За яслите, градините, ей тия три работи...

  • 9 240
  • 98
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 468
Я кажете, на каква възраст записахте децата си на такова място? В клуба говорят, че още на няколко месеца трябвало да се запише, защото по-късно не ставал номера и детето си увисвало без градина/ясла. Да, ама аз сега живея в Люлин, а след 2 години, като тя тръгне на градина, може да не сме вече в този квартал и избраната градина въобще да не върши работа, както и подадената молба. Пак ли ще късаме нерви след време?
Трябва ли да ходя от сега, да подавам молба?

# 1
  • София
  • Мнения: 39 812
имаше доста теми по въпроса
мойта буба я записах малко късно на ясла - на 2г8м. Знам, че най-малкото момченце в нейната група е нямало !г когато са го записали, не е ходело още. Но тази година са започнали да се дърпат и не са искали много малки.
Ясла - 1г до 3
Градина - след 3
Не знам какво се има предвид с това
Цитат
защото по-късно не ставал номера и детето си увисвало без градина/ясла
.
Да нямат предвид подаването на молби?

# 2
  • Мнения: 5 468
Цитат на: AnMary_
Не знам какво се има предвид с това
Цитат
защото по-късно не ставал номера и детето си увисвало без градина/ясла
.
Да нямат предвид подаването на молби?

Да де, трябвало да го запишеш рано, за да го вземат като стане на еди каква си възраст. Иначе - места нямало.
Но ти щом си го записала на 2 години чак и са го взели, значи има шанс и за по-късно записаните.

# 3
  • София
  • Мнения: 39 812
ами подавай молба Wink пък после га го запишеш детенце Wink не е казано, че точно пък в тази градина трябва да го запишеш.
При нас стана лесно ... харесаха заплатата на мъжо Wink

# 4
  • Мнения: 4 473
От 3 ОДЗ-та в квартала,в нито едно не ми приеха детето по простата причина,че молбата ми е много късно подадена.За справка ще уточня ,че в 2 от тях молбите бяха 9 месеца преди желаната дата за прием,а в третата повече от година.Нямах друг избор освен този да си запиша детето на детска ,която е на 3км. а може би и повече от нас!
Такаче ,моят съвет е - подавайте нужните документи по-рано отколкото прекалено късно!

# 5
  • Мнения: 7 821
Цитат на: strelche
От 3 ОДЗ-та в квартала,в нито едно не ми приеха детето по простата причина,че молбата ми е много късно подадена.За справка ще уточня ,че в 2 от тях молбите бяха 9 месеца преди желаната дата за прием,а в третата повече от година.Нямах друг избор освен този да си запиша детето на детска ,която е на 3км. а може би и повече от нас!
Такаче ,моят съвет е - подавайте нужните документи по-рано отколкото прекалено късно!


Аз имам същия проблем с големия. Ще го вземат с връзки в градината, защото групите си вървят от яслата. А за яслата миналата година нямаше никакви места, защото децата си вървели заедно още от 1 годинка. Така, че за да нямам проблеми и с Дани подадох молба миналата година на 3 Януари (той нямаше още месец), но номера му излезе и сега има запазено място.
Така, че споделям съвета, подавайте молби, защото в хубавите градини и ясли обикновено местата свършват бързо.

# 6
  • Мнения: 2 792
При нас , като записвах Димана и нямаше места никъде, навсякъде ми казваха- "Подайте молба, ама вероятно ще стане догодина".Мен ми беше спешно,защото таман ми бяха държавните изпити и исках да се освободя поне през деня.
После като се появи мъжо и му погледнаха молбата(пратих го по препоръка на личната ми лекарка, тя ме светна, че татковците били по радушно приемани), та видяха  фирмата ни за почистване и от понеделник на ясла #Crazy  #Crazy  #Crazy .От другата градина, в която бях подала документи, ми се обадиха точно след една година, да питат дали ще я записвам.За малкия нямаше проблем, по-право се записва веднага, като второ дете.При мен беше така, за Люлин не знам какво е положението, аз съм в центъра.

# 7
  • Мнения: 5 468
Лелеееее ooooh!  ooooh!  ooooh!  ooooh!...

# 8
  • София
  • Мнения: 39 812
нали ужким отговорих на таз тема ве Simple SmileSimple SmileSimple SmileSimple SmileSimple Smile
ама споко не се затрих само по този форум Wink
new* до къде ме прочете?

# 9
  • Мнения: 5 468
Ако е ходила в една детска градина, после по-лесно ли е прехвърлянето в друга или пак е с чакане?

# 10
  • София
  • Мнения: 10 324
Цитат на: AnMary_
При нас стана лесно ... харесаха заплатата на мъжо Wink

Това не го разбрах???

# 11
  • София
  • Мнения: 39 812
нещо броузера не рефрешваше ... оправи се ... ами какво беше ... отварям темата и виждам само твоето мнение, а знам, че поне 8 човека са писали по темата Wink
както и да е
ако искаш подай молби до няколко градини ;0 някои майки от квартала така бяха направили
Аз съм в Надежда и няма май проблем за прехвърляне от една ясла/градина в друга

# 12
  • Мнения: 2 792
Цитат на: nad_tab
Цитат на: AnMary_
При нас стана лесно ... харесаха заплатата на мъжо Wink

Това не го разбрах???

  Ми по-добри възможностти за дарения, ние пък чистим детската, като дарение Wink  от време на време.

# 13
  • София
  • Мнения: 39 812
Цитат на: nad_tab
Цитат на: AnMary_
При нас стана лесно ... харесаха заплатата на мъжо Wink

Това не го разбрах???

мдам, вратичка за дарения
като разбраха, че аз съм инж., а мъж ми програмист директорката каза "ако имаме някакъв проблем с комп ..." аз не знам дали изобщо имат компютри, но това е друга тема
И си мисля, че точно заради цифрата пред заплата на бащата щерката я записаха за една седмица. То сигурно щеше да стане и на същия ден, но нали директорката приема веднъж седмично, пък и декларацията се попълва и подписва от 2мата родители
те ако знаят, че заплатата на мъжо е скочила 2 пъти и малко от тогава ... но пък си искат нормалните неща за градина

# 14
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Все още нямам дете, но моя прителка живееща в Хиподрума подаде молба за детска градина когато дъщеря и беше на годинка, бяха трети подали молба за техния випуск. Децата от яслата до градината са с "запазени места" - така че подавай молби рано рано.  Sunglasses

# 15
  • Мнения: 3 042
ако има мами от Варна с подобни преживявания - да пишат! Интересува ме и коя ясла бихте препоръчали Sunglasses

# 16
  • Мнения: 133
За коя част на Варна става въпрос?
При нас молби се приемат в годината в която детето навърши 3г от януари до април и през май се обявяват приетите деца. Приемат децата през юни и септември.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 6 880
Цитат на: AnMary_
При нас стана лесно ... харесаха заплатата на мъжо


Във Варна, доходите на семействата не се декларират, изумена съм от какъв зор сте предоставяли такава информация! Нито има някакъв минимум -максимум доходи за прием по разпоредби, нито таксите се определят на база дохода/едно време беше така/.

# 18
  • София
  • Мнения: 512
При нас не са искали данни за доходите. Предупредиха ме майките в квартала , че се чакало доста докато ни уважат молбата(от 6м до година ). Наистина щях и да чакам още - добре че поне в един случай близнаците да са с привилегии.

# 19
  • София
  • Мнения: 39 812
Цитат на: Flash*
Цитат на: AnMary_
При нас стана лесно ... харесаха заплатата на мъжо


Във Варна, доходите на семействата не се декларират, изумена съм от какъв зор сте предоставяли такава информация! Нито има някакъв минимум -максимум доходи за прием по разпоредби, нито таксите се определят на база дохода/едно време беше така/.


в нашата детска градина се дава молба-образец, наречена декларация, която попълваш. Не е свободен текст. В предишната градина си бях подала молба (свободен текст), но се преместихме да живеем в моя апартамент и тази градина ми стана далечко.
Та във въпросната декларация се пишат професия, месторабота, доходи, телефони и т.н. Подписи и на 2мата родите и таквиз ми ти работи.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 6 880
Цитат на: AnMary_
в нашата детска градина се дава молба-образец, наречена декларация, която попълваш. Не е свободен текст. В предишната градина си бях подала молба (свободен текст), но се преместихме да живеем в моя апартамент и тази градина ми стана далечко.
Та във въпросната декларация се пишат професия, месторабота, доходи, телефони и т.н. Подписи и на 2мата родите и таквиз ми ти работи.


Да, предположих, че са го изисквали, просто се учудих защо аджеба! Официално тази информация не им трябва...неофициално, явно им трябва... Money

# 21
  • Мнения: 4 473
Цитат на: AnMary_
Цитат на: Flash*
Цитат на: AnMary_
При нас стана лесно ... харесаха заплатата на мъжо


Във Варна, доходите на семействата не се декларират, изумена съм от какъв зор сте предоставяли такава информация! Нито има някакъв минимум -максимум доходи за прием по разпоредби, нито таксите се определят на база дохода/едно време беше така/.


в нашата детска градина се дава молба-образец, наречена декларация, която попълваш. Не е свободен текст. В предишната градина си бях подала молба (свободен текст), но се преместихме да живеем в моя апартамент и тази градина ми стана далечко.
Та във въпросната декларация се пишат професия, месторабота, доходи, телефони и т.н. Подписи и на 2мата родите и таквиз ми ти работи.

В кой квартал живееш АнМари?Аз съм подала 4 молби в 4 ОДЗ-та и такава декларация не помня да съм попълвала.

# 22
  • Мнения: 2 693
Цитат на: strelche
Цитат на: AnMary_
Цитат на: Flash*
Цитат на: AnMary_
При нас стана лесно ... харесаха заплатата на мъжо


Във Варна, доходите на семействата не се декларират, изумена съм от какъв зор сте предоставяли такава информация! Нито има някакъв минимум -максимум доходи за прием по разпоредби, нито таксите се определят на база дохода/едно време беше така/.


в нашата детска градина се дава молба-образец, наречена декларация, която попълваш. Не е свободен текст. В предишната градина си бях подала молба (свободен текст), но се преместихме да живеем в моя апартамент и тази градина ми стана далечко.
Та във въпросната декларация се пишат професия, месторабота, доходи, телефони и т.н. Подписи и на 2мата родите и таквиз ми ти работи.

В кой квартал живееш АнМари?Аз съм подала 4 молби в 4 ОДЗ-та и такава декларация не помня да съм попълвала.


Ако може да се включа относно декларациите - при нас такива се попълват само от самотни майки или ако семейството е социално слабо, т.е. ако родителят/ите имат изисквания за преференциални такси. Иначе за първи път чувам за такова нещо - та това си е справка-рекет направо!

По въпроса на new* - аз също живея в Люлин, и записах Емо на ясла март 2004, с идеята да тръгне април 2005 /на две години и половина/. Обаче така без да искам съм му запазила място за септември 2004, което ми дойде перфектно, защото се наложи да започна работа по-рано от предвиденото. И така Емо тръгна на година и 11 месеца на ясла. В 10-ти обаче има градина, за която се носи "слух", че когато и да си запишеш детето, ако не кихнеш съответното "дарение" - нямаш шанс. На теб нищо не ти пречи да си депозираш една молбица в избраната люлинска градина, но като се преместите за съжаление ще трябва да търсиш нова градина. Не е много домислена тая работа с градините, ама то кое ли е домислено, като става въпрос за децата ни...

# 23
  • Мнения: 6 206
Аз си мисля, че ако се предложи едно 200-300 лв, няма да откажат, нали? Ще приемат детенцето без чакане.
Ние в Пловдив май нямаме такъв проблем, племеникът ми го записахме без рушвети и проблеми в една от най-хубавите градини. Сега чувам, че имало и една частна много хубава, Надя ми я похвали, ще видим, но аз не се притеснявам. Май в София е по-голям проблемът.

# 24
  • София
  • Мнения: 39 812
strelche живея в Надежда-2. Градината се води за една от най-добрите тук, знам, че студентите от СУ си карат стажовете в нея, но до сега такива не съм засичала. В предишния квартал, т.е. Надежда-3 декларация не съм попълвала. Знам ли за чий им е тази декларация

# 25
  • Мнения: 4 473
Цитат на: AnMary_
strelche живея в Надежда-2. Градината се води за една от най-добрите тук, знам, че студентите от СУ си карат стажовете в нея, но до сега такива не съм засичала. В предишния квартал, т.е. Надежда-3 декларация не съм попълвала. Знам ли за чий им е тази декларация

И аз това се чудя!
Явно в нашия квартал има повече деца отколкото места в градините............ Thinking

# 26
  • Мнения: 5 468
Цитат на: bobolenta
В 10-ти обаче има градина, за която се носи "слух", че когато и да си запишеш детето, ако не кихнеш съответното "дарение" - нямаш шанс.

Да не би тази градина да се казва "Асен Босев"  до Принцеса? Щото там минах един път, ама я нямаше директорката и говорих с 2 лелички. Казаха, че е 40 лв. на месец и това е, но трябва да говоря с гуспуджата.
Иначе съм си харесала много една градина срещу нас от другата страна на булеварда  /пада се Люлин 9/, ама не й знам нито номера, нито името. Казаха ми, че приемали деца от 2.5-3 години.

# 27
  • Мнения: 6 155
Цитат на: new*
Цитат на: bobolenta
В 10-ти обаче има градина, за която се носи "слух", че когато и да си запишеш детето, ако не кихнеш съответното "дарение" - нямаш шанс.

Да не би тази градина да се казва "Асен Босев"  до Принцеса? Щото там минах един път, ама я нямаше директорката и говорих с 2 лелички. Казаха, че е 40 лв. на месец и това е, но трябва да говоря с гуспуджата.
Иначе съм си харесала много една градина срещу нас от другата страна на булеварда  /пада се Люлин 9/, ама не й знам нито номера, нито името. Казаха ми, че приемали деца от 2.5-3 години.


На спирката на 6-цата ли ?

# 28
  • София
  • Мнения: 39 812
Цитат на: new*
Казаха, че е 40 лв. на месец и това е, но трябва да говоря с гуспуджата.


че то си е по 40 на месец.
Ама те винаги си правят устата за още нещо когато искаш да си запишеш детето. Ние щяхме с една позната да си записваме децата заедно (през пролетта), но мойта щерка се разболя от ангина и аз реших да я оставя за есента. Но мойта приятелка отишла да говори за условия за записване и т.н. Директорката я нямало, но лелките й рекли елате март месец, демек там покрай 8ми март ... големите торби ... и тя накупувала парфюми и т.н.

# 29
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Biby
Цитат на: new*
Цитат на: bobolenta
В 10-ти обаче има градина, за която се носи "слух", че когато и да си запишеш детето, ако не кихнеш съответното "дарение" - нямаш шанс.

Да не би тази градина да се казва "Асен Босев"  до Принцеса? Щото там минах един път, ама я нямаше директорката и говорих с 2 лелички. Казаха, че е 40 лв. на месец и това е, но трябва да говоря с гуспуджата.
Иначе съм си харесала много една градина срещу нас от другата страна на булеварда  /пада се Люлин 9/, ама не й знам нито номера, нито името. Казаха ми, че приемали деца от 2.5-3 години.


На спирката на 6-цата ли ?

Близо до спирката на 6-цата е тази Асен Босев, а тази дето съм си я харесала, не е близо до тролеи, а по-скоро по маршрута на авт. 309, на бул. Европа.

# 30
  • Мнения: 5 468
Цитат на: AnMary_
Цитат на: new*
Казаха, че е 40 лв. на месец и това е, но трябва да говоря с гуспуджата.


че то си е по 40 на месец.
Ама те винаги си правят устата за още нещо когато искаш да си запишеш детето. Ние щяхме с една позната да си записваме децата заедно (през пролетта), но мойта щерка се разболя от ангина и аз реших да я оставя за есента. Но мойта приятелка отишла да говори за условия за записване и т.н. Директорката я нямало, но лелките й рекли елате март месец, демек там покрай 8ми март ... големите торби ... и тя накупувала парфюми и т.н.

Ехе:). То ако само с парфюми приемат...
Ама това е възмутително! Все едно да ти стане детето за първи клас и да няма места по училищата - да си ходи без да учи и това е. Силно се надявам, че ще стане чудо и след година, две, ще се оправят нещата в наша полза.

# 31
  • Мнения: 6 155
Rolling Eyes Нещо не мога да се сетя къде е... сещам се за една , ама тя е към Атлантика в 10  Rolling Eyes

# 32
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Biby
Rolling Eyes Нещо не мога да се сетя къде е... сещам се за една , ама тя е към Атлантика в 10  Rolling Eyes

Ами точно пред нея има едно училище, а пред училището - спирката на 309 на бул. Европа.

# 33
  • София
  • Мнения: 39 812
Цитат на: new*
Все едно да ти стане детето за първи клас и да няма места по училищата - да си ходи без да учи и това е.


нали скоро по телевизията даваха един случай, но вече забравих дали по новините или в Господарите. Ставаше дума за дете прието чрез спонсорство в техникум. Родителите спонсорирали даскалото, демек остъклили го. Момчето си изкарало учебната година без проблем. на 2рата година пак искали спонсорство, но този път родителите се опънали и почнали спънките - 2ки, гонене на ученика до дупка и т.н.
Корупция чрез спонсорство. Корупция чрез рекет.
Корупцията няма да умре, просто ще се намерят нови вратички и нови наименования ... като например миловидната думичка "спонсорство"

# 34
  • Мнения: 3 042
Цитат на: Dezy
За коя част на Варна става въпрос?
При нас молби се приемат в годината в която детето навърши 3г от януари до април и през май се обявяват приетите деца. Приемат децата през юни и септември.


Отнася се за Младост. В близост има едно ОДЗ "Морска звездица" - някакви отзиви за него? Или за ЦДГ " Синчец"?
Аз още съм в процес на чудене за яслата, дали въобще да го пускам. Thinking Обаче при всички случаи искам да съм наясно със ситуацията, да не вземе да реша в последния момент и да се чудя къде да го давам ooooh!
Вярно ли е, че "Звездичка" била най-хубавата градина в града?
А готина ясла?

# 35
  • Варна
  • Мнения: 10 796
Цитат на: Павлина
Цитат на: Dezy
За коя част на Варна става въпрос?
При нас молби се приемат в годината в която детето навърши 3г от януари до април и през май се обявяват приетите деца. Приемат децата през юни и септември.


Отнася се за Младост. В близост има едно ОДЗ "Морска звездица" - някакви отзиви за него? Или за ЦДГ " Синчец"?
Аз още съм в процес на чудене за яслата, дали въобще да го пускам. Thinking Обаче при всички случаи искам да съм наясно със ситуацията, да не вземе да реша в последния момент и да се чудя къде да го давам ooooh!
Вярно ли е, че "Звездичка" била най-хубавата градина в града?
А готина ясла?


Чувала съм за една ясла ли, градина ли - не съм сигурна, че е едва ли не най-добрата в града и много трудно се влиза там. Намира се на ул. Рила, малко по-нагоре от р-т Нептун. Май "Звънче" се казваше. Аз евентуално ще дам моята красавица на ясла, която е близо до нас...

# 36
  • Мнения: 2 529
Интересува ме дали има мами, чието детенце да е в "Ежко Бежко" в Драгалевци или в "Uwekind" в Бояна и всякакви подробности около записването, таксите и т.н. Особено ме вълнува "Uwekind" Grinning

# 37
Ти го запиши-пък то не е речено ,че трябва да е точно там!Аз мойта я записах/нямаше още 1 г/през 1 работен ден от новата година с тенденция за на есен да тръгне.Изненада-не я приеха.Добре,че за всеки случай я записах и в яслата до работата ми-така или иначе ще пътуваме,поне да е близко до работата,че да я взимам по-лесно.За щастие там я приеха/на косъм/Сега понякога ми е трудно прибирането когато сме пеша,но съм щастлива,че попаднах на хубава ясла/персонала е добър/

# 38
  • Мнения: 133
Аз също живея в "Младост", но до Пикадили. Моя син ходи в ДГ"Моряче". За градините, които споменаваш нямам лични наблюдения, но моя приятелка е безкрайно разочарована от "Синчец". Детето много плачеше докато свикне с новата обстановка и госпожата беше решила че не е добре психически и освен това искала да го водят на психиатър за преглед.  #Shocked  След адаптирането му им изглежда вече нормално. Май е вярно че трябва да се проучват не градините като цяло, а госпожите които ще поемат детето в съответната група.
За тази ясла "Звънче" знам че приемат след яко спонсорство, което освен това не е еднократно. Решиш ли че няма вече да спонсорираш детето ти става най-непослушно, ревливо...Абе стара слава.

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 277
Цитат на: lucki
Ти го запиши-пък то не е речено ,че трябва да е точно там!Аз мойта я записах/нямаше още 1 г/през 1 работен ден от новата година с тенденция за на есен да тръгне.Изненада-не я приеха.Добре,че за всеки случай я записах и в яслата до работата ми-така или иначе ще пътуваме,поне да е близко до работата,че да я взимам по-лесно.За щастие там я приеха/на косъм/Сега понякога ми е трудно прибирането когато сме пеша,но съм щастлива,че попаднах на хубава ясла/персонала е добър/


Ужас, това означава ли че като съм подала вчера молба за ясла и сме под номер 6, септември има шанс да не ни вземат?Аз живея в Борово и много горещо ми препоръчаха 8 ОДЗ, някой има ли повече инфо за там?А и чух че за да те приемат трябвало да кажеш нещо от рода "С какво мога да бъда полезен за яслата"...сещате се за какво иде реч, ама как така ще им давам нещо, много мразя това даване и пр., не че нямам възможност, но не мисля че е редно, както не мисля че е редно да се плаща на доктори, полицаи и т.н. и не го и правя...
моля ако някой има повече инфо за яслите в района на Борово да каже нещо, а също ме интересуват и цените и условията в Ежко Бежко.

# 40
  • Мнения: 3 042
Цитат на: Dezy
Аз също живея в "Младост", но до Пикадили. Моя син ходи в ДГ"Моряче". За градините, които споменаваш нямам лични наблюдения, но моя приятелка е безкрайно разочарована от "Синчец". Детето много плачеше докато свикне с новата обстановка и госпожата беше решила че не е добре психически и освен това искала да го водят на психиатър за преглед.  #Shocked  След адаптирането му им изглежда вече нормално. Май е вярно че трябва да се проучват не градините като цяло, а госпожите които ще поемат детето в съответната група.
За тази ясла "Звънче" знам че приемат след яко спонсорство, което освен това не е еднократно. Решиш ли че няма вече да спонсорираш детето ти става най-непослушно, ревливо...Абе стара слава.


Това "Моряче" до Пикадили Младост ли е някъде?
Я, издай тая госпожа от "Синчец"-а, да не вземем баш на нея да се натресем #Shocked  градината ми изглежда бая запусната - не са боядисани катерушките, навсякъде посипани стъкла #Shocked , няма люлки(и в яслата "Морска звездица" пак няма - просто са демонтирани) да не е имало някакъв инцидент?
"Звънче" - това, за което Кисса ли е писала? До р-нт "Нептун" - далечко ми идва обаче......

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 274
Здравейте!
Днес подадох молба за градината, която съм харесала. Ако има места ще го приемат Ясен септември месец, но е малко вероятно защото заведението е ОДЗ и съответно децата от яслата автоматически ги прехвърлят в детската и те запълват бройките.
Но директорката каза, че в момента има свободно място в яслата. На мен не ми се иска зимния сезон да го записвам, но заради местото се чудя.
Искам да Ви питам ако тръгне на ясла какви са начините да се води на ясла, но да не ходи. Имам в предвид болнични или друго и колко време може да отсъства.

# 42
Яслата в която ходи дъщеря ми е санаториалната в Чайка. Доволна съм, вече една година е там.  Децата са по 10-15 в група и ги гледат две сестри и две лели на смяна. Директорката на яслата е лекарка. В понеделник минава на преглед, а през останалото време, ако видят че има някакъв проблем първо тя преглежда детето, изписва рецепта ако има нужда или насочва към личния. Така де, на ясла случихме, но за градина и аз   Confused:

# 43
  • Мнения: 3 042
Цитат на: Maria
Яслата в която ходи дъщеря ми е санаториалната в Чайка. Доволна съм, вече една година е там.  Децата са по 10-15 в група и ги гледат две сестри и две лели на смяна. Директорката на яслата е лекарка. В понеделник минава на преглед, а през останалото време, ако видят че има някакъв проблем първо тя преглежда детето, изписва рецепта ако има нужда или насочва към личния. Така де, на ясла случихме, но за градина и аз   Confused:


Не трябва ли да има някакво заболяване за да го приемат в тази ясла? Иначе 10-15 деца в група са си направо мечта! Да не искат и те някакво спонсорство?

# 44
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Аз записах Бобо за ясла преди месеци. Сега е записан за Септември 2005, но може би ще го дам чак януари 2006, но ще видим.
Иначе и аз съм в Люлин. Записан е за ОДЗ 68. Реших да го запиша по-рана за да съм сигурна, а и когато го записвах не си бях намерила гледачка още и си мислех, че може да го дам на ясла по-рано. Във всеки сличай пртедпочитам да е записан и да му се пази мястото, отколкото когато реша да го пусна да се окаже, че трябва да чакам цифра време.

# 45
  • София
  • Мнения: 143
момичета,като чета какво пишете за яслите и градините и тръпки ме побиват #Puppy dog не знаех,че е такъв кошмар да ти запишат детето! Confused
аз мислех да я пратя септември на градина и явно ще трябва отсега да действам.някой може ли да ми препоръча градина в "Стрелбище" от която е доволен?
Ще съм много благодарна,че нямам познати в квартала! Sad

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Цитат на: AnMary_

нали скоро по телевизията даваха един случай, но вече забравих дали по новините или в Господарите. Ставаше дума за дете прието чрез спонсорство в техникум. Родителите спонсорирали даскалото, демек остъклили го. Момчето си изкарало учебната година без проблем. на 2рата година пак искали спонсорство, но този път родителите се опънали и почнали спънките - 2ки, гонене на ученика до дупка и т.н.
Корупция чрез спонсорство. Корупция чрез рекет.
Корупцията няма да умре, просто ще се намерят нови вратички и нови наименования ... като например миловидната думичка "спонсорство"


Спонсорството в детските градини е съвсем ясно регламентирано и нормативно уредено. Там нещата трудно биха се тълкували като корупция. Има си ясни критерии за прием на деца в детските градини и последния критерий в списъка е "Спонсорство" и то съвсем не се изразява в купуването на парфюми на госпожите. За спонсорството се издава грамота и документ, в който се описва за какво точно са употребени парите, ако са давани пари.

И наистина аз не знам да се искат декларации за доходите на родителите при подаване на документи за прием в ДГ. Декларации се попълват за приетите вече деца. И там доходите се посочват в граници, за да се определи таксата (и то преди време, вече не е така). А че за някои ДГ доходите на родителите имат огромно значение е вярно, но това се вижда по-скоро от други неща  Wink .

Колкото ди случая, който цитираш беше за дете, което е влезнало без да е издържало приемния изпит в училище, в което се влиза чрез полагане на изпит. Там фабулата е съвсем друга, наистина си беше корупция, при това с ясното знание на родителите, че вършат свинщина. Та аналогия тук не може да се прави.

# 47
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Valery
Аз записах Бобо за ясла преди месеци. Сега е записан за Септември 2005, но може би ще го дам чак януари 2006, но ще видим.
Иначе и аз съм в Люлин. Записан е за ОДЗ 68. Реших да го запиша по-рана за да съм сигурна, а и когато го записвах не си бях намерила гледачка още и си мислех, че може да го дам на ясла по-рано. Във всеки сличай пртедпочитам да е записан и да му се пази мястото, отколкото когато реша да го пусна да се окаже, че трябва да чакам цифра време.


Коя е тази 68 градина? Къде се намира?

# 48
в коя част на Стрелбище си?Малко си закъсняла но бързо действай-има хубава ясла в Хиподрума/ако си към бул.България,иначе щв ти е далече.../

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 277
Извинявай би ли ми казала коя ясла в Хиподрума е хубава, аз съм в Борово, но близо до кръстовището на България и Гоце Делчев, за сега съм подала молба за една до нас, но да се подсигуря за всеки случай.И ако може малко повече инфо за яслата.
Благодаря ти.

# 50
  • София
  • Мнения: 143
ние сме на бул."Петко Ю.Тодоров". дори не знам къде точно има градини около нас Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 133
Цитат на: Павлина
Цитат на: Maria
Яслата в която ходи дъщеря ми е санаториалната в Чайка. Доволна съм, вече една година е там.  Децата са по 10-15 в група и ги гледат две сестри и две лели на смяна. Директорката на яслата е лекарка. В понеделник минава на преглед, а през останалото време, ако видят че има някакъв проблем първо тя преглежда детето, изписва рецепта ако има нужда или насочва към личния. Така де, на ясла случихме, но за градина и аз   Confused:


Не трябва ли да има някакво заболяване за да го приемат в тази ясла? Иначе 10-15 деца в група са си направо мечта! Да не искат и те някакво спонсорство?


Какви са критериите за прием в такива ясли и градини? Защото мисля че децата трябва да са болни от нещо. Доколкото знам в подобни ДГ болните деца си ходят с лекарствата когато са болни. Освен това периодично минават на комисия за преценка на здравословното им състояние. Проверява се това дали отговарят на изискванията да са там. Освен това са безплатни/сигурна съм защото сина на моя приятелка ходи в оздравителната градина във Варна в Чайка/.

# 52
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Цитат на: Dezy
Цитат на: Павлина
Не трябва ли да има някакво заболяване за да го приемат в тази ясла? Иначе 10-15 деца в група са си направо мечта! Да не искат и те някакво спонсорство?


Какви са критериите за прием в такива ясли и градини? Защото мисля че децата трябва да са болни от нещо. Доколкото знам в подобни ДГ болните деца си ходят с лекарствата когато са болни. Освен това периодично минават на комисия за преценка на здравословното им състояние. Проверява се това дали отговарят на изискванията да са там. Освен това са безплатни/сигурна съм защото сина на моя приятелка ходи в оздравителната градина във Варна в Чайка/.



Не е точно така. Има отделни групи за децата със здравословни проблеми. В останалите групи са здрави деца. Има такса и мисля,че е колкото в останалите ясли. Подаваш молба и чакаш Wink Предполагам ,че избора се определя като в другите ясли - местоживеене,работещи  двама родители, спонсорство.........

# 53
Прави сте донякъде, разбира се яслата за това е Санаториална, за да приема с предимство именно болни деца и то предимно деца с дихателни проблеми. Друг е въпроса доколко родителите на проблемните деца ги дават на ясла. Детето ми е в група в която няма болни деца, не сме ставали спонсори на яслата, просто се записах седем месеца преди приема и разбира се живеем в района на яслата. Що се отнася до спонсорството, то е официално описано във вътрешния правилник на яслата (където пише, че с предимство се ползват деца, чийто родители са станали спонсори на яслата) и аз лично бих го преглътнала в името на детето. Таксата е малко над средната, но за сметка на това грижите за децата са много повече. Разбира се както на всякъде и при нас е имало моменти в които съм била недоволна и т.н., но мисля че това е неизбежно.Главното за мен е че децата са по - малък брой и допълнителния персонал, който ги наблюдава.

# 54
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Цитат на: new*

Коя е тази 68 градина? Къде се намира?

Люлин 7

# 55
  • София
  • Мнения: 1 228
Въпросът ми е към всички: Не ви ли се струва, че сами правите така, че да няма места в яслите и градините, като записвате (често фиктивно, доколкото прочетох от някои мнения) децата си в по няколко ОДЗ с години по - рано?
Не се заяждам, само ми е чудно  Wink
На мен досега 2 пъти ми се е налагало да подавам такива молби - за яслата подадох на 27.07.03 и тръгнахме без проблеми и спонсорство на 10.09.03. При това яслата се води доста добра.
Сега предстои да се местим и за градината, която съм избрала ми казаха да подам молба 2 - 3 месеца предварително - т.е. ако подам сега за март имаме място. Майки, чиито деца посещават тази градина казаха, че наистина е така  Wink
Не знам де, може да е просто късмет  Wink

# 56
  • Мнения: 2 693
Цитат на: new*
Цитат на: bobolenta
В 10-ти обаче има градина, за която се носи "слух", че когато и да си запишеш детето, ако не кихнеш съответното "дарение" - нямаш шанс.

Да не би тази градина да се казва "Асен Босев"  до Принцеса? Щото там минах един път, ама я нямаше директорката и говорих с 2 лелички. Казаха, че е 40 лв. на месец и това е, но трябва да говоря с гуспуджата.


Май е същата, намира се между Принцесата и жълтото пазарче. Не и знам заглавието, защото не ми е и била в списъка.

Цитат на: new*
Иначе съм си харесала много една градина срещу нас от другата страна на булеварда  /пада се Люлин 9/, ама не й знам нито номера, нито името. Казаха ми, че приемали деца от 2.5-3 години.


А ти всъщност къде живееш /ако искаш ми пиши на лични/? Около бул. Европа не ги знам много градините, аз съм на бул. Царица Йоана, в 7-ми. Емо ходи в 64 ОДЗ Първи юни /приемат деца от 10 месечна възраст/, което е на спирката на 310 /309 не минава покрай нас/. 68 ОДЗ, за което говори Valery, ако не се лъжа е до Дървеното в 7-ми, Електролукс им е спонсор, имам позната с две деца там, много е доволна.

ПП: Имам странното усещане, че градината, която си си избрала за детенце е същата, в която е ходил мъж ми. Ако нещата не са се променили драстично през последните стотина години - няма да съжаляваш. Но пък свеки е от типа майка-спонсор /гадината/, та и това не е сигурно.

# 57
  • София
  • Мнения: 3 679
Аз подадох молба за ясла в началото на декември, след 1 седмица се чух с директорката и молбата ми беше одобрена, но се разбрахме да тръгне Таня от 1 февруари. Сега ще сечуем в средата на януари, за да разбера дали няма карантина.
В молбата не пише нищо за работата ни /на мен и съпругът ми/ нито пък за доходите. Мислех, че ще чакаме повоче както бях чела тук, но - факт - стана веднага. Simple Smile
Дано всички майчета имат нашия късмет и бързо и без подкупи да запишат дечицата там, където желаят.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 791
Синът ми(на 5г) посещава ДГ"Звездичка"-Варна,а малката (на 2г) ясла"Звънче"(до Нептун) Wink Не съм "Голямо добрутуру",не съм давала и стотинка спонсорство,просто късмет! Wink Питайте,варненки,каквото ви интересува! Wink  #Milti

# 59
  • Мнения: 3 042
Wilma, предполагам живееш наблизо до яслата и градината и се падаш в района им на покритие. Ние сме далечко. Разкажи моля те за заниманията на децата! Както и за учителките.
Благодаря ти.
По принцип колко време те карат да водиш детето до обяд преди да свикне с групата?

# 60
  • Мнения: 644
Цитат на: Denitza
Здравейте!
Днес подадох молба за градината, която съм харесала. Ако има места ще го приемат Ясен септември месец, но е малко вероятно защото заведението е ОДЗ и съответно децата от яслата автоматически ги прехвърлят в детската и те запълват бройките.
Но директорката каза, че в момента има свободно място в яслата. На мен не ми се иска зимния сезон да го записвам, но заради местото се чудя.
Искам да Ви питам ако тръгне на ясла какви са начините да се води на ясла, но да не ходи. Имам в предвид болнични или друго и колко време може да отсъства.


пускаш го за около месец и после се води уж болен Embarassed

# 61
  • Мнения: 1 586
"За яслите, градините, ей тия три работи..."
Аз само до две ги  преброих, кое е третото?Simple Smile

# 62
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Andrea$
"За яслите, градините, ей тия три работи..."
Аз само до две ги  преброих, кое е третото?Simple Smile

Третото го оставям на фантазията ти Wink.

# 63
  • Варна
  • Мнения: 791
Цитат на: pepeliashka
Цитат на: Denitza
Здравейте!
Днес подадох молба за градината, която съм харесала. Ако има места ще го приемат Ясен септември месец, но е малко вероятно защото заведението е ОДЗ и съответно децата от яслата автоматически ги прехвърлят в детската и те запълват бройките.
Но директорката каза, че в момента има свободно място в яслата. На мен не ми се иска зимния сезон да го записвам, но заради местото се чудя.
Искам да Ви питам ако тръгне на ясла какви са начините да се води на ясла, но да не ходи. Имам в предвид болнични или друго и колко време може да отсъства.


пускаш го за около месец и после се води уж болен Embarassed

      Аз знам,че е достатъчно няколко дни в месеца да е било детето в яслата или градината!Тоест за да не си загуби мястото и да не се налага да правите повторни изследвания.Подаваш молбички,че няма да посещава по семейни и всякакви причини-ще ходи на почивка,при баба,имаме гости....абе дори мисля,че не се налага точно да упоменаваш...просто един път да  влезе детето ти,после с бележки (за боледуване) или молбички+посещаване 2-3 дни в месеца(за да няма прекъсване) и ще си пазиш мястото.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 791
Прощавай,но пропуснах да отбележа по въпроса за плащането-някъде се плаща задължително 10 лв ,а останалата такса е според дните,които детето е присъствало за месеца.Незнам във вашата ясла(градина) как е?Добре ще е директно да попиташ на място какви са алтернативите за "по-големи отсъствия" и дали има вариант с пазенето на място.наистина е различно поместно и таксите дори са различни(напр. във Варна е 30 лв,по селата е различно....всяка община има малко свобода в решенията относно детските заведения,а и самото детско заведение си има и някои вътрешни разпоредби)

# 65
  • Мнения: 3 211
Цитат на: wilma
Синът ми(на 5г) посещава ДГ"Звездичка"-Варна,а малката (на 2г) ясла"Звънче"(до Нептун) Wink Не съм "Голямо добрутуру",не съм давала и стотинка спонсорство,просто късмет! Wink Питайте,варненки,каквото ви интересува! Wink  #Milti

И моята дъщеря е в Звездичка-2гр., но отсега почвам да се чудя какво ще правим за градина, ти какво ще ме посъветваш?

# 66
  • Мнения: 3 211
Забравих да пиша, че съм много доволна от яслата, нищо че на празника за Коледа се оказа, че в групата за 34деца!!!! Но през останалото време са около 20

# 67
  • Варна
  • Мнения: 791
Нещо не ми става ясно в градината"Звездичка" ли сте или в яслата "Звънче"??? Rolling Eyes  Grinning
    От "Звездичка" съм много доволна(синът ми е в 3-та група),особено от едната титулярка педагожка.Условията са много добри.Веднъж в началото на всяка година,ние родителите събираме пари за каквото е необходимо да се купи и така децата ни си имат всичко необходимо,приятни условия.ЛОшото е,че са доста деца(явно директорката не може да откаже на връзкари "свише")към30-35,но нали все някой отсъства по болест или др. и така остават средно по 25-30 деца.Всеки ден минава сестрата филтър през групите и болни деца не се допускат.Правят забележки,обаждат ти се да отидеш да си вземеш детето,което колкото и да не ни харесва,е много хубаво(като съм чувала за някои места как ги водели със сиропите,които да им дават госпожите).Аз мисля,че няма толкова значение името и реномето на градината,а по-скоро много е важно на какви педагожки ще попадне детето(най-важното ,според мен),и условията да са добри все пак(в смисъл да няма мухъл,влага,да е чисто,топло)Иначе повечето градини са си много хубави,а другото го правят родителите,понеже общината отделя нищожни средства.
А за ясла "Звънче" още нямам много впечатления,понеже дъщеря ми ходи там от 1 месец,като е била общо 4 дена Grinning (боледува 2 седмици,после празници....карантина в групата),та чак сега почнахме наново с привикването.И дори днес съм много щастлива,че остана до обед там и не е плакала въобще.Но за "Звънче" съм чувала,че много боледували децата и нямало особен контрол над кашлящите и кихащите...което ама хич не ми се нрави Close Иначе ми хареса като условия-чистичко е ,приятно като атмосфера .

# 68
  • Варна
  • Мнения: 791
Very_nice,кажи за "Звънче" (ние сме в 3-та група),дай ми всякакво инфо!? А за "Звездичка" питай,каквото знам ще ти кажа! Wink КОга се очаква да отивате на градина?

# 69
  • Варна
  • Мнения: 791
Цитат на: Павлина
Wilma, предполагам живееш наблизо до яслата и градината и се падаш в района им на покритие. Ние сме далечко. Разкажи моля те за заниманията на децата! Както и за учителките.
Благодаря ти.
По принцип колко време те карат да водиш детето до обяд преди да свикне с групата?

 Павлинче,извинявай,че чак сега отговарям,ама нали разбираш....с две дивачета.... Wink  #Silly
На яслата детето го водиш първоначално за по 1 час(2 дена примерно),после за по 2 часа(индивидуално,според как реагира детето),следващата седмица примерно,ако всичко е било Ок,го остават да обядва там и го водиш сутрин рано и за закуската.Ако още сте на памперси,там ще го научават.Първоначално тези,които са на памперси си ходят с памперс,но ги слагат заедно с другите на гърне в определеното време(сутрин след закуска и след обедното хранене) и пак им слагат памперса.Ако детето се адаптира нормално,следва пробването с приспиване следобеда.През циалото време на адаптация,трябва да си на разположение,готова да отидеш ако ти се обадят да идеш да си вземеш детенцето.При нас госпожата си даде мобилния телефон,имат моя и съответно практикуват-ако детето плаче много и има проблем(а сте се разбрали да седи примерно повече),тя ми "чуква" в знак да ида  по-рано от уречения час да я взема.
Докато на градината нещата не стоят така.Детето се води директно за цял ден.

# 70
  • Варна
  • Мнения: 791
За заниманията:
на яслата"Звънче": предимно играят,учат стихчета по сезони и поводи(празници и т.н.,тържества).Нашата група 3-та се води "музикална",понеже едната титулярка е "музикалната" госпожа с акордеона Grinning Тя обикаля и по другите групи с акордеона  bigdance2 Голям купон беше по Коледа,весело,песни,танци на бебешорите! Grinning Иначе редовно им пускат песнички на касетофона.
А на градината "Звездичка":преди обед са заниманията по съответните тетрадки и книжки(които купуваме родителите началото на всяка учебна година,тоест септември),по съответната програма за годината.После поиграват малко на воля,обед,спане,закуска и пак играят,четат им книжка(те наредени на столчетата).Пускат им песнички,танцуват.Пускат им на видео различни поучителни филмчета.Имаха за микробите,за "как съм се появил на бял свят?",за зъбките(кариеса,защо трябва да ги мием?и т.н.)Между занятията(обикновено преди обед кам 10-11ч. след обучението или следобед към 16ч.)ако сте записали детето към някои допълнителни занимания ,идват и ги взимат от групата и ги водят в една зала(в рамките на детската градина).В нашата градина предлагат занимания от "Лабиринт"-има народни танци,английски,гимнастика(нещо като лечебна,здравословна,правилна стойка,дишане..),рисуване,вокално пеене,модерен балет.Това е срещу допълнително заплащане! Money
Иначе госпожите могат извън регламентираните занимания по програмата за годината,да организират различни допълнителни мероприятия,свързани с определени теми.При нас беше разделено по теми-седмица на гората,седмица на морето,за водата в нашите чешмички(как стига до на,от къде минава,защо трябва да я пестим),аз и природата,"Пеперудена магия"(как от гъсеничка става пеперуда),"МАлките буболечки"(за насекомите-децата с костюми домашно шити пееха,рецитираха и разказваха всеки за насекомото,като което се е облякъл..)и мн. други.Това вече зависи от фантазията и уменията9заложбите)на госпожата Wink
Затова казвам,че не е важно просто коя е градината,а най-важно е на какви госпожи(педагози) ще попадне детето!!!

# 71
  • Мнения: 3 042
Благодаря ти, Wilma, за изчерпателната информация!
Така както го описваш - наистина има за какво да си доволна от градината.
Още едно въпросче - нов прием на деца само за септември ли има? Моят е роден декември и на градина трябва да тръгне по-рано - към 2 год и 10 месеца. Ще го вземат ли на такава възраст? "Звездичка" на коя улица точно се намира?
Благодаря!

# 72
  • Варна
  • Мнения: 791
Прием има и юни.Условието е детето да е навършило 3 годинки!Дотогава ще го задържат на яслата,ако посещава(на "Звънче" задържали,но на други не) ДГ"Звездичка" е на ул."Жулийо Кюри"
Нас ни приеха на рожденната ни дата(1 юли).Така,че според градината-питай кога и как е при тях!Но ако детето не е   навършило 3 г. не съм чула да взимат.Така,че вие май ще сте за юни месец Rolling Eyes Във вашия район съм чувала добри отзиви за ДГ "Пролет",мои приятелки са там децата им.(то е по-скоро Трошево де) Също и за "Моряче" има добри отзиви,но нали знаеш-мнения разни.За "Детското градче" малко не съм очарована обаче.

# 73
  • Варна
  • Мнения: 791
Между другото на ясла ходите ли или имате ли анмерение?Защото синът ми преди 3 год. посещаваше ясла #11"Иглика" ,пак вашия район и съм страшно доволна(много стриктни с хигиената,с болните деца,добре ги занимаваха децата,доста научаваха)Намира се срещу Младост пазарчето блока,зад него!

# 74
  • Мнения: 3 042
До нас е ОДЗ "Морска звездица". Но нещо се отказах да го записвам на ясла засега. Може би ще се преместваме по към Пикадили в скоро време и затова няма смисъл да подавам сега молба.

# 75
  • Варна
  • Мнения: 322
И аз да попитам - някой има ли впечатления от "Ян Бибиян" във Варна. Намира се зад АГ-то, има и ясла. Най-близо е до нас и, до колкото знам, попадаме в нейния район?

# 76
  • София
  • Мнения: 572
Цитат на: lucki
в коя част на Стрелбище си?Малко си закъсняла но бързо действай-има хубава ясла в Хиподрума/ако си към бул.България,иначе щв ти е далече.../

Би ли ми казала коя е тази градина в Хиподрума.Аз живея там и като чета колко рано трябва да се запише детето.......

# 77
  • Мнения: 3 153
Ние в района сме няколко майки родили в рамките на 2 месеца и днес ходихме да си подаваме молби за бебоците в най-близката ясла и ни казаха, че даже късно отиваме Shocked А бебоците все пак са едва на по 2-3 месеца! Така че-колкото по-бързо подадете молба, толкоз по-добре!

# 78
  • Варна
  • Мнения: 791
Цитат на: Hris
И аз да попитам - някой има ли впечатления от "Ян Бибиян" във Варна. Намира се зад АГ-то, има и ясла. Най-близо е до нас и, до колкото знам, попадаме в нейния район?

    Лични впечатления нямам,но само хубави неща съм чувала за там!Дори нашата госпожа от градината коментира за "Ян Бибиян",че имали страхотни условия за игра навън и направо при хубаво време децата били като на пикник.Много добри отзиви за градината!Води се също за елитна Grinning

# 79
Цитат на: Katy
Цитат на: lucki
в коя част на Стрелбище си?Малко си закъсняла но бързо действай-има хубава ясла в Хиподрума/ако си към бул.България,иначе щв ти е далече.../

Би ли ми казала коя е тази градина в Хиподрума.Аз живея там и като чета колко рано трябва да се запише детето.......


има ясла на ул."Краище" това е зад колелото на трамвай № 1 в кв.Иван Вазов

чиста и подържана е. малкия е отскоро там. от Коледа

# 80
По местоживеене ни насочиха към ЦДГ "Гълъбче", имате ли някаква информация за  тази градина Confused:

# 81
  • Мнения: 5 140
Simple Smile Извинявай darkcat би ли ми казала дали си доволна от яслата зад колелото,защото аз живея от другата страна на булеварда и до нас има една,но на мен не ми харесва пък и ме бяха задължили ако искам да запиша там детенце,да си взимам кухнята от тях.Аз естествено се отказах,не могат да ме задължат по този начин.Тази ясла ми е супер близо и я харесвам,мойта буба пражи 2 год. другият месец и искам да я запиша на "колеж".Веднага ли приемат документите или се чака,биха ли ми я взели веднага,естествено след като са готови документите?Благодаря ти предварително Tada

# 82
  • Мнения: 5 468
Ама тази тема не беше ли преди 100 години пускана? Много назад ровите в архива, бе хора Laughing.
Я кажете тогава, знаете ли ясла по бул. Сливница и Европа? От Сточна гара до Люлин 1 и обратно Rolling Eyes по булеварда?

# 83
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Тя вярно тази тема е стара ама я аз да попитам нещо, за да не пускам нова! Има ли някой от Лозенец, който да може да ми даде инфо за яслите там и по-специално за тази на ул. Майор Томпсън и за яслата на ул.Свети Наум /тази над руското училище/, ама не им знам нито номера, нито имена! Embarassed  Знам, че и в двете има детска кухня и ние в момента взимаме от тази на Майор Томпсън, но много се чудя къде от септември да запиша Дени на ясла!? Та тъй като и двете са ми близко събирам мнения! Ако някой даде някаква информация много ще съм благодарна!

# 84
  • Мнения: 10 758
Ами аз нямах проблеми нито с яслата, нито след това в градината.Записах я и от следващата седмица тръгна.

# 85
  • Мнения: 265
Цитат на: Павлина
ако има мами от Варна с подобни преживявания - да пишат! Интересува ме и коя ясла бихте препоръчали Sunglasses

Е, аз съм мама от Варна Simple Smile Детето ми ходи на ясла "Щурче" (до обръщача на автобус 13; до 2-ри корпус на ВИНС-а). За градина е много сложно, защото тук е по рапределение. Пада ни се 1 градина, която си има и ясла и съответно децата от яслата директно преминават в градината  Imp Направо съм се отчаяла  #Puppy dog

# 86
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 712
Няма да забравя детската градина в с.Лозен. Невероятни полянки, по които пролетно време растат теменужки и минзухари в изобилие:shocked!: . Чист въздух, а и природата наоколо е страхотна. И това в държавна детска градина. Бях изумена.

# 87
  • Мнения: 458
Момичета, ако има някоя от Красна поляна, моля да даде идея за ясла в района

# 88
  • Мнения: 1 290
Цитат на: Kremy
Цитат на: Павлина
ако има мами от Варна с подобни преживявания - да пишат! Интересува ме и коя ясла бихте препоръчали Sunglasses

Е, аз съм мама от Варна Simple Smile Детето ми ходи на ясла "Щурче" (до обръщача на автобус 13; до 2-ри корпус на ВИНС-а). За градина е много сложно, защото тук е по рапределение. Пада ни се 1 градина, която си има и ясла и съответно децата от яслата директно преминават в градината  Imp Направо съм се отчаяла  #Puppy dog


До детската ясла за която говориш няма ли друга детска градина?

# 89
  • Варна
  • Мнения: 6 880
Цитат на: Gvendolin
Цитат на: Kremy
Цитат на: Павлина
ако има мами от Варна с подобни преживявания - да пишат! Интересува ме и коя ясла бихте препоръчали Sunglasses

Е, аз съм мама от Варна Simple Smile Детето ми ходи на ясла "Щурче" (до обръщача на автобус 13; до 2-ри корпус на ВИНС-а). За градина е много сложно, защото тук е по рапределение. Пада ни се 1 градина, която си има и ясла и съответно децата от яслата директно преминават в градината  Imp Направо съм се отчаяла  #Puppy dog


До детската ясла за която говориш няма ли друга детска градина?


Сиси беше в Щурче, сега е в градината отсреща - Незабравка. Няма приемственост между двете заведение т.е. факта, че идваш от яслата не е преимущество за прием в градината, съвсем отделни са си.
Креми, в района ли се падате? Би трябвало да ви вземат и в градината, хубавото е, че има по 2 групи от възраст. В повечето градини са по 1 и приемат съответно 2 пъти по-малко деца.

# 90
  • София
  • Мнения: 13 209
Цитат на: Denitza
Здравейте!
Днес подадох молба за градината, която съм харесала. Ако има места ще го приемат Ясен септември месец, но е малко вероятно защото заведението е ОДЗ и съответно децата от яслата автоматически ги прехвърлят в детската и те запълват бройките.
Но директорката каза, че в момента има свободно място в яслата. На мен не ми се иска зимния сезон да го записвам, но заради местото се чудя.
Искам да Ви питам ако тръгне на ясла какви са начините да се води на ясла, но да не ходи. Имам в предвид болнични или друго и колко време може да отсъства.


Еее, стига де... защо тогава да заемате мястото. Може да има родители, на които се налага детето им да тръгне на ясла дори и посред зима и няма да има място...

# 91
  • Варна
  • Мнения: 6 880
Цитат на: Vache
Еее, стига де... защо тогава да заемате мястото. Може да има родители, на които се налага детето им да тръгне на ясла дори и посред зима и няма да има място...


Това е практика, въобще не се чуди! Познавам такива , на едно момче бавачката въобще не я освободиха и за ден, но е прието в градината. Знам ли...за всеки случай.  В същото време доста деца останаха, миналата пролет една майка плачеше със сълзи пред списъка и се чудеше какво ще правят. Знаеш колко е трудно от там нататък, чела си темите на Бейб.  Close

# 92
  • Мнения: 289
Гери ходи на ясла от септември, когато и навърши 2год. Молбата я подадохме през март и нямаше проблеми с приемането. Сега от септември трябва да тръгва на градина. Вече подадох молба, но ми казаха че класирането е през юни, но да не се притеснявам, почти нямало опасност да не я вземат. Проблеми, може би има с децата, които тръгват през другите месеци, а не през септември. Иначе юни-юли като се запишат децата и се вижда кои са подали молби и не са се записали и колко места остават.

# 93
Точно за това говоря.Молби и кандидатстване в ясла....?
Ако беше частно всичко е ясно.
Има договор и условия.
Как е възможно човек да си докара притеснения дали ще приемат детето му на две годинки.
На две годинки детето кандидатства????-по какви критерии???
Боже ,лудост е това!!!
Класиране????-Какво значи това???
Това ли е прекрасната държавна система?
Ами в държавните детски градини не допускат деца с увреждания и циганчета.
Това не е демократично и пречи на социализацията на деца от тези групи.

# 94
  • София
  • Мнения: 13 209
Цитат на: Flash*
Цитат на: Vache
Еее, стига де... защо тогава да заемате мястото. Може да има родители, на които се налага детето им да тръгне на ясла дори и посред зима и няма да има място...


Това е практика, въобще не се чуди! Познавам такива , на едно момче бавачката въобще не я освободиха и за ден, но е прието в градината. Знам ли...за всеки случай.  В същото време доста деца останаха, миналата пролет една майка плачеше със сълзи пред списъка и се чудеше какво ще правят. Знаеш колко е трудно от там нататък, чела си темите на Бейб.  Close


Ох, не се учудвам... възмутих се.... Rolling Eyes И това вече така да се каже кореспондира с темата за майчинството.... т.е. майки, които са в майчинство записват децата в ясла, с идея да им осигурят мястото чак в градината. Хем си седят в майчинство, детето вкъщи (да не било боледувало), а мястото в яслата заето... Лелее, добре че сме в ясла, в която не се бутат всички, че иначе не знам... и гледай какво нещо - всички бягат от тази ясла, защото има циганчета, а в същото време и условията и персонала са прекрасни и не се чака ред и не искат дарения... Ама всички се бутат в елитни ясли, в които после се оказва, че не е чак толкоз различно... навсякъде има хора и хора...

# 95
  • Мнения: 2 655
Разделих темата, тъй като се беше отклонила от първоначално зададената.
Споровете "за" и "против" частното образование може да продължите тук
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20996

# 96
  • Мнения: 1 320
Ясла в нашия квартал няма и като отидохме в съсъедния, едва не ни изгониха/ защото ще заемаме място на дете от този квартал Sad  спаси ни един доста глупав факт ..... имахме   момче / а те били с предимство???/.   #Shocked
Записах Ники на детска градина на 8 месеца , да на 8 не се чудете. В нашата това е практика , ако от недоглеждане забравиш и детето ти стане на 2 години или 3 почти няма шанс, освен ...... ако не е имал доказан здравословен проблем. За такива деца се пазят определен брой места. Под здравословен имам в предвид някои видове алергии, очила и ....
Циганчета също приемат. Simple Smile / е ограничен брой , но има/

# 97
Мила vessi,виждам че сте разумен човек и ми би било интересно да се чуе и Вашето мнение по горещата тема
която се намира тук
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20996&postdays=0& … =asc&start=15

Колкото повече мнения ,толкова по цветно Grinning

# 98
  • Пловдив
  • Мнения: 274
Сега забелязах, че има разгорещени спорове по моето запитване.  Мога да успокоя всички, че не съм записала детето си никъде само за да се води, докато порасне за детска. Запитването беше продиктувано от уплахата ми, че реално когато наистина дойде време за записване, няма да го вземат защото например не мога да дам рекет или просто защото нямам връзки.

Общи условия

Активация на акаунт