НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени

  • 55 667
  • 695
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 2 821
Имам един въпрос момичета...необходимо ли е освен декларацията за прекъсване на майчинството да се уведомява НОИ по друг начин, за да се превеждат 50% или това става автоматично?
Предварително благодаря  bouquet

# 496
  • Мнения: 683
Здравейте, момичета.
Чувствам се доста глупаво  Embarassed, толкова много се изписа в тази тема, че ми се искаше да прочета това, което ме интересува. Но след толкова четене тотално се обърках  ooooh! /и като добавим, че нищо не ми е ясно от нормативни и закони  newsm78.../, а на нашата счетоводителка не й било ясно  no

 
За дохода по граждански договор - не се включва в базата за изчисляване на болничния. Peace

За гражданските договори - ако се осигураваш на сума /след приспадане на нормативно признатите разходи/ която е по-голяма от 160, то ти се признава като доход, който ти влиза в обезщетението.
 
Какво се включва в изчисляването на прословутия болничен:
-   заплата от предходните 6 месеца, ако работя;
-   предходно майчинство, ако не е изтекло;
-    допълнителен трудов договор (мога ли да сключа такъв, ако съм в редовен болничен, не в болничен за бременност и раждане, а работата е надомна???);
-    граждански договор за определена работа, изработена в тези 6 месеца?


И това не разбрах: работя, но детето не е навършило 2г. Посещава ясла. Имам ли право на 50% от майчинството? Тук пише:
...Ако работиш и детето не е навършило 2 г. имаш право на 50 % от майчинството - независимо дали детето е или не е на ясла;

... Наистина, ако детето е в ясла нямаш вече право на майчинство.

# 497
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Понеже темата е много голяма, не мога да изчета всичко, а имам нещо да питам.

Скоро ще давам дъщеря си на ясли. Тя е на година и 4 месеца.
 Какво следва нататък? Ще ми се прекрати ли майчинството? Или ще получавам 50% от него? Или ще си получавам целия размер?
Няма да започвам работа, преди изтичане на двете години.

Мерси предварително за отговорите?

С промяната в чл.53, ал.4 от КСО нямаш право да ползваш майчинство, ако детето е настането в детско заведение, каквото в случая се явява яслата. Тази промяна е от август 2006 и не се учудвай, ако намериш по-предишни противоположни мнения - до скоро формулировката беше "заведение на пълна държавна издръжка".

# 498
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
още 1 въпрос, имам  постоянен трудов договор но имам и граждански , гражданския договор на който съм, няма срок, има  срок на изпитване-6 мес. в полза на работодателя,/ който ве4е изтече и не съм  подписвала анекс за друг срок/ като изляза в болничен за раждане и майчинство  , могат ли да ми го прекратят или  могат да назначат човек да ме замества до завръщането ми?работата по него няма да мога да изпълнявам,защото е на същото работно място. newsm78

Чакай сега  - първо при гражданския договор няма понятия като - изпитателен срок, заместване, работно място и работно време. Тези понятия се отнасят до трудовите договори - постоянният трудов договор се запазва по време на майчинството и може да се назначи човек да те замества, докато ти се върнеш. Гражданските договори са договорка за определена работа с определен срок и ако след изтичане  на срока договорът не е подновен на практика той вече не действа.

# 499
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Имам един въпрос момичета...необходимо ли е освен декларацията за прекъсване на майчинството да се уведомява НОИ по друг начин, за да се превеждат 50% или това става автоматично?
Предварително благодаря  bouquet

Не е необходимо да се уведомява НОИ. Работодателят е посредник при получаване на майчинството.

# 500
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Здравейте, момичета.
Чувствам се доста глупаво  Embarassed, толкова много се изписа в тази тема, че ми се искаше да прочета това, което ме интересува. Но след толкова четене тотално се обърках  ooooh! /и като добавим, че нищо не ми е ясно от нормативни и закони  newsm78.../, а на нашата счетоводителка не й било ясно  no

 
За дохода по граждански договор - не се включва в базата за изчисляване на болничния. Peace

За гражданските договори - ако се осигураваш на сума /след приспадане на нормативно признатите разходи/ която е по-голяма от 160, то ти се признава като доход, който ти влиза в обезщетението.
 
Какво се включва в изчисляването на прословутия болничен:
-   заплата от предходните 6 месеца, ако работя;
-   предходно майчинство, ако не е изтекло;
-    допълнителен трудов договор (мога ли да сключа такъв, ако съм в редовен болничен, не в болничен за бременност и раждане, а работата е надомна???);
-    граждански договор за определена работа, изработена в тези 6 месеца?


И това не разбрах: работя, но детето не е навършило 2г. Посещава ясла. Имам ли право на 50% от майчинството? Тук пише:
...Ако работиш и детето не е навършило 2 г. имаш право на 50 % от майчинството - независимо дали детето е или не е на ясла;

... Наистина, ако детето е в ясла нямаш вече право на майчинство.


Съжалявам, че наистина се получават противоречия, но някои от случаите са доста заплетени и няма точна законова постановка по въпроса.

За яслата и мачинството :
С промяната в чл.53, ал.4 от КСО нямаш право да ползваш майчинство, ако детето е настането в детско заведение, каквото в случая се явява яслата. Тази промяна е от август 2006 и не се учудвай, ако намериш по-предишни противоположни мнения - до скоро формулировката беше "заведение на пълна държавна издръжка".

Не съм сигурна на 100 %, но The sun и RadoMit твърдят, че доходът от гражданско договори след приспадане на необходимо присъщите разходи по него / това е базата, на която се изчисляват осигуровките / влиза в изчисляването на болничните. какви документи се представят на работодателя за тази цел не мога да кажа.

Иначе ето какво пише в Наредбата :

"Изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане

Чл. 5. (1) Среднодневното брутно възнаграждение, от което се изчислява дневното парично обезщетение за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се определя, като сборът от сумите на среднодневното брутно трудово възнаграждение и/или от среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, и/или среднодневната минимална работна заплата и/или среднодневното обезщетение за временна неработоспособност или за бременност и раждане, умножени по броя на работните дни, за които се отнасят, се раздели на общия брой на работните дни за 6-месечния период, предхождащ месеца на настъпване на неработоспособността.

(2) Среднодневната минимална работна заплата за страната или среднодневният осигурителен доход при изчисляване на паричното обезщетение по ал. 1 се определя, като минималната месечна работна заплата, установена за страната, или осигурителният доход се раздели на броя на работните дни на съответния месец.


(3) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е работило при различни работодатели, размерът на полученото трудово възнаграждение се установява с удостоверение, издадено от съответния работодател, съгласно приложението. Ако на лицето е била издадена осигурителна книжка, получаваното възнаграждение или осигурителният доход се удостоверява с нея.


(4) Ако лицето, работило при различни работодатели, за някои от тези дни не представи удостоверение или осигурителна книжка, при изчисляване на паричното обезщетение се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната. След представяне на удостоверението или осигурителната книжка паричното обезщетение се изчислява от действително получените възнаграждения или осигурителен доход.


(5) Паричните обезщетения на лица, които са осигурени за всички социални рискове или за всички социални рискове без трудова злополука и професионална болест по различни договори или на различни основания, се изчисляват поотделно от възнаграждението и/или осигурителния доход за всеки от договорите или за дейността, за която лицето се е осигурявало за своя сметка.


(6) (Нова - ДВ, бр. 10 от 2003 г.) Ако през периода, от който се изчисляват паричните обезщетения, лицето е било осигурено върху минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя, при определяне на обезщетението се взема предвид среднодневният минимален месечен осигурителен доход, върху който е осигурявано лицето."


# 501
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 576
Абе хора, не съм нито юрист, нито счетоводител, но не мога да се съглася с това четене на закона- яслата не спада към "детско заведение" Stop
Попитах- как ще стане ясно, че детето ми посещава ясла  newsm78 Дъщеря ми е зачислена в яслата от 6 месеца... Никой никъде не ме пита дали е или не е на ясла. Не ходя на работа. Кой е органът, който следи къде ми е детето?

# 502
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Абе хора, не съм нито юрист, нито счетоводител, но не мога да се съглася с това четене на закона- яслата не спада към "детско заведение" Stop
Попитах- как ще стане ясно, че детето ми посещава ясла  newsm78 Дъщеря ми е зачислена в яслата от 6 месеца... Никой никъде не ме пита дали е или не е на ясла. Не ходя на работа. Кой е органът, който следи къде ми е детето?

На практика няма такъв орган, който да следи дали /или не / детето ходи на ясла.
Добре, а според теб какво е яслата: "ОДЗ" - е детско заведение, нали ...

# 503
  • Мнения: 8 917
Абе хора, не съм нито юрист, нито счетоводител, но не мога да се съглася с това четене на закона- яслата не спада към "детско заведение" Stop
Попитах- как ще стане ясно, че детето ми посещава ясла  newsm78 Дъщеря ми е зачислена в яслата от 6 месеца... Никой никъде не ме пита дали е или не е на ясла. Не ходя на работа. Кой е органът, който следи къде ми е детето?

На практика няма такъв орган, който да следи дали /или не / детето ходи на ясла.

 Peace
Което все още ве учудва дали това е грешка - недописване, или наистина е ограничение newsm78

# 504
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
За доказателство към горния ми пост добавям този цитат:

"НАРЕДБА № 15 от 27.06.2006 г. за здравните изисквания към лицата, работещи в детските заведения, специализираните институции за деца и възрастни, водоснабдителните обекти, предприятията, които произвеждат или търгуват с храни, бръснарските, фризьорските и козметичните салони
Издадена от министъра на здравеопазването, обн., ДВ, бр. 57 от 14.07.2006 г.
Чл. 1. (1) С тази наредба се определят здравните изисквания към лицата, работещи във:

1. детските заведения (детски ясли и детски градини) и специализираните заведения за отглеждане, пребиваване и възпитание на деца;


2. специализираните институции за възрастни;


3. водоснабдителните съоръжения и обекти - помпени и пречиствателни станции, резервоари, хлораторни, водопроводни мрежи (отнася се за лицата, които при ремонтни и аварийни дейности имат пряк контакт с питейната вода) и санитарно-охранителни зони на водоизточниците;


4. предприятията (обекти), които произвеждат и/или търгуват с храни;


5. бръснарските, фризьорските и козметичните салони.


(2) Здравните изисквания по ал. 1 включват извършване на предварителни и периодични медицински прегледи и изследвания.


(3) Здравните изисквания към лицата по ал. 1 са задължителни и при неспазването им лицата не се допускат на работа."

Освен това в декларацията за получаване на майчинство, която се представя на работодателя фигурира текст / цитирам по памет / - "детето ми не е настането в детско заведение ...". Предполагам в този случай се явява един вид форма на самоконтрол - щом пускаш детето на яска си длъжен да се откажеш от обезщетението.

# 505
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 576
Нямам какви доказателства в подкрепа на тезата си да ви изложа... Peace

Майка ми е социален работник. Всичките й колеги твърдят, че това е грешка, недописване или недоглеждане, ако щете.
Всичките ми приятелки си получават пълния размер на майчинството, докато децата са на ясли, а те не са на работа. Никой никъде не ги е питал ходи ли детето или не.
Вземам храна от близката ясла от няколко месеца. На практика дъщеря ми се води, че е в група...

# 506
  • Мнения: 8 917
Нямам какви доказателства в подкрепа на тезата си да ви изложа... Peace

Майка ми е социален работник. Всичките й колеги твърдят, че това е грешка, недописване или недоглеждане, ако щете.
Всичките ми приятелки си получават пълния размер на майчинството, докато децата са на ясли, а те не са на работа. Никой никъде не ги е питал ходи ли детето или не.
Вземам храна от близката ясла от няколко месеца. На практика дъщеря ми се води, че е в група...

Не мога да видя, ако това влиза в сила от 01.01.07 newsm78....никой няма нищо против да ходи детето на ясла и да се взема майчинство Peace Дано е грешка, но просто ми изглежда малко вероятно, а ако не е грешкса и влиза в сила от 01.01.2007 то ще има доста време да измислят как да става информирането Rolling Eyes

# 507
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Съмнявам се - но кой знае ....
Макар, че ако майката си ходи на работа и има детегледачка положението е почти същото ...

# 508
  • БГ
  • Мнения: 735
още 1 въпрос, имам  постоянен трудов договор но имам и граждански , гражданския договор на който съм, няма срок, има  срок на изпитване-6 мес. в полза на работодателя,/ който ве4е изтече и не съм  подписвала анекс за друг срок/ като изляза в болничен за раждане и майчинство  , могат ли да ми го прекратят или  могат да назначат човек да ме замества до завръщането ми?работата по него няма да мога да изпълнявам,защото е на същото работно място. newsm78

Чакай сега  - първо при гражданския договор няма понятия като - изпитателен срок, заместване, работно място и работно време. Тези понятия се отнасят до трудовите договори - постоянният трудов договор се запазва по време на майчинството и може да се назначи човек да те замества, докато ти се върнеш. Гражданските договори са договорка за определена работа с определен срок и ако след изтичане  на срока договорът не е подновен на практика той вече не действа.
ами в договора пише срок на обучение в полза на работодателя-6 мес. а е сключен 01.12.2005г. и те вече минаха , след това миналия месец подписах анекс за увеличение на заплатата без да се упоменава промяна на  срок, в такъв случай автоматично този граждански договор не му ли става срока- безсрочен като другите? newsm78

# 509
  • Мнения: 223
здравейте момичета, и аз от много четене по темата тотално се обърках затова ще си задам въпроса..ще съм благодарна ако ми отговорите. Бременна съм в 13 г.с. Безработна съм от август 2005 като до преди това имам 5 години трудов стаж без прекъсване. Терминът ми е на 28 март 2007. Въпросът ми е ако от 1 октомври 2006 се запиша фиктивно на работа в някоя фирма до датата на термина ще направя ли тези 6 месеца /или ще ми се губят няколко дни от тях по мойте изчисления/ ....и също така възможно ли е да ме заведат фиктивно на работа със задна дата, например от юли 2006? И последният ми въпрос е ако поради някакви пречки не успея да се запиша фиктивно на работа от 1.10.2006 неуспявайки по този начин да направя тези 6 месеца има ли смисъл изобщо да се записвам фиктивно работеща? Мерси предварително:)

Общи условия

Активация на акаунт