Колко е размерът на детските при вас?

  • 21 913
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 236
Здравейте, мами! Напоследък се чудя дали Австрия, където живея със семейството си е толкова социална държава или на мен така ми се струва. Един от показателите за това е размерът на детските надбавки и финансовата помощ за семействата с деца. Тук в Австрия, всяка жена независимо дали е работила или не, получава за първо дете по около 600 евро месечно (от тях 150 семейна помощ - дават се до навършване на 18 г. на детето и 450 детски - до 2-2,5 г. на детето). Споделете как е уреден въпросът за детските в страните, където вие живеете? Колко получавате месечно и смятате ли че това е достатъчно, за да се покрият всички нужди на детето? Мисля, че може да се получи интересна темичка  Wink

# 1
  • Торонто/Сливен
  • Мнения: 1 902
Ми не сте зле с детските, като гледам. Grinning Тук взимам 266$/месец детски. Ако Денис беше се родил тук и за последната година преди раждането съм имала май 600 часа труд, щях да взимам и майнчинство. Но не знам колко точно. Wink

# 2
  • Мнения: 3 880
154 евро до zавърШване на обраzованието на детето, но най_много до 27 години. (това zа Германия)

Иначе майчинствата сме ги "оправяли" вече в няколко теми, пусни търсачката ако искаШ...

# 3
  • Мнения: 7 803
150 са ти детските 450 ти е майчинството  Wink което може дефакто до 3 години да се вzима ако бащата го вzимат и другия родител zа поне 3 месеца

# 4
  • Мнения: 7 430
432$ на месец получавам за първо дете - това е за френска Канада Wink

Ама верно Австрия доста парички давала Mr. Green

# 5
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
около 200 франка на месец до навършване на 18 години на детето....не е zле, като се има предвид, че zа всеки кантон в Швейцария сумата е раzлична, а най често е по ниска от таzи....ако гледаш малко zа промоцийки Laughing са достатъчно zа дете до 1 годинка, което е предимно на кърма Wink...но от друга страна детските обувки вариират от 30 до 120 франка Whistling Rolling Eyes zа сега се справяме....

# 6
  • Мнения: 1 017
за майчинството не знам (кратко е, 9 месеца, но за няколко от тях получаваШ пълната си заплата)
но детските за 34?...като ви слуШам, много мъничко ми се виждат... newsm78

# 7
  • Мнения: 1 363
Абе Англия ли е най- скръндзливата  Laughing
Тук  детските надбавки са 67 лири на месец. (Някъде четох впечетленията на един български турист колко високи били детските надбавки Laughing Laughing Laughing)

Има такс кредитс ама те са за бедните (както излиза)

# 8
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
"Брех" Shocked,ми аз да взема да се преместя при някоя от вас Laughing,тук детските са 100 евро.Ако работи майката разбира се Wink
Май дават и някакви пари когато се роди детето ,но за това не сьм сигурна.

# 9
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Мира, ние да се местим ли сега  newsm78

# 10
  • Мнения: 236
Ох, тук настъпи малко объркване. Исках да кажа, че в Австрия майчинството е 450, а детските 150, което е общо 600 на месец. Това, което си мисля обаче е, че не е важно само колко пари ти дават, ами и кава ти е жизнената ситуация. Ако една жена е работила и от 1800 пада на 600, парите хич не са много, но някои хора (особено студенти) живеят от тия пари цялото семейство. Мда, а аз си мислех, че само при нас е било комунизъм  Wink

# 11
  • Мнения: 7 430
Ох, тук настъпи малко объркване. Исках да кажа, че в Австрия майчинството е 450, а детските 150, което е общо 600 на месец.

Ааааа...сега вече чатнах Wink защото преди това си мислех, че Канада за сега дава най-добри помощи за дете

Идвайте насам моля Hug

# 12
  • Мнения: 3 367
да се вклю1а и аз-тук няма детски,нито май1ински..има купони за определени продукти(мляко и пр,бира не мож' си купи с тях) , в определени щати,ако семейството е много бедно и под маса минимуми..навярно има и други помощи (за вау1ери за ясла съм 1увала)но за соц.слаби,ние, Слава Бога, не сме в таз група..та-няма далавера от бебе-гледане тук:)
Анна

# 13
  • Мнения: 1 370
Когато се роди синът ми, получавах за него 214 канадски долара. Една година по-късно, ги намалиха на 113 КАД. Казаха, че ги определят от заплатата на работещия в семейството, независимо дали е майката или бащата. Майчинство не получавам, защото не съм работила в Канада. Иначе на 3 месеца, получаваме по 500КАД,  помощи които и до ден днешен незнам от къде са.

# 14
  • Мнения: 5 475
Тук в Италия май не сме много добре,поне моя съпруг,понеже взима малко над средния доход за страната,твърди,че нямаме право на детски надбавки newsm78.
  И аз нещо не мога да се ориентирам в закона-гледах че за миналата година са му признали само 500 еуро ,отбивка от данъците при положение че сме трима на една заплата...В крайна сметка като я разделиш на двамата -резултата е   под минималната заплата... Money
  Дано се включат в темата и другите мами от Италия ,та да ме "светнат" Thinking

 

# 15
  • Мнения: 1 363
Мери, тамън щях да почна да търся работа на мъжо в Австрия, ама Надин ми уби ентусиазма.
 Grinning

# 16
  • Мнения: 185
Тук в Италия май не сме много добре,поне моя съпруг,понеже взима малко над средния доход за страната,твърди,че нямаме право на детски надбавки newsm78.


Дано да си права.
Но това ми zвучи малко абсурдно. Все пак детските се дават zа детето, а не zа родителите и мисля, че всяко дете има право на тях, неzависимо от дохода на родителите. Така е в повечето страни, не zнам дали има иzключения, още повече Италия.  Мамите от Италия могат да кажат как е там...

# 17
  • Мнения: 236
Тук има семейства, които се опитват да изкарат пари от децата си. Съжалявам ако звучи като предразсъдък, но това са главно семейства на чужденци или австрийци с нисък социален статус. Раждат по няколко деца и понеже майчинството и детските са прилични, живеят от тия пари, докато могат, без да им се налага никога да работят. В това отношение Австрия не проявява никаква дискриминация - дават майчинството абсолютно на всички. За мен специално това е ок. Живея в Австрия от година и половина и без да съм работила си взимам майчинството. Просто си мислех как ли ще е като се върна на работа и в някакакъв момент искаме второ. Излиза, че ако никога не си работила, държавата те стимулира да си седиш вкъщи и да се задоволиш с ролята си на майка (печелейки от тая работа). Мнението ми е, че това прави жените зависими и ги ограничава. След 3 деца и 6-7 години в къщи кой ще те вземе на работа? Ако пък си работила и си държиш на работата (или пък просто се налага да се върнеш, защото не сти стигат тия месечни 600 евро), си ощетена, защото трябва да си зарежеш детето, за да работиш и да изкарваш пари, плащайки яко на детегледачки и домашни помощници. Ами това е накратко ситуацията. Тази голяма социалност на системата си има и плюсове и минуси.

# 18
  • Мнения: 1 910
Около 59.30 евро на месец за деца 0-5 години, 72 евро за деца от 6 до 11 години, 84.70 евро за 12-17 години.

# 19
  • Мнения: 6 167
Наде, извинявай, не виждам каква печалба е 600 евро на месец.
Майчинстовто е 450 евро, 150 детските
тия пари  докъде стигат?
И аз чакам майките от Италия да вземат да изяснят въпроса, че много ме вълнува.
Знам, че еднократно се дават 1000 евро на новородено бебе, ако единия е италиански гражданин - ако имаш под 50 000 еуро годишен доход. Берлускони почна да ги изплаща със задна дата.
Мисля, че някои мами вече ги взеха. За мен това е огромна сума, която решава много проблеми на едно новородено.
Но ми е интересно да разбера майчинските  и детските колко са.
Също така мисля, че ЕС има някаква политика обща по в-са.  newsm78

# 20
  • Мнения: 1 363
ИНтересно, аз доколкото знам, поне за Англия, майчинство не се полага ако не си работил през 18те месеца (или там някъде) преди забременяването. Има някакъв вид минимална помощ, но то е смешна сума и май се дава еднократно.  newsm78

Не е ли така и в останалите страни? (и платеното майчинство тук е само 6м)

# 21
  • Мнения: 500
Да, ако не работиш, не ти плащат майчинство в Англия. Ако си била по-малко от 26 седмици на работа при настоящия си работодател - също. Май ние тук сме в най-неблагоприятно положение, като чета как е в другите страни.

# 22
  • Мнения: 236
Наде, извинявай, не виждам каква печалба е 600 евро на месец.
Майчинстовто е 450 евро, 150 детските
тия пари  докъде стигат?
Как каква? Ако една жена не работи 600 евро е по-добре от нищо. Дотук никоя от нас не е споделила, че без да работи, държавата и е отпуснала повече. Айде сега направи сметка колко взимат тия с по 5 деца. Майчинството в тоя случай намалява за всяко следващо дете, но пак се събират доста пари. Аз знам за такива случаи. На всичкото отгоре тогава държавата им отпуска и социална помощ, защото семейството става многодетно. Такива жени наистина нямат никакъв интерес да работят. Имам едни познати, хървати с 3 деца. Жената няма образование и нито един ден стаж. Общо от детски, майчинство и социални и се събират 1600 евро на месец. Ами това си е печалба! Според мен тая жена, без да искам да кажа нищо лошо за нея, изкарва пари от децата си. Тя никога няма шанс да изкарва такава заплата ако отиде на пазара.
Та ей за това става дума. То бива-бива социална държава, ама чак толкоз. Според мен това е една от основните причини за рухването на пенсионните фондове тук, а и в Германия, но тва е една друга тема.
А докъде стигат тия пари? Ами зависи от стила на живот. Аз лично ги внасям на сметка на детето, да разполга с тях един ден. Но ако река мога да ги изхарча и наведнъж. Истината, както казах, е че бая хора живеят от тия пари тук. Минималната работна заплата е 900 евро (и то бруто), а доколкото зная в Австрия заплатите са по-високи от повечето европейски страни.

# 23
  • Мнения: 7 803
абе до някъде си права nadine ама направи сметка колко реално ти струва едно дете храна пампи ако е малко дрехи ми като тръгне на училище .............
та сори ма това не е печалба те си отиват пак по децата
и не виждам как ще вzима zа 3 деца 1600 евро тук двойно майчинство няма
zначи 450 евро zа последното  плюс 450/500 евро детски а помощите zависят от общия доход на семейството  newsm78

# 24
  • Мнения: 236
абе до някъде си права nadine ама направи сметка колко реално ти струва едно дете храна пампи ако е малко дрехи ми като тръгне на училище .............
та сори ма това не е печалба те си отиват пак по децата
и не виждам как ще вzима zа 3 деца 1600 евро тук двойно майчинство няма
zначи 450 евро zа последното  плюс 450/500 евро детски а помощите zависят от общия доход на семейството  newsm78
Ами аз думата печалба не съм я употребявала. просто така бях цитирана. Казах само, че някой печелят като работят, а други като раждат деца (т.е. това им е начин за препитание) А, че парите се харчат по децата е ясно. Аз не мисля, освен това, че 600 евро са толкова много. Но на фона на това, което мамите пишат за другите страни, ми става ясно, че държавата тук прави много.
Също така казах, че това че все пак това майчинство е гарантирано, прави жените с по-ниско образование още по-немотивирани да почнат някаква работа. Все пак говорим за държава, в която само 6% от населението имат висше образование. Моята бивша фризьорка например взима 700 евро чисто заплата.  Ами естествено, че и е по-добре на жената да си седи вкъщи за 600...

# 25
  • Мнения: 7 803
е да ама zаплатата от 700 ще харчи само zа нея а 600 майчинство и детски ще има само zа превръzки щото другите са си zа детето  Wink

# 26
  • Мнения: 236
е да ама zаплатата от 700 ще харчи само zа нея а 600 майчинство и детски ще има само zа превръzки щото другите са си zа детето  Wink
Да ама кат си седи вкъщи ще си спести 50 евро за транспорт, 80 за обяди и поне 100-200 от храна, щото ще има време да разглежда къде е евтино и от там да пазарува  Wink

Пак да уточня, аз не искам да кажа, че парите от детските са дюшеш. Ние лично ги слагаме в сметка на дъщеря ни и харчим за нея месечно за дрехи, пюрета и памперси поне още 150 (разбира се след едно първоначално обзавеждане с колички, легла, столчета за кола и т.н. от поне 2 хил.). При вас със сигурност разходите са още по-високи, защото бебчетата са 2.
Факт е обаче, че политиката на Австрийската държава е много, да не кажа твърде социална. Тия пари все пак се равняват на една нетна минимална заплата и според мен покриват разходите по гледането на детето (поне докато трае майчинството). Направило ми е впечатление, че приятелките ми австрийки имат това мислене и очакване  - че държавата трябва да им покрие разходите. Като човек, който идва от бивша соц-страна аз съм много чувствителна към тия работи. Не смятам, че някой ми е длъжен и съм благодарна, при положение, че изобщо взимам майчинство тук. Така че 500-600 евро са според мен най-доброто което държавата може да направи (АКО ЖЕНАТА НЕ Е РАБОТИЛА ПРЕДИ ТОВА) Даже ме е страх, че едно дясно правителство няма дълго да търпи това положение (било то и заради така важната демографска политика).
Почнах да ставам многословна. Кажете при вас как е? Има ли някой в Скандинавия? Чувала съм, че там е много социално законодателството

# 27
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Имала държавата дала. Ако нямаше, нямаше да даде нищо. Проблемът с емигрантите живеещи на помощи е актуален не само в Австрия  Rolling Eyes за съжаление не само емигранти злоупотребяват, а и местни.

# 28
  • Мнения: 7 430
Когато се роди синът ми, получавах за него 214 канадски долара. Една година по-късно, ги намалиха на 113 КАД. Казаха, че ги определят от заплатата на работещия в семейството, независимо дали е майката или бащата. Майчинство не получавам, защото не съм работила в Канада. Иначе на 3 месеца, получаваме по 500КАД,  помощи които и до ден днешен незнам от къде са.

Жени, тези първите - 214$ - 113$ са федерални детски, а тия 500$, които се получават на всеки 3 месеца за Кебекарски детски - една привилегия да живееш в Френска Канада Wink

# 29
  • Мнения: 375
Ще ми каже ли някоя мама от Англия,все пак на какво има  право моето бебе след като се роди,  при положение че е женена за британски поданик newsm78

Ужас,голяма безмислица съм написала Embarassed

Ще ми каже ли някоя мама от Англия,все пак на какво има  право моето бебе след като се роди,при положение че съм женена за британски поданик

# 30
  • Мнения: 7 803
ми да ти кажа в германия дават много по големи помощи zа деца
на мен ми дадоха блиzо 2000 евро zа количка, легла, столчета zа кола ..............
така че ............
само че темата е zа Детските а не zа помощите и печалбите  Wink

# 31
  • Мнения: 2 032
lenilaf, няма обща европейска политика по този въпрос (и скоро няма планове да се хармонизира тази сфера).

nadine, ами като е такава "далавера", що не вземе всеки да роди 5 деца...Аз смятам, че ако иска човек да живее добре, и децата му също, в която и да е държава, не може да разчита на детските надбавки за това.

Дидона, в Англия няма особена щедрост по въпроса, който задваш:
(1) за едно дете получваш значимата сума от 68 лири на месец: това е надбавка, докато детето стане на 18.
(2) Ако си работила преди това, има statutory maternity pay, май сега е 100 лири на седмица (май е за 6 месеца, а правото да си в майчинство стана 1 година), а ако е приличен работодателя, ще ти предложи по-добър пакет. Значи това е за майчинството.
(3) Последно-ако детето е родено след април 2002, получаваш child trust fund vouchers и правото да внасяш по 1,200 на година в този фонд на детето без данъци върху лихвата.

Има и други надбавки, но те зависят от дохода.

Последна редакция: чт, 23 мар 2006, 11:38 от Алиса

# 32
  • Мнения: 7 605
ми да ти кажа в германия дават много по големи помощи zа деца
на мен ми дадоха блиzо 2000 евро zа количка, легла, столчета zа кола ..............

Забрави оба4е да кажеШ, 4е теzи помоЩи не се дават на всеки, а в zависимост на доходите. Пове4ето семейства не полу4ават никакви помоЩи  Sad

# 33
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 099
Абе, Алиса, какво разбираш под социално слаби в Англия. Ние получаваме другите добавки, такс кредит и консил хаус кредит, но не се смятаме за социално слаби. И за разлика от някои преуспяли българи в Англия, можем да си позволим само мъж ми да работи, да си ходя два пъти в годината в България, а семейно и две почивки в чужбина. А ако бяхме наистина социално слаби щяхме досега да имаме и собствена къща с изплатем заем.

# 34
  • Мнения: 185


В Германия е така:
Теzи 450 евро са отделно от майчинството, което се дава от работодателя. Дават се в zависимо от дохода на семейството и ако той е добър драстично намаляват след шестия месец.
С такъв доход описан от теб се живее много трудно, почти не е zа вярване. При положение, че само наемът струва около 600 евро zа 2 или 3 стаен апартамент. Хора, които раzчитат на тоzи доход са бедни, а храната би трябвало да е последното, от което спетяват. Те са нещастни, че не могат да предложат много неща на децата си, на които се радват техните връстници. А беz детските и социалките са обречени на просия.

Не мога да сравнявам с парите, които се получават в БГ, zащото стандарта (раzходите) тук са са по-раzлични. 

# 35
  • Мнения: 2 032
Дорет, ти казваш, че  "държавата" ви третира като такива, давайки ви изброените помощи; защо ме питаш мен какво разбирам под социално слаби? Това е ирелевантно. 

Не разбрах и какво общо има колко пъти си ходите в България с това,  че получаваш каунсъл хаус кредит, ама недей повече да обясняваш, ако обичаш, защото не е по темата.

Не разбирам за какво се "докачаш" и какъв точно е проблемът, какво точно те засегна така, за да ми изстреляш леко комичните обяснения по-горе. Но ако намираш думите "социално слаби" за мръсни, ще ги оттегля, ако това ще те накара да се чустваш по-добре.

Последна редакция: чт, 23 мар 2006, 01:34 от Алиса

# 36
  • Мнения: 919
Ми не сте зле с детските, като гледам. Grinning Тук взимам 266$/месец детски

nadi_n, моля те дай повече инфо, че аз изобщо не съм наясно. И на мен не ми се събират 600 часа миналата година Rolling Eyes
Подадох за Child Tax Benefit, ама до колкото четох е около 100$ newsm78
има ли още нещо за което трябва да знам?
Мерси предварително Grinning

# 37
  • Торонто/Сливен
  • Мнения: 1 902
Ми не сте зле с детските, като гледам. Grinning Тук взимам 266$/месец детски

nadi_n, моля те дай повече инфо, че аз изобщо не съм наясно. И на мен не ми се събират 600 часа миналата година Rolling Eyes
Подадох за Child Tax Benefit, ама до колкото четох е около 100$ newsm78
има ли още нещо за което трябва да знам?
Мерси предварително Grinning

Ми нищо повече не трябва да правиш. Grinning
И ние попадохме за Child Tax Benefit, след като ни дойдоха СИН номерата. Детските ги изчислиха на база доходите ни от БГ и докарали тази сума. Wink Наши познати в блока също взимат 200 и няколко $ детски, не вярвам твоите да са по-малко. Wink Но аз не съм се задълбочавала по въпроса, дано някоя по-запозната с процедурата по изчисление мама се включи да разясни. Simple Smile

# 38
  • Мнения: 7 803
ми да ти кажа в германия дават много по големи помощи zа деца
на мен ми дадоха блиzо 2000 евро zа количка, легла, столчета zа кола ..............

Забрави оба4е да кажеШ, 4е теzи помоЩи не се дават на всеки, а в zависимост на доходите. Пове4ето семейства не полу4ават никакви помоЩи  Sad

ами не се zадалбочих щото не е по темата  Naughty

# 39
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Хайде сега да ви успокоя,4е ние тук в Италия сме най зле  Twisted Evil
Тук детски надбавки НЯМА. Mr. Green Да,то4но така,правилно сте разбрали. Държавата не дава ниЩо на новородените си граждани. Всеки се оправя както намери за добре. Има така наре4ените assegni familiari, които са неЩо като "помоЩи",които държавата дава на тези семейства ,които са до определен доход и май сумата е някъде около 120тина евро на месец ( варира според броя на 4леновете на семейството и сумата на годиШния доход ).
Сега от 2_3 години по времето на правителството Берлускони,гласуваха с бЮджета така наре4ената еднократна помоЩ за отглеждане на дете в размер на 1000 евро. През 2004та година май беШе за сефте и тогава ги даваха за всяко второ дете в семейството. После през 2005та пък реШиха да ги дават на всяко новородено,независимо дали първо или второ и тн в семейството ,стига да е италиански гражданин и стига семейството да има годиШен доход,който да не надхвърля определен таван. НаШата мома,бидейки родена през 2003та не полу4и пукнат цент  #2gunfire.
Понеже предстоят избори след месец и Шоуменът Берлуска се беШе Юрнал през февруари да праЩа 4екове по 1000 еври на ляво и надясно за да си осигури гласоподаватели.  Twisted Evil
Така,4е тук при нас държавата е много социално както виждате  Mr. Green
Някой по горе беШе писал,4е 1000 евро са много пари: дрънци. Я тръгнете да купувате вси4ко необходимо за едно бебе и да видим докъде Ще ви стигнат тези пари  #Cussing out ( е,да,по_добре е от ниЩо,все пак... )

# 40
  • Мнения: 1 909
около 200 франка на месец до навършване на 18 години на детето....не е zле, като се има предвид, че zа всеки кантон в Швейцария сумата е раzлична, а най често е по ниска от таzи....ако гледаш малко zа промоцийки Laughing са достатъчно zа дете до 1 годинка, което е предимно на кърма Wink...но от друга страна детските обувки вариират от 30 до 120 франка Whistling Rolling Eyes zа сега се справяме....

Eто ти един линк zа иz4исление на детските тук, според националността, кантона, местоживеенето варират

http://www.svazurich.ch/index/index.cfm?page=service_online_rechnen_kinderzulagen

# 41
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Във Франция дават 800 евро при раждането на дете и по 165 евро месе4но до навършване на 3 год.Това е за неработили или малко работили.
 За работе6тите има 18 седмици май4инство ако не се бъркам, 8 преди и 10 след раждането, и затова ги дават бебетата на ясли и детегледа4ки от 2- месе4на възраст.

# 42
  • Мнения: 7 605
Във Франция дават 800 евро при раждането на дете и по 165 евро месе4но до навършване на 3 год.Това е за неработили или малко работили.

Аz не работя/не съм работила във Франция и полу4авам ЗЕРО, нула, ниЩи4ко. Теzи пари полу4ават само теzи, които са с мнооого нисък семеен доход, т.е. наистина нуждаеЩи се  Sad  Ина4е има само облек4ение на данъци.

# 43
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 099
Дорет, ти казваш, че  "държавата" ви третира като такива, давайки ви изброените помощи; защо ме питаш мен какво разбирам под социално слаби? Това е ирелевантно. 

Не разбрах и какво общо има колко пъти си ходите в България с това,  че получаваш каунсъл хаус кредит, ама недей повече да обясняваш, ако обичаш, защото не е по темата.

Не разбирам за какво се "докачаш" и какъв точно е проблемът, какво точно те засегна така, за да ми изстреляш леко комичните обяснения по-горе. Но ако намираш думите "социално слаби" за мръсни, ще ги оттегля, ако това ще те накара да се чустваш по-добре.
 
Aлиса, ако не си разбрала в Англия няма такова понятие социално слаби майки, има стимулиране на раждаемостта. Моля не заблуждавай другите. А такива "социално слаби майки" си докарват с тези "помощи" доста над твойта заплата като адвокат.
А сега за другите , които четат темата. Тук на поразия им дават какви ли не пари, само да раждат. И те са намери лесното, да не работят, да раждат деца и да си живеят живота. И в тази връзка, могат да си позволят и по две почивки в чужбина. Преди време беше нашумял един случай, майка с едно дете за една година прибира от държавата 56 000 паунада. Е, и това ако не е социална държава. А, това не е единичен случай, а масово. И за да не ме "обижда" Алиса отново, това е средната класа в провинциална Англия, а не Лондон, кадето почти няма англичани, за които става въпрос.


# 44
  • Мнения: 2 032
Дорет, не съм съгласна с нито едно от твърденията ти, но предлагам да не обръщаме тази тема на самоцелен спор.

Значи-аз си оставам на мнение, че в Англия не само че няма добра политика за насърчване на раждаемостта, ами ако разчита човек само на съществуващите добавки, няма да стигне далече; а ти си оставаш на мнението, че Гордън Браун седи с големия чувал пари и само чака да се пръкне някое бебе, за да започне да плаща за прекрасен стил на живот на майката. 

И така приключва въпросът.

# 45
  • Мнения: 6 167
Макдирокова, аз казах, че 1000 евро са много пари, но не мислех, че се изплащат еднократно.  Shocked

Аз по принцип съм против прекалени социални политики ( като посочената), защото се създва и среда за злоупотреба - голямо ухажване пада.

За детските надбавки - едва ли ще ни огреят един ден тия 120 евро, сигурно сме над прага,  но в крайна сметка ( в общия случай, както разбрахме има и изключения в Австрия), който иска дете не го ражда, за да му плаща държавата.

Както казва брат ми - квото дойде ще се посреща.
няма да се спрем да имаме бебе, само защото държавата няма да ни дава детски надбавки.

тия дето са късметлии да получават повече пари - да се радват!
Другите - по-раничко се връщат на работа и тва е.
  bouquet

# 46
  • UK
  • Мнения: 1 334
http://www.timesonline.co.uk/article/0,,2092-2058517,00.html
http://www.freudianslip.co.uk/class-structure.php

единия линк е за класите в Англия, а другия е статия за това как социалната политика на правителството "стимулира" жените представителки на средната класа да раждат  Grinning
Дорет, парите, които правителството дава на поразия са само за жени, които получават доход под определена сума на година. в много случаи те нямат нито желание, нито възможност(пр. образование) да намерят работа, която ще им осигури доход по-висок от тези помощи и избират да живеят на гърба на данъкоплатеца. Те не представляват средната класа, а политиката на правителството не насърчава тези, които я представляват да си останат вкъщи и да си гледат децата. АКо това се случва, то е защото дохода на партньора позволява на двойката да запази стандарта, с който е свикнала, а не защото Гордън Браун е отворил чувала с пари  Grinning много актуален спор след вчерашното представяне на бюджета  Wink
Дидона, в нашия случай тези 68 паунда на месец ги взема мъжа ми, тъй като аз все още съм обект на имиграционен контрол. Ако нямаш ИРЛ сигурно и при вас ще е така.

# 47
  • Мнения: 500
Много правилно Алиса и maimunka са изяснили ситуацията за Англия. Това, че някои майки получавали някакви пари се отнася само в ситуации когато доходите на семейството им са под определен социален минимум. "Средната класа" майки не получават нищо или почти нищо от държавата, точно защото са над този минимум. Как по-точно може да се отглежда дете с 68 паунда на месец?

Например, аз не съм насърчена от държавата да стоя в къщи и да си гледам децата. Добре, че заплатата на съпруга ми позволява да имаме сравнително висок стандарт на живот и затова си позволявам да не работя. Но ако не беше така щях сигурно да съм принудена да викам майка си от България да ми гледа детето, за да се върна на работа, защото и цените на детските градини и всякакви други варианти за гледане на дете са много високи и заплатата ми ще стига само да ги покривам тях.

На правителството не му трябва да насърчава раждаемостта. Тинейджърите се грижат да не остане страната без бебета, а средната, че и по-"високата" класа се задоволяват с по едно, максимум 2 деца. Затова и вече средно се падат по 2.1, а не  2.4 деца на семейство.

# 48
  • Мнения: 1 363
 Laughing Laughing Laughing
Да ме извиняват останалите Европейски и Американски мами, но ми стана много смешен спора м/у Англиичанките Hug

Моят глас от дълбоката провинция подкрепя Алиса и останалите  Grinning

# 49
  • Мнения: 500
Спорът всъщност само показва, че всеки има мнение в зависимост от ситуацията, в която е: социално слабите - държавната политика за тях е рай, за другите - не толкова от помощ.

Дорет ,това, че ако сте социално слаби досега сте щели да имате собствена къща с изплатена ипотека ме накара да се разсмея на глас! Социално слабите най-често живеят под наем или в council housing. Понякога им се рарешава да 'закупят' жилищата си, но тогава пак им трябва ипотека за да си го позвалят. Повечето хора тук успяват да изплатят ипотеката си като минат 50-те. За едно младо семейство на (да кажем) по 30 години, това не е реалността . Но хайде, че много отклоних темата.

# 50
  • Мнения: 20
В Гърция също НЯМА единна държавна политика по отношение на детските добавки и не се изплащат месечни добавки на майките. Единствено работещите родители могат да получават някаква минимална месечна сума (в рамките на  30-40 евро) за всяко дете. Това зависи от професията на родителя и от това дали тази професия има в браншовия си договор някаква договорена месечна добавка за дете. В най-масовия случай - частен служител се дава годишно еднократно 80-90 евро и то ако имаш доход под определен минимум. За държавните служители има месечна добавка къма заплатата ако си семеен и допълнително ако имаш деца. Съпругът ми взема месечно към 50 евро допълнително като семеен с дете.
Така, както виждате тук хич не им пука за децата!!!

# 51
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 099
ОК английски мами, четете си статистиките и стакмистиките. Аз говоря за това, което виждам тук, в West Midlands. И нямам никаква амбиция да бъда част от висшата класа, но макар и да получавам бенефити не съм социално слаба.

# 52
  • Мнения: 508
От съвсем скоро получавам детски-за двечките ми щерки сумата на седмица е около £30/29 и нещо/.Сега малко извън темата,извинявам се за което."Баба знае две и двеста"-това се отнася до английските мами.Някой живеят с шест,пет,та дори и с четири цифрен доход на година.Да,аз съм живяла с 4 цифрен доход на година/след таксите/,при положение че имахме вече едно дете и аз никога не съм работила.Не сме получавали абсолютно никакви бенефити/то и не сме ги търсели,тъй като преди ILR нямаш право на нищо/.Е,оцеляхме.Не сме лишавани от нищо,но не сме и живели като царе.За мен важното е,че децата ми са били задоволени.Когато дойдох в Англия преди 4 год,щеше да ме е срам да вземам помощ под формата на бенефити разни.Сега вземам само детските,но защо пък да не се възползвам от тази помощ докато не работя????Въобще не ме интересува дали някой от форума ще ме нарече социално слаба или не.Мога ли да помогна по този начин на семейството ми-защо пък не.Бившият ни хазяйн имаше 6 къщи./по-точно той ги е купувал,носе водят на семействата на децата му/.Той се води за социално слаб-пакистанец.Работи на черно.Жените и дъщерите му по цял ден се мотаеха.И въпреки всичко , къщите  му са били council housin и ги е платил кеш,без заем.Примери много,но няма да заемам интернет пространството с писанията си.И хайде стига сме се правили на "кой е по-по най",че от високо се пада лесно,ама и много боли.Мир и любов Peace-от една бъдеща социално слаба мама/ако ме огрее Mr. Green/

Последна редакция: пн, 27 мар 2006, 01:15 от arliin

# 53
  • Мнения: 1 363
Арлийн, едва ли тези 6 къщи са изплатени и то в КАШ от помощи за соц. слаби. О, извинявам се, това понятие сега го заместват с people from deprived background или  socially deprived people  Rolling Eyes

Детски надбавки взимат всички- (бедни, богати, работещи и безработни)  докато детето навърши 16годишна възраст.

# 54
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 641
Тя Mama Strumpf го е казала вече как стои положението във Франция, ама аз да си допълня, нали съм Мара подробната  Mr. Green.
Всички деца родени след 1.1.2004 получават (т.е. родителите им) по 165 евро месечно до месеца преди да навършат 3 години. Отпускът по майчинство е 16 седмици (6 преди и 10 след термина), през които майката получава 80% от заплатата си през последните 3 месеца. за целта, майката трябва да е работила поне 600 часа през последните 6 месеца преди раждането (за последното не съм много сигурна  newsm78). Има и еднократна помощ от около 700 евро (ако не са я вдигнали откакто родих) в 7ия месец на бременността.
След раждането, майката може или да се върне на работа, в този случай има помощи, ако детето е на бавачка и сумата зависи от доходите на родителите. Има и данъчни облекчения, които обаче не важат, ако детето е на ясла... Майката може да избере да остане вкъщи и да гледа детето(т.нар. отпуск за родител - conge parental), при което получава помощ от около 500 евро месечно.
естествено, сумите на помощите зависят от доходите на семейството, така че в различните семейства сигурно е различно.
От поста на Татяна оставам с впечатлението, че явно детските зависят и от националността на родителите, защото, поправи ме ако греша, вие не сте френски граждани, но живеете и работите тук...

# 55
  • Мнения: 508
Арлийн, едва ли тези 6 къщи са изплатени и то в КАШ от помощи за соц. слаби. О, извинявам се, това понятие сега го заместват с people from deprived background или  socially deprived people  Rolling Eyes

Детски надбавки взимат всички- (бедни, богати, работещи и безработни)  докато детето навърши 16годишна възраст.

Разбира се,че не са платени от помощите.Писах,че тези хора се водят социално слаби и получават такива,но работят на черно.За детските прекрасно знам,че се взимат от всички.Мисълта ми беше за другите бенефити.След като имаме възможност да ги вземем защо да не го направим????Трябва да съм луда за да отмина този факт с лека ръка.

# 56
  • Мнения: 7 605
Всички деца родени след 1.1.2004 получават (т.е. родителите им) по 165 евро месечно до месеца преди да навършат 3 години.

Ако можеШ да ми дадеШ линк където пиШе това, Ще съм ти много благодарна.
Не, не сме френски граждани, а с немско гражданство и от 6 години сме във Франция, мъжът ми винаги е работил легално, с добра zаплата е, никога не сме вzели и грам стотинка от държавата. Дори аz, когато след като се оженихме и се преместих във Франция, не се zаписах беzработна, макар 4е ми се полагаШе.

Намерих аz пове4е инфо zа Франция, http://www.famille.gouv.fr/acc_enfant/prestations.htm  тук пиШе то4но кой има право при какви условия, и там става много ясно 4е е в zависимост на дохода и колко 4ленове има в едно семейство. Така 4е, както каzах и преди, не всеки полу4ава неЩо във Франция....

Последна редакция: пт, 24 мар 2006, 12:45 от Tatjana

# 57
  • Мнения: 1 363

Мисълта ми беше за другите бенефити.След като имаме възможност да ги вземем защо да не го направим????Трябва да съм луда за да отмина този факт с лека ръка.


Въпрос на гордост и достойнство Wink

# 58
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 641
Всички деца родени след 1.1.2004 получават (т.е. родителите им) по 165 евро месечно до месеца преди да навършат 3 години.

Ако можеШ да ми дадеШ линк където пиШе това, Ще съм ти много благодарна.
Не, не сме френски граждани, а с немско гражданство и от 6 години сме във Франция, мъжът ми винаги е работил легално, с добра zаплата е, никога не сме вzели и грам стотинка от държавата. Дори аz, когато след като се оженихме и се преместих във Франция, не се zаписах беzработна, макар 4е ми се полагаШе.


Татяна, провери на сайта на CAF: www.caf.fr

това е т.нар. PAJE (prestation d'acceuil de jeune enfant)

или се обади на районния ви клон на CAF, оттам сигурно най-добре ще ти обяснят какво и как трябва да се прави.
Ако си подала документи към Securite Sociale , за да декларираш бременността си, CAF би трябвало да са в течение че чакате бебе и да са задвижили документите. На мен поне не си спомням да са ми искали да им пращам докумети, а направо автоматично почнаха да ми превеждат парите селд раждането (а може пък и да се е наложило да им пращам акт за раждане, не помня, толкоз бях ошашавена по онова време)  #Crazy  newsm78.

# 59
  • Мнения: 5 475
Хайде сега да ви успокоя,4е ние тук в Италия сме най зле  Twisted Evil
Тук детски надбавки НЯМА. Mr. Green Да,то4но така,правилно сте разбрали. Държавата не дава ниЩо на новородените си граждани. Всеки се оправя както намери за добре. Има така наре4ените assegni familiari, които са неЩо като "помоЩи",които държавата дава на тези семейства ,които са до определен доход и май сумата е някъде около 120тина евро на месец ( варира според броя на 4леновете на семейството и сумата на годиШния доход ).

  Поне разбрах,защо като обяснявах на мъжа ми за детски надбавки и той изобщо не можа да схване какво е това! smile3521
  А за assegno familiare изобщо не можем да се класираме..

# 60
  • Мнения: 508

Мисълта ми беше за другите бенефити.След като имаме възможност да ги вземем защо да не го направим????Трябва да съм луда за да отмина този факт с лека ръка.


Въпрос на гордост и достойнство Wink



Хахах по-скоро е въпрос на разум.И не,не всички имат право да вземат детски Мира.Преди да получим ILR нямахме право.И по-леко с обидите-всеки си има и гордост и достойнство.Това че ще приема помощ в труден момент за семейството ми не значи ,че ще ми падне реномето.

# 61
  • Мнения: 398
Въобще не мога да се съглася с английските майки,че само социално слабите живеят в социални жилища.

Съседите ни живеят в бивша канселска къща ,купили са я преди няколко години за смешна сума.Мъжа работи като уеб дизайнер,а жената като социален работник.Ако искаха можеха да си изплатят къщата,но те предпочитат да се разхождат из света..
Къщата първоначално са я дали на родителите на момчето.По късно доказват,че не могат две семейства в една къща и държавата им дава друга.Втората къща е отдадена под наем (нелегално) и хората си живеят живота далеч от мъглите.
Незнам какви помощи вземат,но е факт,че детето им учи в частно училище,беше и в частна градина.

Също познавам българи,който са дошли като политически емигранти и от тогава живеят като социално слаби,плащат някаква смешна сума наем,която се препокрива от квартиранта,който имат.Живеят в къща с 4 спални и не се редят на опашка пред банята и тоалетната.
За тези,който незнаят в Англия не е допустимо да живеят разнополови деца в една стая и ако си в държавни жилище след навършване на 5 год на първото се подава молба и им дават по голямо жилище.Също ако някой е инвалид (било дете,било то възрастен)отново се дават добавки и съобразено със състоянието жилище.
Като безработни получават помощи и двамата.Ако единия работи има някаква друга схема на подпомагане.

Така,че не мога да се съглася с това,че хората са принудени да си отглеждат децата само с детските добавки.

# 62
  • Мнения: 7 605
Всички деца родени след 1.1.2004 получават (т.е. родителите им) по 165 евро месечно до месеца преди да навършат 3 години.

Ако можеШ да ми дадеШ линк където пиШе това, Ще съм ти много благодарна.
Не, не сме френски граждани, а с немско гражданство и от 6 години сме във Франция, мъжът ми винаги е работил легално, с добра zаплата е, никога не сме вzели и грам стотинка от държавата. Дори аz, когато след като се оженихме и се преместих във Франция, не се zаписах беzработна, макар 4е ми се полагаШе.


Татяна, провери на сайта на CAF: www.caf.fr

това е т.нар. PAJE (prestation d'acceuil de jeune enfant)

Ами ето, http://www.caf.fr/cataloguepaje/BasePaje.htm при едно дете и една zаплата полу4аваШ детски само, ако семейния доход е под 25.005?. Т.е. НЕ ВСИ4КИ полу4ават неЩо. Ние ниЩо няма да полу4им  Sad  (аz zа това дори не си правих труда да йм попълня бланките, които ме иzпратиха, когато декларирах бремеността си). СъЩото се отнася и zа еднократната помоЩ от 840?...  Sad

# 63
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 641

Ами ето, http://www.caf.fr/cataloguepaje/BasePaje.htm при едно дете и една zаплата полу4аваШ детски само, ако семейния доход е под 25.005?. Т.е. НЕ ВСИ4КИ полу4ават неЩо. Ние ниЩо няма да полу4им  Sad  (аz zа това дори не си правих труда да йм попълня бланките, които ме иzпратиха, когато декларирах бремеността си). СъЩото се отнася и zа еднократната помоЩ от 840?...  Sad

Извинявай, явно грешно съм разбрала и съм се изказала подвеждащо...  Praynig
Но тъй като хората с деца около мен (а и аз самата) получават този тип помощ, съм останала със заблудата, че е универсална. не си спомнях таблиците за доходите на CAF-a  Sad

# 64
  • Мнения: 500
Въпросът не е кой какви примери може да даде как някой си измамил държавата и вземал социални помощи, пък иначе то... еди-какво си му било положението... Всеки сам си избира дали да спазва законите на държавата, в която живее. Нито пък спорът е за това кой е по-по-най в класовата стълбица.  Wink

Деца в никаквъв случай не могат да се оглеждат само с детските надбавки или дори и с останалите помощи на държавата, затова и хората търсят други начини, точно защото ако са принудени да разчитат само на тези пари, то деца няма да се раждат въобще.(това към мама lubopitna) Но всеки сам си преценява в крайна сметка може ли да си позволи дете или не и по какъв начин ще му осигурява отглеждането. Дали ще е като се пише социално слаб или ще се напъва и ще работи.

# 65
  • Мнения: 1 363

Мисълта ми беше за другите бенефити.След като имаме възможност да ги вземем защо да не го направим????Трябва да съм луда за да отмина този факт с лека ръка.


Въпрос на гордост и достойнство Wink



Хахах по-скоро е въпрос на разум.И не,не всички имат право да вземат детски Мира.Преди да получим ILR нямахме право.И по-леко с обидите-всеки си има и гордост и достойнство.Това че ще приема помощ в труден момент за семейството ми не значи ,че ще ми падне реномето.
Алийн, под всички нямах предвид икономическите мигранти, а местните жители Simple Smile
Не обиждам твоето достойнство или това на който и да е било живеещ от помощи, но за един интелигентен и учен англичанин (хайде да не намесваме българите тук, че ще стане мазало) е леко казано унизително да ходи да се реди в джоб сентъра за бенефитс (или както му е реда) и да живее от подаянията на държавата.

Любопитна, след като са си купили бившата кансил хоус, вече не живеят в жилище за социялно ощетени. Нещо не се разбира от постинга ти  купили ли са я или живеят все още под наем.
Също така, защо трябва да взимат помощи зада пратят детето си в частно училище?
Ако сина ми не го приемат в едно от трите училища,за  които сме кандидатствали аз също ще го изпратя в частно училище, за което ще плащам от моята заплата. Без да взимаме никакви помощи. Не е невъзможно Grinning


# 66
  • UK
  • Мнения: 1 334
Спорът не беше за това на кой какво му е имотното състояние, как го е натрупал, как живее и като какъв се определя. За мен въпроса беше социална държава ли е Англия и насърчава ли раждаемостта социалната и политика. Изобщо не ме е срам да си вземам детските и всичко друго, което ми се полага, но тези пари няма да са ми основният стимул да родя второ дете и ако реша да си остана вкъщи пак няма да е заради тях, а въпреки тях.

# 67
  • Мнения: 236
Спорът не беше за това на кой какво му е имотното състояние, как го е натрупал, как живее и като какъв се определя. За мен въпроса беше социална държава ли е Англия и насърчава ли раждаемостта социалната и политика. Изобщо не ме е срам да си вземам детските и всичко друго, което ми се полага, но тези пари няма да са ми основният стимул да родя второ дете и ако реша да си остана вкъщи пак няма да е заради тях, а въпреки тях.

newsm10

# 68
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 099
Спорът не беше за това на кой какво му е имотното състояние, как го е натрупал, как живее и като какъв се определя. За мен въпроса беше социална държава ли е Англия и насърчава ли раждаемостта социалната и политика. Изобщо не ме е срам да си вземам детските и всичко друго, което ми се полага, но тези пари няма да са ми основният стимул да родя второ дете и ако реша да си остана вкъщи пак няма да е заради тях, а въпреки тях.
E,  добре де, ти какво разбираш под социална държава?
Дават бенефити за щяло и нещяло. Можеш да живееш нормално  като родиш 3-4 деца и не работиш. Годините до навършване на 10-годишна възраст на всяко дете ти се броят за трудов стаж. Е, това че ти си предпочела да работиш и да печелиш, а не да си седиш в къщи, да си гледаш децата е отделен въпрос. Въпрос на мислене и приоритети. И отново, нека не сравняваме Лондон и околностите с останалите градове. Говорим за мислене и действия на масата, а не на шепа хора. Елате тук и вижте какво е, масово майки с по 3-4, дори и 5 деца. Ако нямат стимул, няма да ги родят.
И все пак доста нагло звучи "получавате  бенефити, социално слаби сте". Въпрос на виждане дали да работя и да храня другите или да си гледам детето и другите да ми дават.

# 69
  • UK
  • Мнения: 1 334
Дорет, аз също си стоя вкъщи и си гледам детето-права си, това е въпрос на мислене и приоритети  Grinning. Но мога да си го позволя благодарение на съпруга си, а не на държавата.

# 70
  • Мнения: 1 147
Момичета, темите са интересни, сблъсъка на възгледи и мнения, също.  И е добре, че е така, не може всички да мислим еднакво.

Само ще ви помоля без лични нападки, етикети и намеци, грозно е, и полза никаква.

# 71
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
UKските мами малко изместихме темата.
Помощи се дават на семейства с по-ниски доходи, така че стандартът им да се доближи до средно статистическия за страната. Поне в това отношение държавата тук се старае нейните граждани да не мизерстват. Затова и казваме, че стандартът тук е висок.
Например имам позната с 4 близнака, разведена. Ако тя живееше в по-бедна страна как мислите би оцеляла  newsm78 А тук благодарение на тези помощи си осигурява едно прилично ниво.
Друг е въпросът, че има хора злоупотребяващи с тези помощи.
Други познати, семество здрави и прави англичани, които обаче работят почасово, само и само да не надвишат определен годишен доход. В следствие на това получават доста помощи от държавата. Е това вече не мога да си го обясня  newsm78 За мен това е чиста злоупотреба с помощите, но според законите тук не е!
Аз лично считам, че всеки един човек, уважаващ себе си, трябва да знае какви са правата му и да си ги отстоява, а бенефитите са част от тези права.

Общи условия

Активация на акаунт