само светото Писание, докато православните и светото предание.
Опитах се да намеря за Светото Предание, но нищо не разбрах.

Какво е точно Свещеното предание?

После ще пиша, защо, според мен, православието е по-либерално.

# 251
  • Мнения: 15 210

Опитах се да намеря за Светото Предание, но нищо не разбрах.

Какво е точно Свещеното предание?
С две думи - Писанието ти казва какво да правиш, Преданието ти казва как да го направиш.

# 252
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

Опитах се да намеря за Светото Предание, но нищо не разбрах.

Какво е точно Свещеното предание?
С две думи - Писанието ти казва какво да правиш, Преданието ти казва как да го направиш.

Да, но преданието е устно ли?

Ох, сори за откровено тъпите въпроси.

# 253
  • Мнения: 60
http://www.pravoslavieto.com/books/pravoslaven_katehizis/Sv_Predanie.htm

За Свещеното Предание

Тук ще откриеш и отговор на въпроса дали Свещеното Предание е устно Simple Smile
Не са тъпи въпросите ти, не се притеснявай.

Последна редакция: ср, 10 апр 2019, 22:50 от strawberry_

# 254
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Да, това се опитвах да чета, но ми е трудно за възприемане. Трябва ми време.

По въпроса за това, че православието е по-либерално в сравнение с протестантството:
Тук имам предвид протестантството на Лутер и Калвин. Ще копирам онова, което съм превеждала от английски в скрит текст:

Скрит текст:
Тук е време да поговорим за Калвинизма. До известна степен, можем да гледаме на Бихейвиоризма като на израстък / издънка на Калвинизма. Дори и днес съществува силна скрита тенденция на калвинизъм, особено силна в протестантските общества. Това е Лютеранският калвинистен модел на Жан Калвин (лат. Ioannes Calvinus, а истинското му име е Jean Cauvin / Жан Ковен). Жан Калвин има по-голям принос за създаването на протестанството от самия Мартин Лутер.

Жан Калвин бил един много извратен психопат. Основно е пребивавал в Женева, най-репресивният полицейски град по онова време. На жените им е било забранено да носят шапки, не е било разрешено да се усмихваш. В Женева Калвин безпрекословно оглавява реформаторското движение и установява теократичен режим в града. Усърдието му граничи с фанатизъм. Воден от абстрактно чувство за дълг, Калвин става най-строг нравствен съдник и съобразно собственото си учение излива цялата си ненавист към всички грешници и другомислещи. Реформаторът оказва много силно въздействие върху гражданския живот, като успява да наложи строг надзор с въвеждане на задължително присъствие на църковните служби, забраняване на развлеченията, танците, ярките дрехи и др. Създава се своеобразна градска тайна полиция, стимулира се доносничеството и се установява църковен съд (La Consistoire).

Калвин пребивава и в Амстердам и след това в Англия. Царион го нарича прото-комунист.


Подобен суров пуритански калвинизъм е имало и в Америка, и той е бил толкова опасен, че е предизвикал реакции, към които можем да причислим дори появата на Ню Ейджа. В известен смисъл можем да гледаме на Ню Ейджа като на реакция (като анти-теза по Хегелиански) на ужасния мрачен, гробищен, патологичен, смъртоносен християнски калвинизъм. Това, че Ню Ейджът днес е представен от ПРОЗАК-усмивката на Опра Уинфри по телевизията, е друга тема. 

 
И калвинизмът, и бихейвиоризмът са базирани на това, че не съществува такова нещо като съзнание. Калвинизмът е против свободната воля. Свободната воля е най-лошото нещо, което можете да си представите. Дори Мартин Лутер е казвал, че най-дяволският човек е онзи, които се съпротивлява, Калвин е прилагал тази концепция в практиката.


Ето още за Калвинизма:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%B2%D0%B8%D0% … D0%B7%D1%8A%D0%BC

Има и т.нар. модерно протестантство, при което не знам точно, какво е забранено.

Общи условия

Активация на акаунт