Коледни и новогодишни рецепти

  • 74 827
  • 120
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 176
Невероятна къщичка от меденки видях:) Поздравления.
Много искам и аз да пробвам, но се съмнявам че ще стане.
Моля те кажи какво е това бялото б/у покрива и отпред? То ясно, че е сняг, но от лсепващия материял ли е?   chef  bouquet

Исках да ти изпратя ЛС, но ти е изчерпан лимита за получаване- пълна кутия.

# 16
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Правя  медена елха,много интересна идея- в момента скенерът е зает и затова ще ви я покажа по-късно. Иначе идеята е от медено тесто да се изрежат 10 звезди с различна големина и да се слепят като елха,украсява се с белтъчна глазура, дребни бонбонки и фигурки от желирани бонбони.А тук е медената ми къщичка,кликнете върху мея .за да се увеличи.На същата страница имам и снежен човек и камбанка - торти с форми от Метро.За съжаление тогава нямах цифров апарат и снимките не са много качествени.

http://www.7ya.ru/photos/private.aspx?Rubrid=62911&ob=0&nopages=1

 А ето я и елхата,скенирах направо от тетрадката,затова ако е неясно нещо - пишете.Правила съм я много отдавна за детската градина на сина ми,но нямам снимка,затова показвам тази от тетрадката.Аз бях оцветила половината глазура в зелено и стана като зелена елха със тук-там сняг по нея. Simple Smile

http://www.7ya.ru/photos/private-showphoto.aspx?RubrID=42504&PhotoID=944858

Последна редакция: нд, 13 ное 2005, 13:05 от djemma

# 17
  • Мнения: 4 156
Много сладка къщичка. Значи в Петро има такива фирмички?
Вчера разпитвах една позната от Англия за ginger house. Бялата глазура от горе е като нашите целувки. С такова нетърпение чакам да стане 15-ти Декември Simple Smile
Следващата седмица ще правя английски коледен сладкиш. Приготвя се през ноември и се полива с бренди или ром до Коледа. Ако стане добре ще ви препиша рецептата. Изглежда много лесен.

# 18
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Stryper, може ли рецептата. И аз искам да правя нещо такова и се двоумя между щолен и английски кекс. Я напиши твоята рецепта за сравнение.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 867
и аз искам рецептата за английския коледен сладкиш. силно се надявам да е същия, който правих като ученичка - госпожата бартлет, която ми преподаваше в гимназията (същата от филма "вчера"), ни беше дала рецептата - страхотна вкуснотия беше, но съм си затрила тетрадката по английски.

# 20
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Повечето наблягате на сладките, а?  Laughing
На нашата трапеза задължителна е капамата - просто без нея все едно не е Нова година.
Иначе салати - руска, Снежанка, медена торта, мезета и т.н.

# 21
  • Мнения: 5 877
Да, бялото е от лепящия материал. Но може да бъде и от глазурата на Бижу, която доколкото си спомням беше просто пудра захар с лимонов сок или лимонтозу.

# 22
  • Мнения: 6 243
Наталина, с какво рисуваш върху сладките - става ли с клечка за зъби?

Само да допълня нещо за къщичките на Анда - много са сполучливи. миналата Коледа, понеже обърках шаблона  и погрешка се сдобих с два пъти повече покриви, а забравих да изрежа стените, ми се наложи да забъркам втора доза. Резултатът - всички приятелски семейства с хлапета получиха по есна къщичка за подарък за Коледа. Че го казвам като идейка - много добре се прие, хлапетата бяха супер доволни.

# 23
  • Мнения: 7 106
Сладка, взимаш едно наелоново пликче, рязваш една малка дупчица в единия ъгъл, пълниш с глазурата и леко стискаш пликчето, рисувайки  Grinning. С клечка за зъби сигурно става, ама ще си затриеш целия ден.

# 24
  • Мнения: 6 243
Сладка, взимаш едно наелоново пликче, рязваш една малка дупчица в единия ъгъл, пълниш с глазурата и леко стискаш пликчето, рисувайки  Grinning. С клечка за зъби сигурно става, ама ще си затриеш целия ден.
Мерси, Зори - изобщо нямаше да се сетя. Embarassed То с клечка хем е бавно, хем нямаше да стане толкова равномерна линия, ама пуста тъпа тиква!

# 25
  • Мнения: 5 877
Сладка Хапке, понеже доста съм се плескала с глазури, бих те посъветвала да си вземеш за пет лева готова фуния с накрайници за различни украси. Там има и тъничка фунийка за тънки линийки, надписи и така нататък. Иначе съм се мъчила с плик от прясно мляко, ама цялата се изпомацвам и не става равномерно. Може би не съм стискала както трябва...

# 26
  • Мнения: 6 243
Сладка Хапке, понеже доста съм се плескала с глазури, бих те посъветвала да си вземеш за пет лева готова фуния с накрайници за различни украси. Там има и тъничка фунийка за тънки линийки, надписи и така нататък. Иначе съм се мъчила с плик от прясно мляко, ама цялата се изпомацвам и не става равномерно. Може би не съм стискала както трябва...
Благодаря ти, Анда. Ще си взема, ако намеря такова нещо в тоя голям град, дето съм се заселила. Ама пък знае ли се, може и да има... Благодаря ти.

# 27
  • Мнения: 750
откога я чакам тази тема! даже вчера си мислех да пусна такава, ама не се престраших - нали не сме преполовили ноември...

Чууудна темичка! Допринася изключително много към оптимистичен поглед в бъдещето, от какъвто имам неистова нужда в последно време! Дано и предпразничното настроение ми дойде по-скоро!

тук чакам да се намеси Спаска - предчувствам, че може да ни зарадва с рецепта за капама. както казваше едно детенце "стомахчето ми го подсказва" Laughing

Прозорлива, както винаги!  Mr. Green

Ето я:

КАПАМА

Това, което ще ви дам като вариант е на Гоцеделчевска капама (баща ми е от там). Има и Банска капама, но не знам точната рецепта. Разликата е най-вече в това, че в Банската капама се слага и чекане (червено цвекло). Капамата по принцип е страхотно ядене, но се готви бавно.В общи линии става от днес за утре.

И така:

Трябват ви три вида месо – около 1 кг. кайма (смес от телешко и по-тлъсто свинско), свински пържоли (най-добре от врат и толкова на брой, колкото порции ядене ти трябват), едно цяло пиле, кисело зеле, малко кървавица или суров суджук (не е задължително, но е важно за по-богатия вкус на яденето).

Приготвяте традиционна смес за плънка на сарми от каймата, ориз и подправки по ваш вкус. Македонците използват много различни подправки (морковче, целина, чубрица, джоджен, мащерка, риган, черен пипер, магданоз и т.н.) и от целите листа на киселото зеле навиваш 10-тина сарми (или толкова, колкото човека ще сте на масата).
За пилето приготвяте плънка от ориз и подправки, пилешки дробчета и гъби.
Пържолите осоляваш и натриваш със смес от подправки.

В дълбока и широка тенджера или глинено гърне редите пласт кисело зеле, върху него поръсвате малко червен пипер и редите сармите. След това редите още един слой кисело зеле и червен пипер и слагате напълненото пиле, пак кисело зеле и пипер и нареждате пържолките и кървавицата (суджука). Пак поръсвате с кълцано зеле и червен пипер, отгоре поливате с около 4 суп. лъжици олио и 1 ½ чаена чаша сок от зелето. Можете да сложите някъде вътре и 1-2 леко люти чушки, ако обичате по-пикантни манджи.

Слагате тендежерата/гърнето във фурната и включвате на най-виската температура, докато яденето заври. Заври ли, веднага намалявате на не повече от 120 градуса и оставяш така да къкри около 8 часа (една нощ му стига).
След като е готово, яденете се изсипва в голяма тава и се слага във фурната съвсем леко да се запече.

Сервирате по една сърма, пържолка и порция от пилето и от кълцаното зеле. И с хубаво червено вино.


И въобще не възнамерявам да спра дотук, ще споделя с вас рецепти за други нещица, които готвя около края на годината!  Grinning

Такааааа, да започнем с Бъдни Вечер ...

Ето малко популярна информация за традициите на този празник. Може пък да ви е интересно!

БЪДНИ ВЕЧЕР (24 декември)

Наричат този празник още Суха Коледа, Малка Коледа, Кадена вечер, Божич. На този ден свършват четиридесетдневните Коледни пости, които са започнали на 15 ноември на Коледни заговезни. Според народното вярване божата майка се замъчила на Игнажден и на Малка Коледа родила млада бога, но за тома съобщила на другия ден. Първескиня, млада булка, която ражда за пръв път, като роди не съобщава новината на този ден, а на следващия - тогава се викат гости. На Бъдни вечер важна роля играят бъднякът, трапезата, каденето и обредните хлябове. Бъднякът е специално избрано тригодишно право дърво. В гората го отсичал момък, носел го вкъщи и го палели в огъня. Според народното суеверие бъднякът поддържа през цялата година огъня в огнището. Обредните хлябове са три вида. Първите са хлябове посветени на Коледа. Вторият вид хлябове са посветени на селските занаяти - земеделие, скотовъдство, на къщата и покъщнината. Третият хляб е приготвен за коледарите, които ще дойдат да коледуват. Всички видове хлябове се месят придружени с ритуали и песни. Според песните брашното се сее през три сита, възпети като копринени. Кади се като се използва палешника, а водата, с която се замесва брашното се донася с бял котел от мома или млада булка оженена през есента преди Бъдни вечер, която още не е раждала.
Трапезата на Бъдни вечер трябва да бъде изобилна, а храните на нея - 7, 9 или 12. Това са три от свещените числа на древноюдейската Кабала. Гозбите обаче са постни. Трапезата трябва да е отрупана с всички, което се произвежда в домакинството: варено жито, варен фасул, сарми с ориз или булгур, пълнени чушки с боб (или ориз), ошаф, туршии, лук, чесън, мед и орехи, вино. В някои краища правят също тиквеник, зелник . Слага се също така запазени от лятото пресни плодове, вино, ракия - всичко, което е произведено през годината в суров или обработен вид. На трапезата се поставя също така сурово жито и колакът от Игнажден. На места в Западна България, Тетевенско, Пловдивско и Македонската област се изпича прясна пита със сребърна пара. На този член от семеяството, на когото се падне паричката, през цялата година ще му върви и ще бъде здрав и щастлив. Под трапезата на Бъдни вечер се разстила слама. До трапезата се поставят различни предмети - ремъка на ралото, напълнена с житни зърна ръкавица, паничка с пясък, кесия с пари, сито с житни зърна и вързани за него с червен конец босилек и чесън, сърп. Вечерята на Бъдни вечер винаги е в семеен кръг и трябва непременно да бъде кадена. Най-възрастният мъж или жена прекадява с тамян най-напред масата, след това всички останали стаи и помещения в дома, накрая двора и обора. Според народното схващане с каденето се прогонват злите и нечисти сили. Вечерята на Бъдни вечер започва рано, за да узреят рано житата. По време на яденето хората не трябва да стават, за да лежат квачките върху яйцата и да измътят пиленца. Само стопанинът има право да става, но трябва да върви приведен, за да се превиват житата от зърно. Остатъкът от хляба се слага на полицата, за да израстнат високо житата през лятото. След вечеря децата се търкалят върху сламата на една страна, за да се превият така и житните стъбла. От трапезата на Бъдни вечер се запазват орехите, суровото жито и недогорялата свещ за следващите кадени вечери. Самата трапеза според вида на храните има  поминален характер. При сядането около нея някъде се оставя празно място - за мъртвите /починал близък или роднина/. През нощта сфрата не се прибира, защото хората вярват, че починалият ще дойде на вечеря. Около трапезата на Бъдни вечер се гадае. Гадае се за времето през всеки месец от новата година, за очакваната реколта от различните култури, за здравето на всеки член от семейството, за предстоящия брак на момите.
Посреднощ на Бъдни вечер тръгват коледарчетата. Те ходят по къщите на роднини, съседи и цялото село. Те са момчета от осем до дванадесет годишна възраст. Това ходене се нарича "коледуване". Всяко коледарче носи дрянова пръчка. Коледарчетата са предвестници на коледарниците. Не се чуват онези песни, които се пеят по Коледа, пеят се само кратки песни и припевки. За коледарчетата домакинята е приготвила рано сутринта колачета, които им дава заедно със сушени круши, сливи, орехи, ябълки, грозде.
Можете да си изберете сами каква част от тези обичаи да спазите так, че да не си усложните твърде много подготовката, а в същото време да създадете истинска празнична атмосфера.



Както знаете, стожер в менюто на празника е БОБЪТ.
Едно практично предложение - варете цялото количество боб наведнъж. Една част отделяте по някое време за бобената салатка и пълнените чушки с боб, а останалото доварявате на класическа боб-чорба.

ПОСТНИ ПЪЛНЕНИ ЧУШКИ С БОБ

Сварявате боб, като спазвате правилото на 4-тата вода (след всяко завиране първите три ги изхвърляте).
Нарязвате 1 голяма глава лук на ситно и я задушавате в мазнина. Добавяте боба и продължавате да пържите, като разбърквате периодично. Добавяте 2-3 равни супени лъжици доматено пюре и подправки (джоджен, дивисил, чубрица, магданоз, мащерка, риган и каквото още обичате) и сол. пържите още малко.
С тази смес пълните чушките (ако са сухи, трябва предварително да се потопят във вряла вода, за да омекнат и да се раздуят до оригиналния си размер), нареждате в тавичка, сипвате още 1-2 супени лъжици мазнина и вода, която да покрие около 1/3 от чушките. Печете.


Друго, без което не може:

СОДЕНА ПИТКА

ПРОДУКТИ
1 кисело мляко
1 яйце
1ч.л. сол
1ч.л. сода
2 с.л.олио
брашно за меко тесто

ПРИГОТВЯНЕ
Меси се малко, колкото да се омесят съставките и да стане гладко тесто. Ако прекалите с месенето, питката става сбита. Пече се в набрашнена тавичка и предварително загрята фурна, като освен украсите отгоре, се набожда и с вилица, за да не прави "коремче". Когато е готова, веднага щом се извади от фурната, се напръсква с вода и се завива добре с кърпа, за да омекне кората й.


КРАЙ НА ПЪРВА ЧАСТ!  Wink

# 28
  • Мнения: 294
а някой няма ли да пусне нещичко за коледните украси - на къщата като цяло, на масата, на различните манджички....

аз имах много такива събрани,ама ...пусто РС-то гръмна, и аз нали съм си патка не бях си записвала тези работи Twisted Evil #Crazy #Cussing out... та сега събирам всичко наново Flutter

# 29
  • Мнения: 1 399
а някой няма ли да пусне нещичко за коледните украси - на къщата като цяло, на масата, на различните манджички....
Ето една тема с подобни идейки

Общи условия

Активация на акаунт