Гозбите на мама

  • 27 898
  • 80
  •   1
Отговори
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Предлагам в тази тема да споделяме наши рецепти, които сме приготвили за нашите бебета и деца, изпитани, разбира се 

Според мен темата ще е от полза на чудещите се мами /като мен/ какво да сготвят на детето през събота и неделя, когато няма детска кухня Grinning

Ето и една импровизация от мен:

1 яйце
сирене
кисело мляко

Яйцето се сварява и се настъргва, смесва се с останалите продукти  Grinning
Не давам точни пропорции, защото го правя на око

# 1
  • Мнения: 1 190
Много хубава тема, смятам, че ще бъде полезна Peace

Ето и една пълна импровизация от мен:

Пилешко бяло месо
малко лук
малко зеле
1 морков
1 картоф
вътрешността на половин домат
магданоз
сол на върха на ножа
парченце масло

Всичко се вари и после се пасира до желания вид Peace

# 2
  • Мнения: 5 299
Аз да се включа с нещо много простичко:

Настърган домат+ сиренце = малката много го кльопа Mr. Green

# 3
  • Мнения: 3 537
Ами аз за събота и неделя когато няма кухня обикновенно правя:
 - Пилешка супа с фиде или пасирана като крем супичка,слагам месото и каквито зеленчуци имам да врат с малко сол и масло и накрая пасирам
 - Картофено пюренце със настъргано сирене вътре
 - Млечна брашнена супа - запържвам малко брашно и разреждам с прясно мляко и настъргвам сирене вътре
 - Настърган домат със сирене
 - Ако съм готвила за нас някаква манджа също взимам от бульончето и накисвам хлебче като попарка да стане

# 4
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
Пилешко филе, сварено и наситнено на много дребни късчета + настърган кашкавал + половин настърган домат  bowuu

# 5
  • Мнения: 2 936
аз правя спанак-в йенската да се задуши с малко масло и след това добавям жълтък размешан със сирене,запича се и готово.

# 6
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Аз да се включа с нещо много простичко:

Настърган домат+ сиренце = малката много го кльопа Mr. Green




Това за основно ядене ли е ?
Ще пробвам, бързо и лесно, точно като за мен  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 5 299
Аз да се включа с нещо много простичко:

Настърган домат+ сиренце = малката много го кльопа Mr. Green




Това за основно ядене ли е ?
Ще пробвам, бързо и лесно, точно като за мен  Mr. Green

Мдааа, за основно е Mr. Green МНого лесно нали?

# 8
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Аз да се включа с нещо много простичко:

Настърган домат+ сиренце = малката много го кльопа Mr. Green




Това за основно ядене ли е ?
Ще пробвам, бързо и лесно, точно като за мен  Mr. Green

Мдааа, за основно е Mr. Green МНого лесно нали?


 smile3521

# 9
  • Мнения: 2 732
Аз да се включа с нещо много простичко:

Настърган домат+ сиренце = малката много го кльопа Mr. Green




Това за основно ядене ли е ?
Ще пробвам, бързо и лесно, точно като за мен  Mr. Green

Мдааа, за основно е Mr. Green МНого лесно нали?


 smile3521
Лесно е ама, ако не иска да го опита  ooooh! newsm78

# 10
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Аз да се включа с нещо много простичко:

Настърган домат+ сиренце = малката много го кльопа Mr. Green




Това за основно ядене ли е ?
Ще пробвам, бързо и лесно, точно като за мен  Mr. Green

Мдааа, за основно е Mr. Green МНого лесно нали?


 smile3521
Лесно е ама, ако не иска да го опита  ooooh! newsm78


Не ми се вярва защото обожава сирене, яде си го чисто от кутията даже  Grinning

# 11
  • Мнения: 2 732
Аз да се включа с нещо много простичко:

Настърган домат+ сиренце = малката много го кльопа Mr. Green




Това за основно ядене ли е ?
Ще пробвам, бързо и лесно, точно като за мен  Mr. Green

Мдааа, за основно е Mr. Green МНого лесно нали?


 smile3521
Лесно е ама, ако не иска да го опита  ooooh! newsm78


Не ми се вярва защото обожава сирене, яде си го чисто от кутията даже  Grinning

Ами тя и моята сирене яде обаче домат не ще да близне ooooh! Tired

# 12
  • Мнения: 1 645
Малкият само мои манджи яде,но повечето отнемат врема.
Най - лесно се прави - Картофено пюре със топено сирене и сметена.
Правя картофено пюре и към него прибавям настърган кашкавал и топено сирене.
Става супер вкусно.
Може да се добави и малко настъргано яйце.

# 13
  • Мнения: 3 447
Безсолна извара + малко кисело мляко + 1 бисквита + плод (банан, ябълка, череши....) - в пасатора.
Миш-маш - настъргани домат, чушка, лук се задушават, добавя се сиренце и яйце (аз слагам само жълтъка).
Мънички кюфтенца - смляно телешко, настъран лук, хляб, яйце/жълтък. Могат да се сварят на пара, може и със сосче - доматено, бяло, по чирпански...
Леща - вземам от оранжевата, без люспи. Варя с лук, морков, чушка, домат, целина.
Телешко варено - свареното месо на малки парченца + картоф, лук, морков, целина.
Спагети - ползвам кус кус или фиде, добавям доматен сос - домат, лук, магданоз; може и смляно месо.

# 14
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Малкият само мои манджи яде,но повечето отнемат врема.
Най - лесно се прави - Картофено пюре със топено сирене и сметена.
Правя картофено пюре и към него прибавям настърган кашкавал и топено сирене.
Става супер вкусно.
Може да се добави и малко настъргано яйце.


Аз слагам и малко прясно мляко за да стане по пухкаво картофеното пюре  Grinning
А ти каква сметана слагаш ?

# 15
  • Мнения: 8 917
Рендосана краставичка с топено сирене Президент - мнооого й харесва Peace
Офф:много полезна темичка  bouquet

# 16
  • Мнения: 4 668
Моят син отказва тотално храната от кухнята и когато не яде пюрета му правя някой неща . Ето най - предпочитаните  Laughing:
- тиквички с ориз
- обезмаслена извара с някакъв пасиран плод и малко сухар или бисквита
- картофено пюре с настъргана шунка
- кус - кус със сварено пилешко и малко доматен сос ( това се задушава )
- крем супа от картофи

# 17
  • София
  • Мнения: 7 038
Настъргвам тиквичка и обърквам с яйца и сирене, може да се сложи и малко шунка или пилешко филе, като се запече във фурната, настъргвам отгоре кашкавал.

# 18
  • Мнения: 1 645
Малкият само мои манджи яде,но повечето отнемат врема.
Най - лесно се прави - Картофено пюре със топено сирене и сметена.
Правя картофено пюре и към него прибавям настърган кашкавал и топено сирене.
Става супер вкусно.
Може да се добави и малко настъргано яйце.





Аз слагам и малко прясно мляко за да стане по пухкаво картофеното пюре  Grinning
А ти каква сметана слагаш ?


От течната, готварска сметана, но ако нямам слагам и от заквасената на Данон.

# 19
  • Мнения: 1 881
Безсолна извара + малко кисело мляко + 1 бисквита + плод (банан, ябълка, череши....) - в пасатора.

Ей това много ме впечатли, непременно ще го опитам, не само аз де, и бебата Blush

Аз ще ви учудя сигурно, ама мойто бебе обожава спагети. правя ги супер лесно. Слагам кайма, доматче, спагети и малко лук, всичко се вари и добавам бучка масло, пасирам и си изяжда всичко

Идеята ми дойде от детската кухмя, където дават подобни, но претендирам ,че моите са по - хубави, защото ги правя с чиста пуешка кайма
   chef

Последна редакция: ср, 21 юни 2006, 23:52 от Vivi

# 20
  • Мнения: 1 089
Днес и направих малко видоизменена сиренена кашичка. Задуших настъргано сирене, след което прибавих 1 лъжичка брашно, нарязани на кубчета пиперка и домат. След като и те се позадушиха, на тънка струйка прибавих студена вода, като непрекъснато се бърка. След като повря малко сложих и ситно нарязан магданоз.

# 21
  • Мнения: 1 446
Ето и някои от любимите ястия на Иван. Всеки ден готвя за него така , че имам пълен репертоар.
Тиквички с ориз и телешка кайма
за 2 порции
1 малка тиквичка
кайма колкото за 1 не голямо кюфте
лук малка глава или бялата част на 1 стрък
1 малък томат
1 малка зелена чушка
1/2 к.ч. ориз
пресен копър
кашкавал или сирене по желание
Задушавам лука и прибавям каймата , като придобият цвят прибавям и домата (настърган или нарязан на ситни кубчета). След това и тиквичките на ситни кубчета. Добавям вода(около 250мл.) и червен пипер и варя. като почне да ври прибавям и ориза. Варя до сгъстяване на ястието. Накрая прибавям ситнонарязания копър и настърган кашкавал или сирене.
По същия начин правя и с картофи вместо тиквички.

Кайма с ориз и бял сос 

1/2 к.ч. ориз
1 стрък лук
кайма колкото за не голямо кюфте
1/2 кофичка кис. млеко
1 с.л. брашно(използвам царевично)
1 жълтък
магданоз

Предварително сварявам ориза . Задушавам лука и прибавям каймата и след това ориза. Рабивам млекото с жълтъка и изсипвам в сместа на огъня. За сгъстяване прибавям брашното размито с малко вода. Накрая прибавям магданоза ситно нарязан.

Леко десертче
Изцедено кис. млеко
смесваме с пасиран банан и бешкота

Кус кус

1/2 к.ч. кус кус
масло около 2г.
сирене колкото кибритена кутийка
кашакавал ситно настърган по желание

Сварявам кус куса до разваряване. Ако има останала вода изхвърлям и оставям малка част за да се палучи каша. Прибавям маслото , кашкавала и сиренето , рабърквам.

# 22
  • Мнения: 407
Ето и нещо от мен:
Пасирам плодовете на компот от праскови, смесвам с малко сок от компота.
Правя 30мл. АМ и прибавям към пасирания компот.

# 23
  • Мнения: 6 461
   chef сиренена кашичка:  (основно)

За кратко запържвам сиренеце в малко олио и щипка червен пипер (разбира се, че НЕ трябва да е лют Peace)
Слагам чашка вода и оставям да поври десетина минути
Сгъстявам с кашичка от брашно и вода.
Става чудничко bowuu
    chef Домашна плодова каша:(десерт или за следобедна закуска)

Обелвам и нарязвам на кубчета 2 ябълки(круша или друг плод)
Слагам в микровълнето да заври вода и бланширам нарязаните на кубчета ябълки(2 минути-не повече),след което водата се маха.
Към кубчетата ябълка прибавям чаени или обикн. бисквити.(да стане каша до желаната гъстота)
Всичко това го пасирам.
Става муцка bowuu

# 24
  • Мнения: 903
Айде и от мен рецептата на любимата ни манджа:

Пиперена каша с прясно мялко

брашно
печен пипер
мляко
сирене
сол
олио/масло

Нарязания на ситно или смлян печен и обелен пипер го задушавам с олио/маслото и водичка да го покрие. Трябва хубаво да омекне.
В една купа размивам млякото и препечено брашно/може и да се запържи,но аз не пържа в къщи и затова винаги имам една кутия с препечено брашно/ Колкото порции, толкова на брой супени лъжици. Когато пипера е готов го заливам и бъркам докато заври. Ако е необходимо добавям мляко или водичка. Слагам натрошеното сирене и опитвам дали е достатъчно солено. Чак тогава, ако е необходимо прибавям сол.
Тази рецепта е любима не само на децата а и на цялото семейство. За нас я правя по същия начин, но с по-на едро нарязан пипера, а за тях го пасирам преди ядене.
Бон Апети Grinning

# 25
  • София
  • Мнения: 1 457
Страхотна тема, благодаря момичета, избрах си някои рецепти  Hug

По-късно ще се включа да напиша и аз някоя  Simple Smile

# 26
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Млечна брашнена каша:

200мл.-прясно мляко
20гр.-брашно
15-20гр.-захар /може и по-малко ако желаете/
5гр.-масло
сирене

Брашното се препича в сух тиган/съд/, до златист цвят, маха се от котлона и се смесва с малко студено мляко или вода и се пребавя към врящото подсладено мляко при непрекъснато бъркане с тел за яйца/за да не стават бучки/. Ври 2-3мин. Снема се от котлона и се добавят маслото и сиренето.

Лесно, бързо и вкусно  Simple Smile

или

3с.л-брашно
500мл.-прясно мляко
1/2с.л-масло
1-жълтък
сирене

Същата процедура с разликата, че жълтъка се прибавя заедно с размитото брашно

Крем супа от картофи:

1-картоф /големичък/
1/2-морков
1ч.л-масло
2/3-каф.чаша прясно мляко
жълтък
малко сол

Зеленчуците се варят в подсолената вода. Когато се сварят се пасират. Супата се кипва и се добавят маслото и застройката/яйцето и млякото/. Ври още малко при непрекъснато бъркане Simple Smile

# 27
  • София
  • Мнения: 4 577
И моите обичат крем супа от картофи, лук и моркови.
Често им правя кюфте с червен сос /с ориз/, и фрикасе - сварявам малко пилешко с лук, след като е сварено прибавям разбито брашно с прясно мляко и последно жълтък /сварен/.

# 28
  • Мнения: 6 461
  chef              Пиле фрикасе (така го приготвям аз)
 
  1 жълтък
  половин кофичка кисело мляко
  препечено брашно околи 3-4 лъжици(зависи все пак колко ви е бульона)
  Всичко това се разбъркава .(аз го бъркам с миксера за да стане гладка каша)

  Пилешкото е сварено и обезкостено и трябва да ври на слаб огън .
  От горещото пилешко прибавяме постепенно към кашата от желтък кис.мляко и брашно.
  Можете спокойно да го оставите да ври  известно време ,за да може соса да загъстне и жълтъка да си премине през топлинната   
  обработка.


   Децата ми го обожават......лапа,лапа,лапа feeding
 

Последна редакция: чт, 14 дек 2006, 21:32 от дими

# 29
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
  chef              Пиле фрикасе (така го приготвям аз)
 
  1 жълтък
  половин кофичка кисело мляко
  препечено брашно околи 3-4 лъжици(зависи все пак колко ви е бульона)
  Всичко това се разбъркава .(аз го бъркам с миксера за да стане гладка каша)

  Пилешкото е сварено и обезкостено и трябва да ври на слаб огън .
  От горещото пилешко прибавяме постепенно към кашата от желтък кис.мляко и брашно.
  Можете спокойно да го оставите да ври  известно време ,за да може соса да загъстне и жълтъка да си премине през топлинната   
  обработка.


   Децата ми го обожават......лапа,лапа,лапа feeding
 


А на теб колко ти е бульона ?
Днес направих точно по същия начин пиле фрикасе, обаче стана малко рядичко  Rolling Eyes

# 30
  • Мнения: 702
  chef
Нарязвам на дребно
 2-3 не много големи картофа
1морков
1глава лук
1домат или сок от домат
1печена пиперка
Добавям
1 шепа ориз
малко сол
Заливам с вода и варя докато омекнат всички продукти
Когато е готово добавям масло

# 31
  • Мнения: 6 461
А на теб колко ти е бульона ?
Днес направих точно по същия начин пиле фрикасе, обаче стана малко рядичко  Rolling Eyes

Ами аз си имам една тенджерка в която винаги го правя .
Но като ми се види рядко добавям малко брашняна кашичка за да загъстне.



Последна редакция: пт, 15 дек 2006, 16:02 от дими

# 32
  • Мнения: 983
Поздравления за авторката на темата  bouquet
Ето две от моите бързи импровизирани мандижички7
тиквички/от фризера/, картофки на кубчета, пресен магданоз, настърган лук,1 морков, 1 зеленчуков бульон, 2-3 лъжички домати от буркан. Всичко се слага в тенджерата да ври до получаване на не много гъста манджа.

А това го правих преди малко - прави се рядко като супа:
2-3 лъжици грах
2 картофа
1 морков
1 зеленчуков бульон
фиде
Накрая го застроих с една лъжица кисело млеко и едно яйце

# 33
  • Мнения: 983
А ето нещо което правих снощи, предполагам че повечето дечица ще го харесват

5-6 настъргани/сурови/ картофа/
Към тях се прибавя сол,2с.л. олио, малко черен пипер, 1 глава настъргана лук и серене/настъргано/ според предпочитанията.

Всичко се обърква добре и се разтила в намазнена тавичка. От горе се слага настъргано масло и се залива с 1ч. и половина вода. Пече се на умерена фурна/150/ докато се изпекат картофите.  Мммммммммммм  chef

# 34
  • Мнения: 867

Синът ми яде само домашна храна-от кухнята на мама  Laughing
Ето някои рецепти-продуктите са за две порции

1.Спанак с ориз-една главичка лук се задушава с малко вода, 2 с.л ориз се добавя и една кафена чашка вода,когато се полусвари ориза добавям изчистен спанак-една чаша нарязан., 2 с.л домат.пюре.Варя до готовност, добавям гьозум, масло и застройвам само с жълтък.

2.Пъстърва със зеленчуци-парче пъстърва без кожата и костите около 100гр., 2 картофа, глава лук, 2 морква, 2 с.л.дом.пюре, 200мл вода-всичко в тенджерата под налягане за около 7 минути.

3.Пилешко/пуешко със зеленчуци-пилешко без кожата , около 100гр, една червена чушка, 2 картофа, 3 моркова, керевиз, 2 с.л домати, 200 мл.вода-7 минути в тенджерата под налягане, масло добавям при пасирането.

4. Тиква/цигулка/ около 200 гр се нарязва и се слага да се свари в 200 мл.прясно мляко-може и във вода. Вари се до готовност, ако е по-водна-настъргвам една бисквита.

5.Пилешко с картофи и спанак-100 гр пилешко, 2 картофа, 2 моркова, 1 чаена чаша изчистен и нарязан спанак, гьозум, 1 гл.лук-250мл.вода-7 минути в тенджера под налягане,масло при пасирането.

6.Телешко с моркови-100гр.телешко/предварително смляно/, 5 моркова, 1 гл.лук, 250 мл.вода-варя 10-15 минути в тенджера под налягане.

7.Пилешко с прясно зеле и моркови-100 гр пилешко,  2 моркова, 1 чаена чаша нарязано прясно зеле, 2 с.л доматено пюре, 2 с.л фиде, 250мл.вода-7-8 минути в тенджера под налягане,масло при пасирането.


# 35
  • Мнения: 1 288
много полезна тема. чак сега я откривам   bouquet
вчера готвих спанак с ориз. задуших в малко вода и капка зехтин лук и моркови. добавих замразения спанак. щом омекна всичко сложих ориза. малко водичка да набъбне. изсипах в тавичка, настъргах отгоре кашкавал и запекох във фурната. стана вкусно   chef
ако не сте гледали звездев, там имаше една чудна рецепта: варена тиква,  варена ябълка или сурова на ренде, 1 с.л. извара. всичко се обърква добре и се дава за следобедна закуска.
малко ми е трудно да ви дам пропорции, защото винаги готвя на око и на вкус  Embarassed
а какво е гьозум???

# 36
  • Мнения: 983
подправката джоджен

# 37
  • Мнения: 6 461
   chef  Мини кюфтенца с бял сос


  Правя мини кюфтенца и ги слагам във вряща вода .
  (както пиле фрикасе ,но вместо това слагам кюфтенца)

  Когато са готови добавям следното:   
  1 жълтък
  половин кофичка кисело мляко
  препечено брашно околи 3-4 лъжици(зависи все пак колко ви е бульона)
  Всичко това се разбъркава .(аз го бъркам с миксера за да стане гладка каша)
  (Ако ви се стори рядко добавяте още малко брашняна кашичка)

   feeding eat

# 38
  • Мнения: 533
Момичета, много хубави рецепти   bouquet.
Кажете моля как го правите това препечено брашно Embarassed

# 39
  • София
  • Мнения: 15 219
Аз препичам брашното в тенджера на котлона и бъркам постоянно. Като започне да се препича се отделя лека пара, сменя си цвета-става някак по-"слонова кост", и става по-"прахообразно". Непрепеченото брашно стои някак по-слепено. Не знам дали го обясних много разбрано. Blush

# 40
  • Мнения: 533
Аз препичам брашното в тенджера на котлона и бъркам постоянно. Като започне да се препича се отделя лека пара, сменя си цвета-става някак по-"слонова кост", и става по-"прахообразно". Непрепеченото брашно стои някак по-слепено. Не знам дали го обясних много разбрано. Blush

Vivi, благодаря  bouquet. А колко време се препича? и как да разбера, че вече е препечено?
Съжалявам за спама ама наистина много ми допаднаха някои рецепти с такова брашно и искам да ги пробвам.

# 41
  • София
  • Мнения: 15 219
Зависи колко ти е силен котлонът.  Laughing Няколко минути. Не знам точно. Ако го сложиш на горещ котлон: 3-4 минути някъде, като бъркаш постоянно, за да не прегори.
Аз съм написала как да разбереш, че е препечено вече. Започва да се отделя много лека пара, променя си цвета от бяло към леееко слонова кост, става по-прахообразно, не е така слепено като в началото. Ще видиш.
1-2 пъти ми се е случвало да се разсея за малко и да прегори. Няма как да го объркаш като е прегоряло-става си кафяво. Тогава изхвърлям и пека наново. Става за няколко минутки, така че не ме е нито яд, нито ми е жал. Та, ако объркаш първия път-не е страшно. За няколко минутки ще препечеш ново.

# 42
  • Мнения: 1 555
Супер темичка  Grinning
1. Пилешко бон филе или пък бутчета
моркови, картофи или ориз, магданоз или копър, малко зехтин - всичко се слага да се вари и когато е готово или се пасира, или пък само се намачква

2. Телешко с картофи, моркови,чушка, домат, лук, зехтин - всичко се вари и после пасира/мачка
3. Картофена крем супа -  картофи, лук, морков, сиренце - вари се, пасира се и става страшно вкусно

# 43
  • Мнения: 903
Пиле с кус-кус

1к.ч. кус-кус
100-150гр. пилешко месо без кожа и мазнини.
1 морков
1чушка
1/2 домат
1 малка глава лук
сол,червен пипер,чубрица, магданоз,риган

Месото заедно със зеленчуците се смилат на блендер и се слага да се варят. Когато месото е почти готово се слага кус-куса и подправките, без магданоза. Ако е необходимо се слага и олио. Водата трябва да е достатъчна за да е залепва кус-куса. Така яденето се оставя да ври на много бавен огън до пълното сваряване на куск-куса. Когато е готово се оставя да постои захлупено с капак да набъбне още. При сервиране се поръсва с ситно нарязания магданоз.

Картофена крем супа с крутони

1-2 големи картофа
1с.л брашно
1ч.ч кис.мляко
сирене
1 филия хляб
масло
олио,сол,чубрица,риган,червен пипер

Картофите се обелват и се нарязват на дребно/малко по-едро от мусака/.Слагат се в тенджера с олио и вода да ги покрие и се варят на бавен огън. Когато са готови се долива повече вода. Объркват се брашното,кис.мляко,ригана,солта и чубрицата в една купа. Когато супата заври тази смес се изсипва при непрекъснато бъркане и се чака пак да заври. Дърпа се от котлона и се слага натрошеното сирене.
Филията хляб се намазва с масло и се поръсва с червения пипер и чубрица. Нарязва се на малки хапчици, които се препичат на сух тефлонов тиган. Супата се сервира с поръсените крутончета.

# 44
  • Мнения: 7 640
..........
1 яйце
сирене
кисело мляко


това кога го даваш- като закуска ли?
Не се ли налага да го сгъстяваш и със сухар, примерно?

# 45
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Абонат Heart Eyes

# 46
  • София
  • Мнения: 362
Я да взема да я побутна малко тая тема   Wink
Мамички, аз много харесах темата и доста рецепти, които приготвям видях и няколко, които са свежи идеи в менюто на моето слънце, което яде само от мамините гозби Simple Smile
На мен проблемът ми е в това, че той е с непоносимост към БКМ и трябва мама да му готви неща без мляко Sad
А това, сами се сещате е доста ограничаващо.
Мога да добавям АМ, но това е след края на готвенето - при леко поизстинало ястие.
Освен това млако ме е страх да му слагам суров жълтък в манджите   Rolling Eyes
И ако има мами, дето да готвят такива манджи, моля, кажете как се справяте с разнообразието на закуските???
  Hug

# 47
  • София
  • Мнения: 2 161
Ето една рецепта и от мен. Малката си хапва с кеф

Праз със сирене
 1 праз лук (основата)
 2-3 картофа
 Сирене на око

Варя картофите и празът. Когато са готови  пасирам с малко масло и добавям сиренето Peace

# 48
  • Мнения: 4 392
Дъщеря ми е голям фен на един мой много лесен специалитет:
Обезсолени и обезкостени маслини"Мамут"+ авокадо , обелено и нарязано на парчета се пасират. Така приготвеният пастет се маже на филия. Не мога да се вредя от нея. hahaha

# 49
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Много хубави рецепти,но моля Ви пишете от колко месечна възраст на децата могат да се притогвят.

# 50
  • Мнения: 532
Fanita,можеш да изпечеш картофи (с обелките ,после се белят) и като ги намачкаш да добавиш зехтин (олио), 2-3 щипки сол,печена червена чушка и наситнено пилешко месо.Може да се добави пилешли бульон (от вареното пиле).


1 пъстърва се сварява на пара и се обезкостява,като се маха и кожата.
Печени картофи (с обелките се пекат и после се белят) се намачкват,като им се слага малко олио или зехтин и се смесват с лютеница.Добавя се и рибата на парченца и малко наситнен магданоз.

За дечица над 1 годинка
 Hug

# 51
  • Мнения: 2 957
Пиле с кус-кус

1к.ч. кус-кус
100-150гр. пилешко месо без кожа и мазнини.
1 морков
1чушка
1/2 домат
1 малка глава лук
сол,червен пипер,чубрица, магданоз,риган

Месото заедно със зеленчуците се смилат на блендер и се слага да се варят. Когато месото е почти готово се слага кус-куса и подправките, без магданоза. Ако е необходимо се слага и олио. Водата трябва да е достатъчна за да е залепва кус-куса. Така яденето се оставя да ври на много бавен огън до пълното сваряване на куск-куса. Когато е готово се оставя да постои захлупено с капак да набъбне още. При сервиране се поръсва с ситно нарязания магданоз.


Ето това го приготвям вече няколко пъти,но без да смилам зеленчуците и месото-става нещо божествено  Peace

# 52
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
..........
1 яйце
сирене
кисело мляко


това кога го даваш- като закуска ли?
Не се ли налага да го сгъстяваш и със сухар, примерно?



Малее, срам, кога си ме питала, а аз чак сега виждам  Blush
Но по-добре късно, отколкото никога  Mr. Green

Та това съм го давала за закуска /следобедна, обаче/. Без сухар.

# 53
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Пиле с кус-кус

1к.ч. кус-кус
100-150гр. пилешко месо без кожа и мазнини.
1 морков
1чушка
1/2 домат
1 малка глава лук
сол,червен пипер,чубрица, магданоз,риган

Месото заедно със зеленчуците се смилат на блендер и се слага да се варят. Когато месото е почти готово се слага кус-куса и подправките, без магданоза. Ако е необходимо се слага и олио. Водата трябва да е достатъчна за да е залепва кус-куса. Така яденето се оставя да ври на много бавен огън до пълното сваряване на куск-куса. Когато е готово се оставя да постои захлупено с капак да набъбне още. При сервиране се поръсва с ситно нарязания магданоз.
...


Аз обаче не разбрах кога се слага домата ? Още в началото, заедно с пилето, чушката, моркова и лука ли  ?

# 54
  • Мнения: 948
Темата е страхотна!Поздравления!  bouquet
       Картофи със сирене на фурна
Продукти:250гр картофи/2 големи картофа/, 50 гр сирене, 20 гр масло 2 с.л. кисело мляко, 1 яйце
Приготовление: Картофите се сваряват на пара и се настъргват на ренде.Нареждаме половината от тях на дъното на намазнена с масло тавичка.Поръсваме ги с настърганото сирене и част от маслото.Нареждаме отгоре останалите картофи и ги заливаме с останалото масло.Ястието се залива с разбитото с яйцето кисело мляко.Пече се в силна фурна до зачервяване.

               Сладкиш с печена тиква
Продукти:500гр тиква, 2 чаши мляко, 1 яйце, 3 с.л. захар, 2 с.л. брашно
Приготовление: Тиквата се обелва и се нарязва на малки парченца, които се овалват в брашното и се нареждат в намазнена тава.Заливат се с подсладеното мляко с разбито в него яйце и се пече в силна фурна.

Последна редакция: пт, 16 фев 2007, 13:25 от Ксения

# 55
  • Мнения: 7 640
Малее, срам, кога си ме питала, а аз чак сега виждам  Blush


няма проблем, аз вече бях забравила,  че съм питала.

Ще го пробвам, пък ще пиша Peace

# 56
  • Мнения: 2 957
doniboni аз ги слагам още в началото заедно със зеленчуците .

# 57
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
doniboni аз ги слагам още в началото заедно със зеленчуците .

Мерси   bouquet


Темата е страхотна!Поздравления!  bouquet
       Картофи със сирене на фурна
Продукти:250гр картофи/2 големи картофа/, 50 гр сирене, 20 гр масло 2 с.л. кисело мляко, 1 яйце
Приготовление: Картофите се сваряват на пара и се настъргват на ренде.Нареждаме половината от тях на дъното на намазнена с масло тавичка.Поръсваме ги с настърганото сирене и част от маслото.Нареждаме отгоре останалите картофи и ги заливаме с останалото масло.Ястието се залива с разбитото с яйцето кисело мляко.Пече се в силна фурна до зачервяване.

               


Ето тази рецепта мисля да я направя за утре, Ксения    bouquet

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 576
Ето и една идея Пилешка каша - Слагам вода и 1 - 2 с. л. брашно. Разбърквам с пасатора, за да не стане брашното на гранули. Когато заври, слагам 1 пилешко бутче накълцано с комбайн, 1 морков, 1 лук. Подправям с олио, сол и оставям всичко да си къкри. Месото може да е сурово, тъй като докато брашното уври и месото се сварява. Добър апетит! cook

# 59
  • Мнения: 7 640

Ето и една импровизация от мен:

1 яйце
сирене
кисело мляко



успехът днес на този бъркоч беше невероятен!  bouquet

А идеи за нещо подобно с маслинки имаш ли Grinning

# 60
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
То лесно,като са по големички,ама аз вече с моето сладурче станах #CrazyОмръзна му вече всичко което приготвям с картофи,моркови,чушка ooooh!Просто вече ги отказва....А какво да е друго вече незнам newsm78Да минава още 1 месец,и направо започвам с нашите манджи.Опитвала съм съвсем малко пълнеж на зелеви сарми,и неможете да си представите как го изяде.С такъв апетит отдавна не съм я виждала да яде.И аз ако съм,да ям всеки ден почти едно и също на обяд,и на мен няма да ми се яде.Мисля си утре да смеля телешко,и да му направя мусака,само,че варена.Вече се чудя какво да е ConfusedИначе си хапва с удоволствие сутрин чай с бисквити,на обед пюрето/дали пилешко с картоф,морков,чушка,или без пиле,ама то на вкус направо едно и също/след обяд яде каша с банан,на вечерякисел,или обратното.Понякога и слагам само грах с картоф,пак същата работа.Муси се.И супа правя,но и тя с картофи и др.Трудно е наистина докато порастнат да си хапват всичко Confused

# 61
  • София
  • Мнения: 15 219
Смени картофите с ориз-за разнообразие. Вкарай още зеленчуци. На възрастта на твоето дете можеш да даваш доста повече неща от картоф/морков/чушка.

# 62
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Така....днес направих пилешко с ориз,сложих и мн.малко домат,и морковче.Хапна,но не така както бих искала ConfusedПърво,че е по гъсто като консистенция и горкото докато го преглътне се чуди какво е това.За броколи,тиква,тиквички и дума не може да става.Опитвала съм,отказва ми категорично.
Виви,ако ми дадеш идея какво да давам,ще съм ти благодарна.Имам доста по голяма дъщеря,и честно казано съм забравила как беше.Направо сякаш не съм гледала дете.Еййй,забравя се бре.... Laughing

# 63
  • Мнения: 903
Пиле с кус-кус

1к.ч. кус-кус
100-150гр. пилешко месо без кожа и мазнини.
1 морков
1чушка
1/2 домат
1 малка глава лук
сол,червен пипер,чубрица, магданоз,риган

Месото заедно със зеленчуците се смилат на блендер и се слага да се варят. Когато месото е почти готово се слага кус-куса и подправките, без магданоза. Ако е необходимо се слага и олио. Водата трябва да е достатъчна за да е залепва кус-куса. Така яденето се оставя да ври на много бавен огън до пълното сваряване на куск-куса. Когато е готово се оставя да постои захлупено с капак да набъбне още. При сервиране се поръсва с ситно нарязания магданоз.
...


Аз обаче не разбрах кога се слага домата ? Още в началото, заедно с пилето, чушката, моркова и лука ли  ?

Да, в началото, макар да може и по-късно. На мен, обаче ми е по-лесно да смеля всичко на веднъж.  Извинявай, че чак сега се включвам Embarassed

# 64
  • Мнения: 1 288
малко офф:danidji, а пробвала ли си с готови пюрета. някои деца предпочитат купените. моята маймуна също не ядеше домашно готвени манджи в началото, затова карахме само на бурканчета. още повече че там има доста избор и и разнообразие на вкусове.
аз на тази възраст давах и грах, но от готово пюре. в домашни условия може би ще трябва да почистиш люспите. а много сладка тиква дали да не пробваш пак.   

аз напоследък само преписвам рецептите. щом измисля нещо мое, ще споделя  Laughing

# 65
  • София
  • Мнения: 15 219
Така....днес направих пилешко с ориз,сложих и мн.малко домат,и морковче.Хапна,но не така както бих искала ConfusedПърво,че е по гъсто като консистенция и горкото докато го преглътне се чуди какво е това.За броколи,тиква,тиквички и дума не може да става.Опитвала съм,отказва ми категорично.
Виви,ако ми дадеш идея какво да давам,ще съм ти благодарна.Имам доста по голяма дъщеря,и честно казано съм забравила как беше.Направо сякаш не съм гледала дете.Еййй,забравя се бре.... Laughing

Консистенцията ти я определяш. Може да направиш пюрето по-рядко или по-гъсто. Освен това, ако пасираш ориза, може да стане лепкав. Трябва да е много добре сварен и да пасираш с повечко от водата, в която си варила. Аз уцелих съотношението малко на принципа на пробите и грешките.
Не знам какъв ориз ползваш. Аз-на същия принцип-се спрях за Ивовите неща на Ризона на ОберонХ. Разварява се много добре. Преди това пробвах няколко марки-зърната оставаха някак твърди и не се пасираше хубаво.
Какво още да даваш...... Виж тук, примерно:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=165261.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=166279.0

# 66
  • Мнения: 118
 HugПоздравления за темата!Страхотни идеи! От свекърва си знам една много лесна и бърза супичка,която малката обожава. Разтапям малко масло и добавям 1-2 с.л. грис,доливам вода и оставям да ври около 5 мин.Настъргвам или нарязвам на ситно 1-2 картофа и оставям да се свари.Накрая поръсвам с малко чубрица и сервирам с настъргано или натрошено сирене! Дано ви хареса Simple Smile

# 67
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Днес правих грах с пилешко, който стана просто чудесен   chef

пилешко филе /колкото 4 кубчета за лед от големите/
около 2-3ч.ч замразен грах
1 глава кромид лук /от малките/
1 морков /среден/
1 бурканче от бебешките доматен сок
1 равна суп. лъжица брашно
почти половин пакетче масло и 2-3 капки олио
магданоз
сол


Задуших лука и моркова в маслото, олиото и малко вода. След това долях още вода до половината на тенджерката /моята тенджерка в която готвя за малкия  е около литър и малко/. И добавих нарязаното пилешко и сол, след като го отпених, оставих да се свари. Добавих граха и нарязания магданоз /на замръзения му трябват около 8-10мин./. След което добавих разбърканото с брашно доматено пюре, оставих да поври още около 10-15 мин.


Цялото приготовление не отнема повече от 40мин.  Simple Smile



# 68
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
За готови пюрета абсурд.... NaughtyОтначало започнах с такива,и въобще не искаше да опита,та така се принудих да правя домашни,а,и мисля,че е най добре домашни.Днес си хапна попарка,като че ли започна да я харесва.Отначало се мръщеше,но сега май -май...Когато съм правила грах,обезателно махам на всяко грахче люспите.Просто ме е страх да не я боли коремчето,та затова....

# 69
  • Мнения: 966
варен картоф със сирене

# 70
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
Момичета, хиляди благодарности за всички вкуснотийки, които сте споделили! Аз се записвам, за да ви следя и силно се надявам, да успея да споделя и някое мое кулинарно откритие, след като го открия!

Днес правих "Пиле с кус-кус" и останах впечатлена - синчето ми до сега отказваше кус-куса подвсякаква форма, а сега си изяде цяла порция, че и за още се оглеждаше! Благодаря ви!

# 71
  • Самоков
  • Мнения: 561
    Ето една рецепта и от мен, която може да ви се стори по-трудна, но всъщност не е и освен това суфлето става много вкусно.

 Суфле от риба

60-70гр. филе от хек или мерлуза
1 ч.л. брашно
2 с.л. прясно мляко
1 ч.л. масло
1/2 яйце
магданоз

Филето от рибата се сварява в подсолена вода и се нарязва на парченца. От препеченото брашно, млякото и част от маслото се приготвя сос бешамел, към който се прибавя жълтъка и ситно нарязания магданоз, прибавят се нарязаната риба и разбития на сняг белтък. Изсипва се в намаслена тавичка и отгоре се слага парченце масло. Пече се в умерена фурна и се поднася топло.
 

# 72
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Днес правих:

Спанак с ориз-яхния

по-малко от 1/3 замръзен микс /спанак с ориз/
бучка масло
1 малка глава-лук
1/2с.л олио
1 бурканче /от пюре/-доматен сок
1/2 ч.ч-ориз
1/2с.л-брашно

Сложих лука да се задуши в маслото и олиото, след което добавих около по-малко от 1/3 от микса+още половин чаша ориз /че ми се видя малко ориза, който беше в микса/, така вря около 4-5мин докато омекне. После добавих вода около 1л. + щипка сол и изчаках да си се свари оризът. След което  добавих разбъркания с 1/2 с.л брашно доматен сок. Вря още около 5-6 мин. и готово.

Според моя вкус стана добре  Simple Smile

# 73
  • Мнения: 144
Чудесна темичка  bouquetА ето и една много лесна рецепта за по-малките-2-3 бисквитки се начупват и заливат с вряла вода.Към тях се прибавя настърга ябълка.Получава се вкусен десерт.  chef

# 74
  • Мнения: 801
страхотна тема  Hug; може би трябва и аз да споделя някоя рецепта, аме нещо не се сещам сега.......по принцип малката яде всичко, което има сирене....особено овесени ядки, ахахахах
аа сетих се:

тиква с ориз на фурна

тиквата се обелва и се нарязва на малки парчета. Слага се в тава. Добавям 1 чаена чаша ориз. Заливам с подсладено прясно мляко и яйце (може и две) и пека на умерена фурна, докато се сварят продуктите и се запекат леко. Давам на малката когато вече е изстинало хубаво.

# 75
  • Sofia
  • Мнения: 488
Темата е страшна браво   bouquet
Но мами все за по големички деца рецептите я споделете ако не ви затруднявам какво пюренце да спретна с грах и царевица по отделно де.Че купих замръзени и съм в питанка  newsm78 как да ги приготвя и по точно царевицата
Благодарим предварително   bouquet

# 76
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Темата е страшна браво   bouquet
Но мами все за по големички деца рецептите я споделете ако не ви затруднявам какво пюренце да спретна с грах и царевица по отделно де.Че купих замръзени и съм в питанка  newsm78 как да ги приготвя и по точно царевицата
Благодарим предварително   bouquet


Щом са ти замръзени са ти почти готови. Искат много малко варене. После добавяш желаните подправки. Аз не мога да те посъветвам понеже не знам с какво си захранила до сега.
Пюре с доматено съдържание давала ли си ?
Ако си давала, като свариш граха и царевицата, добавяш 1/2 или 1суп. лъжичка дом. сок, оставяш да поври още малко, ако си давала масло, добавяш малко след като свалиш от котлона  Simple Smile

# 77
  • София
  • Мнения: 362
Ако се повтарям, моля някой да ме изтрие Simple Smile
Моят малък мъж обожава гювеч - бил той постен или с месце Simple Smile
Правя го със следните продукти: В гювече слагам картоф, морков, няколко зелени фасулчета, малко грах, червена чушка, лук, доматено пюре (евентуално малко каймица като за бебе - аз слагам пуешко или свинско, сварено, пасирано и замразено на формички за лед Wink ) и бучка масло. Слагам във фурната и го готвя до готовност. Накрая слагам малко магданоз и Гого яде с удоволствие Simple Smile
Дано съм била полезна      chef

# 78
  • Мнения: 1 701
Признавам си, че не изчетох всичко и затова незнам дали няма да се повторя - извинете ме...  Embarassed

Следобедна закуска за над 6 мес.:

1 ябълка
1 банан
2 бишкоти Плазмон
30 мл. АМ
Всичко се пасира и е нечовешки вкусно!   chef

# 79
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Днес купих елда и я наготвих на дребчо....
учудващо ,но много и хареса.Сварява се за 15 мин.похлюпва се и се задушава за 30мин.и след това аз я направих както попарката,със сиренце,масло....,но има и варианти...даже кюфтенца Peace

# 80
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Плодове с извара /става за закуска/   chef

голяма бучка извара
1/2-банан
1/2-круша
3с.л-к. мляко

Пасира се или се намачква добре. Полезно и супер вкусно  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт