НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени

  • 55 554
  • 695
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 3 595
Аз също имам въпрос  newsm78
Ако се наеме жена в майчинство да свърши работа по граждански договор за изпълняване на някаква задача, на нея това ще и се отрази ли на майчинството по някакъв начин newsm78 Ще бъде ли прекъснато или платено на половина  newsm78

# 526
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Аз също имам въпрос  newsm78
Ако се наеме жена в майчинство да свърши работа по граждански договор за изпълняване на някаква задача, на нея това ще и се отрази ли на майчинството по някакъв начин newsm78 Ще бъде ли прекъснато или платено на половина  newsm78
Гражданският договор е за извършване на определена дейност, там няма точно работно време или работно място! Например - водене на счетоводство - договаряте се с работодателя, изпълнителят води счетоводството в удобно за него време и място, после му се заплаща договорената сума - това означава, че ти можеш да си бъдеш по майчинство, да си работиш от вкъщи или не, това по никакъв начин не ти се отразява на месечната сума - тоест ти си получаваш майчинството и отделно си работиш по граждански договор, но не по трудов!   bouquet

# 527
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404

още 1 въпрос, имам  постоянен трудов договор но имам и граждански , гражданския договор на който съм, няма срок, има  срок на изпитване-6 мес. в полза на работодателя,/ който ве4е изтече и не съм  подписвала анекс за друг срок/ като изляза в болничен за раждане и майчинство  , могат ли да ми го прекратят или  могат да назначат човек да ме замества до завръщането ми?работата по него няма да мога да изпълнявам,защото е на същото работно място. newsm78

Чакай сега  - първо при гражданския договор няма понятия като - изпитателен срок, заместване, работно място и работно време. Тези понятия се отнасят до трудовите договори -

Ако говориш за трудов договор всичко е вярно  Peace
[/quote]

е нали писах че освен трудов договор ,имам и граждански за който говоря Sad питам за гражданския  Cry
[/quote]

Съжалаявам, но явно говорим на различни езици  newsm78
Значи - още горе ти писах, че гражданският договор не е правоотношение, което се санкционира по Кодекса на труда - този договор има срок, но той не може да е изпитателен, а за изпълнение на работата по договора. Като изтече срока му, ако не се продължи и договорът спира действието си. При гражданския договор няма изискване за работно време и работно място - изпълнителят / ти / решава кога и къде да работи в изпълнение на договора.
При него не може да има заместване от друго лице - всички тези понятия касаят трудовите договори, а не гражданските, които се сключват по ЗЗД, ане по КТ.
Това е. Какво не ти става ясно? newsm78

Последна редакция: ср, 20 сеп 2006, 09:13 от Incandescent

# 528
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Здравейте на всички. Aз правя 6 месеца трудов стаж на 4 октомври, а 45 дена преди термина се получават на 21 септември. Тоест питането ми е може ли да изляза в болничен на 4 октомври и губя ли нещо, освен дните от 21 септ. - 4 окт., при това положение. Също искам да уточня, че от минали години имам още трудов стаж, но той е доста назад във времето. И също ако излезна в болничен на 4 октомври, вместо както ми е изчислено за 45 дена преди термина датата 21 септември, кои месеци ще се вземат в предвид за пресмятането на сумата,която трябва да получавам тези 315 дена, като се има впредвид , че трудовият ми договор в тази фирма е с дата 04 април/2006. Също да използвам поста си, за да попитам дали немога да си пусна все пак болничния още на 21 септември /при положение, че имам право на платен такъв/ и в същото време да си ходя на работа още около 15 дена?
Съжалявам , че сигурно се повтарям с други подобни въпроси , но наистина съм доста притеснена, защото става въпрос за много скорошни дати и незнам как да постъпя, а искам да съм убедена. Предварително благодаря на всички.
 

Здравей. Фактът, че имаш и предишен трудов стаж / поне 6 месеца / ти дава право по всяко време да ползваш болничен, вкл. и такъв за бременност и раждане. базата за изчисляване на болничния са 6-те месеца, преди месеца на излизане в болничен. Ако има месеци без осигуряване за база се взема минималната работна заплата. Можеш спокойно да излезеш в болничен 45 дни преди термина - едва ли разликата в обезщетението ще е толкова фрапантна. Имаш право да излезеш в болничен и по-късно, но губиш дните от болничният преди раждане, когато работиш и ползваш само остатъка. Иначе, ако излезеш в болничен по принцип не можеш да ходиш на работа, но ако се договориш с работодателя - неофициално ... Thinking

# 529
  • Мнения: 534
С мъжа ми си говорихме,но не стигнахме до решение и затова да попитам:
Имам фирма на мое име и аз съм й управител.Обаче тя започва дейност от 01.03.2007год. Като напусна работа,защото съм забременяла какво става с майчинството ми и дали длъжността ми като управител се води осигурителен стаж?Има ли нужда да се водя на работа "нелегално" в някоя фирма или този пост ми е достатъчен?
 Thinking Благодаря

# 530
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
С мъжа ми си говорихме,но не стигнахме до решение и затова да попитам:
Имам фирма на мое име и аз съм й управител.Обаче тя започва дейност от 01.03.2007год. Като напусна работа,защото съм забременяла какво става с майчинството ми и дали длъжността ми като управител се води осигурителен стаж?Има ли нужда да се водя на работа "нелегално" в някоя фирма или този пост ми е достатъчен?
 Thinking Благодаря
Какво означава "водя се управител" - управител си по съдебно решение ли?
А осигурена ли си във фирмата и как?

# 531
  • Мнения: 8 917
Към интересуващите се /пуснала съм и отделна тема, да не товарим тази Peace:

Във връзка с промяната от 26.08.2006, при който от
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 1 юли 2004 г.) Изплащането на паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 се прекратява при смърт на детето, при даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка.
отпадна "пълна държавна издръжка" и се породиха въпроси, дали ако ползвате майчинствотто си и детето ви е дадено на ясла, то обезщетението ви ще бъде спряно някой е направил запитване и от МТСП е даден отговор, който ще публикувам тук и от който отговор аз си направих някои изводи, за които ще ми бъде интересно и вашето мнение.

Въпрос: 1).Какво означава "детско заведение" според чл.53 ал.4 от КСО?-детска ясла/градина или дом за сираци? 2).какво означава "детско заведение на пълна държавна издръжка" според чл.54 ал.3 от КСО?-детска ясла/градина или дом за сираци? 3).Ако "детско заведение" означава детска ясла/градина, как да разберем дали майката, ползваща отпуск по чл.164 ал.1 от КТ е дала детето си в детското заведение в последствие? Майката ли трябва да ни даде някакъв документ от заведението? Каква е процедурата?

Отговор: Отпускът по чл. 164, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда е платен отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Редът и условията за ползването му са регламентирани в чл.46 от Наредбата за работното време и отпуските (НРПВО). Отпускът се ползва въз основа на писмено заявление на правоимащото лице. Когато заявлението се подава от майката, към него са прилага декларация, че детето не е настанено в детско заведение и че майката не е дала съгласие по чл. 164, ал. 3 от КТ. Съгласно чл. 46, ал. 7 от КТ отпускът по чл. 164 от КТ се прекратява когато детето бъде настанено в детско заведение. В случая става въпрос за детско заведение, в което детето може да бъде или да не бъде на пълна държавна издръжка. Детски заведения, които не са пълна държавна издръжка са например детските ясли и градини, за които се заплащат такси за издръжката на децата. Детските заведения на пълна държавна издръжка са "специализирани институции за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка" по смисъла на § 1, т. 4 от Закона за семейните помощи за деца. Такива са заведенията, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло за сметка на държавния и общинските бюджети, без да се заплаща такса. Задължение на ползващия отпуска за отглеждане на дете по чл. 164 от КТ е да уведоми работодателя, разрешил ползването, в случай че детето е настанено в детско заведение. Когато работодателят бъде уведомен за това обстоятелство, той е длъжен да прекрати ползването на отпуска на основание чл. 46, ал. 7 от НРПВО. Задължението за уведомяване възниква по силата на закона, а освен това в декларацията Приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от НРПВО изрично е вписано, че при настаняването на детето в детска ясла или в друго детско заведение, ползващото отпуска лице се задължава да уведоми предприятието, за да прекрати разрешения отпуск. По време на ползване на отпуска за отглеждане на дете се изплаща парично обезщетение по чл. 53 от КСО. Съгласно чл. 53, ал. 4 (в сила до 26.08.2006г.) изплащането на обезщетението се прекратяваше “при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка”. От 26.08.2006г. е в сила изменение на чл. 53, ал. 4 от КСО (Обн., ДВ, бр. 68/2006г.), като изменената разпоредба предвижда обезщетението да се прекратява “при настаняване на детето в детско заведение”, т.е. в такова, което може да бъде или да не бъде на пълна държавна издръжка. Изменената разпоредба на чл. 53, ал. 4 от КСО е приведена в съответствие с разпоредбата на чл. 46, ал. 7 от КТ. По друг начин са регламентирани случаите, когато майката не ползва отпуска по чл. 164, ал. 1 от КТ или лицето, което ползва отпуска, прекъсне неговото ползване. В този случай, съгласно чл. 164, ал. 5 от КТ във връзка с чл. 54 от КСО на работещата по трудово правоотношение майка се изплащат 50 % от обезщетението за отглеждане на дете. В чл. 54, ал. 3 от КСО изрично е предвидено, че плащането на това обезщетение се прекратява ако “детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка”. Това означава, че когато детето бъде настанено в детско заведение, което не е на пълна държавна издръжка (детска ясла или градина, за която се дължи такса) плащането на обезщетението в размер на 50 % не се прекратява. ЛТ/
[/color]

А сега и моите изводи - ако сте в отпуск за отглеждане на дете до 2 години, т.нар.майчинство, то с даване на  детенцето ви в ясла ви се спира изплащането на обезщетението. Но ако вие прекъснете отпускът си по майчинство и се върнете на работа и тогава дадете детенцето си на ясла, то имате право на 50% от майчинството си.[/i]

# 532
  • Мнения: 534
С мъжа ми си говорихме,но не стигнахме до решение и затова да попитам:
Имам фирма на мое име и аз съм й управител.Обаче тя започва дейност от 01.03.2007год. Като напусна работа,защото съм забременяла какво става с майчинството ми и дали длъжността ми като управител се води осигурителен стаж?Има ли нужда да се водя на работа "нелегално" в някоя фирма или този пост ми е достатъчен?
 Thinking Благодаря
Какво означава "водя се управител" - управител си по съдебно решение ли?
А осигурена ли си във фирмата и как?
По съд.решение съм управител и се самоосигурявам.Имам и книжка за самоосигуряващо се лице

# 533
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
С мъжа ми си говорихме,но не стигнахме до решение и затова да попитам:
Имам фирма на мое име и аз съм й управител.Обаче тя започва дейност от 01.03.2007год. Като напусна работа,защото съм забременяла какво става с майчинството ми и дали длъжността ми като управител се води осигурителен стаж?Има ли нужда да се водя на работа "нелегално" в някоя фирма или този пост ми е достатъчен?
 Thinking Благодаря
Какво означава "водя се управител" - управител си по съдебно решение ли?
А осигурена ли си във фирмата и как?
По съд.решение съм управител и се самоосигурявам.Имам и книжка за самоосигуряващо се лице

Ако се самоосигуряваш не само за пенсия, а и за фонд "Общо заболяване и майчинство" имаш право да ползваш болничен за бременност и раждане и майчинство. Ако се осигуряваш само за пенсия - нямаш право.

# 534
  • Мнения: 534
Мерси енциклоедийке мила   bouquet

# 535
  • БГ
  • Мнения: 735


Съжалаявам, но явно говорим на различни езици  newsm78
Значи - още горе ти писах, че гражданският договор не е правоотношение, което се санкционира по Кодекса на труда - този договор има срок, но той не може да е изпитателен, а за изпълнение на работата по договора. Като изтече срока му, ако не се продължи и договорът спира действието си. При гражданския договор няма изискване за работно време и работно място - изпълнителят / ти / решава кога и къде да работи в изпълнение на договора.
При него не може да има заместване от друго лице - всички тези понятия касаят трудовите договори, а не гражданските, които се сключват по ЗЗД, ане по КТ.
Това е. Какво не ти става ясно? newsm78
[/quote]

мерси за отговора, ами да не би да не е граждански тогава, ще го погледна   bouquetи пак ще питам , мерси

# 536
  • София
  • Мнения: 50
Много благодаря Incandescent. Всъщност, понеже се уговорихме с работодателя да ме осигури на 500 лева заплата за месец септември /за което аз ще си доплатя 182 лева разбира се/, затова няма да излезна 45  дена преди термина, за да може да участва месец септември към тези 6 месеца, които се взимат предвид при изчисляването на обезщетението. Ще излезна на 4 октомври, което ако правилно съм разбрала значи, че септември /месец преди този, в който излизам по болнични/ ще участва в изчисляване на обезщетението. Иначе за останалите месеци съм осигурявана на минималната заплата.
Отново искам да изкажа своите благодарности за отделеното ми време.

# 537
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Много благодаря Incandescent. Всъщност, понеже се уговорихме с работодателя да ме осигури на 500 лева заплата за месец септември /за което аз ще си доплатя 182 лева разбира се/, затова няма да излезна 45  дена преди термина, за да може да участва месец септември към тези 6 месеца, които се взимат предвид при изчисляването на обезщетението. Ще излезна на 4 октомври, което ако правилно съм разбрала значи, че септември /месец преди този, в който излизам по болнични/ ще участва в изчисляване на обезщетението. Иначе за останалите месеци съм осигурявана на минималната заплата.
Отново искам да изкажа своите благодарности за отделеното ми време.

Момичета - за мен е удоволствие да ви помагам според силите си.  Hug Осъзнавам, че българското законодателство е доста променлива величина и дори на нас, които го ползваме в професионалната си работа не всичко ни е ясно. Затова не се сърдете на счетоводителите си, когато грешат.  Peace

Наистина, щом месец 09.2006 се осигуриш на по-висока сума / жалко, че ти се налага ти да поемаш тежестта на осигуряването / има смисъл да изчакаш и да го включиш в базата за последващия болничен. Грубо някъде излиза, че ще вземаш около 190 -192 лева на месец ..., ако наистина предишните месеци си осигурена на минималната заплата - 160 лева / или си на някакъв минимален осигурителен доход според длъжността ти ... newsm78 /
Пожелавам ти успех и едно сладко бебче   bouquet

# 538
  • Мнения: 124
Здравейте момичета.Хиляди благодарности за отделеното време!Въпросът ми е следния:В момента съм отпуск за отглеждане на дете,който ще изтече на 29.05.2007г,в същото това време съм бременна и на 25.12.2006г трябва да изляза в блничен(45 дни преди раждане).Мога ли да направя нещо за да си вдигна осигурителния доход(На работа мога да се върна,но само с болничен,защото се работи с химикали),напримре втори трудов договор или...А мога ли да съм едновременно болничен на едното място и да се водя някъде на работа по втори трудов договор.Извинявам се,за разбърканото писане и предварително ви благодаря!

# 539
  • Мнения: 8 917
Здравейте момичета.Хиляди благодарности за отделеното време!Въпросът ми е следния:В момента съм отпуск за отглеждане на дете,който ще изтече на 29.05.2007г,в същото това време съм бременна и на 25.12.2006г трябва да изляза в блничен(45 дни преди раждане).Мога ли да направя нещо за да си вдигна осигурителния доход(На работа мога да се върна,но само с болничен,защото се работи с химикали),напримре втори трудов договор или...А мога ли да съм едновременно болничен на едното място и да се водя някъде на работа по втори трудов договор.Извинявам се,за разбърканото писане и предварително ви благодаря!
Може всичко - да се върнеш по "старият" си договор, както и да се водиш на втори трудов договор, но ако обезщетението за първото ти дете е било сравнително добро или си доволна от него, може да не правиш просто нищо Peace Ако е така - ще ти кажа и защо, но ако те интересува по-скоро започване на работа ще видим и вариантите Peace

Общи условия

Активация на акаунт