НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени

  • 55 593
  • 695
  •   1
Отговори
# 510
  • Торонто
  • Мнения: 837
Здравейте, задавала съм си въпроса и в друга тема, но не бях видяла тази. Предстои ни да заминем за Канада, когато бебето ми ще бъде на 6 мес. Не смятам да напускам официално работа за всеки случай ако се върнем рано рано пак в Бг да си имам работа (макар че намеренията ни са да останем). Законно ли ще бъде да получавам майчинството 160 лв. до навършване на 2 год. на детето (ще упълномощя някой колега да ми ги взема) и после да напусна. Има ли значение, че съм извън страната през този период? Знам, че съм подписала декларация за детските надбавки, че отглеждам детето си в страната, но за майчиството как стои въпроса?

# 511
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 431
още 1 въпрос, имам  постоянен трудов договор но имам и граждански , гражданския договор на който съм, няма срок, има  срок на изпитване-6 мес. в полза на работодателя,/ който ве4е изтече и не съм  подписвала анекс за друг срок/ като изляза в болничен за раждане и майчинство  , могат ли да ми го прекратят или  могат да назначат човек да ме замества до завръщането ми?работата по него няма да мога да изпълнявам,защото е на същото работно място. newsm78

Чакай сега  - първо при гражданския договор няма понятия като - изпитателен срок, заместване, работно място и работно време. Тези понятия се отнасят до трудовите договори - постоянният трудов договор се запазва по време на майчинството и може да се назначи човек да те замества, докато ти се върнеш. Гражданските договори са договорка за определена работа с определен срок и ако след изтичане  на срока договорът не е подновен на практика той вече не действа.
ами в договора пише срок на обучение в полза на работодателя-6 мес. а е сключен 01.12.2005г. и те вече минаха , след това миналия месец подписах анекс за увеличение на заплатата без да се упоменава промяна на  срок, в такъв случай автоматично този граждански договор не му ли става срока- безсрочен като другите? newsm78

Ако говориш за трудов договор всичко е вярно  Peace

# 512
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 431
здравейте момичета, и аз от много четене по темата тотално се обърках затова ще си задам въпроса..ще съм благодарна ако ми отговорите. Бременна съм в 13 г.с. Безработна съм от август 2005 като до преди това имам 5 години трудов стаж без прекъсване. Терминът ми е на 28 март 2007. Въпросът ми е ако от 1 октомври 2006 се запиша фиктивно на работа в някоя фирма до датата на термина ще направя ли тези 6 месеца /или ще ми се губят няколко дни от тях по мойте изчисления/ ....и също така възможно ли е да ме заведат фиктивно на работа със задна дата, например от юли 2006? И последният ми въпрос е ако поради някакви пречки не успея да се запиша фиктивно на работа от 1.10.2006 неуспявайки по този начин да направя тези 6 месеца има ли смисъл изобщо да се записвам фиктивно работеща? Мерси предварителноSimple Smile

Независимо, че сега си безработна ти вече имаш, както казваш - 5 години трудов стаж. Следователно от всеки един момент, в който започнеш работа по трудов договор / даже и фиктивно / имаш право на болничен. По-горе се говореше за жени, които преди болничния за бременност и раждане нямат изобщо никакъв стаж. 6-те месеца преди болничния са база за неговото изчисляване. Ако нямаш пълни 6 месеца, за времето, когато не си работила база е минималната работна заплата за страната. Това означава, че ще вземаш по-малък размер на обезщетението или минималното полагаемо обезщетение за 2007 г. / за 2006 г. е 160 лева /.

Със задна дата не може да те заведат на договор, защото всеки сключен трудов договор се декларира в НАП в 3-дневен срок от сключването му.

Най-важно е към моента на излизане в болничен за бременност и раждане - 45 дни преди термин да си на трудов договор, защото все ще вземеш някакво обезщетение, дори минимално.

# 513
  • Мнения: 907
Аз си признавам, че не съм изчела цялата тема - нямам такова търпение да изчета 20-тина страници  Embarassed , а и ме заболяват очите  Sad като се взирам твърде дълго в компютъра. Ще си задам въпроса, а ако вече е отговаряно на такъв въпрос, предварително се извинявам.
Т въпросът ми е , дали е възможно обикновеното обезщетение и обезщетението за бременност и раждане да са с еднакъв размер, въпреки че едното е 80%, а другото - 90%. Работя само на един срочен трудов договор със срок до завършване на определена работа. Става въпрос за това, че като пресмятам грубо дневния размер на обезщетението, което ще получавам като изляза в болничен (стандартен), и обезщетението, което би трябвало да получавам за бременност и раждане, и двете се получават по-големи от среднодневното нетно възнаграждение. Т.е. за дневен размер и на двете обезщетения май трябва да се вземе среднодневното нетно възнаграждение, което и в двата случая е еднакво, или ако има разлика, тя ще е от изчисляването на среднодневното нетно възнагеаждение, а не от различните проценти от брутното възнаграждение.
Май стана малко объркано Embarassed , но се надявам да ме разберете Simple Smile

# 514
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 431
Аз си признавам, че не съм изчела цялата тема - нямам такова търпение да изчета 20-тина страници  Embarassed , а и ме заболяват очите  Sad като се взирам твърде дълго в компютъра. Ще си задам въпроса, а ако вече е отговаряно на такъв въпрос, предварително се извинявам.
Т въпросът ми е , дали е възможно обикновеното обезщетение и обезщетението за бременност и раждане да са с еднакъв размер, въпреки че едното е 80%, а другото - 90%. Работя само на един срочен трудов договор със срок до завършване на определена работа. Става въпрос за това, че като пресмятам грубо дневния размер на обезщетението, което ще получавам като изляза в болничен (стандартен), и обезщетението, което би трябвало да получавам за бременност и раждане, и двете се получават по-големи от среднодневното нетно възнаграждение. Т.е. за дневен размер и на двете обезщетения май трябва да се вземе среднодневното нетно възнаграждение, което и в двата случая е еднакво, или ако има разлика, тя ще е от изчисляването на среднодневното нетно възнагеаждение, а не от различните проценти от брутното възнаграждение.
Май стана малко объркано Embarassed , но се надявам да ме разберете Simple Smile

Не е объркано обяснението ти и за жалост в повечето случаи се получава точно така, както си описала. Законодателят се е застаховал да не получаваме по-голяма сума от чистата си заплата по време на болничен, за да няма злоупотреби.

# 515
  • Мнения: 223
incandescent мерси много за бързият ти отговор Wink

# 516
  • Мнения: 907
И аз благодаря на Incandescent за експресни отговор.
Все пак мисля, че има някаква логика в това при болничен да не получаваш по висок (или поне не много по-висок  Laughing) доход, отколкото ако ходиш на работа, защото наистина мисля, че ще има злоупотреби. По-големият проблем според мен е това, че много работодатели все още не осигуряват служителите си на реалните им заплати и така обезщетенията, които служителите получават, са доста по-малки от заплатите, които взимат. При мен за шастие не е така, работя в чуждестранна компания.
Малко се отклоних от темата, sorry!

# 517
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 431
И аз благодаря на Incandescent за експресни отговор.
Все пак мисля, че има някаква логика в това при болничен да не получаваш по висок (или поне не много по-висок  Laughing) доход, отколкото ако ходиш на работа, защото наистина мисля, че ще има злоупотреби. По-големият проблем според мен е това, че много работодатели все още не осигуряват служителите си на реалните им заплати и така обезщетенията, които служителите получават, са доста по-малки от заплатите, които взимат. При мен за шастие не е така, работя в чуждестранна компания.
Малко се отклоних от темата, sorry!

и аз ще добавя към твоя офф-топик - права си напълно  Peace

# 518
  • Мнения: 223
incandescent ще си позволя да те попитам още нещо което не доразбрах...тези 45 дни преди термин влизат ли в тези прословути 6 месеца необходим осигурителен стаж който трябва да имаме преди раждане? мерси преварително:)

# 519
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 431
incandescent ще си позволя да те попитам още нещо което не доразбрах...тези 45 дни преди термин влизат ли в тези прословути 6 месеца необходим осигурителен стаж който трябва да имаме преди раждане? мерси преварително:)

45-те дни преди термин са също болничен - за бременност. Те се зачитат за трудов стаж, но за да ползваш правото си на обезщетение трябва да имаш поне 6 месеца стаж изобщо през живота си, а не точно преди раждане. Това важи за ползване на всякакъв вид болничен. Ако имаш стаж точно преди да ползваш болните за бременност и раждане обезщетението ти ще се изчисли на база осигурителния ти доход за този период.

# 520
  • Мнения: 223
мерси incandescent..супер си!  Grinning

# 521
Mili bydeshti i nastoqshti maiki, iskam da vi zadam edin vapros.Naskoro razbrah , 4e sam bremenna Grinning, no imam bolki, koito se poqviha to4no, kogato trqbvashe da mi doide menstruaciqta. Tova trqbva li da me trevoji?

# 522
  • Мнения: 8 917
Mili bydeshti i nastoqshti maiki, iskam da vi zadam edin vapros.Naskoro razbrah , 4e sam bremenna Grinning, no imam bolki, koito se poqviha to4no, kogato trqbvashe da mi doide menstruaciqta. Tova trqbva li da me trevoji?
Въпроса ти няма нищо общо с тази тема, но да- нормално е около датата на месечното ти да се появят някакви болки.Все пак се консултирай с педито си Peace

# 523
  • София
  • Мнения: 50
Здравейте на всички. Aз правя 6 месеца трудов стаж на 4 октомври, а 45 дена преди термина се получават на 21 септември. Тоест питането ми е може ли да изляза в болничен на 4 октомври и губя ли нещо, освен дните от 21 септ. - 4 окт., при това положение. Също искам да уточня, че от минали години имам още трудов стаж, но той е доста назад във времето. И също ако излезна в болничен на 4 октомври, вместо както ми е изчислено за 45 дена преди термина датата 21 септември, кои месеци ще се вземат в предвид за пресмятането на сумата,която трябва да получавам тези 315 дена, като се има впредвид , че трудовият ми договор в тази фирма е с дата 04 април/2006. Също да използвам поста си, за да попитам дали немога да си пусна все пак болничния още на 21 септември /при положение, че имам право на платен такъв/ и в същото време да си ходя на работа още около 15 дена?
Съжалявам , че сигурно се повтарям с други подобни въпроси , но наистина съм доста притеснена, защото става въпрос за много скорошни дати и незнам как да постъпя, а искам да съм убедена. Предварително благодаря на всички.
 

# 524
  • БГ
  • Мнения: 735

още 1 въпрос, имам  постоянен трудов договор но имам и граждански , гражданския договор на който съм, няма срок, има  срок на изпитване-6 мес. в полза на работодателя,/ който ве4е изтече и не съм  подписвала анекс за друг срок/ като изляза в болничен за раждане и майчинство  , могат ли да ми го прекратят или  могат да назначат човек да ме замества до завръщането ми?работата по него няма да мога да изпълнявам,защото е на същото работно място. newsm78
[/quote]

Чакай сега  - първо при гражданския договор няма понятия като - изпитателен срок, заместване, работно място и работно време. Тези понятия се отнасят до трудовите договори -

Ако говориш за трудов договор всичко е вярно  Peace
[/quote]

е нали писах че освен трудов договор ,имам и граждански за който говоря Sad питам за гражданския  Cry

Общи условия

Активация на акаунт