Гушкане на бебето

  • 6 583
  • 69
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 359
Ето една интересна и полезна статия,която със сигурност доказва ,че бебето не плаче защото се глези или се опитва да ни манипулира както много хора твърдят.

Плачът - всичко друго но не и "полезен за дробовете"

“Плачът е много вреден за новороденото, защото той намалява капацитета на белите дробове, повишава интракарциналното налягане и поставя началото на стресова реакция в организма.”(Андерсон, 1999)



Плачът не е полезен за дробовете на бебето. Един от най-разпространените митове от медицинския фолклор е “Оставете бебето да плаче, това е полезно за дробовете.” Още в края на 1970-те години проучвания доказват, че бебета, които са оставяни да плачат, имат пулс, достигащ тревожно високи нива, и понижено съдържание на кислород в кръвта. Когато същите тези бебета биват успокоени, сърдечно-съдовата им система бързо се нормализира, показвайки ясно, колко бързо бебетата разпознават, че вече са на сигурно място. Ако бебето бъде оставено да плаче и не бъде успокоено, то остава в състояние на физиологичен и психологически дистрес.”

“Ранният стрес, който е резултат от отделянето от майката, води до промени в мозъка на бебето, които правят бъдещия възрастен по-податлив на на стрес през целия му живот,” казват Комънс и Милър, изследователи от Факултета по Медицина на Университета Харвард. Учените изследвали практиките за отглеждане на деца в САЩ и в други култури и казват, че широкоприетата американска практика, бебетата да спят в отделни креватчета – дори в отделна стая, - и да не се откликва бързо на плача им, може да доведе до случаи на пост-травматичен стрес и постоянна паника, когато децата пораснат, дори и в зряла възраст.

“Родителите трябва да знаят, че да оставят бебето си да плаче без нужда го уврежда за постоянно,” – казва Комънс. “Това променя нервната система на бебето, така че то става свръхчувствително към бъдещи травми.”

“... Причина за плача може да бъде, че бебето е изплашено, усеща болка, не се чувства комфортно или е изплашено. Чрез плача то се опитва да комуникира. Често, след като се събуди , бебето започва да дава “сигнали” на хората, които се грижат за него, чрез тихо промрънкване, което преминава в отчаян плач, ако не му бъде обърнато внимание.

Понякога плачът се тълкува погрешно като израз на гняв или като опит за манипулация. Но такъв отчаян плач може да бъде обяснен като страх. Страх, породен от неприятното усещане на бебето, че е изцапано, от къркорещата болка в стомаха, или от уязвимостта, която бебето усеща, когато е само в тъмното.

Страхът от нападение или смърт е дълбоко вкоренен у нас. Днес ние, като родители, знаем, че бебето е на сигурно място, само в люлката си. Но в мозъка на бебето е закодиран първичен страх, който често действа в ранна възраст. Бебето не може да осъзнае, че е в безопасност – то се чувства сигурно само до майка си или друг възрастен, който се грижи за него.

Когато бебето е в състояние на безпомощен страх, у него действа инстинктът за борба или бягство. Едно бебе обаче не може нито да се бори, нито да избяга. Ако паниката му не бъде успокоена от възрастен, внезапен приток на химикали и хормони може да започне да бушува в мозъка му, насочвайки се главно към амигдала и хипоталамуса, за нездравословно дълъг период от време.



Какво става в мозъка на бебето при продължителен плач?

Историкът-психолог Лойд деМаус обяснява: “Травмите, които са неизбежни поради състоянието на безпомощност, могат да бъдат сериозно увреждане на хипоталамуса, причинено от умирането на неврони (нанясайки по този начин значителни вреди). Това се случва поради огромното количество осводобени (по време на травматизиращото за бебето преживяване) кортизол, адреналин и други хормони на стреса, което не само уврежда мозъчните клетки и паметта, но и поставя началото на продължителен дисбаланс на биохимичния състав на мозъка. Смята се, че изобилието на тези химикали и хормони в мозъка причинява изчезването на чувствителността към страх (намираща се в амигдала) и намаляването на нормалните нива на серотонина.

Например, деца, които са травматизирани по подобен начин, често израстват без чувство на страх (и дори на съчувствие и съмосъхранение) и често стават побойници. В техния мозък има по-ниски нива на хормона вазопресин, който регулира агресията, и ниски нива на серотонин, който е познат като успокояващ нервотрансмитер. Ниските нива на серотонин са най-честата причина за насилие и се свързват с високи нива на самоубийства, убийства, палежи, антисоциално поведение, само-осакатяване и други проблеми, причинени от агресия

Скенерът на мозъка в множество проучвания показва, че амигдала е центърът, в който е съсредоточено усещането за страх. Затова се смята, че подобен начин на отглеждане на деца уграе основна роля (макар не винаги единствена) за появата на проблеми като фобии, пост-травматичен стрес, би-поларност и паник-проблеми.

Имайки предвид, че мозъкът се развива най-много през първите години на живота, правоподобно е да се смята, че непрекъснато повтарящото се наличие на голямо количество от тези променящи мозъка химикали през периодите на дълъг самотен плач, при наличието на травма от отделянето от майката/ родителите и при други ситуации, предизвикващи страх у бебето, може да предразположи бъдещия зрял човек към емоционални и социални пролеми.”

“В кръвта на всеки човек, дори на малките бебета, циркулира надбъбречният хормон кортизол. Произведен от надбъбречните жлези, този хормон помага за правилното функциониране на основни системи от организма. Организмът се нуждае от правилното количество кортизол в точно определено време. Ако има прекалено много или прекалено малко от хормона, организмът няма да функционира правилно. Хормоните на надбъбречната жлеза са познати също като хормони на стреса. Нивата им се покачват бързо, което помага на човек да реагира в случай на заплаха. Макар тези хормони да са полезни в някои случаи, ако нивата им останат прекалено високи за прекалено дълго, организмът е изложен на прекалено много стрес и някои негови системи, като имунната система, не могат да функционират правилно.

Опити, проведени, както с бебета, така и с малки животни, показват следните удивителни резултати:

Повишените нива на кортизол за дълги периоди от време могат да попречат на растежа;
Повишените нива на кортизол за дълги периоди от време могат да подтиснат имунната система.
“Удивителни биологични промени настъпват в организма на майката при плача на нейното бебе. Когато тя чуе бебето си да плаче, притокът на кръв към гърдите й се увеличава, придружен от биологичното желание “да вземе и да накърми бебето”. Кърменето, от своя страна, предизвиква повишаване на хормона пролактин, хормон, за който се смята, че е биологичната основа на “майчината интуиция”. Окситоцинът, който подпомага потичането на кърмата, носи усещане за релаксация и удоволствие, приятно отпускане от напрежението, предизвикано от плача на бебето. Тези усещания ви помагат да обичате бебето си.

Изследователите Силвия Бел и Мери Ейнсуърт провели няколко проучвания през 1970-те, които е трябвало да сложат край на теорията за разглезването. (Интересно е да се отбележи, че винаги, и дори до наши дни, тези писатели на книги за отглеждане на деца, които препоръчват оставянето на бебето да плаче, са основно мъже, с малки изключения. Как стоят в действителност нещата, е изяснено от жени.) Тези учени изследвали 2 групи двойки майка-бебе. Първата група били майки, които отговаряли незабавно и грижовно на плача на бебетата си. Втората група майки били сдържани в откликването на плача на бебетата си. Учените установяват, че бебетата в първата група, чиито майки са откликвали по-бързо и грижовно, по-рядко използвали плача като средство за комуникация на 1-годишна възраст. Тези деца били по-уверени и привързани към майките си, имали по-добре развити умения за комуникация и били по-малко хленчещи и манипулативни.

Много други изследвания са правени след това, с цел да покажат неправилността на теорията за раглезването. Те доказали, че бебетата, на чиито плач не се отговаря, започват да плачат повече, по-дълго и по по-тревожен начин.

В едно изследване, което сравнява две групи бебета, едната група бебета получавала веднага грижовно успокоение при плач, докато другата група бебета са оставяни “да се наплачат”. Бебетата, на чиито плач майките отговаряли веднага, плачели със 70% по-малко. От друга страна, бебетата, които били оставяни “да се наплачат”, не започнали да плачат по-малко.

Като цяло, изследванията на плача показват, че бебетата, на чийто плач се отговаря, се научават да плачат по-малко и “по по-правилен начин”, докато тези, на които не се обръща внимание, се научават да плачат “по-силно”.

http://karmene.greatnow.com/ - това е сайтът от който копирах статията има и много други полезни неща свързани с кърменето и захранването:)

# 16
  • Мнения: 8 505
Оставям я само да мрънка,Ако се разплаче-гушкам я-и досега така.

# 17
  • Мнения: 2 673
зависи, моят е много ревлив - понякога трудно ходя и до ОО, но повечето пъти си го разнасям Grinning харесва ми да му давам успокоение Wink
е, ако е "наказан" / като стои в количката  Grinning/ или пък се затръшка и не успявам да го успокоя - оставям го да се намрънка, то не трае дълго - вниманието му бързо се отклонява.

# 18
  • Мнения: 3 478
Много си се гушаме, особенно сега като си има и гледачка все е в на някой ръцете. Ако това е разглезване, ами значи ще я глезим.

# 19
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Гушкаме се с повод и без повод. Приспиваме се на ръце и се наслаждаваме взаимно на близоста. Особено пък ако нещо го боли или има някакъв дискомфорт винаги го гушкам. Когато е ядосан или се инати намирам начин да го разсея и да обърнем всичко на игра.

# 20
  • Мнения: 1 117
И като бебе го гушках постоянно и сега когато е вече по-голям и много не иска.

# 21
  • Мнения: 1 353
Пробвам първо с песни и игри и чак тогава я гушкан. Но съм я оставяла и да поплаче. Трябва да знае, че не винаги ще е на нейното. Съвет: нека плаче само в леглото си, за да не се изтърколи и да падне. При нас веднъж така стана

# 22
  • София
  • Мнения: 3 679
вече се научих да разпознавам дали просто си мрънка или нещо не е наред.Ето преди час така жално плачеше в креватчето докато аз му приготвях храната че го взех веднага Sad
Не съм го оставяла да се дере- просто не ми понася на нервите- колкото и да съм му ядосана и да не искам да го гушна след минута -две ми минава - взимам го и го успокоявам...
В началото и аз си мислех че ще свикне да го нося и после няма отърване от него-но вече си се заиграва около мен докато си върша работата и не ми създава проблеми-само да съм в полезрението му-иначе бързо ме намира newsm30

# 23
  • Мнения: 1 029
Благодаря на всички за отговорите и подкрепата!   bouquet
На един дъх изчетох и двете статии, които ми препоръчаха Rumyana и omnipresent и ми бяха страшно интересни и полезни!  Благодаря им Hug
Наистина се успокоих и се убедих, че постъпвам напълно правилно като винаги откликвам на нуждата на бебето от близост, топлина и внимание. Та нали точно това се очаква от майката. Действително смятам повече да не обръщам внимание на подобни забележки и да действам, както аз си го чувствам и искам.  Peace

# 24
  • Мнения: 2 673
  да действам, както аз си го чувствам и искам.  Peace


ей ,това е най-важното и най-вярното Peace

# 25
  • Мнения: 911
Винаги съм гушкала, колкото сърце и душа са ни пожелавали. Резултатът е едно много спокойно и усмихнато бебе. Моят съвет, за да не ти окапват ръцете и за да можеш и да посвършиш едно-друго: СЛИНГ.
Сега по цял ден пълзи и хич не иска да го гушкам и да му ограничавам движенията Simple Smile

# 26
  • Мнения: 216
Не съм го оставяла да плаче повече от 5 минути. Това са глупости, че щяло да свикне на ръце.  Представяш ли си едно 7-8 месечно бебе примерно, което пълзи из целия апартамент, дали ще иска въобще да е в нечии ръце.

Относно гушкането - бебета не свикват, а ИМАТ нужда да бъдат гушкани, докато са малки!

Не ми е минавало през акъла, че го разглезвам. Доверявам се на интуицията си и въобще не слушам изкривените представи на разни баби.
АБСОЛЮТНО СЪМ СЪГЛАСНА!

# 27
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Винаги съм гушкала, тия дето обвиняват в разглезване да не би да не са гушкали? Аз такава майка не познавам.
Peace

# 28
  • Мнения: 1 294
Аз съм против взимането на ръце от БАБИ .Това ми е много болна тема в последно време, защото бабите са едно почти постоянно присъствие от как се е родила малката и отгоре на това пада едно дундуркане(така ли се пише? smile3506) с повод и без повод и в тия жеги детето няма мира.С майка ми успях да се оправя, но свекитоооо не ще да чуе. smile3515

# 29
  • Мнения: 532
гушкаме се и се кърмим постоянно, дори в момента  smile3541

Общи условия

Активация на акаунт