? за манту когато липсва белег от БЦЖ

  • 12 538
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 44 120
Филип няма белег от БЦЖ и ни пращат в ТУБ диспансера за манту. Та въпроса ми е има ли значение в колко часа ще отидем? Педи каза само, че трябва да е понеделник, вторник или петък, но дали има определени часове, в които го правят и дали трябва да е например сутрин или следобяд или нещо такова не е споменавала? Ако някой който скоро е ходл там за манту хелпне с малко инфо мн ще съм благодарна - да не се разкарваме 5 пъти   bouquet

# 1
  • Мнения: 8 462
Записвате си час предварително,няма значение в колко.Само в четвъртък не правят.Ние днес ще ходим да отчитат резултатаи после ще пиша.Обади се по телефона,аз го взех от Справки,но някъде го забутах.

# 2
  • София
  • Мнения: 44 120
Мерси, Емия- записахме се за утре!

# 3
  • Мнения: 5 393
А защо там, педито не може ли да ви направи?На нас тя ни го направи, не сме се разкарвали. newsm78

# 4
  • София
  • Мнения: 44 120
ами не знам каза ни там, мисля, че ако тя го направи и  е отрицателно там пак ще правят след това, та сигурно за това...не знам нещо ми обясни, но нищо не разбрах....но не ми е проблем де Wink

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Това белега на рамото ли е,
дъщеря ми няма на последната консултация щях да питам лекарката за това, обаче малката се разболя и аз забравих и се чудя дали да не я водя тези дни.

# 6
  • София
  • Мнения: 44 120
да, той е. до 10 месец трябва да се появи, ако не се прави манту и при отрицателно се бие нова ваксина. питай..., даже не чакай следваща консултация а се обади. Но знам, че трябва детето да е здраво поне 2-3 седмици предхождащи мантуто и имунизацията.

# 7
  • Мнения: 3 116
Бубуто, ние си направихме манту-то във Вита, платихме 3 или 5 лева.
Трябва да ти кажа че в сравнение с тези другите, Вита е като слънце. Добри педиатри, внимателни, абе културна работа Simple Smile

Само да вметна, при нас също нямаше белег, но мантуто беше положително  Hug

# 8
  • Мнения: 8 462
11 мм,имаме имунитет,УРА!

# 9
  • София
  • Мнения: 44 120
Честито!!!

# 10
  • Мнения: 8 462
Мерси,да ви се връща!Мирата днес като видя чакалнята наТубдиспансера 2 на2 метра и ревна като за световно!Добре ,че се размина боцкането.

# 11
  • Мнения: 8 585
"да, той е. до 10 месец трябва да се появи, ако не се прави манту и при отрицателно се бие нова ваксина. "
->Нищо подобно. Запис на една направена доза е достатъчно.


11мм? Няма практически начин да разберете това Манту на ваксината ли се дължи, или не. Манту-то не е, и никога не е било, критерии за успешна предшестваща ваксинация.

# 12
  • София
  • Мнения: 44 120
"да, той е. до 10 месец трябва да се появи, ако не се прави манту и при отрицателно се бие нова ваксина. "
->Нищо подобно. Запис на една направена доза е достатъчно.


11мм? Няма практически начин да разберете това Манту на ваксината ли се дължи, или не. Манту-то не е, и никога не е било, критерии за успешна предшестваща ваксинация.

е поне такава практика е приета в България - даже в имунизационния календар го пише точно и ясно по този начин - не съм доктор - може би тук цялата медицина е с нагоре краката и лекарите са невежи , но в нашата държава така се прави. Не е мое мнение или разбиране, това което съм написала по-горе....

# 13
  • Мнения: 8 585
Разбирам-искам да Ви предпазя от опасност.
Никой и никъде не прави второ БЦЖ при документирана в картона на детето първа ваксинация.

Манту НЕ Е белег за успешна ваксинация, защото едно положително Манту по никакъв начин не може да се различи дали се дължи на инфекция или на ваксинация. Едно отрицателно Манту не значи че ваксинацията обезателно е била неудачна.

Това се приема днес за достоверно и научно издържано.
Моля прочетете тук:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tuberculin_skin_test

"The Mantoux test (or Mantoux screening test, Tuberculin Sensitivity Test, Pirquet test, or PPD test for Purified Protein Derivative) is a diagnostic tool for tuberculosis."

"False positive result may be caused by nontuberculous mycobacteria or previous BCG vaccine. Prior BCG may result in a false-positive result for many years afterwards..."

"As a replacement for the Mantoux test, several other tests are being developed. QuantiFERON-TB Gold is a blood test that measures the patient’s immune reactivity to the TB bacteria and is useful for initial and serial testing of persons with an increased risk of latent or active tuberculosis infection. Guidelines for the use of QuantiFERON-TB Gold were released by the CDC in December 2005. QuantiFERON-TB Gold is FDA approved in the United States, has CE Mark approval in Europe and has been approved by the MHLW in Japan."

Моля, вземете сериозно написаното по-горе!
Не ваксинирайте децата с безумни 2-и, 3-ти, 4-ти, 5-ти дози БЦЖ ако детето има записана една ваксинационна доза в картона.

Последна редакция: вт, 10 окт 2006, 11:09 от Birdie

# 14
  • Мнения: 8 585
Давам извадки от официалните препоръки на Датското SSI (Statens Serum Institut). Датчаните произвеждат най-качественото Манту и БЦЖ в Европа.

http://www.ssi.dk/sw4145.asp
"...If there is no swelling never give a second dose of vaccine."

http://www.ssi.dk/sw1593.asp
"Vaccinated persons normally become tuberculin positive after 6 weeks.
A positive tuberculin skin test indicates a response of the immune system to prior BCG vaccination or to a mycobacterial infection. However the relationship between the post vaccination tuberculin skin test reaction and the degree of protection afforded by BCG remains unclear."

За прочутите "родилни дози" полио:
http://www.ssi.dk/sw2906.asp
"Only OPV vaccinations given after the age of 6 weeks are counted."


Време за промяна! Мухълът трябва да се изчисти!!

Последна редакция: вт, 10 окт 2006, 11:27 от Birdie

# 15
  • Мнения: 8 462
Сега погледнах пак в листчето 10 мм, а не 11,запомнила съм грешно Embarassed,но то май разликата не е голяма.Ами това е положението,излезе една лелка,гледа 2 минути зачервяването и отсече,че има имунитет.Аз лично друго не мога да направя,личната ни натискаше да ходим,ако реша да я запиша на ясла и от там ще ни натиснат,изобщо затворен кръг.Не съм медицинско лице и не мога да преценя,дали е правилно или не.Значи приемаме,че сме се отървали от втора,ненужна ваксинация и първата така или иначе е успешна.Така ли да го разбирам? newsm78Питам,защото не чета на английски и линкът горе не ми е от полза.

# 16
  • Мнения: 8 585
Да-и Манту-то изобщо не бива да правите!
Ако детето има записана една направена доза в картона му-това изчерпва въпроса.

Това е много, много важна тема.
Практиките, които ползват (по отношение БЦЖ) са недопустими за 21 век!!!

# 17
  • Мнения: 8 462
Да-и Манту-то изобщо не бива да правите!
Ако детето има записана една направена доза в картона му-това изчерпва въпроса.

Това е много, много важна тема.
Практиките, които ползват (по отношение БЦЖ) са недопустими за 21 век!!!
Навредило ли е това манту по някакъв начин????

# 18
  • Мнения: 8 585
Не-просто е излишно и болезнено.

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Какво следва сега аз моята да не я водя при педиатърката така ли,
Аз си мисля, че тя си ги следи тези неща, но майка ми ме побърка с този белег.
Малката е със запушен нос така или иначе няма да я водя тези дни

# 20
  • Мнения: 8 585
Това е тема, която може да разискваме широко тук.
Пазете децата-не са нужни втори и т.н. ваксинации, ако има документирана една.

Не е нужно да правите ваксинации в родилният дом срещу БЦЖ. Защо? Защото голяма част от децата остават или без белег, или без запис на ваксинация. Какъв е смисъла да ваксинираме, щом може и да няма белег към една годинка (ако това изобщо може да е критерии за успеха на едно БЦЖ)-за да ги ваксинираме пак след годинка?? За да правим Манту-та безкрай??
И се започва големият хаос после...

Да се водят деца в туберкулозни диспансери за едно Манту е престъпление-децата влизат в контакт с вероятно болни или заразени хора! Манту се прави във всеки педиатричен кабинет.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 546
А ние като сме вече на 3. Нямаме белег и Манту не сме си правили??? newsm78 Нашата педиатърка лично е на мнение, че нямало нужда да бодем детето излишно ( нейните деца също нямали - поне това й беше обяснението) но аз лично съм притеснена от липсата на белег. Как мога да бъда сигурна, че имунизацията му е била успешна тогава? Какво ще предпази детето ми от разболяване  Praynig след като няма белег, който да удостовери една успешна имунизация??? newsm78

# 22
  • Мнения: 8 585
Много добре Ви е обяснила колежката.
Достатъчно е да имате документирана (ден, партида) една направена доза.
Белега не е показател за успешна имунизация.

# 23
  • Мнения: 3 042
Моят син е вече на 2г няма никакъв белег от ваксината БЦЖ, която му е бита в родилното и манту не му е правено. Ако не се иска за постъпване в децка градина /след 1г ще тръгне/ ще му го правят чак на 7г /според изискването на имунизационният календар/ .

Дъщеря ми също нямаше белег. Когато трябваше да тръгне на ясла на 2г8м и направиха манту /искаше се задължително при постъпването в ясла тогава/. Отчетоха положителен резултат. На 7г пак и правиха /според изискването на имунизационният календар/ и пак беше положително.

# 24
  • Мнения: 511
и ние нямахме според мен но като го измериха беше положително

# 25
  • Мнения: 953
"да, той е. до 10 месец трябва да се появи, ако не се прави манту и при отрицателно се бие нова ваксина. "
->Нищо подобно. Запис на една направена доза е достатъчно.


11мм? Няма практически начин да разберете това Манту на ваксината ли се дължи, или не. Манту-то не е, и никога не е било, критерии за успешна предшестваща ваксинация.

И ние нямаме белег ходихме кагато беше на 10 мес. и докторката в ТУБА каза, че щом има записване че е поставена в родилното няма проблем.

# 26
  • София
  • Мнения: 44 120
ми на нас в епикризата от родилния дом не го пише, въпреки, че помня, че казаха, че са правели. Както и да е направихме мантуто, като гледам днес е зачервено, ако остане така май няма да има нужда от ваксина - а дано!
Колкото до това, че децата влизат в досег с вероятно болни не е така - там където се правят манту на децата е отделно помещение, влиза се от двора и реално няма връзка с останалата част на диспансера, така че освен с др бебета (то и такива нямаше) и с една сестра, която ги боцка с други не влиза в контакт детето.

# 27
  • Мнения: 8 585
Може би е така...
Но персонала, който работи там не е ли в повишен контакт с такива болни?
Нали една сграда обитават...

Не е редно това...

# 28
  • Мнения: 561
На моя син му изчезна всякакъв спомен от белези на възраст близо 6 месеца.... Манту не съм му правила, но не от информираност, а по-скоро ЛЛ нещо смутолеви, че помни белега, т.е. имал имунитет и за мен темата приключи, но си спомням, че на определена възраст 6 или 7 години се прави отново. Както разбирам тук това би било ненужно, е как да постъпим в такъв случай?

# 29
  • Мнения: 512
Ей, направо ми настръхнаха косите, като чета тия работи!!!
Моят син нямаше белег на ръчичката, вече не помня на колко месечна възраст и нащо джипи ни прати за въпросното манту - въпреки че си имахме вписано в картона. Направихме го и въобще не се зачилви ръчичката - ясно ни беше и без да сме доктори, че ще се имунизираме пак... Ревове, пищене - набодоха го. Всичко мина и замина, но и ДОСЕГА ТОЙ НЯМА БЕЛЕГ НА РЪЧИЧКАТА - все едно сме на старото положение. Неговата докторка обясни, че вече нищо не можем да направим и да чакаме да стане в училищна възраст за ново манту. Какво ще кажете?

# 30
  • Мнения: 3 042
На моя син му изчезна всякакъв спомен от белези на възраст близо 6 месеца.... Манту не съм му правила, но не от информираност, а по-скоро ЛЛ нещо смутолеви, че помни белега, т.е. имал имунитет и за мен темата приключи, но си спомням, че на определена възраст 6 или 7 години се прави отново. Както разбирам тук това би било ненужно, е как да постъпим в такъв случай?

Не прави никакво манту. Моят син също няма белег и до сега манту не му е правено. Нито педито ме е карало, нито аз настоявам.
Представям си следната ситуация - Бито БЦЖ при раждането, манту "отрицателно" /но дали е добре отчетено Rolling Eyes newsm78/ и втора БЦЖ.
Ето от това ме е страх. Да не му бият ненужно втора ваксина.
За манту ще чакам до 7г, когато е задължително, освен ако не се изисква при записване в детската градина.

................. Всичко мина и замина, но и ДОСЕГА ТОЙ НЯМА БЕЛЕГ НА РЪЧИЧКАТА - все едно сме на старото положение. Неговата докторка обясни, че вече нищо не можем да направим и да чакаме да стане в училищна възраст за ново манту. Какво ще кажете?

Точно това направете.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 457
И дъщеря ми няма белег и сега педиатърката ни натиска да ходим за това манту. Като прочетох темата и се разколебах... Направо не знам какво да правя  newsm78 Да попитам как точно се прави въпросното манту и дали е болезнено за детето?

# 32
  • Мнения: 3 042
Да попитам как точно се прави въпросното манту и дали е болезнено за детето?

Мантуто се прави подкожно на вътрешната страна на ръката под лакътя. На щерката, когато го правиха на 7г не каза да я е боляло. Тя не търпи много на болка и дори и да е имало такава сигурно не е била силна. След това пробата не трябва да се пипа, да не я чеше детето. Мястото се зачервява. Вероятно има сърбеж, защото на щерката и се щеше да я почеше, но питаше и не и давах. Резултатът се отчита  Thinking мисля , че след 2 дена беше.

# 33
  • Мнения: 1 288
успокоихте ме. нашата педиатърка, когато и да я попитам за мантуто, все ми казва- я, стига с това манту. не му трябва на детето. добре си е. и понеже все има много хора и все бърза, не успявам да я питам подробно. бях се заканила сега да я питам на тази консултация, но наистина няма май смисъл да се натискам за манту. а бцж ни е правено в родилното със сигурлност, защото го има в картона записано.
благодаря ви за информацията, особено на birdie  Hug

# 34
  • София
  • Мнения: 1 457
Руби, благодаря   bouquet Hug

Общи условия

Активация на акаунт