За яслите, градините, ей тия три работи...

  • 9 197
  • 98
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 143
момичета,като чета какво пишете за яслите и градините и тръпки ме побиват #Puppy dog не знаех,че е такъв кошмар да ти запишат детето! Confused
аз мислех да я пратя септември на градина и явно ще трябва отсега да действам.някой може ли да ми препоръча градина в "Стрелбище" от която е доволен?
Ще съм много благодарна,че нямам познати в квартала! Sad

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Цитат на: AnMary_

нали скоро по телевизията даваха един случай, но вече забравих дали по новините или в Господарите. Ставаше дума за дете прието чрез спонсорство в техникум. Родителите спонсорирали даскалото, демек остъклили го. Момчето си изкарало учебната година без проблем. на 2рата година пак искали спонсорство, но този път родителите се опънали и почнали спънките - 2ки, гонене на ученика до дупка и т.н.
Корупция чрез спонсорство. Корупция чрез рекет.
Корупцията няма да умре, просто ще се намерят нови вратички и нови наименования ... като например миловидната думичка "спонсорство"


Спонсорството в детските градини е съвсем ясно регламентирано и нормативно уредено. Там нещата трудно биха се тълкували като корупция. Има си ясни критерии за прием на деца в детските градини и последния критерий в списъка е "Спонсорство" и то съвсем не се изразява в купуването на парфюми на госпожите. За спонсорството се издава грамота и документ, в който се описва за какво точно са употребени парите, ако са давани пари.

И наистина аз не знам да се искат декларации за доходите на родителите при подаване на документи за прием в ДГ. Декларации се попълват за приетите вече деца. И там доходите се посочват в граници, за да се определи таксата (и то преди време, вече не е така). А че за някои ДГ доходите на родителите имат огромно значение е вярно, но това се вижда по-скоро от други неща  Wink .

Колкото ди случая, който цитираш беше за дете, което е влезнало без да е издържало приемния изпит в училище, в което се влиза чрез полагане на изпит. Там фабулата е съвсем друга, наистина си беше корупция, при това с ясното знание на родителите, че вършат свинщина. Та аналогия тук не може да се прави.

# 47
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Valery
Аз записах Бобо за ясла преди месеци. Сега е записан за Септември 2005, но може би ще го дам чак януари 2006, но ще видим.
Иначе и аз съм в Люлин. Записан е за ОДЗ 68. Реших да го запиша по-рана за да съм сигурна, а и когато го записвах не си бях намерила гледачка още и си мислех, че може да го дам на ясла по-рано. Във всеки сличай пртедпочитам да е записан и да му се пази мястото, отколкото когато реша да го пусна да се окаже, че трябва да чакам цифра време.


Коя е тази 68 градина? Къде се намира?

# 48
в коя част на Стрелбище си?Малко си закъсняла но бързо действай-има хубава ясла в Хиподрума/ако си към бул.България,иначе щв ти е далече.../

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 277
Извинявай би ли ми казала коя ясла в Хиподрума е хубава, аз съм в Борово, но близо до кръстовището на България и Гоце Делчев, за сега съм подала молба за една до нас, но да се подсигуря за всеки случай.И ако може малко повече инфо за яслата.
Благодаря ти.

# 50
  • София
  • Мнения: 143
ние сме на бул."Петко Ю.Тодоров". дори не знам къде точно има градини около нас Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 133
Цитат на: Павлина
Цитат на: Maria
Яслата в която ходи дъщеря ми е санаториалната в Чайка. Доволна съм, вече една година е там.  Децата са по 10-15 в група и ги гледат две сестри и две лели на смяна. Директорката на яслата е лекарка. В понеделник минава на преглед, а през останалото време, ако видят че има някакъв проблем първо тя преглежда детето, изписва рецепта ако има нужда или насочва към личния. Така де, на ясла случихме, но за градина и аз   Confused:


Не трябва ли да има някакво заболяване за да го приемат в тази ясла? Иначе 10-15 деца в група са си направо мечта! Да не искат и те някакво спонсорство?


Какви са критериите за прием в такива ясли и градини? Защото мисля че децата трябва да са болни от нещо. Доколкото знам в подобни ДГ болните деца си ходят с лекарствата когато са болни. Освен това периодично минават на комисия за преценка на здравословното им състояние. Проверява се това дали отговарят на изискванията да са там. Освен това са безплатни/сигурна съм защото сина на моя приятелка ходи в оздравителната градина във Варна в Чайка/.

# 52
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Цитат на: Dezy
Цитат на: Павлина
Не трябва ли да има някакво заболяване за да го приемат в тази ясла? Иначе 10-15 деца в група са си направо мечта! Да не искат и те някакво спонсорство?


Какви са критериите за прием в такива ясли и градини? Защото мисля че децата трябва да са болни от нещо. Доколкото знам в подобни ДГ болните деца си ходят с лекарствата когато са болни. Освен това периодично минават на комисия за преценка на здравословното им състояние. Проверява се това дали отговарят на изискванията да са там. Освен това са безплатни/сигурна съм защото сина на моя приятелка ходи в оздравителната градина във Варна в Чайка/.



Не е точно така. Има отделни групи за децата със здравословни проблеми. В останалите групи са здрави деца. Има такса и мисля,че е колкото в останалите ясли. Подаваш молба и чакаш Wink Предполагам ,че избора се определя като в другите ясли - местоживеене,работещи  двама родители, спонсорство.........

# 53
Прави сте донякъде, разбира се яслата за това е Санаториална, за да приема с предимство именно болни деца и то предимно деца с дихателни проблеми. Друг е въпроса доколко родителите на проблемните деца ги дават на ясла. Детето ми е в група в която няма болни деца, не сме ставали спонсори на яслата, просто се записах седем месеца преди приема и разбира се живеем в района на яслата. Що се отнася до спонсорството, то е официално описано във вътрешния правилник на яслата (където пише, че с предимство се ползват деца, чийто родители са станали спонсори на яслата) и аз лично бих го преглътнала в името на детето. Таксата е малко над средната, но за сметка на това грижите за децата са много повече. Разбира се както на всякъде и при нас е имало моменти в които съм била недоволна и т.н., но мисля че това е неизбежно.Главното за мен е че децата са по - малък брой и допълнителния персонал, който ги наблюдава.

# 54
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Цитат на: new*

Коя е тази 68 градина? Къде се намира?

Люлин 7

# 55
  • София
  • Мнения: 1 228
Въпросът ми е към всички: Не ви ли се струва, че сами правите така, че да няма места в яслите и градините, като записвате (често фиктивно, доколкото прочетох от някои мнения) децата си в по няколко ОДЗ с години по - рано?
Не се заяждам, само ми е чудно  Wink
На мен досега 2 пъти ми се е налагало да подавам такива молби - за яслата подадох на 27.07.03 и тръгнахме без проблеми и спонсорство на 10.09.03. При това яслата се води доста добра.
Сега предстои да се местим и за градината, която съм избрала ми казаха да подам молба 2 - 3 месеца предварително - т.е. ако подам сега за март имаме място. Майки, чиито деца посещават тази градина казаха, че наистина е така  Wink
Не знам де, може да е просто късмет  Wink

# 56
  • Мнения: 2 693
Цитат на: new*
Цитат на: bobolenta
В 10-ти обаче има градина, за която се носи "слух", че когато и да си запишеш детето, ако не кихнеш съответното "дарение" - нямаш шанс.

Да не би тази градина да се казва "Асен Босев"  до Принцеса? Щото там минах един път, ама я нямаше директорката и говорих с 2 лелички. Казаха, че е 40 лв. на месец и това е, но трябва да говоря с гуспуджата.


Май е същата, намира се между Принцесата и жълтото пазарче. Не и знам заглавието, защото не ми е и била в списъка.

Цитат на: new*
Иначе съм си харесала много една градина срещу нас от другата страна на булеварда  /пада се Люлин 9/, ама не й знам нито номера, нито името. Казаха ми, че приемали деца от 2.5-3 години.


А ти всъщност къде живееш /ако искаш ми пиши на лични/? Около бул. Европа не ги знам много градините, аз съм на бул. Царица Йоана, в 7-ми. Емо ходи в 64 ОДЗ Първи юни /приемат деца от 10 месечна възраст/, което е на спирката на 310 /309 не минава покрай нас/. 68 ОДЗ, за което говори Valery, ако не се лъжа е до Дървеното в 7-ми, Електролукс им е спонсор, имам позната с две деца там, много е доволна.

ПП: Имам странното усещане, че градината, която си си избрала за детенце е същата, в която е ходил мъж ми. Ако нещата не са се променили драстично през последните стотина години - няма да съжаляваш. Но пък свеки е от типа майка-спонсор /гадината/, та и това не е сигурно.

# 57
  • София
  • Мнения: 3 679
Аз подадох молба за ясла в началото на декември, след 1 седмица се чух с директорката и молбата ми беше одобрена, но се разбрахме да тръгне Таня от 1 февруари. Сега ще сечуем в средата на януари, за да разбера дали няма карантина.
В молбата не пише нищо за работата ни /на мен и съпругът ми/ нито пък за доходите. Мислех, че ще чакаме повоче както бях чела тук, но - факт - стана веднага. Simple Smile
Дано всички майчета имат нашия късмет и бързо и без подкупи да запишат дечицата там, където желаят.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 791
Синът ми(на 5г) посещава ДГ"Звездичка"-Варна,а малката (на 2г) ясла"Звънче"(до Нептун) Wink Не съм "Голямо добрутуру",не съм давала и стотинка спонсорство,просто късмет! Wink Питайте,варненки,каквото ви интересува! Wink  #Milti

# 59
  • Мнения: 3 042
Wilma, предполагам живееш наблизо до яслата и градината и се падаш в района им на покритие. Ние сме далечко. Разкажи моля те за заниманията на децата! Както и за учителките.
Благодаря ти.
По принцип колко време те карат да водиш детето до обяд преди да свикне с групата?

Общи условия

Активация на акаунт