Коледни и новогодишни рецепти

  • 74 820
  • 120
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 245
ТИРАМИСУ - оригиналната италианска рецепта
продукти:
200 г силно кафе, подлсадено
1 чаша марсала - бяло десертно вино (трудна работа да се намери, може да замените с малко коняк- предназначението му е да ароматизира сладкиша)
8 жълтъка
100 г захар
250 гр маскарпоне (можете да го намерите в Била)
150 гр разбита сметана
1 голяма опаковка savoiardi = бишкоти ( с тези италианските става по-добре - има ги в Била и във Фантастико)
шоколад (настърган)
малко горчиво какао
1. Разбъркайте кафето с виното (коняка) и потапяйте в него бишкотите. Като ги изваждате ги подреждайте в съда
2. Разбийте жълтъците със захарта, сипете малко от кафето и коняка, добавете разбитата сметана и маскарпонето.
3. изсипете половината от крема върху бишкотите и ложете втори пласт от бишкоти, след това изсипете другата половина ор крема
4. поръсете със стърготините от шоколад и какаото.
Слагате в хладилника за няколко часа.

Бих ви препоръчала да направите сладкиша в купички, защото при сервирането може да се разкашка.
Предполагам, че ще питате дали маскарпонето може да се подмени с извара или крема сирене - може, пробвала съм различни варианти,  но вкъсът е неповторим само с маскарпоне.

# 46
  • Мнения: 1 708
Мисля че тази тема трябва вече да стои на първа страница!
Ето една рецепта за новогодишна солена торта часовник: Редя ги така
1. блат от картофено пюре
2. ситно накъсано сварено пилешко месо,разбъркано с майонеза
3.картофено пюре
4. нарендани кисели краставички
5.картофено пюре
6. нарендани сварени яйца
7.картофено пюре
Най-отгоре пиша цифрите на часовника с майонеза и слагам стрелки от ивички морков, кото сочат 12 часа.
Надявам се да ви хареса! Hug

# 47
И подобна рецепта на тази дето Снежи е пуснала

НОВОГОДИШЕН ЧАСОВНИК

Необходими продукти

1 кг картофи
3 бр. яйца
3-4 бр. кисели краставички
1 бр. червена чушка
50 г грах
250 г майонеза
маслини
сол

Картофите се сваряват, обелват и намачкват. Прибавят се твърдо сварените и нарязани или настъргани яйца, ситно накълцаните кисели краставички, майонезата и сол на вкус. Сместа се разбърква добре, изсипва се в голяма чиния и се украсява като часовник - от нарязаните на лентички маслини се правят цифрите (римски), от чушката се взимат 2 тънки резенчета с различна дължина - за стрелките, като се разполагат, така че часовникът да сочи 11:50, а за рамка се нареждат зрънца от сварения грах.

Рецептата я копнах миналата година от Танита  Heart Eyes

На това приличаше горе-долу  Grinning

# 48
  • Мнения: 7 430
Благодаря Sneji и Хондичка  Hug отдавна съм я видяла при снимките ти и все се канех да те питам какво има вътре Wink

# 49
  • Мнения: 4 176
Къщичка от меденки

За слепване:
1 белтък
1 ч.л. лимонтузу
пудра захар (доста)
Забърква се до консистенция на лепило.

Питам се не може ли да се слепи с нещо друго. Страх ме е заради тия птичи болести да слагам сурово яйце.
Няма ли да стане със стопен бял шоколад към който пробавя пудра захар например? Какво мислите?

# 50
  • Мнения: 877
ОБИЧАМ ВИ!!!!!!!!!!!

# 51
Космо дискче, в Б-я не продават ли готов смес Роял айсинг или Фондант, с която се покриват торти. Ако има такава готова ще ти е лесно. Мачкаш като пластелин и слепяш. Ако не. Ето една рецепта

Rolled Fondant:
***1 килограм пудра захар
***1 супена лъжица желатин
***1 супена лъжица глицерин
***120 милилитра глюкоза
***ванилия или друг вид есенция
Пресяваш захарта, правиш малко кладенче.
Накисваш желатина във водата и го слагаш да се стопли за около 5 минути, докато се разтопи добре.Не го вариш!!!Добавяш глицерина, разбъркваш добре.Добавяш ванилията и глюкозата.
Изливаш течната смес в кладенчето и запо4ва6 да месиш.
Съхраняваш в пласмасова кутия, на стаина температура.

С бял шоколад си мисля, че ще е голямо крепенето на къщичката newsm78

# 52
  • Мнения: 4 176
С риск да ме обявиш за луда, но Хонда , що е то глицерин и от къде се купува?
А за готова смес за фростинг незнам. не съм чувала дори.
Абе явно съм тъпа:)

# 53
  • Мнения: 1 399
Глицерин сигурно продават в аптеките. Особено в тези, в които приготвят лекарства.
И аз искам да питам нещо за къщичките.
Тази година за пръв път ще правя. И сега съм се заровила в разни рецепти. Обаче навсякъде пише, че от картонените шаблони, по които се режи тестото, се прави нещо като макет. Оформя се къщата, лепи с тиксо и т.н. И на тези картони се залепва вече изпеченото тесто.
Така ли ги правите?  Ако е така, то става ли после за ядене? Rolling Eyes
Ако пък не се направи основа, как се закрепва тая къща? Някакви подпорки от нещо правят ли се? Rolling Eyes
Май много паянтова ще стане без картона Crazy
Уф, може и да са глупави въпросите, но не ми се иска да претърпя провал Blush

# 54
С риск да ме обявиш за луда, но Хонда , що е то глицерин и от къде се купува?
А за готова смес за фростинг незнам. не съм чувала дори.
Абе явно съм тъпа:)
Хабер си нямам от къде може да се купи в Б-я, както Стела е написала най-вероятно в аптеките. Тук го продават поне на тия места, но и някои хранителни магазини също го имат. Аз лично никога не съм го ползвала, въпреки че в много рецепти съм го срещала newsm78

Фонданта като изсъхне представлява такова покритие И такива чудеса могат да се правят. Аз лично никога не бих могла Embarassed Laughing
Аз се радвам, че го има готово това чудо. Я се поогледай ти в МЕТРО и БИЛА дали не продават или пък с името "Марципан" да е

# 55
Ето и идеи за къщички от готови бисквити

# 56
  • Мнения: 5 877
Глицерин има в аптеките, струва 60 ст., но аз съм правила рецептата и без него - става  newsm78
Не съм правила картонена къщичка, просто изпекох стените и покрива и ги слепих. Важно е да са добре пресметнати размерите обаче. Лепи се на два пъти - първия път стените за пода и една за друга, втория път покрива. Това се прави, за да може да стегне сместа, с която лепите. За една нощ става бетон. Можеш да ги подпреш с нещо, докато се сушат - аз слагам каквото ми падне, кутийка от сок примерно. После го махаш. Като сложиш покрива, пак можеш да го подпреш временно, така че да стои неподвижно, докато сместа засъхне. Изяжда се всичко.

# 57
  • Мнения: 1 399
Аууу, страхотни са бисквитените къщички Hug
Анда, благодаря за отговора! Аз, например, под за къщичката не бях предвидила ooooh! Щом казваш, че залепва здраво, значи няма да има проблем.
А Марципан, поне по големите вериги магазини, няма Sad
Имаше една тема обаче, където имаше координати къде в София може да се намери. Ще се опитам да я открия. Незнам обаче дали ставаше въпрос за готварски /в смисъл да може да се моделира с него/.

# 58
  • Мнения: 1 399
Ето я темата

Хмм, сега се сещам, че съм виждала едни пакети с глазура за торта - бяла и розова. Дали не е било същото Rolling Eyes
Но, така или иначе, това беше отдавна и скоро не съм ги мяркала.

# 59
  • Мнения: 6 243
Вместо глицерин, може да се сложи гликоза - продава се в хранителните магазини.

На мен лично тая рецепта за ройял айсинг не ми се получи, лепих къщите с "лепилото", дадено в рецептата на Анда.

Космо диск, няма опасност от птичи грип чрез яйца, не се притеснявай! Нали ти разправях, че се консултирах с ветеринари. Два на брой - твърдяха, че инфлуенцата при пилетата не се пренася чрез консумация на месо или яйца, а само по въздушно-капков път. Това си е грип все пак. Други болести се пренасяли с месото. Но както и да е, направи го без белтъка, мисля че ще стане, но иска време, за да стегне.

Аз лично процедирах така: стените две по две ги слепвам и ги оставям да хванат здраво - едната на масата, другата подпряна на нещо - например на чаша. Като стегнат добре - сглобявам къщата. Отделно лепя покрива и накрая монтирам покрива за стените. И докато стегне - подпирам. Иначе се разпадат!

Общи условия

Активация на акаунт