Появиха се тиквите!

  • 32 763
  • 171
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 474
Гледам, че вече продават тикви. Дайте интересни идеи с тиква. newsm78 А и така посъбрани на едно място, после лесно ги намирам! Laughing

Тиквен сладкиш с карамел Crazy

Последна редакция: пн, 15 сеп 2008, 14:20 от L e o

# 1
  • Мнения: 1 352
Охооо, много обичам тиква Crazy. Знам също, че е много полезна. Майка ми правеше баница с орехи и тиква, направо я обожавах. Та значи прави си блатове, настъргва половин тиква. Всеки блат маже с разтопено масло, ръси тиква, орехи, захар и канела. След това завива на руло и подрежда в тавичката. Сега се чудя тази баничка ако се залее със сироп да престои дали ще е хубава newsm78?

# 2
  • Мнения: 1 352
Ето какво друго интересно намерих:

Руло от тиква

брашно - 3/4 ч.ч.
бакпулвер - 1/2 ч.л.
сода бикарбонат - 1/2 ч.л.
канела - 1/2 ч.л.
сол - щипка
яйца - 3 (големи)
захар - 1 ч.ч.
тиква (сварена и пасирана на пюре) - 2/3 ч.ч.
орехи (счукани) - 1 ч.ч.
извара (или крема сирене) - 240 гр.
ванилия - 2 пак.
пудра захар - 1 ч.ч.

--------------------------------------------------------------------------------

Брашното, бакпулвера, содата, канелата и солта се слагат в дълбок съд. Към тях се прибавят разбите заедно със захарта яйца и тиквеното пюре. Всичко со разбърква добре до получаване на хомогенна тестообразна смес. Сместа се излива в намаслена тавичка и се посива със счуканите орехи. Пече се 15 мин. в предварително загрята фурна след което се слага върху купа и се навива на руло още докато е топло.

Приготвя се крема като изварата (или крема сиренето) се разбие заедно с пудрата захар, размекнатото масло и ванилиите.

Изстиналото руло внимателно се развива, намазва се добре с крема след което отново се навива и се поръсва с пудра захар. При развиването и навиването рулото трябва да се постави върху влажна кърпа, за да не се напука.

# 3
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Охооо, много обичам тиква Crazy. Знам също, че е много полезна. Майка ми правеше баница с орехи и тиква, направо я обожавах. Та значи прави си блатове, настъргва половин тиква. Всеки блат маже с разтопено масло, ръси тиква, орехи, захар и канела. След това завива на руло и подрежда в тавичката. Сега се чудя тази баничка ако се залее със сироп да престои дали ще е хубава newsm78?
Това е т.нар. тиквеник - прави се и с готови кори,а за да не удря на сурова тиква, задължително задушавам настърганата тиква с малко олио и вода и захарта.Носи канела и орехи.
Освен това обичам и " локумчетата" - нарязаната на кубчета тиква се залива с прясно мляко + яйца + захар /аз действам на око/,отново канела и се пече.
Класиката си е - печена на резени тиква.После отгоре поливам с мед /но е за хора със здрав стомах hahaha.../

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
Ето моето предложение, много е вкусно, с тазгодишните тикви ще добавя и снимка Simple Smile.

# 5
  • Мнения: 465
Обожавам тиквата във всякакви варианти, така че и аз ще пробвам от рецептите Peace

# 6
  • Мнения: 3 216
Ето моето предложение, много е вкусно, с тазгодишните тикви ще добавя и снимка Simple Smile.

Ауууууууу много добре звучи. Ще се изпробва задьлжително.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 102
Ето какво намерих в сайта на Иван Звездев,има няколко добри попадения   chef
http://www.bonapeti.tv/search.php?q=%F2%E8%EA%E2%E0&x=31&y=15

# 8
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Ето моето предложение, много е вкусно, с тазгодишните тикви ще добавя и снимка Simple Smile.
Е те точно на това му викам "локумчета"!

# 9
  • Мнения: 11
Здравейте ето и моето предложение.Торта от тиква:
15 с.л печена тиква
15 с.л захар
15 с.л.олио
1 ч.л. сода бикарбонат
брашно
Всичко се замесва за средно меко тесто.Разделя се на 4 топки.Разточват се и се слагат в тава намазана с олио и се пече.Слепват се с млечен крем.
Дано ви хареса.Не съм я правила скоро и затова нямам снимка.

# 10
  • Мнения: 901
Почваш от палачинки с тиква.. .тиква по корейски .... супа с тиква и картофи .. карамелизирана тиква.. пюре от картофи и тиква..
тиква маринована.. тиква със сусам... супа от тиква ...... чийзкейк с тиква... и още много неща  Sunglasses

# 11
  • Мнения: 4 176
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=33779.0

Този сладкиш го правя с ябълки или тиква.
От тиквата слагам повече, защото е по-суха от ябълките и напръсквам с малко вода или прясно мляко отгоре преди печене. Става невероятен.

# 12
  • Мнения: 3 447
Миналата есен "изобретих" една
Картофена крем-супа с тиквен нюанс
Използвам водата, в която съм варила тиква, вместо да я хвърлям. Добавям в нея сол или телешки бульон и сварявам картофи - колкото за крем-супа. Друг вариант е да се свари парче тиква заедно с картофите. Когато се сварят пасирам, добавям прясно мляко, малко къри и индийско орехче. В масло запържвам 1 глава лук, едро нарязан, и няколко парчета бекон, нарязан на ивички. Като се позачервят, изсипвам при супата.

# 13
  • Мнения: 217
Миналата есен "изобретих" една
Картофена крем-супа с тиквен нюанс
Използвам водата, в която съм варила тиква, вместо да я хвърлям. Добавям в нея сол или телешки бульон и сварявам картофи - колкото за крем-супа. Друг вариант е да се свари парче тиква заедно с картофите. Когато се сварят пасирам, добавям прясно мляко, малко къри и индийско орехче. В масло запържвам 1 глава лук, едро нарязан, и няколко парчета бекон, нарязан на ивички. Като се позачервят, изсипвам при супата.
Това е и моята рецепта PeaceНо вмест бекон и лук,  прибавям крутон4ета и заквасена сметана :

# 14
  • Мнения: 5 183
И аз съм голям фен на тиквата, но май освен варена, пе4ена, тиквеник и крем-супа ... друго не съм опитвала.
Имам, оба4е, доста рецепти в тефтера си  Mr. Green

Например:

Тиквени тиганици

Продукти:
500 гр тиква, 1,5 - 2 ч. ч. брашно, 1 ч.ч. мляко, 2 яйца, 1 с.л. захар, щипка сол, мазнина за пържене.

Из4истената тиква не настъргва. Добавят се яйцата, разбити със захарта, а после и постепенно брашното. Пъжат се в тиган.

# 15
  • Мнения: 5 183
Ето още нещо

Пудинг с тикива

Продукти: 600 гр тиква, 600 гр ябълки, 1,5 ч. ч. мляко, 3ч. л. захар, 3 яйца, 3 ч. л. грис, малко канела.

Изчистената тиква нарежете на дребно. Задушете я в млякото до полуготовност и прибавете нарязаните ябълки, захарта, канелата и отново задушете. Свалете сместа от огъня и я оставете да се охлади. Прибавете гриса, жълтъците и отделно разбитите белтъци.Разбъркайте внимателно и изсипете във форма за печене или тавичка, намазана с малко мазнина. Изпеченият пудинг поднесете със сладък сос или сметана.

# 16
  • Мнения: 7 106
Можеш да я нарежеш и да я запечеш във фуртата, като малко преди да е съвсем готова, я вадиш,  поръсваш със захар (или мажеш с мед), ръсиш със счукани орехи и канела и връщаш да се доопече. Много го харесваме това изпълнение у дома.

# 17
  • България Сливен
  • Мнения: 245
Преди доста време ядох тиква нарязана на малки парченца, които бяха като дъвчащи бонбони. Супер беше! Някой, ако знае как се приготвят, моля да пише! smile3501 smile3501

# 18
  • Мнения: 4 176
Рачел се казва това. Топят се в негасена вар. После се варят като сладко. Сложно се прави.
Мисля, че това си яла.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 244
Morena, това звучи прекалено вкусно и лесно, за да не го пробвам  Twisted Evil Laughing
Обаче имам сериозен проблем с приготвянето на сладкиши - хич не ме бива,  Mr. Green но пък съм ентусиаст.  Crazy
Та те моля само да ми кажеш градуси и колко време се пече (доколкото знам тиквата иска повечко  newsm78).
Мерси предварително!   bouquet

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
Фил, не съм го правила от миналата година, та не си спомням...,но за градуси 180-200, пък за време не съм засичала никога.....та просто до готовност....  Sadсори, че не помогнах особенно....сега като реша да го правя непременно ще засека и ще отбележа в рецептата.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 244
Фил, не съм го правила от миналата година, та не си спомням...,но за градуси 180-200, пък за време не съм засичала никога.....та просто до готовност....  Sadсори, че не помогнах особенно....сега като реша да го правя непременно ще засека и ще отбележа в рецептата.

Мерси за градусите все пак   bouquet С моята сладкишова некадърност (всъщност се отнася до почти всички тестени печива)  Mr. Green и това е от полза. Пък за времето - ще пробвам "до готовност" ... Макар че така онзи ден ядохме неопечена баница...  hahaha Joy
Предпочитам да виня фурната, но пък защо тогава манджите си стават ОК... newsm78 Mr. Green

# 22
  • Мнения: 953
Охооо, много обичам тиква Crazy. Знам също, че е много полезна. Майка ми правеше баница с орехи и тиква, направо я обожавах. Та значи прави си блатове, настъргва половин тиква. Всеки блат маже с разтопено масло, ръси тиква, орехи, захар и канела. След това завива на руло и подрежда в тавичката. Сега се чудя тази баничка ако се залее със сироп да престои дали ще е хубава newsm78?
И без сироп става, защото тиквата е много водиста и пуска сок. Можеш да поръсиш с пудра захар. Казва се тиквеник. Мойта баба прави такъв.

# 23
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Аз правя за закуска банички от бутер тесто с тиква - настъргана, леко задушена, с добавка ванилия или канела и кристална захар. Но сместа я оставям предварително да се поотцеди в гевгир или в чиния с два-три пласта домакинска хартия.

# 24
  • България Сливен
  • Мнения: 245
Mamica, не беше рачел. Тези парченца се печат във фурна.Явно от съотношението захар/тиква се получава като"дъвчащи бонбони".

# 25
  • Мнения: 4 176
Ще следя темата с интерес.

# 26
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Mamica, не беше рачел. Тези парченца се печат във фурна.Явно от съотношението захар/тиква се получава като"дъвчащи бонбони".

Да не би да е това? в тава се смесват 1 пръст вода и 1 ч.ч. захар. Тиквата се нарязва на парченца, които се нареждат в тава с кората нагоре. Пече се до пълно омекване. Към края на печенето парченцата се обръщат и се запичат.

Тази рецепта я имам преписана в тефтера от някъде, ама и аз не си спомням от къде. Тиквата става много сладка и карамелизирана.

# 27
  • Мнения: 4 176
Наталия цъ.
Правила съм така. не е .

# 28
  • София
  • Мнения: 3 816
А някакво основно ястие с тиква,например с пилешко,телешко месце,ако някой има изпитани рецепти моля да пише. Hug  bouquet

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
А някакво основно ястие с тиква...
Не съм ги изпробвала, но ако ти се експериментира .... bowuu

Две рецепти + снимки от сп. Меню.

Пълненена тиква с боб

5-6 порции

1 по-малка кръгла тиква (около4-5кг)
½ ч.ч булгур
100мл гореща вода
2с.л. зехтин
2скил. пресован чесън
1 стрък праз, нарязан на шайби
5 гъби, нарязани на резени
300г/2ч.ч. сварен и отцеден зрял фасул
1с.л. дом. пюре
1малка люта чушка
1ч.л. джоджен
сол и черен п-р на вкус

Тиквата се измива, отрязва се капак, изчистват се семките, намазва се отвън и отвътре със зехтин, завива се с алуминиево фолио и се слага да се запече на 180С или в МВ, докато омекне и се зачерви. Изхвърля се отделената при печенето течност.
Плънката се приготвя, като булгурът предварително се накисва в студена вода за 30 мин. и се отцежда. В загрятата мазнина се запържват празът, гъбите и чесънът. След 4-5 мин. се прибавят булгурът, фасулът, лютата чушка, водатата и дом. пюре. Овкусява се със сол и пипер и ври на тих огън, докато се свари булгурът.. ако е необходимо се добавя още вода. Плънката се изсипва в тиквата и се пече на 180С 10-15 мин.
Преди печене тиквата/плънката може да се поръси с моцарела или настърган кашкавал.


клик



Карбонада криола (Аржентинска манджа)

1кг тел. шол, нарязан на малки кубчета
2с.л. олио
1 гл. лук, нарязан на ситно
1скил. чесън, нарязан на ситно
200г белени домати
1с.л. Маги Вълшебен вкус Градински подправки
1 среден картоф, нарязан на кубчета
250г. тиква, на кубчета
5-6 малки млечни царевички
½ ч.ч. объл ориз
4 половинки сушени праскови
4 половинки сушени круши

В загрятата мазнина се сотират лукът и чесънът. Прибавя се месото и се запържва бързо на висока t . Прибавят се доматите, градинската подправка и се налива 1ч.ч. вода. Щом заври, се намалява и къкри 30 мин., докато поомекне месото. Прибавят се зеленчуците, тиквата, царевицата, оризът и сушените плодове. Ястието къкри още 20 мин., като се разбърква от време на време... ако е нужно се добавя още малко гореща вода.


клик


# 30
  • Мнения: 446
Специално да препоръчам на Мамица сладкиша във варианта с тиква, и с ябълки също. Става за всякакви неповярвали във възможностите си домакини и е безнадеждно вкусен /защото няма надежда да остане/.

# 31
  • София
  • Мнения: 3 816
Моренка,благодаря ти!  bouquet

# 32
  • Мнения: 2 724
Рецептата на Morena за тиква с прясно е страхотна, правила съм я ,с тази разлика, че на дъното на тавичката карамелизирам захар и пека като крем каремел.

# 33
  • Мнения: 6 472
Ето и моите предложения:

Тиква крем карамел:

1л прясно мляко
6 яйца
1 чаша орехи
захар
тиква за предпочитане от цигулките.

Тиквата се обелва и нарязва на парчета. Нарежда се в тавичка, поръсва се със захар и се запича. До като се пече захарта се карамелизира по тиквата и по дъното на тавата. Вади се от фурната, оставя се леко да се охлади и се наръсва с орехите и се залива със сместа от яйца, мляко и захар (като за крем карамел). Пече се на слаба фурна. Сервира се студена, поръсена с орехчета и канела. Мноооооооооооооооооооооого ми е любим този десерт:)))))))))

Специалитета на свеки нещо като мляко с ориз, само че мляко с тиква Mr. Green :

1л мляко
1/3 тиква
захар

Тиквата се бели и нарязва на парченца. Слага се в тенджера, наръсва се със захарта, добавя се 1 чаша вода и се задушава до като поомекне. Прибавя и се млякото и се оставя да се досвари, като се бърка често. Може да се добави канела:) Много просто и елементарно, много вкусно и ми е значително по любимо от млякото с ориз Grinning

Хайвер от тиква и боб:

Обелена и нарязана тиква се запича с маллко вода и сол до като омекне (за предпочитане тиквата да е от свинсике - белите и да не е много сладка)
отделно се сварява боб и се обелва 1 глава чесън. Тиквата, отцедения боб  чесъна и 1 филия накиснат и отцеден хляб се пасират гладко. На тънка стрйка почва да им се добавя олио до като стане на хомогенен пастет. Поема към 1 чаша олио. Може и повече, но на мен ми става мазно. Може да се подправи с черен пипер.


У нас сме фенове и на тиквения пай.
Плитка тавичка се облизова от всякъде с маслено тесто, надупчва се с вилица и се слага в гореща фурна за 10 минути. Вади се и се пълни със смес от пасирана сварена тиква, канела, 4 жълтъка, 1/2 течна семтана, захар. Отгоре се слагат няколко бучици масълце и се запича във фурната на 160 градуса. Поръсва се със смелни орехи.

# 34
  • sofia
  • Мнения: 1 606
може и друг път да съм го писала, ама това със сигурност ни е най-любимото нещо с тиква у дома:
 Тарта с тиква
250гр. брашно, 120гр. меко масло, 2 с.л. студена вода, 1 с.л. пудра захар, 450 гр. тиква на парченаца, 175гр. захар, 180мл. прясно мляко, 4 яйца, 250мл. заквасена сметана, 50мл. коняк, канела и джинджифил по желание, сол.

Тесто - в купа смесете брашното и маслото, добавете водата и пудрата захар, омесете стегнато тесто, увийте в найлон и оставете за 1 час в хладилника.
 Разточете го на кора и в намазнена кръгла форма го запечете в предварително загрята фурна на 200 за 5-7 минути. Извадете и оствете да се охлади.
 Варете тиквата 15 минути и пасирайте с всички останали продукти. Разпределете върху тестото и печете 1 час и малко на 180.

Сещам се и за крем-карамел с тиква.

# 35
  • Мнения: 286
Аз пък правя пълнена тиква с орехи,стафиди и ориз.

Щях да забравя и тиквеник също.Simple Smile

# 36
  • Мнения: 50
Ето моята тиква, печена на фурна:



Тиквата се измива и нарязва на парчета. Сипва се захар в тавата, да се покрие дъното. Парчетата се нареждат с кората нагоре, залива се с половин до една чаша вода, зависи от големината на тавата и се пече около 1,30ч. на 180 градуса.Изважда се малко преди да е извряла напълно водата. Образува се карамелов сироп, с който се заливат парчетата, след като се извадят и обърнат с кората нагоре.

# 37
  • София
  • Мнения: 35 963


Десерт с тиква и мюсли


500 гр. настъргана тиква
1 ч.ч захар
1 ч.л канела
3/4 ч.ч смл. орехи
2 ч.ч мюсли
1 ч.ч пр.мляко
 2 яйца

Смес: Настърганата тиква+орехи+канела+1/2 ч.ч. захар+мюсли  - размесват се добре
Смес:  Яйца+1/2 ч.ч захар - се разбиват добре. Прибавя се млякото.
Двете смеси се смесват и се изсипват в тавичка с тефлоново покритие./без мазнина и брашно/
Поръсва се с кристална захар/тя се карамелизира/
Пече се 30-40 мин. на 175 градуса

# 38
  • София
  • Мнения: 748
Ябълковия сладкиш с грис стана изненадващо вкусен! Благодаря,  Мамице! Ще пробвам и с тиква! Останах изненадана от вкусния резултат! Добре е, обаче да се отбележи, че сладкиша трябва да престои 1-2 часа преди да се яде. Аз лично го задуших с алуминиево фолио след като го извадих и мисля, че това му се отрази добре!

# 39
# 40
  • Мнения: 14 490
и аз обичам тиквените сладкиши като на tandoori, моята рецепта е за тиквен хляб обаче /има разлика сигурно, ама не знам каква/. вкусни стават и тиквените мъфини също. нямам в момента рецептата, но за английскоговорящите мисля че няма проблем да намерят - пълно е в нета.

# 41
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Ето 4е сме ве4е в сезона на тиквите. Споделете ваши любими рецепти с тиква дори и да са известни, но които търпят вариации в разли4ни области на България.
Аз веднага казвам 3 мои предпо4итани:
Тиквеник
Пе4ена туква на фурна , поднесена с орехи и мед
Пе4ена тиква на фурна нарязана на пар4ета , и полята с разбити яйца, прясно мляко и захар
Харесвам също и ра4ела, но не знам как се прави, може ли някой който го е правил да сподели тук технологията.
Вие сте  Hug


# 42
  • Мнения: 187
Аз обичам печена тиква, пълнена  с ошаф
Отрязвам дръжката и малко около нея като капаче, изчиствам тиквата вътре и я пълня с 2 шепи сушени плодове, заливам е 3-4 супени лъжици мед.   Затварям с капачето и пека на силна фурна 2 и половина часа.  Вкусно, витаминозно и диетично десертче!

# 43
# 44
  • Мнения: 187

Харесвам също и ра4ела, но не знам как се прави, може ли някой който го е правил да сподели тук технологията.
Вие сте  Hug




За да направиш рачел първо трябва да си приготвиш варна вода (на 5 л вода сипваш 150 г негасена вар). Получава се една течност,  оцветена в бяло и в нея слагаш нарязаната  на кубчета 2 кг  тиква.  Плодът трябва да престои 2 часа така. Това се прави за да се втвърди тиквата.   После я  измиваш много хубаво под течаща вода и  отцеждаш добре.
Слагаш 1,500 кг захар да ври в 1,500 л вода.  Във врящия сироп се пуска тиквата и се вари до сгъстяване.  Ако обичаш подправки може да добавиш ванилия или индрише. Grinning

# 45
  • Мнения: 7 106

Харесвам също и ра4ела, но не знам как се прави, може ли някой който го е правил да сподели тук технологията.
Вие сте  Hug




За да направиш рачел първо трябва да си приготвиш варна вода (на 5 л вода сипваш 150 г негасена вар). Получава се една течност,  оцветена в бяло и в нея слагаш нарязаната  на кубчета 2 кг  тиква.  Плодът трябва да престои 2 часа така. Това се прави за да се втвърди тиквата.   После я  измиваш много хубаво под течаща вода и  отцеждаш добре.
Слагаш 1,500 кг захар да ври в 1,500 л вода.  Във врящия сироп се пуска тиквата и се вари до сгъстяване.  Ако обичаш подправки може да добавиш ванилия или индрише. Grinning

Само да те поправя, че е гасена вар.

Аз чакам тези дни тиквите от село и ще правя през седмицата рачел.
Правя го със тиква, сушени сини сливи и стафиди + орехи. Ммммммм, разкошотия   chef!

# 46
  • Мнения: 444
 Аз пък имам един малко тъп въпрос ... колко време може да се съхрани неразрязана тиква на балкона ! Питам , защото сега има от любимия ми сорт- цигулка , а по късно изчезват !

# 47
  • Мнения: 3 216

Правя го със тиква, сушени сини сливи и стафиди + орехи. Ммммммм, разкошотия   chef!

Ей заради такива работи не чета Готварския hit.Ама вие сьрце нямате Crossing Arms,сега цял ден ще го мисля твоя рачел  newsm45

# 48
  • Мнения: 4 496
Най-много обичам тиква с ориз на фурна.

1,5 ч.ч ориз
1 л прясно мляко
2 ч.ч захар
3 яйца
двадесетина парчета тиква, големи колкото половин кибрит
 
Запържва се ориза,като стане стъклен се залива със сместа от прясното мляко,захарта и разбитите яйца.Слагат се и парченцата тиква.Пече се в предварително загрята фурна, на умерена температура.

Последна редакция: пн, 15 сеп 2008, 16:00 от мис арк

# 49
  • Мнения: 7 106
Кремена, ще пусна един пощенски гълъб към теб с едно бурканче  Wink.

# 50
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Момичета , гледах , но не видях да имате един сладкиш с варена тиква , "Степ"- портокал и бисквити ...ако не я знаете , ще питам точно как беше и ще я публикувам .

# 51
  • Мнения: 3 034
Аз пък имам един малко тъп въпрос ... колко време може да се съхрани неразрязана тиква на балкона ! Питам , защото сега има от любимия ми сорт- цигулка , а по късно изчезват !

доста може да стои там, но да не замръзва, на мен миналата година ми замръзнаха две като стана стабилно -10 градуса и после за нищо не ставаха  Sad по темата: ами фенерите сте забравили момичета  Mr. Green ние дълбаем като луди, че идва Хелоуин и децата наобикалят двора  Joy издълбаното или на тиквеник или с мляко, захар и яйца, че не е много на парченца   Crazy

# 52
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
  bouquet

# 53
  • Мнения: 663
Aз с още по-тъп въпрос Embarassed, каква е разликата м/у сорта цигулка и другите кръглите, че всички го предпочитат?

# 54
  • Мнения: 444
Aз с още по-тъп въпрос Embarassed, каква е разликата м/у сорта цигулка и другите кръглите, че всички го предпочитат?
Ами и аз незнам , но по ми харесва ! Днес купувах цигулка и продавачката се опитваше да ме убеди , как другия сорт -къгла била за печене , а цигулката не ! По крехка ми е на мен лично , и по бързо се пече !

# 55
  • Мнения: 1 777
                                          Пай с тиква

Плънка:
1ч.ч. захар
1ч.л.канела
1ч.л.смлян карамфил
1ч.л.смлян бахар
1/2ч.л.джинджер на прах
4 яйца
3.ч.ч.сварена и пасирана тиква
1 1/2 кутийка концентрирано мляко

Тесто:
1 1/2 ч.ч. брашно
1/3ч.ч.студена вода
3/4 до 1ч.ч.масло или маргарин

Свесваме брашното и маслото и след това добавяме постепенно водата.Омесваме добре и разточваме кръг да покрие и стените на тавичката.

Смесваме всички продукти за плънката и изсипваме върху тестото.Печем на 200 градуса първите 15 минути и след това намаляме на 180 градуса и печем от 40 до 60 минути.
Изстудяваме и сервираме със сметана. 

Източник:сп.фемилисъркъл

# 56
  • Мнения: 3 216
Кремена, ще пусна един пощенски гълъб към теб с едно бурканче  Wink.

Хайде сега пьк и само едно бурканче Crossing Arms ДА взема аз да дойда за по-сигурно,че гьльба може да се позагуби Crazy

# 57
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ето нещо и от мен:

Крем супа от тиква

300 гр. тиква, почистена от корите и семенника
2-3 средни картофа
сол
заквасена сметана
пресен джинджифил
черен пипер

тиквата се реже на парчета, картофите също и се сваряват с малко сол.
пасират се, подправят се с настъргания джинджифил.

порционира се и във всяка чиния се слага по 1 лъжица сметана и се наръсва с малко черен пипер.
по желание може да се гарнира със запечени тиквени семки.


имам и рецепти за 2 сладкиша, а свеки ми е запазила рецепта за маринована тиква, че имам тиква 10 кг Crazy, а май само аз ще си я ям.

имам и рецепти за няколко сладкиша, ама гледам има достатъчно постнати рецепти  Hug

имам и рецепта з апълнена тиква с кайма, но се ползва сорт Хокаидо, които са сравнителни малки и не става с българските сортове.
ако някой се интересува, ще я напиша Flutter

# 58
  • София
  • Мнения: 2 671
Понеже вече е сезонът на любимата ми печената тиква и не намерих подходяща рецепта за торта, експериментирах с перфектната рецепта на Сладка Хапка за ягодово парфе без захар /за пълнежа/ и тортата с рула на Лео /за формата/. Получи се доста приятна за обичащите печена тиква, торта:

ТОРТА С ПЕЧЕНА ТИКВА И МЕД

за пълнежа:
300 мл. пасирана печена тиква
2 с.л. мед /или повече - според вкуса ви/
400 мл. подсладена течна сметана
1 1/2 пак. желатин
канела /според вкуса ви/

Желатинът се накисва в 50 мл. хладка вода за 20 мин., посе се разтапя на водна баня /без да допускате за заври!/ до течност. Оставяте да се охлади и междувременно разбивате течната сметана. Когато е готова, смесвате внимателно с пасираната тиква, меда, канелата и накрая - охладения желатин

за основата:

2 готови сметанови рула

Рулата се нарязват на 1 см. парчета. Застилате формата за тортата с домакинско фолио, "облицовате" с рулата  и изсипвате пълнежа. Охлаждате поне 4 ч. в хладилник, за да стегне желатина.

Украсявате по желание!

Това са моите торти, за съжаление не успях да снимам разрез:

http://violetovgeneral.multiply.com/photos/photo/2/18.JPG
http://violetovgeneral.multiply.com/photos/photo/2/19.JPG


Вариант 2:
Както в оригиналната рецепта на парфето, за основа може да се използват смлени бисквити - 1 пак., заляти с 60 гр. разтопено масло. Получената смес се притиска добре към основата на тортената форма и върху нея за излива пълнежа.

# 59
  • Мнения: 1 679
Ето и от мене рецепти с тиква:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=181298.0

# 60
  • Мнения: 5 228
Миналат година Как' Сийка, Господ здраве да й дава, ми даде най-лесната и вкусна рецепта за тиква: тиквата се нарязва на парчета, нарежда се в тава с кората нагоре и се залива със захарен сироп (1 чаша вода и 1 чаша захар), пече се във фурна. Към края на печенето сиропа се карамелизира и тиквата сътоветно леко се карамелизира и става нещо страхотно.

# 61
  • Мнения: 11 607
Тиквеник с готови кори правя често....Само да има кой да ми настърже тиквата.....Ако ми се играе - тиквеник, ако не - във фурната печена!

# 62
  • под тепетата
  • Мнения: 9 313
Варената тиква на мама-вари се без вода - на бавен огън -1 степен на моя Раховец, посипва се с доста захар и се захлупва. Постепенно добавям още захар, а тиквата си пуска водата.Отива някъде към 800гр до килограм захар и става като в сироп, сварява се за около час и половина. Забравих да кажа , че нарязаните парчета се слагат с кората надолу, а другия ред обратно.
Обожавам и мъфините с тиква и орехи.

# 63
  • София
  • Мнения: 2 671
...
Обожавам и мъфините с тиква и орехи.
Мммм, чудно звучи! Може ли рецептата?

# 64
  • Мнения: 663
Миналат година Как' Сийка, Господ здраве да й дава, ми даде най-лесната и вкусна рецепта за тиква: тиквата се нарязва на парчета, нарежда се в тава с кората нагоре и се залива със захарен сироп (1 чаша вода и 1 чаша захар), пече се във фурна. Към края на печенето сиропа се карамелизира и тиквата сътоветно леко се карамелизира и става нещо страхотно.
Това го направих днес, омете се веднага, някои хора ги хвана и рядкото щастие... Утре се замислям за нещо по-засукано, мъфините звучат наистина добре.

# 65
  • под тепетата
  • Мнения: 9 313
Мъфини с тиква,мед,канела (от tanita)
 2 яйца,1/2 ч.ч пр.мляко,3/4 ч.ч захар;1/4 ч.ч олио,2ч.л. мед,1/2 ч.л. сода, 1/2 с.л бакпулвер,1 ч.л. канела, 1 и 3/4 ч.ч. брашно,1 ч.ч настъргана тиква,1/2 ч.ч счукани орехи.
Пресяват се брашното,канелата и бакпулвера.Смесват се олиото,меда и захарта и се загряват до разтапяне на меда,прибавя се хл.сода и се разбърква.Разбиват се с миксер яйцата и млякото,добавят се към тях сместа от олиото,захарта и меда и се обърква до хомогенна смес.Добавя се сухата смес и се разбърква,сложете тиквата и орехите и пак разбъркайте.В намаслени/ и набрашнени/ формички се разпределя сместа и се пече в загрята средна фурна около 20 мин. /175/.   Малко съм увеличила захарта.

Последна редакция: пн, 15 окт 2007, 15:03 от bilqna_69

# 66
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Опитайте да си направите сок от сурова тиква на сокоизтосквачката - невероятен е! Ние най-вече така я консумираме в къщи. Има страхотен плътен оранжев цвят а на вкус малко наподобява на диня. Тиквата е пълна с витамин С и по този начин - сурова - витамините се запазват в най-голяма степен.

# 67
  • Мнения: 375
          Карамелизирана тиква

  Тиквата се нарязва на парченца и сварява почти до готовност.  В тавичка се карамелизира захар, нареждат се парченцата тиква, оваляни в брашно, заливат се със смес от 4 яйца, 1 л прясно мляко и 1 ч.ч. захар. Пече се.

# 68
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Валя, това ще го пробвам задължително!  Peace

# 69
# 70
  • Мнения: 1 116
Ето и моите предложения:
преди няколко дни правих този много вкусен сладкиш
Сладкиш с мус от тиква и чийзкейк пълнеж



...и едни курабийки от миналата година, които са любими на децата
Меки курабийки с тиква

# 71
  • Мнения: 444
Миналат година Как' Сийка, Господ здраве да й дава, ми даде най-лесната и вкусна рецепта за тиква: тиквата се нарязва на парчета, нарежда се в тава с кората нагоре и се залива със захарен сироп (1 чаша вода и 1 чаша захар), пече се във фурна. Към края на печенето сиропа се карамелизира и тиквата сътоветно леко се карамелизира и става нещо страхотно.
Това го направих днес, омете се веднага, някои хора ги хвана и рядкото щастие... Утре се замислям за нещо по-засукано, мъфините звучат наистина добре.
Сиропа трябва ли да залее парченцата ,  не загаря ли на дъното на тавата

# 72
  • Мнения: 131
За рачела д а питам. Може ли да се консервира в буркани. Стерилизират ли се. и тази хидратна вар откъде се купува и не е ли вредна

# 73
  • под тепетата
  • Мнения: 9 313
За варта не знам, но за консервирането -да! След като го насипе в буркани,татко го стерилизираше,но за малко, за да си останат хрупкави парченцата.

# 74
  • Мнения: 178
Хм, никой ли не е правил т.нар. кОмбасShocked

Тиквата се обелва, нарязва и сварява, а после се пюрира. Добавяме един компот от кайсии или дренки (особено ако пюрето е станало много гъсто - сипваме целия сироп), ръсим захар или захарин на вкус, разбъркваме и сервираме. Може да се сложат и малко смлени орехи и канела. Ако ги пропуснете, вкусът няма да страда особено.

Не на всички се харесва този комбас, но на мен ми е любим (мързелив) зимен десерт!  Wink

# 75
  • Мнения: 5 228
Сиропа трябва ли да залее парченцата ,  не загаря ли на дъното на тавата

Няма значение как ще сипеш сиропа. Не загаря. Накрая става на карамел, който обаче се измива с топла вода учудващо лесно - аз също имах опасения,  че карамелът няма миене, но няма  проблем.

# 76
  • Мнения: 13 191
Хм, никой ли не е правил т.нар. кОмбасShocked

Тиквата се обелва, нарязва и сварява, а после се пюрира. Добавяме един компот от кайсии или дренки (особено ако пюрето е станало много гъсто - сипваме целия сироп), ръсим захар или захарин на вкус, разбъркваме и сервираме. Може да се сложат и малко смлени орехи и канела. Ако ги пропуснете, вкусът няма да страда особено.

Не на всички се харесва този комбас, но на мен ми е любим (мързелив) зимен десерт!  Wink



Аз го правя- знам го от свекърва ми, но не с компот, а със сушени плодове- ябълки, сливи, предварително накиснати във вода.
Тиквеник обичам страшно много и го правя честичко. Винаги задушавам тиквата с олио и захар, инъче ми изглежда сурова.
Правила съм и пилешки и свински гювеч в тиква, много е вкусен. Добре, че се сетих, ще го спретна в събота.
Пробвали сме и крем супа от тиква. Не е лошо. Simple Smile

# 77
  • Мнения: 1 037
Миналат година Как' Сийка, Господ здраве да й дава, ми даде най-лесната и вкусна рецепта за тиква: тиквата се нарязва на парчета, нарежда се в тава с кората нагоре и се залива със захарен сироп (1 чаша вода и 1 чаша захар), пече се във фурна. Към края на печенето сиропа се карамелизира и тиквата сътоветно леко се карамелизира и става нещо страхотно.
Така направих тиквата и аз Laughing Стана супер Peace

# 78
  • Мнения: 9
Варената тиква на мама-вари се без вода - на бавен огън -1 степен на моя Раховец, посипва се с доста захар и се захлупва. Постепенно добавям още захар, а тиквата си пуска водата.Отива някъде към 800гр до килограм захар и става като в сироп, сварява се за около час и половина. Забравих да кажа , че нарязаните парчета се слагат с кората надолу, а другия ред обратно.
Обожавам и мъфините с тиква и орехи.
Без вода варя и аз тиквата с тази разлика, че поръсената тиква със захар престоява една нощ, за да се разтопи захарта и тиквата пусне вода. И само в този сироп се вари тиквата на слаб огън.

# 79
  • Мнения: 2 724
Ето и моите предложения:
преди няколко дни правих този много вкусен сладкиш
Сладкиш с мус от тиква и чийзкейк пълнеж



...и едни курабийки от миналата година, които са любими на децата
Меки курабийки с тиква


Страхотно изглеждат newsm10!
Когато имам повече време и музата ме посети, ще се пробвам.
А дъщеря ти е голяма сладурана Hug.
Жива и здрава да ти е. Grinning

# 80
  • Мнения: 649
Крем супата с тиква е страхотна -  благодаря, че ме подсетихте за нея, бях я забравила. Правя и  салата, която в къщи всички много обичаме. Като вкус не се различава много от салата с моркови.

Салата от тиква

Суровата тиква се настъргва и се овкусява с оцет, олио и  чесън. Може вместо олио/зехтин да се сложи майонеза или заквасена сметана.

Да ви е сладко!

# 81
Танита ако може рецептите за сладкиша и сладките!Благодаря предварително!

# 82
  • Мнения: 1 906
За мен най-лесния и бърз (и вкусен, разбира се  Laughing) начин е печена в тавичка със сироп от компот   chef .
Обичам я и печена във фурна (с кората).
Баба ми правеше тиква с ориз и прясно мляко на фурна. Мноооого вкусно.

# 83
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Танита ако може рецептите за сладкиша и сладките!Благодаря предварително!

Ама Танита е дала директен линк към рецептите, погледни по-добре! Peace

# 84
  • Мнения: 7 091
Танитка, имам едно въпросче за курабийките- виждам че принципа на правене е малко като на кукитата, та се питам дали и това тесто като на кукитата може да се остави във фризера ( направено на руло и завито в домакинско прозрачно фолио) и после като се извадят само да се реже на кръгчета и пече? Опитвала ли си? Мисля си да ги направя и се чудех дали да опитам , ама да не ги прецакам.

# 85
  • Мнения: 1 116
Ами тестото което се получава не е баш толкова твърдо като на кукитата, по-меко е, малко по-госто от това за мъфини бих казала.
Нама да могат да се режат със сигурност, а и не трябва да е тънко като кукитата, изсипва се с лъжицата и не се разстила. То понеже е по-рядко в самия процес на печене се разлива. Дано си ме ръзбрала.

# 86
  • Мнения: 7 091
Ами тестото което се получава не е баш толкова твърдо като на кукитата, по-меко е, малко по-госто от това за мъфини бих казала.
Нама да могат да се режат със сигурност, а и не трябва да е тънко като кукитата, изсипва се с лъжицата и не се разстила. То понеже е по-рядко в самия процес на печене се разлива. Дано си ме ръзбрала.


Не само те разбрах, ами ги и опекох вече  Laughing Ако остане нещо от Калин ще снимам, че той от тавата започна да ги яде! Наистина са чудесни, но имам още едно питане  Embarassed Simple Smile
Направих глазурата, но стана много гъста, бутнах за малко в МВ и стана по-течна, но докато излязат кукитата, тя пак се втвърди. На тези, които сложих въобще не се разля като твоите в/у кукито, а уж бяха горещи курабийките и глазурата я прекарах през пош( т.е не беше и тя твърда).
Имаш ли идея къде съм сбъркала? Твоята какво я правиш да се разлива?

Ей ги на:




А, и пропуснах да кажа, че сложих и във фризера тесто- вярно, по-лепкаво е и по-трудно се оформи рулце за да го завия във фолиото, но станаха! Замръзна си нормално тестото, разрязах си го после на филийки и се опекоха чудесни бисквитки от тях. Това го казвам за такива като мен, дето си правят по повече смес наведнъж и после замразяват и като се наложи вадят от фризера и пекат Wink Mr. Green

Последна редакция: вт, 23 окт 2007, 23:14 от Tandoori

# 87
  • Мнения: 1 116
Може би е трабвяло да сложиш още малко мляко и да я бъркаш на ръка за да изглежда като моята, но и така е супер.
Миналата година ги правих доста пъти, май само първите два ги правих с глазура, после с разтопен шоколад, че ми е по-лесно, щото и при мен свършват направо от тавата и не ми се играе да бъркам глазура за останалите.

# 88
  • София
  • Мнения: 2 671

...и едни курабийки от миналата година, които са любими на децата

Tannita, колко грама е 1/2 ч.ч. масло?

# 89
  • под тепетата
  • Мнения: 9 313
Ако не е нахално,ще цитирам от моята готварска книга:
 1ч.ч. разтопено краве масло  = 220г
 1 ч.ч. неразтопено  = 210г.
 За половинката си сметни сама  Wink

# 90
  • София
  • Мнения: 2 671
Bilqna,   bouquet

# 91
  • Мнения: 1 116
Да, приблизително 113г е половин чаша масло, мисля че едно пакетче е толкова.

# 92
  • София
  • Мнения: 2 671
Сладките на Таннита станаха много вкусни, благодаря за рецептата!

# 93
  • Мнения: 1 906
Tannita, не мога да видя рецептата на курабийките  Embarassed .

# 94
  • Мнения: 4 406
откакто миналата година прочетох тук рецептата за тиква с канела, стафиди, мед и орехи, не приготвям нищо друго от тиква и май никога няма да ми омръзне  Laughing Laughing

# 95
  • Мнения: 7 091
Tannita, не мога да видя рецептата на курабийките  Embarassed .

Кликаш на " Меки курабийки с тиква", линк е и ще ти се отвори нова страница с рецептата.  Peace

# 96
  • Мнения: 532
откакто миналата година прочетох тук рецептата за тиква с канела, стафиди, мед и орехи, не приготвям нищо друго от тиква и май никога няма да ми омръзне  Laughing Laughing

Дай рецептата,моля те  Grinning

Аз защо не мога да намеря рецептата на Морена от първата страница?Отваря ми се един линк с мнооого нещица,но точна тиква няма.... newsm78
хелп  Simple Smile

# 97
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Пълнена тиква с всякакви плодове

# 98
  • Мнения: 7 091
Аз пак с Танитините сладки с тиква  Laughing ПОнеже ги правих за училището на сина ми, пробрах малко експерименти с рецептата.
Като начало искам да кажа, че има голямо значение дали сладките са правени с пюре от истинска тиква или с такова от консерва. От консерва тестото става по-гъсто и отгоре формата малко се губи, но пък по-лесно се слага във фризера и съответно ако си го замразите и после нарежете на филийки отгоре си става съвсем гладко и хубаво. Вкуса иначе е същия.
Аз залях някои от тях с шоколад и сложих отгоре peacan( нямам идея каква ядка е на БГ), а другите само наполовина ги топнах в шоколад и после овалях в орехи.
В момента ги качвам снимките по-късно ще пусна да видите.  Peace

# 99
Аз пак с Танитините сладки с тиква  Laughing ПОнеже ги правих за училището на сина ми, пробрах малко експерименти с рецептата.
Като начало искам да кажа, че има голямо значение дали сладките са правени с пюре от истинска тиква или с такова от консерва. От консерва тестото става по-гъсто и отгоре формата малко се губи, но пък по-лесно се слага във фризера и съответно ако си го замразите и после нарежете на филийки отгоре си става съвсем гладко и хубаво. Вкуса иначе е същия.
Аз залях някои от тях с шоколад и сложих отгоре peacan( нямам идея каква ядка е на БГ), а другите само наполовина ги топнах в шоколад и после овалях в орехи.
В момента ги качвам снимките по-късно ще пусна да видите.  Peace
pecan е вид орех.Има и в България. Simple Smile

# 100
  • Мнения: 2 829
много обичам тиква сварена със захар ,обичам и шдрудел,но в къщи само аз си ги ям Sad Sad

ще пробвам рецептата с курабийките,дано да я харесат децата Peace

# 101
  • Мнения: 7 091

Ето тука са ми останалите снимки на тиквените курабийки на Танита, които правих с шоколад( кликнете на снимката, ако искате да ги видите, закачила съм линк):

# 102
  • Мнения: 4 406
откакто миналата година прочетох тук рецептата за тиква с канела, стафиди, мед и орехи, не приготвям нищо друго от тиква и май никога няма да ми омръзне  Laughing Laughing

Дай рецептата,моля те  Grinning

тиквата се нарязва на парчета с дебелина 1 пръст. редят се в дълбока тенджера, предварително намазана с краве масло- ред тиква,поръсва се с канела, орехи и стафиди, 2 лъжици мед,малко масло,пак тиква... и така до края. налива се вода до средата на тенджерата и се вари до готовност.

# 103
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Tandoori, ама те страхотни на вид, направо невероятни!  Peace   bouquet

# 104
  • София
  • Мнения: 2 671
Призраци в... пая!
/или тиквен пай с друга основа/
За основата: 1 пак. овесени бисквити /използвам тези на Ревю/
                     75 гр. разтопено масло
Бисквитите се смилат и се объркват добре с разтопеното масло, сместта се притиска силно към дъното на съда за печене на сладкиша.

за пълнежа
: 250 гр. крем сирене
                      1 ч. ч. захар
                      2 ч.ч. пасирана печена тиква
                      50 гр. разтопено масло
                      1/2 ч.ч. течна сладкарска сметана /неразбита/
                      1/2 ч.ч. прясно мляко
                      1 яйце
                      2 жълтъка
                      1/2 пак. канела
                      1/4 ч.л. настъргано индийско орехче
                      1 ванилия
                      ако не използваме българско крем сирене - добавете и 1/4 ч.л. сол

Започваме с добре разбиване на крем сиренето и захарта, постепенно прибавяме останалите продукти в реда, в който са изброени, като добре разбиваме след всеки нов. Получената смес изливаме върху основата и печем в предварително загрята фурна на 170 гр. за около час или докато се стегне центъра на сладкиша. /имайте предвид, че като го извадите още стяга и не е нужно да го прегаряте, само защото центъра ви се струва още твърде разпуснат/. 

Охладете на стайна температура и после за няколко часа в хладилника, сервирайте с останалата сладкарска сметана от 1/2 л. опаковка /=375 мл. след като извадите 1/2 ч.ч. за пълнежа/, като разбиете и шприцовате във формата на призраци или каквото друго решите, аз бях на хелоуинска вълна  Crazy

# 105
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Вече ходих до пазара и купих тиква. Утре мисля да изпека с орехи и мед.

# 106
  • Мнения: 5 462
Ooooooooo аз метнах вече тавата с тиквата обелена и нарязана на кубчета с малко вода и повечко захар .След това и прибавих прясно мляко, 3 жълтъка , и супена лъжица брашно , малко зехтин , много натрошени орехи , канела също доста .И малко преди да е готова добавям още малко захар  и канела за да хване хубава кафява коричка ........... мъъъъъъъъъъ ухае прекрасно.

# 107
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ooooooooo аз метнах вече тавата с тиквата обелена и нарязана на кубчета с малко вода и повечко захар .След това и прибавих прясно мляко, 3 жълтъка , и супена лъжица брашно , малко зехтин , много натрошени орехи , канела също доста .И малко преди да е готова добавям още малко захар  и канела за да хване хубава кафява коричка ........... мъъъъъъъъъъ ухае прекрасно.
Еееее, ай стига де!  Stop
То пък не се издържате вече с тия вкусотии!  Crossing Arms

# 108
  • Мнения: 5 462
Бягай на пазар , тикви поне продават почти денонощно ................. hahaha hahaha Joy Joy

# 109
  • Мнения: 7 091
Tandoori, ама те страхотни на вид, направо невероятни!  Peace   bouquet


О, мерси, ама заслугата е на Танитка Simple Smile Рецептата е невероятна! Оставих нарочно 2 сладки да стоят цяла седмица не са мръднали, като току-що направени са!
  bouquet

# 110
  • Мнения: 1 906
Основата от бисквитите не остава ли суха  Rolling Eyes .

# 111
  • София
  • Мнения: 2 671
Основата от бисквитите не остава ли суха  Rolling Eyes .
Ни най-малко, с маслото става доста приятен на вкус, цялостен блат като на чийзкейковете. Ако те притеснява количеството може да сложиш още, за мен това беше ок.

# 112
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Момичета,моля за помощ,не ми се отваря рецептата за тиквените курабийки на Танита,може ли някой да я копира?

# 113
# 114
  • В града на тепетата
  • Мнения: 245
И моите деца много харесаха курабийките, а иначе синът тиква не яде Sick,но за курабийките каза ,че са супер Wink.
Танита, благодарим за чудните рецепти  bouquet.

# 115
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
и аз за танитините курабийки Laughing

моите хора се влюбиха в тях, особено 1/2. а са и много лесни освен че са вкусни Heart Eyes
гледам половин тиква се търкаля в хладилника и смятам пак да ги забъркам
мерсим на танита  bouquet

# 116
# 117
# 118
  • USA
  • Мнения: 559
Танита, курабийките дали ще станат с готова смес за тиквен пай? Виждам, че си в Щатите - каква точно тиква използваш, че нещо съм объркана от тукашните видове?

# 119
  • Мнения: 7 091
Танита, курабийките дали ще станат с готова смес за тиквен пай? Виждам, че си в Щатите - каква точно тиква използваш, че нещо съм объркана от тукашните видове?

Аз не съм Танита, но да кажа. Стават, аз даже по-напред писах за разликата с консерва тиква и нормална тиква. Аз взех най-обикновена, от тези оранжевите кутии( нямам сега в къщи, ама е нарисувано парче тиквен пай на нея с една розичка сметана отгоре)
Когато ги правиш с тези от кутиите стават малко по сухо тестото ( което е пък перфектно ако ще го слагаш във фризера и после нарязваш на кръгчета и да печеш направо).
На вкус стават почти еднакви, но да си призная аз харесах малко повече тези с нормална тиква, не с консерва.

# 120
  • USA
  • Мнения: 559
Tandoori, благодаря ти за отговора! А ти какъв вид тиква използва?

# 121
  • Мнения: 7 091
Tandoori, благодаря ти за отговора! А ти какъв вид тиква използва?

Butter sqash


Ако има нещо друго питай, аз правих 8 дози от тези последния месец  Laughing
Защо не дойдеш в американската ни темичка, май не съм те виждала там? newsm78

# 122
  • Мнения: 1 116
Става и с двете, от тиква наистина е по-вкусно, защото готовото пюре е много безвкусно. На кутията трябва да пише че е пюре или canned pumpkin, а не това специалното за тиквен пай. На мен пък обратно, това от тиквата ми става по-сухо.
Аз използвам ето тези тикви, най-вкусни са според мен.
 
тази която Тандури е показала също е хубава.

АЗ днес най-после намерих време да ги направя, ползвах от кутия, и за да я оползотворя цялата направих и един сладкиш с тиква.






Тиквен сладкиш със стафиди

Последна редакция: нд, 28 сеп 2008, 06:50 от Tannita

# 123
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
 Tannita, много си далече!
Иначе бих дошла да ти пробвам тиквените ястия, само като гледам снимките.........

# 124
  • Мнения: 3 537
Аз съм приготвила една тиква, но ще си я  направя по по стандартен начин.Разрязвам тиквата на две и директно както си е половината тиква с кората слагам в една тавичка,като постилам под тиквата фолио, поръсвам отгоре със захар и пека.Така ми е най-вкусно Grinning

# 125
  • Мнения: 444
Аз съм приготвила една тиква, но ще си я  направя по по стандартен начин.Разрязвам тиквата на две и директно както си е половината тиква с кората слагам в една тавичка,като постилам под тиквата фолио, поръсвам отгоре със захар и пека.Така ми е най-вкусно Grinning
Мимис и аз я правех до сега по този начин , но откакто опитах тиквата печена в захарен сироп ( вода и захар ) (някъде по нагоре я прочетох ) с кората нагоре - си облизваме пръстите и вече само така я приготвям !

# 126
  • Мнения: 1 919
В едно столче край работата хапваме тиква на локумчета с орехи и сушени сливи.
Парченцата тиква не са кашкави, а с много вкусна коричка.
Кажете как да си направя такива?

# 127
  • Мнения: 416
          Аз също много обичам тиква във всякакви варианти. Най-често правя тиквеник и тиква с крем карамел. Сега обаче ще опитам доста нови неща от тук.
   Ето и някои рецепти от мен, които май не видях тук, но пак са сваляни от форумите.

   Тиквен крем

Продукти:

1,5 кг. тиква
1 ч.ч. захар
3 яйца
1 ч.ч. счукани орехови ядки
1 ч.ч. прясно мляко
2 с. л. брашно
1 ч. л. канела или 1 ванилия

Приготвяне:

Тиквата се обелва, почиства и нарязва на парчета.Задушава се в малко вода да омекне, след което се разбива на пюре. Прибавят се захарта, жълтъците, орехите, млякото, брашното и канелата. Всичко това се разбърква и се слага на котлона за няколко минути, като се бърка непрекъснато. Белтъците се разбиват на сняг с малко захар и се прибавят се към сместа. Поднасят се в чаши като крем.



     Пудинг от тиква

Тиква 400 г, захар 20 г, прясно мляко 50 мл, яйца 3/4 бр., сухар 8 г, масло 5 г, брашно 5 г, ванилия за подправка. Средна порция  180 - 200 г.

Тиквата се изчиства и се настъргва на ситно ренде. Задушава се с маслото, част от захарта и прясното мляко до омекване. Снема се от печката да поизстине. След това се прибавят разбитите със захар жълтъци, брашното и сухарът. Белтъците се разбиват на твърд сняг с останалата захар и се прибавят с леко бъркане. Слага се ванилията. Пече се в намазана с масло и поръсена със сухар форма на умерена фурна.



   Тиквен кейк

С миксер се разбиват
1 1/3 ч.ч. захар,
1/3 ч.ч. размекнато масло (маргарин) и
2 яйца.

Към тях се прибавя 1 ч.ч. варена или печена тиква.
След получаването на хомогенна смес добавяме постепенно 1 ¾ ч.ч. брашно, в което предварително са добавени:
¼ ч.л. бакпулвер
1 ч.л. сода бикарбонат
1 ч.л. сол
½ ч.л. канела
¼ ч.л. смлян карамфил

Към сместа с бъркане се добавя
1/3 ч.ч. мляко (вода)
1 ванилия – по желание

Накрая слагаме ½ ч.ч. едро начукани орехи
1/3 ч.ч. стафиди (сушени прлодове, нарязани на ситно)

Пече се в намаслена правоъгълна кексова форма – около 60 минути.


        Тиква по ориенталски
1250 г тиква
50 г стафиди
100 лук
300 домати
50 масло - може и по-малко, че става маазничко.
75 олио,
Тиквата нарязана на кубчета, се запържва в олиото. Прибавят се настъргани на ренде лук и домати, също стафидите, канелата и сол.
Заливаш с гореща вода и вариш докато тиквата си забрави заглавието. Като е готово, бацваш малко масло отгоре - за кеф.


   

# 128
  • Мнения: 416
   И още малко..

  Щрудел от тиква

Време за приготвяне: 30 мин.

Съставки

500-800 гр. печена тиква
2 яйца
1 чаена чаша захар
1 ½ чаена чаша брашно

Приготвяне

Една обикновена дълбока чиния се напълва с печена тиква.

Прибавят се 2 яйца , 1 чаена чаша захар и 1 ½ чаена чаша брашно. В тигана се сгорещява масло. От сместа се правят продълговати форми, които се овалват в брашно и се пържат в нагорещено масло. Като се зачервят от едната страна, обръщат се от другата.

Сервират се посипани с пудра захар.   



Сладки котлети от тиква
 
Време за приготвяне: 30 мин.

Съставки

Около 1 кг. тиква (две парчета)
1 ч.ч. счукани орехи
2 супени лъжици галета
3 супени лъжици захар
1 ч.л. канела

Приготвяне

Две парчета тиква се опичат. Отделят се от кората и се смачкват на пюре. Смесват се с 1 чаена чаша счукани орехи, 2 супени лъжици галета , 3 суп. лъжици захар и канелата. Омесват се добре. Правят се котлетчета, които се овалват в галета и се пържат в масло. Сервират се поляти с вишнев сироп.   



Тиквен десерт с канела

Време за приготвяне: 30 мин.

Съставки

1.5 кг. тиква
1 ч.ч. захар
2-3 яйца
половин чаша счукани орехи
1 чаша прясно мляко
1 чаша счукан сухар
1 ч.л. канела

Приготвяне

Тиквата се обелва се и се изчиства от семето. Нарязва се на малки кубчета и се задушава в малко вода, докато омекне. След това се разбива с пасатор или дървена лъжица, за да стане на пюре.

Към тиквеното пюре се прибавя 1 чаена чаша захар , 2-3 жълтъка , ½ чаша счукани орехови ядки , 1 чаша прясно мляко , 2 супени лъжици прясно масло , 1 чаша счукан сухар и 1 чаена лъжичка канела. Всичко това се разбърква с тел или миксер.

Към сместа се прибавят белтъците, разбити на сняг ; след това сместа се разбърква леко , изсипва се в намазана с масло тава и се пече в умерена фурна.   


      Имаше и снимки, но нещо не мога да ги кача.. Embarassed

# 129
  • Мнения: 7 474
Време е за тиквите отново  Party

# 130
  • Мнения: 1 679
Това са моите любими рецепти с тиква:


Тиква на фурна

Продукти:

 1/2 тикви
 1л прясно мляко
 7 супени лъжици захар
 4 яйца
 1 винилия
 1 чаша пудра захар

Начин на приготвяне:
Тиквата настъргвате на едро ренде и слагате в намазана с масло тавичка.
Млякото смесвате със захарта, яйцата и ванилията и с него заливате тиквата.
Печете в умерена фурна.
След като изстине, се наръсва с пудрата захар.



Мармалад от тиква

Продукти:

 1кг тиква
 2 лимона
 400г захар
 щипка канела

Начин на приготвяне:
Обелете тиквата и почистете от семките.
Нарежете на дребни парченца и сложете в тенджера.
Залейте с 1 чаша вода и варете на слаб огън, докато омекне.
Прибавете захарта, настърганата кора от 1 лимон, сокът от двата лимона и канелата.
Варите до сгъстяване, като бъркате често.
Полученият мармалад го изсипвате в буркани, които оставяте отворени една нощ, а след това се затварят с пергаментова хартия и капачки.



Рачел от тиква

Вариант без сиви сливи или грозде

Продукти:

 2кг тиква
 2кг захар
 2 чаени лъжички лимонтузу
 орехови ядки

Начин на приготвяне:
Предварително измивате, обелвате и нарязвате на кубчета тиквата и оставяте да престои за 2 часа във варов разтвор.
Парченцата ги измивате отново, отцеждате и пускате във врящ захарен сироп.
Варите до сгъстяване.
Малко преди сладкото да бъде готово прибавяте лимонената киселина и изпечените цели орехови ядки.


/Източник: gotvarstvo.georgievi.net/


Тиквеник

Списък на необходимите продукти:
1 пакет точени кори (400 г)
1–1,2 кг тиква тип “Цигулка”
100 г маргарин
100 г орехови ядки
10 с. л. захар
100 г маргарин за намазване
3-4 с. л. галета
1 ч. л. канела


Начин на приготвяне:
 1. Тиквата се обелва, нарязва се на парчета и се настъргва. Изсипва се в загретия маргарин, поръсва се със захарта, задушава се 10-15 минути на умерен огън. Ароматизира се с канела, сгъстява се с галета, добавят се смлените наедро орехови ядки.
 
 
 2. На плот се поставят три листа от точените кори, намазват се с разтопен маргарин. В единия край на най-горната кора се разпределя част от тиквената смес. Кората се навива на рулце и се поставя в центъра на намазнена тава. Около него се разпределят спираловидно останалите рулца. Намазват се с маргарин. Пече се 30 минути в предварително загрята до 180 градуса фурна. Готовият тиквеник се напръсква с вода и се покрива с кърпа.
 
 
/източник: списание "Бон Апети"/


Пюре от тиква и картоф

Списък на необходимите продукти:
1 картоф
50-60 г тиква
30 мл мляко
1 ч. л. захар
 
Начин на приготвяне:

 1. Тиквата се нарязва на малки парчета и се сварява на водна баня. Поръсва се със захарта.
 
 2. Картофът се обелва, нарязва се на парчета и също се сварява на пара.
 
 3. Млякото се прибавя се към сварените картофи и тиква и всичко се пасира.
 
 4. Съвет: За да не стане пюрето много гъсто, може да се добави и малко от водата, в която са се варили картофите.
 

Следобедно плодово пюре с извара

Списък на необходимите продукти:
100 г тиква
1 ябълка
1/2 банан
1 с. л. обезсолена извара
1 1/2 ч. л. захар
 
Начин на приготвяне:

 1. Ябълката се обелва, нарязва се на парчета и се сварява на пара, като се поръсва с 1/2 ч. л. от захарта.
 
 2. Тиквата се нарязва на малки парчета, също се сварява на водна баня и се поръсва с 1 ч. л. захар.
 
 3. Ябълката и тиквата се пюрират с помощта на преса. Прибавят се изварата и бананът и отново се намачква добре.


/Тези рецепти ги записах от първото предаване на Бон Апети, посветено на детската кухня./



# 131
  • Мнения: 3 641
Smiley* , коко много рецепти. Ще направя още утре на фурна . Благодаря!  bouquet

# 132
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Сега правя тиквените курабийки на Танита.
Децата не щат и да чуят за тиква Икакво се чудя - и аз бях същата като малка). Миналата година правих доста пъти от тези курабийки, обаче без да казвам, че са с тиква - бяха си просто оранжевите курабийки. И много ги харесаха и ядоха много. Чак през зимата издадох номера, че са правени с тиква. И тази есен, като видяха тиквите в магазина, децата сами поискаха да купим, за да правим курабийки. Та сега ги пека  Grinning

# 133
  • Мнения: X
 Peace Записче, а утре ще ви чета

# 134
  • Мнения: 1 116
Сега правя тиквените курабийки на Танита.
Децата не щат и да чуят за тиква Икакво се чудя - и аз бях същата като малка). Миналата година правих доста пъти от тези курабийки, обаче без да казвам, че са с тиква - бяха си просто оранжевите курабийки. И много ги харесаха и ядоха много. Чак през зимата издадох номера, че са правени с тиква. И тази есен, като видяха тиквите в магазина, децата сами поискаха да купим, за да правим курабийки. Та сега ги пека  Grinning

Меги много се радвам че са прояли тиква! Моите и те не обичат тиква, но тия курабийки са им любимите.

# 135
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Ето и от мен едни Мъфини с тиква и ябълки Peace

# 136
  • Мнения: 6 017

Тиквения сладкиш с карамел на Лео.......
МммМмм....невероятно вкусен.  Peace  chef

# 137
  • Мнения: 304
аз много обичам печена тиква

# 138
  • София
  • Мнения: 3 816
Танита, страхотни са курабийките, дъщеря ми много ги хареса. Peace
Аз добавих и кисело млекце към тестото, а глазурата ми е от мед и какао, това имах в наличност. Simple Smile

# 139
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Smiley* много интересни и полезни за мен рецепти Благодаря   bouquet

# 140
  • Мнения: 185
Случайно ви открих, да се запиша и аз.
Днес получих месечното си списание и вътре една рецепта с тиква
та:

Тиквена супа с ябълки. /Австрия/
500 гр тиква
3 ябълки,
150 мл кокосово мляко
200 мл вода или телешки бульон
Мускат, Сол
1 щипка кардамон,
лимонов сок
Орегано

Обелената и ситно нарязана тиква се смесва с обелени и също нарязани на ситно ябълки, прибавя се кокосовото мляко, и телешкия бульон /ако няма се прибява вода/ вари се до омекване и се пасира.
Подправя се със солта, лимоновия сок, и Муската.
Сервира се с крутони от черен хляб и няколко капки от тиквено олио и листенца от орегано.

Аз съм фен на следната австрийска супа от тиква

Запържвам глава лук докато омекне и прибавям топла вода и ситно нарязани парченца от тиква и картофи /количеството го определям на око, според това, колко супа ще готвя/. Като омекнат пасирам всичко в тенджерата. Задължително поръсвам с пресен копър /ама много/ и след като истине прибавям кисела сметана. При сервиране гарнирам с малки кубчета моцарела, а при липса на такава импровизирам с настъргано сирене или пермезан

# 141
  • Мнения: 315
любима тема!запис!всички сте страхотни!
извинявай за тъпия въпрос, ама формите за крем карамел и формите за мъфини едно и също ли е? newsm78само това ме спира да опитам твоята рецепта!

# 142
  • сред люляците
  • Мнения: 767
любима тема!запис!всички сте страхотни!
извинявай за тъпия въпрос, ама формите за крем карамел и формите за мъфини едно и също ли е? newsm78само това ме спира да опитам твоята рецепта!

Въобще не ти е тъп въпроса Peace Има специални форми за мъфини. Изглеждат ето така:

  Но можеш да използваш и формички за крем карамел. Няма да е проблем. Пак ще станат.

# 143
  • Мнения: 315
мерси!  bouquet
ще си купя и такива, но ако не намеря - довечера ще стартирам с наличните от крем карамел.

# 144
  • София
  • Мнения: 338
А някой може ли да ме препрати към рецептата за пълнена тиква със сушени плодове и локум

# 145
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
barabenka, Заповядай!
И тук също!

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 12:50 от t_ilieva

# 146
  • София
  • Мнения: 338
  bouquet blagodaria t-ilieva

# 147
  • Vienna
  • Мнения: 261
В Австрия се вари  крем супа. Моята любима е с люто къри и олио от тиквени семки (май това само тука съществува. Тъмно зелено е, почти кафяво). Но има и френски вариант с кестени.
Супата иначе се прави като всяка друга крем супа: Тиквата се вари, аз слагам и морковче и стрък целина, ама ако нямам и не слагам. После пасирам овкусявам (сол, чер пипер, другото е според настроение: мускатово орехче, къри....)и разреждам с мляко. Тука слагат сметана, но пусти мазнини, все не смея.
Крутончета и прочутото олио (http://de.wikipedia.org/wiki/K%C3%BCrbiskern%C3%B6l)
Другия вариант е без крутончета и къри, а с кестени (сварени обелени и за малко в тиган с горещо масло). Кестените тука ги продават готови де. Иначе е бая играчка.

Споделете вашите рецепти

# 148
  • Мнения: 5 001
Аз съм ужасно скучна с тиквата  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
*Тиквеник
*Варена и позапечена със захар
*Печена
*Крем карамел с тиква

Само това правя от тиква.... Embarassed
Ако бях опитала и от другите ястия с тиква,може би щеше да ми хареса и да започна да я ползвам и за друго....

Иначе има тема за тиквата...Може да си харесаш нещо...
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=339656.0

Последна редакция: чт, 03 сеп 2009, 12:01 от TheNMaster

# 149
  • Мнения: 202
Аз я правя на крем. Сварявам я пасирам я с прясно мляко и захар може да се сложат и натрошени орехи вътре сипвам в чашки и поръсвам с канела.

# 150
# 151
  • Мнения: 5 183
Наш тати си я прави печена във фурната
А аз правя крем-супа

# 152
  • Прекрасна ВАРНА
  • Мнения: 356
в нас на почит е печена с мед и орехи Peace

# 153
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Аз много обичам печена тиква със захар, печена тиква с ориз и прясно мляко. А тиквеник прави майка ми - мноого вкусен.

# 154
  • Мнения: 408
Баба ми правеше яхния, ама аз отскоро ям тиква и то само с много орехи, та навремето не възприех вкуса.

# 155
  • в моя свят
  • Мнения: 849
А аз правя нещо като тиквеник обаче сиропиран.Наричам си го баклава с тиква и става много,много вкусно.

# 156
  • Мнения: 5 228
в нас на почит е печена с мед и орехи Peace

Заедно с меда и орехите ли се пече, или се слагат накрая?

# 157
# 158
  • Мнения: 503
В къщи предимно се тачи тиквеника.За целта настъргвам тиква и слагам във фризера в торбички.

# 159
  • Мнения: 1 919
в нас на почит е печена с мед и орехи Peace
Заедно с меда и орехите ли се пече, или се слагат накрая?

И аз съм яла такава тиква и много ме е яд че не знам как се приготвя. Сподели рецептата, моля.

# 160
  • Мнения: 7 106
Цитат

И аз съм яла такава тиква и много ме е яд че не знам как се приготвя. Сподели рецептата, моля.

Прегледа ли цялата тема? На втора страница, пост 16 съм дала рецептата, ама като няма кой да чете........

# 161
  • сред люляците
  • Мнения: 767

Селма, обожавам твоя тиквеник Hug

Аз предлагам много вкусен Тиквен сладкиш.

# 162
  • Мнения: 1 919
Зори, благодаря за указанието  bouquet.
В интерес на истината ползвах търсачката ама не се получи.

# 163
  • София
  • Мнения: 2 908
Записвам се в тази хубава тема.  chef
В къщи на почит е всичко,което може да се направи от тиква,а за тиквеника на Селма,няма две мнения по въпроса,наистина е божествен   bouquet
Миналия есенно-зимен непропусках седмица без да го приготвя,просто ми беше хит. Laughing

# 164
# 165
  • Мнения: 7 418
  Непременно ще го опитам! Hug

# 166
  • Мнения: 103
Много обичам да си похапвам тиква, в различни начини приготвена. Тиквеник, на крем супа, на фурна със захар, във всики варианти, дори и на салата, която може да е странна на повечето. Сварена тиква на кубчета, запържва се зехтин или олио с чесън и се полива тиквата Simple Smile

# 167
  • Мнения: 769
А аз правя нещо като тиквеник обаче сиропиран.Наричам си го баклава с тиква и става много,много вкусно.

И аз правя така тиквата.Става божествено

# 168
  • Мнения: 38
как съхранявате тиквата за зимата.Някои пробвал ли е във фризера и как  предполагам настъргана ще е най добре.

# 169
  • Мнения: 5 228
Настъргана се съхранява много добре във фризер. Тиквеникът стана същият като с прясна.

# 170
  • Мнения: 852
Ние я обичаме нарязана и подпечена с крем карамел,също и печена във фурната с мед и орехи.
Аз за зимата не съхранявам,майка я слага настъргана в плакчета и във фризера.

# 171
  • В града на хумора...
  • Мнения: 605
Свеки така я съхранява - настъргана и във фризера  Peace

Общи условия

Активация на акаунт