Изследвания по време на бременността - моля за информация!

  • 26 844
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2 070
Момичета, организациите Настоящи и бъдещи майки, Зачатие, Движение на българските майки, родителите на децата с увреждания, майките от кърмаческия, организираме кръгла маса под егидата на Президента по въпросите на зачеването, бременността, раждането, кърменето и отглеждането на децата.

В тази връзка ни интересува подробна информация относно необходимте изследвания по време на бременността, за да видим как е възможно да се увеличат, тъй като смятаме, че са крайно недостатъчни. Моля, разкажете ни как се следи при вас бременността и на какви изледвания задължително ви пращат... Да видим пропускаме ли нещо.. В момента се прави програмата и кипи организация.. Ще сме ви благодарни. Не забравяйте да споменете и за коя държава става въпрос...

# 1
  • Мнения: 7 605
Според мен в БГ има ве4е много пове4е иzследвания, отколкото в други държави.....

Мой опит се баzира върху една бременност в 2 държави.

1. Франция
* 3 ехографии, по един във всеки триместър
* тест zа токсопласмоzа, ако няма имунитет, се проверява всеки месец
* тест zа Триzомия 21/синдром на Даун
* иzмерване на дебелината на врата (някой да ми помогне с превода, моля, надявам се 4е раzбрахте zа какво става въпрос)
* тест zа Спин, австралийски антиген, рубеола, хепатит С, сифилис
* кръвна група
* урина периоди4но
* хламидии

2. Германия
виж то4ка 1ва, беz токсоплаzмоzа, триzомия 21 и дебелината на врата

Пациентката може да си направи пове4е иzследвания по желание, които се zаплаЩат.
При рискова бременност или оплаквания по преценка на лекаря се правят пове4е иzследвания, с4итани zа необходими.

# 2
  • Мнения: 4 390
Канада

- кръвен тест за установяване на бременността
- кръвен тест за /проверка на -кръвна група, Rh фактор, нивото на желязо в кръвта, антитела за рубеола, кръвна захар, хепатит/
- глюкозен тест
- биохимичен скрийнинг в 18-та седмица /Expanded Alpha-Fetoprotein (AFP) -spina bifida, trisomy 21 (Даун синдром), trisomy 18 и други генетични отклонения/.
- урината ми проверяваха с лентички в кабинета и не на всяка консултация, след 5 месец
започнаха
- ултрасаунд /за установяване дали е едноплодна или многоплодна бременността, как нараства плода, определяне на термина, позицията на плацентата/ - имала съм 4 /по изключение, принципно 2 или 3 такива се правят/
- до 28-ма седмица - ежемесечна консултация, от 28-ма седмица до 36-та - на всеки две седмици, след 36 - един път в седмицата
- на всяка консултация ми измерваха килограмите и кръвното налягане.

# 3
  • Мнения: 3 491
Първоначалният пакет вече не си го спомням, но на всеки преглед проверяваха урината за протеин. Това ми се струва важно, и едва ли изисква кой знае какви усилия. Така се засича прееклампсия. Стана ми кофти, когато разбрах, че моя приятелка (и съфорумка) в България е била докарана до прееклампсия и до усложнения в края на бременността и раждането поради липса на навременна диагноза.

# 4
  • Мнения: 4 390
Стана ми кофти, когато разбрах, че моя приятелка (и съфорумка) в България е била докарана до прееклампсия и до усложнения в края на бременността и раждането поради липса на навременна диагноза.

Едва ли се случва само в България. Мен пък в Канада ме докараха до прееклампсия, точно по същата причина. Зависи от лекаря, бил той българин, канадец, занзибарец...

deshtovidi, извинявай за отклонението от темата.

# 5
  • Мнения: 11 314
Татяна, мисля, че това, което си имала предвид е мерене на сънната артерия на бебето, за да се провери дали е добра циркулацията на кръвта.
Освен това в Германия следят на всеки преглед килограми, ниво на хемоглобин на майката и урината за белтък и захар.
Последните 4 седмици се проверява ежеседмично за тонове и контракции.

# 6
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Хайде и аз за Канада:
6-та – 7-ма седмица – първи преглед – Гинекологичен преглед, цитонамазка, видеозон (може да се види сърдечна дейност), взимане на кръв за пълна кръвна картина, кръвна група, рубеола, хепатит “Б” и др. Ако RH на майката е отрицателно, се насрочва изследване на кръвната група и RH на бащата.
11та-12-та седмица – изследване за синдром на Даун - задължително в Онтарио за всички бъдещи майки. Първо ви гледат на видеозон – мери се нещо на вратлето на плода, като в зависимост от дебелината, бременните се разделят на две групи – група с нисък риск от синдром на Даун и група с повишен риск от синдром на Даун. След видеозона – разговор с лекар, който обяснява резултата и ви изпраща на кръвен тест (тук се изследва и за още две генетични аномалии - аненцефалия (липса на главен мозък) и спина бифида (незатворен гръбначен прешлен/и) резултата излиза след седмица. Ако попадате в група с повишен риск от синдром на Даун, ви препоръчват изследване на околоплодните води (амниоцентеза - прави се максимум до 16-та седмица), което можете и да откажете. Единствено при него с точност до 99% се доказва наличие или неналичие на Даун.
17-та седмица – кръвно изследване пак за някаква генетична аномалия
19-та – 20-та седмица – видеозон – измерва се големината на органите (сърце, бял и черен дроб), оглеждат се подробно личицето и гръбначният стълб, разположението на плацентата. Изследването трае около час, до час и половина. Ако видят, ще ви кажат пола на бъдещото ви дете и колко приблизително тежи в момента на изследването.
28-ма седмица – изследване за наличие на захар в кръвта. Карат ви да изпиете шише с много сладък, студен и газиран сок и един час по-късно ви взимат кръв. Много често този тест дава лъжлив резултат – имате високо съдържание на захар в кръвта. Веднага се назначaва второ, по-прецизно изследване. В деня на изследването сутринта не се закусва. Взимат ви кръв, пиете си сокчето, след час от изпиването пак кръв и след още час пак, т.е. бодат ви три пъти през час. Резултата излиза след около седмица.
29-та седмица – бъдещите майки с отрицателно RH се имунизират профилактично. Преди това не се прави изследване за антитела.
34-та седмица – изследване на влагалищен секрет за наличие на бактерия, причиняваща плевмония на бебето при раждането.
37-ма седмица – вагинален преглед за установяване състоянието на шийката на матката.
Изследването на урината при мен започна 6-ти месец и представляваше топване на една лентичка. Изследване за наличие на бактерии не ми е правено нито веднъж - практиката тук е такава.
През последния месец от бременността консултациите са всяка седмица. При преносване обикновенно се изчаква 14 дни и тогава се предизвиква раждане. Моят лекар твърди, че повечето преносени бебета се раждат до 9-я ден от преносването.

# 7
  • Мнения: 2 070
Мерси много за бързата реакция, чакам да видя и за останалите страни... Тук май не ни правят изследвания за тези генетични малформации, освен ако майката не е над 35-6 или има нещо в родовете...

# 8
  • Мнения: 2 093
Другите мами, вече описаха за канада и аз няма какво да добавя. Исках само да попитам какви изследвания се правят стандартно в Бьлгария на бремените в момента? До колкото сьм чувала, ако си платиш, те гледат много по обстойно. Роднина на сьпруга ми беше платила кам 200 лв и я гледаха много подробно с тестове и видеозони. Разбира се не казвам че това е решението, и е чудесно че се опитвате да направите много повече за всички бьдеще майки.

# 9
  • Мнения: 7 605
Татяна, мисля, че това, което си имала предвид е мерене на сънната артерия на бебето, за да се провери дали е добра циркулацията на кръвта.

Не, не е това. Nackenfaltemessung е на немски. Ако е прекалено дебело е приzнак zа аномалии. Прави се в 3ти месец.
Последните 4 седмици ми мериха на 2 седмици тоновете (в Германия)...сигурно е до лекар и пациентката  Peace

# 10
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Това, за което Татяна споменава не е ли спина брифида-тест Thinking

# 11
  • Мнения: 1 947
Татяна, мисля, че това, което си имала предвид е
мерене на сънната артерия на бебето, за да се провери дали е добра циркулацията на кръвта.
Не, не е това. Nackenfaltemessung е на немски. Ако е прекалено дебело е приzнак zа аномалии. Прави се в 3ти месец...
   Именно - аз го знам като Nackentransparenz и е част от скрийнинга около 14.седмица, чиито резултати са във вероятности -
за хромозомни аномалии. При мен беше платено. Също и изследването за стрептококи в 36.седмица беше платено.
Мен ме караха малко през пръсти - имам 9 прегледа за цялата бременност и дори накрая ходех на CTG (запис на тонове)
през 2 седмици. Имаше и изследване за хепатит Б. Урина и кръв - всеки път.

# 12
  • Мнения: 1 947
Това, за което Татяна споменава не е ли спина брифида-тест Thinking

   А, именно! Simple Smile

# 13
  • София, център
  • Мнения: 686
Мога да кажа на мен какво ми е правено,
но искам да отбележа, че аз съм дете на медицински кадър и никъде не съм плащала за нищо, освен това съм и здравно осигурена!
1.Установяване на бременност и разположение на плодния сак в няколко поредни дни с видеозон.
2.Кръв и урина за същото + да се видят показателите дали са в норма
3.Ежемесечни видеозони + измервания ( за растеж на корема,кръвно налягане, вагинален секрет, размери на плода и неговите части... и т.н. ) + слушане на тоновете от , май 5 ти беше???
4.В генетична лаборатория ми взеха кръв за изследване ( по мое желание - но всеки ,който иска е безплатно )на 27 съм но рискове винаги има - 16 седмица - най-вече е за синдрома на Даун + някакъв набор от задължителни, на мен и за Спина Бифида- понеже аз имам
5.Двуизмерен видеозон в МА с огромна степен на увеличение, прегледаха на детето ВСИЧКО-всеки прешлен на гръбнака, всички пръстчета, .... легенчетата на бъбреците,кръвния поток-артериален и венозен, мозък, сърце...
6.Последните месеци - през 10 дена кръв, урина, тонове.... накрая васерман, спин,хепатит,кръвна група...
7. Имах и вагинален преглед 8-ми месец ,защото от тогава ми почнаха контракциите
Вече съм позабравила...това е от мен...

# 14
  • Мнения: 141
За Америка:

Първи триместър изседвания - между 10 и 14 седмица - включват ултрасаунд (Даун синдром) и кръвен тест (за нивата на плазмени портеини А & hCG, както и два хормона, произвеждани от фетуса, преминаващи в майчината кръв).
Втори триместър изседвания - между 15 и 18 седмица - включва кръвен тест за измерване на три хормона, произвеждани от фетуса, преминаващи в майчината кръв: алфа-фетопротеин (AFP), hCG & estirol; повишени нива на хормоните, индикират за спина бифида, а ненормално ниски нива - съответно за повишен риск от Даун синдром. Ако има необичайните резултати от този тест, се предписват нови изседвания.

Ултрасануд: Level 1 определя началота на бременността; насрочва се преди 12 седмица;
Level 2 се изпозва за по-комплексни диагностични цели - между 18 и 22 семица.
Ултрасануд може да се прави и за да се определят причините за кървене през първи или втори триместър;
- да се локализира фетуса при амниоцинтеза;
- да се определи състоянието на плода, ако не е установено сърцебиене, чрез доплер (14 седмица) или няма движение от 22 седмица нататък;
- да се определи дали плода е един или повече от един;
- проверка за количеството амниотична течност;
- наличие за фиброиди (миома);
- размера на фетуса, при преждивременно или при преносване;
- да се определи мястото, размера, възможни дефекти на плацентата;
- да се установи състоянието на плода, чрез наблюдаване на неговата активност, дихателни движения, количество амниотична течност;
- да се определи позицията на плода или необичайни позиции на плода или на пъпната връв.
Ултрасануд - прегледа моге да се извърши по всяко време на бременността, зависи от причината и съответно толкова, колкото е неоходимо.

Диагностични тестове:
CVS - межди 10 и 13 седмица. Извършва се в болница; взема се проба от клетките през вагината  или маточната шийка, или чрез инсъртването на игла през коремната кухина. Използва се при съмнение на цистични фиброиди,  съмнения за Даун синдром, Tai-Sachs (болест, която не касае българите!);
Амниоцентеза - между 16 и 18 седмица, но най рано 14 седмица, а най-късно - 20седмица. Може, но рядко, да се насрочи и през последният триместър, за да се види колко са развити дробовете на плода. Чрез игла, се извлича малко количество течност от анатомичниат сак.
PUBS - изледва се кръв от пъпната връв - след 18 седмица - диагностицира кръвни и кожни заболявания, които амниоцентеза не може да установи.
Кръвен тест за определяне пола на плода.
Проба от кожата на плода - за кожни заболявания.
Магнитен резонас
Ехограф
Тест, които определя вероятноста от преждевремено раждане.

При първи преглед: потвъргдение за бременността; пълна гинекологична история; пълен физически преглед + тестове:
кръвен за кръвна група и Rh, hCG нива за анемия;
урина за глюкоза, протеини, бели кр.телца, кръв, бактерии
кръвен тест, вкл. rubella
тест за отркиване на болести, предавани по полов път
генетични тестове
Pap smear или цитонамазка
кръвна захар

На всеки последващ преглед: мери се тегло; взема се проба от урината; прверка на ръце и крака за подуване (edema); крака - за варикозни вени;
От трети месец нататък - слуша се сърцето на плода; проверява се размера на матката и се определя термина; височината на матката;
Седми и осми месец - оределя се размера и позицията на плода, наред с всичко останало.
Осми месец - бактериален тест (Group B Strep);
Двевети месец - наред с изброеното, се проверява маточната шийка за изтъняване и разкритие; ако има съмнения за инфекция, се взема проба; размера на плода, позиция.

Това е от мен. Дано съм била полезна. Ако съм допуснала грешли, моля да ме извините!
Поздрави и успех с каузата!

# 15
  • Мнения: 393
Да добавя още малко за изследванията в САЩ:
След установяване на бременност ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се прави PAP-test (ако не е правен в последните 12 месеца). Това е скриининг - тест за рак на шийката на матката. Задължително се прави на всеки 12 месеца. При рискова бременност се прави CVS-не е в болница, амбулаторно в специализирана клиника. Процедурата е около 1 час. Резултата излиза след 10 дни.  Като цяло препочитат CVS, а не амноицинтеза. Ако има съмнения, че фетуса не отговаря на гестационната седмица, задължително изпращат на ултразвук в специализирана клиника (към наблюдаващия генеколог има кабинет по ултазвукова диагностика със съответния специалист,но при всякакви отклонения от нормата ЗАДЪЛЖИТЕЛНО бъдещата майка се изпраща в специализирана клиника).
Теста за стафилококи се прави 32-34 седмица и ако резултата е положителен във файла на бъдещата майка се записва, че при постъпване за раждане ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се влее венозно двукратно антибиотик (обикновенно ампицилин), освен това бъдещата майка трябва да информира при check-in за това.
Друго което се практикува тука - при постъване за задържане/съмнения за преждевремнно раждане  между 26 и 34 гестационна седмица- ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се правят инжекции за стимулиране на разгъването на белите дробове на бебето (кортикостероиди) при евентуално преждевремнно раждане.
Тука вкарват в болница при всяко съменение за преждевремнно раждане. Мене ме "гушнаха" за задържане в 33 ГС- нямах контакции, но бях с 3 см разкритие, бебока си се роди в 38 ГС. Престоях два дни на системи, с катетър и куп монитори.Следваха два седмици в къщи на домашен режим-така да се каже под арест на легло и лекраства, които спрях веднага, защото при моето ниско кръвно само това ми трябваше-бях като ударена от гръм. smile3511. След изтичане на рестрикцията се върнах на работа, но посещавах доки два пъти седмично. На последния ми прегледбях с 6 см разкритие и доки ме пита днес или на следващоя ден да постъвам. Разбрахме за следващия ден и аз си отидох на работа за ужас на всички по трасето (е, работохолик съм си).
Надявам се да съм била полезна

# 16
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Това, за което Татяна споменава не е ли спина брифида-тест Thinking

Всъщност е част от генетичните изследвания дава отражение за резултата за спина бифида и за резултата за синдрома на Даун - на български ако го изпиша правилно е измерване на нухалната гънка/тръба. Гледа се още за наличие на назална кост - демек формиране на носле, но това е по-незначителен фактор, защото формирането му може да стане и малко по-късно. Измерването на нухалната гънка е в диапазона от 11 седмица до преди 14 седмица /след това не може да се измери правилно/, а кръвните изследвания за генетичните аномалии са от 16 до 21 седмица мисля. Тук до 35 години и ако няма аномалии в семейството тези изследвания се плащат от пациента или здравната му частна осигуровка - над 35 и при наличие на някакъв предишен случай в семейството са безплатни.
Аз понеже съм в Канада няма да пиша повече до тук съвпадам с това което са описали канадките - само тестове на урина още не са ми правили ... може би някой ден  - иначе и аз съм с Rh- така че в 28 седмица ме чака инжекцийка и след раждането също, но реално имам едно единствено кръвно изследване за антитела или по-скоро за кръвна група в 12 седмица. Пап теста също ми беше направен в началото на бременността.

# 17
  • Мнения: 2 070
Благодаря ви много момичета..!   bouquet  А бихте ли казали кои изследвания са изцяло покрити там и за кои вие доплащате... Предполагам се допплаща вече, ако се открие нещо и има отклонение и трябва да се лекува, когато ви пращат при специалист... Или греша?
Не забравяйте да споменети и държавата... Ще ви напиша по-нататък в България какви изследвания се правят... Според мен има още какво да изискваме...

# 18
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Сега се сещам за нещо, което в БГ май го няма - в Германия бременната си избира акушерка в последните 2-3 месеца преди раждане, която също може да следи тоновете, кръвното и при проблеми да даде съвет и помощ + подготвителен курс за раждане и отглеждане на новороденото - всичко това безплатно за осигурени към касата.
Същата тази акушерка оказва 10 домашни посещения след раждането, следи теглото на бебето, при цезарово - следи как се възстановява оперираното място и пак дава съвети при нужда; около 2 месеца след раждане ти предлагат курс по възстановяване (гимнастики разни). Пак безплатно за касовите пациентки; при тези с частна осигуровка не знам дали как стои въпроса.

# 19
  • Мнения: 11 314
Това, за което Татяна споменава не е ли спина брифида-тест Thinking

   А, именно! Simple Smile
Не, Татяна е права, като го написа на немски се сетих, че това е прегледа, по който се определят ранните симптоми за тризомията (синдрома на Даун) и ако се забележи тогава промяна се назначава задължителна амниоцинтеза.
Да допълня Пепеляшка за акушерката - тя провежда и подготовка за раждането чрез иглотерапия, хомеопатия и масажи.  Освен това при консултациите след раждането може да прави също иглотерапия за подобряване лактацията на майката.

# 20
  • Мнения: 2 070
Разбихте ме с тия масажи, иглотерапия и т.н., то да му се дозабременее на човек... Браво!

Много се надявам някой да има да разкаже за Испания, Италия, Гърция, Чехия, Полша... Малко ме изкритикуваха, че не може да се сравняваме с Америка и Канада и ще ни се изсмеят...Не знам... Също и не забравяйте да отделите това, което е безплатно от това, което се назначава при нужда и се доплаща или изцяло се заплаща от жената...    bouquet

# 21
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
За Щатите много изчерапателно са ти отговорили момичетата, но какво се покрива стандартно и какво се прави само при нужда много зависи от конкретната здравна застраховка. Цените също варират.

# 22
  • Мнения: 636
За Канада гореспоменатите изследвания са стандартни и не се заплащат. Ако има усложнения, пак не се заплащат допълнителните изследвания, тъй като биха били назначени от доктор. Цялата бременност и раждане са покрити от държавната медицинска застраховка.
Плащат се глезотии от рода: самостоятелна стая в болницата след раждане, ползване на телевизор и т.н. Раждането винаги е в самостоятелна стая. Присъствието на бащата не се доплаща, нито пък за други присъстващи на ражадането или посетители след това.

По мое мнение в България би било добре да се работи за навлизането на образователните курсове за бременни, раждане, кърмене, грижи за детето. Тук има и платени, и безплатни. Казват, че няма голяма разлика.

Има организация на доброволни начала, която предлага консултации по кърмене. Мисля, че е лесно постижимо. Опитни мами поддържат телефонна връзка с нови мами и дават консултации по кърмене. Периодично се обаждат да проверят как се справят новороденото и майката, дават съвети от личния си опит. На мен подобна консултация много ми помогна в първите дни и се записах да върна жеста за друга мама от организацията.

# 23
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Да допълня Гери, че е безплатно за местните и легалните емигранти, нелегалните си плащат за всичко (специално за раждане в болницата, в която родих аз се плаща по 2000$ на ден).
Ето за курсовете, които се провеждат в болницата, в която раждах аз, предполагам, че и в другите болници са същите:
1. Prenatal classes – 6 пъти по 2 часа – разяснения за бременността, раждането и гледане на новородено бебе, 2 часа обучение ”как да кърмим” + обиколка на родилното отделение. Цена – 145$
2. Breastfeeding class – 2 часа. Препоръчително е са се изкара месец преди очакваната дата на раждане. Желателно е присъствието и на двамата бъдещи родители. Цена – 35$
3. Обиколка на родилното отделение – показват стаите за раждане и стаите, в които се лежи след това. Запазва се час предварително. Обиколката се води от акушерка и е безплатна.
4. Epidural Anaesthesia for childbirth – провежда се веднъж на месец и се води от анастезиолог. Безплатен е.
5. Sibling preparation class – за семейства с деца на 3-10г., очакващи бебе. Присъстват и родителите и децата. Цена – 25$ за първо дете + 15$ за всяко следващо.
6. Infant care class – за родители с бебета между 1 и 4 месеца. Обсъжда се развитието и отглеждането на децата. Възможно е да се посещава и до 6 седмици преди очакваната дата на раждане. Цена – 35$
Друго, по което се различава БГ от тук е престоят в болницата. Ето как е в канада:
1. Първо раждане – 48 часа, считано от момента на раждане на бебето, с опция до 72 часа при нужда.
2. Второ и всяко следващо раждане – 24 часа, считано от момента на раждане на бебето, с опция до 60 часа при нужда.
3. Секцио – 72 часа, независимо от поредността на ражданe.

Между другото Деси, смятам, че в България се правят много повече изследвания на родилките, отколкото тук. Тук например ти се полагат само 2 видеозона, 3-ти, само ако лекаря ти прецени. За изследването на урината също споменах по-горе. Да не говорим, че изследване за антитела изобщо не ми е правено (с отрицателно RH съм).
Имам база за сравнение защото съм раждала и в България и тук.

# 24
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Леле много кратко лежането след секцио в Канада Shocked. Мен ме държаха седмица, и то по грешка ме пуснаха ден по-рано.
В Германия
м/у другото според лекарските тарифи първият преглед за установяване на бременност + издаване на майчинския паспорт + изследването на хемоглобин струва 40,23 Е. Следващите нормални прегледи са по 26,82Е.

# 25
  • Мнения: 650
Много хубаво сте отговорили всички и подробно-аз не мисля че мог да допълня нещо освен че сте изброили всичко. При една нормална нерискова бременност няма толкова изследвания. Поскоро например не на всеки под 35 ще хукнат за амниоцентеса ако тройния тест им е добър. Не на всеки ще гледат гънката ако не са на години. Освен това има огромна разлика къде живееш в БГ и какви тестове ти правят. Друг е въпроса и колко са обучени докторите да работят с видеозон и да извършват процедури които тук са рутинни. Моя племенница беше бременна с мен и се опитвах да сравнявам какво правят с мен и нея.разликата при наличието че се гледаше от "познат" на баща и приятел от детинството лекар:
-с голямо усилие и направиха троен тест-кръвния тест-аз натисках като луда оттук и им проглуших ушите-отговаряше ми се тя е на 21 няма нужда
-ако не си диабетик -тест за гестационен диабет не се прави
нека докараме докторите да работят с апаратурата и правят необходимите изследвания, пък до класовете да опрем. Какви класове да организират като не следят какво се прави навън-пак пример с конкретен човек-
-учат те все още в пловдив във ВМЕИ-че детето лежи настрани ниаколко часа и после на друга страна , а не по гръб
-ако бебето е недоносено ти дават хапчета за спиране на кърма-нямало смисъл-то детето щяло да отвикне и било добре с изкуственото мляко. не вярвам в пловдив да има хиляди отделения за недоносени деца-това са сведения от преди две седмици.
Така си мисля ако може поне задължителните за нормална бременност да се въведат ще е супер. И да има някакъв контрол относно това че не може всеки доктор ако има пари и си купи апаратура и не може да работи с нея-егати-само за престиж ли да е newsm78

 newsm10 Ванила Скай е описала много добре за САЩ ,само искам да добавя теста за гестационен диабет се прави между 24 и 28 седмица

# 26
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Само да добавя че нукал транслусенси, или меренето на дебелината на гънката на вратлето в 12-13 седмица в Канада се прави задължително, независимо на колко си години. И никак не е лесно, особено за неопитен лекар. Бебето трябва да е в абсолютен профил, което не винаги е възможно, иначе стават грешки. Нормата е 6 мм, повече от това, например 8-10 е аномалия.  Плюс гледане за наличието на носен хрущял, който липсва при 70% от бебетата с Даун. 
Тройния тест е една вероятност, макар и доста голяма, но според мен не бива да се разчита само на него 100% след като меренето на нукал фолд е толкова достъпно, бързо и показателно. Снежи и Писанка са писали, всичко се поема от здравеопазването, независимо дали си на 15 или на 40. Такова деление тук не се прави.

# 27
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 635
Татяна много добре е обобщила изследванията във Франция при нормална бременност.
Аз само ще допълня, че в зависимост от болницата, където раждаш, един месец преди термина ти правят пълна кръвна картина, с цел да се види дали няма противопоказания за прилагане на епидурална упойка (ако поискаш по време на раждането).
Що се отнася до тарифите - тръгва се от принципа, че бременността се покрива изцяло от тукашната здравна каса. Има една фиксирана тарифа за преглед или изследване, която се поема изцяло, но повечето лекари имат цени, надвишаващи тази сума, същото важи и за ехографските кабинети. Може да се намерят лекари, които работят с цените на здравната каса, но са доста рядко (поне в големите градове) и се чака по-дълго. Иначе лабораторните изследвания също се поемат изцяло (ако имаш рецепта) и там много рядко цените надвишават фиксираните от здравната каса. Същото важи и за болниците и клиниките, където се ражда. В държавните болници и тези, които работят със здражната каса (т.нар. "договорни"/conventionnes), всички разходи по раждането се поемат от касата, плаща се евентуално допълнително за самостоятелна стая. Но, също както при прегледите, има един праг, до който се поема от касат и ако решиш да раждаш в частна клиника, където цените са по-високи, плащаш допълнителната сума от джоба си (или от допълнителната си здравна осигуровка).
Ако някой се сети друго за Франция, нека допълва, аз май за това се сещам в момента  Simple Smile
Успех с кръглата маса, дано да сме полезни!

# 28
  • Мнения: 2 070
Момичета! Изключителни благодарности! Дано се включат повече мами от европейски държави... Ами какво да ви кажа - не сме чак толкова зле тук, но спина бифида, както и тестовете за генетичните проблеми не се правят - това да въведат - пак е добре! За кърмене няма ккаво да говорим - то си е отделна тема на кръглата маса и ще има представителки от кърмаческия...погледнете петицията им във форума, всичко е включено и за това се борим дружно, за късното захранване, за това педиатрите да не те стимулират да купуваш АМ, че те тук са им станали малко като рекламни лица на фирмите, отврат. Ще издиря програмата на Кръглата маса да я видите..

# 29
  • София, център
  • Мнения: 686
Ама правят се генети4ните и спина бифда...в МА... безплатно!

# 30
  • Мнения: 2 070
Ама правят се генети4ните и спина бифда...в МА... безплатно!

Това по каква линия? Ако имаш индикации или просто отиваш? Защото в нормативните документи на Здравната каса не е вклюючено, хората също не го знаят... А тези по другите градове?... Аз лично в Плевен ходих при генетик и тя почти ми се изсмя и ми каза, че се изследват жени, в чиито род или този на мъжа и има някакви увреждания...

# 31
  • София, център
  • Мнения: 686
Да и аз исках да се изследвам с мъжа ми ПРЕДИ  да имаме въобще дете, за съвместимост и то платено и ми се смяха, ама моя приятелка и почина детенцето... и след това и направиха теста-егати глупоста!!!!!!!!!!!!!!!

И затова разпитах и се оказа, че здравната каса поема този генетичен тест ( чрез вземане на кръв от мен ), не амниоцинтеза, не е и от плода... Чрез този тест се измерват( РЕСПЕКТИВНО ПОЛУЧАВАТ )  НЕ ТОЧНИ РЕЗУЛТАТИ , а вероятностите да е бебето с проблеми....ако си в група при която вероятността е1:250 или по-малка, по желание вече можеш да преминеш към амниоцинтеза и т.н. за които нямам данни дали са платени!
Постоянно ти напомнят, че това е ОЦЕНКА НА РИСКА,а не точен резултат!

Тоест от теб зависи ще приемеш ли резултата на сериозно, ще преминеш ли към точно изследване като амниоцинтезата И НАЙ-ВАЖНОТО ЩЕ ЗАДЪРЖИШ ЛИ ПЛОДА след излизането на резултатите, ако те не са добри!
За съжаление не си пазя документа от изследването, но копия от него са разлепени навсякъде из Майчин Дом с подчертани телефони за записване на час!

Това намерих в интернет:

КАБИНЕТ ГЕНЕТИЧНА КОНСУЛТАЦИЯ


д-р Радка Тинчева

Работно време: вторник и четвъртък

14:00 - 17:00



Генетична консултация на деца и бременни, семейства със спонтанни аборти, мъртво раждане и стерилитет, при предхождащо раждане на деца с наследствени заболявания и вродени аномалии, кръвно-родствени бракове.


Консултациите се извършват след предварително записване на телефони:

02 / 952 59 57

02 / 917 22 47

Даже изпратих 2 приятелки ...съществува си...само, че не става за двуяйчни близнаци, НАПРАВО ТИ ОТКАЗВАТ, защото измерването на риска може да важи за единия близнак, но не и за другия. Тоест, за да не премахнеш ембрионите по твое усмотрение не се прави!

Последна редакция: ср, 20 сеп 2006, 23:02 от adiland

# 32
  • Мнения: 650
Ама правят се генети4ните и спина бифда...в МА... безплатно!

Това по каква линия? Ако имаш индикации или просто отиваш? Защото в нормативните документи на Здравната каса не е вклюючено, хората също не го знаят... А тези по другите градове?... Аз лично в Плевен ходих при генетик и тя почти ми се изсмя и ми каза, че се изследват жени, в чиито род или този на мъжа и има някакви увреждания...
извод -София е друга държава-само там се прави амниоцентеза-честито! Sick
Адиланд, за този тест е писано доста във Форума и само ще кажа че ако имаш 1:10000 сигурно ще е добре. Много хора са инат не разбират и не искат да си правят амнио когато имат по ниски и рискови резултати. И затова има много дебати тук във форума Stop Гаранция няма и даже да са измерили гънката на врата и троиния кръвен тест да е добър. Със сигурност измерването на гънката не е задължителен тест в САЩ, но тройния кръвен е.

# 33
  • София, център
  • Мнения: 686

Цитат

Извод - София е друга държава-само там се прави амниоцентеза-честито! Sick
Адиланд, за този тест е писано доста във Форума и само ще кажа че ако имаш 1:10000 сигурно ще е добре. Много хора са инат не разбират и не искат да си правят амнио когато имат по ниски и рискови резултати. И затова има много дебати тук във форума Stop Гаранция няма и даже да са измерили гънката на врата и троиния кръвен тест да е добър. Със сигурност измерването на гънката не е задължителен тест в САЩ, но тройния кръвен е.


Извинявай, но не те разбрах- какво значи сигурно ще е добре??? Аз бях 1:6500, казаха че шанса е минимален и няма смисъл от още тестове!

# 34
  • Мнения: 650
Адиланд, нали знаеш, че 1:6500 означава че една жена на 6500 има лош шанс Sad вероятността е по голяма отколкото да спечелиш от тото но съществува за съжаление. Да определено и аз бих поела риска при този резултат, макар че реално не го поех и при тази бременност имах амнио без кръвен тест, но това е друга история с други причини. Цялата работа на тази дискусия е че е хубаво да се увеличи образоваността на бъдещата бременна какви тестове трябва да има и тези тестове да са задължителни и безплатни и да се правят с разбиране и компетентност от докторите  bouquet

# 35
  • Мнения: 201
Здравейте
В Испания изследванията са следните:
Бременността се потвърждава чрез тест на урина, след което се правят пълни кръвни изследвания, включващи кръвна група и подобни, след което личният лекар ти дава час за акушерката, с която ще се виждаш всеки месец до раждането и дори след това. В държавните осигуровки имаш право на 3 ехографии - първата между 9 и 12 седмица, втората през 20 седмица, и 3 не съм много сигурна, но през 34 седмица. Кръвните изследвания се повтарят всеки триместър. След 28 седмица се започват всяка седмица курсовете по подготвяне на раждането. Лекарствата, които най-често се пият през бременността са: фолиева киселина само в първия триместър, и желязо и йод през цялата бременност- даже през време на кърменето.
Поздрави

Последна редакция: ср, 14 фев 2007, 01:04 от Дивиана

Общи условия

Активация на акаунт