МАМИ В АВСТРИЯ 2

  • 16 307
  • 303
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 343
именно, премахнали са плащането със задна дата.
аз не съм омъжена за таткото на александър, затова тои е само с бг гражданство. ако се омъжа (то май натам отива) ще му дадат ново свидетелство за раждане и ще има и 2те гражданства.

# 121
# 122
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Здравейте на всички!
И аз днес получих някаква статия с подобно съдържание, но понеже е копи-пейст в писмото, всички букви с умлаут, както и есцет са заменени с "?" и е много неприятно за четене. Очаквам приятелят ми да ми изпрати линка след малко и ще ви го пусна да го разгледате. Май става въпрос за същото, което коменирате с парите за децата... 
Така че - bis später Wink

# 123
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Ето го текста:

Thema: Fremdenrecht
Wiener Winkelzüge gegen Ausländer
Süddeutsche Zeitung, München, 30. 11.
Michael Frank berichtet über schikanöse Bestimmungen bezüglich des Kindergelds ausländischer Mütter:
 
4
„Das an schikanösen Finten und Winkelzügen reiche Ausländerrecht Österreichs ist um eine kleine
Bosheit erweitert worden. Fußend auf dem im vergangenen Jahr rigoros verschärften Gesetz hat das
Sozialministerium in Wien am Dienstag folgende Regelung verfügt: Kommt ein Kind einer legal in
Österreich lebenden ausländischen Mutter zur Welt, bekommt es so lange kein Kindergeld oder andere
ihm zustehende Sozialleistungen, wie es nicht seinen legalen Aufenthalt im Lande nachweist. Was
zwar bürokratisch, aber harmlos klingt, hat es in sich.
 
Die meisten legalen Fremden in Österreich haben in der alten Heimat keinen Wohnsitz mehr. Sie müssen aber das Kind zu Hause melden, um für dieses einen Pass zu bekommen, der wiederum den legalen Aufenthalt in der Alpenrepublik belegt.
In manchen Herkunftsländern kann diese Prozedur bis zu einem Jahr dauern und ist oft mit zeitraubenden und teuren Reisen von Mutter oder Eltern verbunden. Ist alles erledigt, dann wird das Kindergeld für den Sprössling nicht rückwirkend, sondern erst vom ‚Legalitätszeitpunkt’ an bezahlt. Der österreichische Fiskus betrüge im Grunde Berechtigte um eindeutige Ansprüche, meinen Kritiker in Wohlfahrtsverbänden und Politik.
 
Sozialministerin Ursula Haubner im nur noch einstweilig regierenden konservativen Kabinett Schüssel
findet das alles in Ordnung. Sie gehört dem BZÖ an, dessen Chef Peter Westenthaler im Wahlkampf
allen Ernstes die sofortige Deportation von 300 000 Ausländern verlangt hatte.
 
Die Caritas spricht von
‚menschenverachtender Bürokratie zu Lasten der Schwächsten in der Gesellschaft’.
Karl Öllinger,
Sozialsprecher der Grünen, findet das ‚zum Speien’. Hier würden die Schutzbedürftigsten in blanke
Existenznot gebracht.
Die FPÖ hingegen, die den jüngsten Wahlkampf als Ausländerhasskampagne
angelegt hatte, verlangt, grundsätzlich kein Kindergeld mehr an Ausländer zu zahlen, sondern nur
noch an Inländer."
* *

Приятна вечер ви пожелавам!

# 124
  • Мнения: 439
Мерси на Рени и Деяна за полезните и интересни статии. Любопитно ми е как ще се развият нещата. Принципно се забелязва един тренд на все по-силно оттегляне на държавата в сферата на социалните услуги в Западните държави, което разбира се е в ущърб за тези, които се нуждаят най-силно от тях.

Лека вечер и на вас!

# 125
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Надолу ви копирам отговор на една социална работничка на въпрос, касаещ възможността неосигурени в Австрия бременни жени да получават необходимата пренатална помощ.

" Unsere Beratungsstelle bietet Beratung zu allen Themen rund um Schwangerschaft und Geburt an, wobei der Schwerpunkt auf sozialversicherungsrechtlichen Belangen liegt.
 
Unsere Organisation kann leider nicht direkt pränatale Untersuchungen anbieten. Mit einem Meldezettel in Österreich sind aber für alle Frauen vorgeburtliche Untersuchungen nach dem österreichischen Mutter-Kind-Pass kostenlos zugänglich, auch wenn im Moment kein Krankenversicherungsschutz in Österreich besteht. Jeder Gynäkologe mit Kassenvertrag sowie Ambulatorien der Wr.Gebietskrankenkasse stehen dafür zur Verfügung.
 
Auf Wunsch können Sie gerne ein persönliches Beratungsgespräch vereinbaren. Wir ersuchen Sie um telefonische Terminvereinbarung, wobei derzeit mit einer Wartezeit von ca. 2 Wochen  zu rechnen ist.
 
Mit freundlichen Grüßen
 
Christine Kautnik-Prochazka
Sozialarbeiterin"

Ето email-a на тази дама, може да ви е от полза:
christine.kautnik@aktionleben.at
Вече не помня кой от линковете, които научих от Кристиян, ме отведоха до нейната служба. Ако открия, ще го пусна.  Peace

# 126
  • Мнения: 236
На мен като цяло изискването бебета да имат
визи ми се вижда абсурдно.
Според мен това е много по-логично след ако родителите
пребивават легално в Австрия, детето автоматично да получава право на престой.
Бебето на моя позната хърватка получи виза за 1 година,
при положение, че хората са с дългосрочно право за престой тук.
Има и други такива интересни примери.
Сякаш всичко обслужва дългите опашки в магистратите и прибирането на по 100
евро на виза, от която зависят детските на хората.

За линковете и информацията и от мен - Благодаря!   bouquet

# 127
  • Мнения: 4 399
Интерсни промени са въвели. Само дето не освобождават чуждестранните майки от данъци докато си уредят всичките документи.  #Cussing out Не ми е ясно също какво става, ако майката не е местна но детето няма нужда от Aufenthalt. На мен не ми се е налагало да правя никакви преводи, нито да вадя виза за детето, и пак се наложи да ми изплащат КБГ със задна дата защото няма начин всички документи да се съберат мигновено. Да не говорим какви абсурдни документи изискват от родителите за да се издаде акт за раждане и какви пари се плащат. Rolling Eyes Дано се намери някой да обжалва това решение съдебно, защото то е повече от дискриминиращо.

Аз пък тези дни се занимавам предимно с Тагесмутери. Намерих една жена, която веднага ми допадна, а и е на много удобно място за мен. Но, както винаги, има едно НО... Тя ще има свободни места чак през Септември, а аз трябва да тръгна на работа няколко месеца преди това. Cry И сега седя и премислям разни невъзможни варианти.

# 128
  • Мнения: 4 150
Както каzвате,подобен zакон е дискриминираЩ....но то какво ли не е дискриминираЩо тук... Flutter
Вяра,не можеШ ли да си уговориШ с работодателя вместо 2 да ти даде 2 години и половина каренц.Големите фирми го поzволяват.
В гемайндето е редовна практика.
На мен не ми се вярва тоzи "zакон" да пробие,по скоро само плаШат и после Ще го махнат тихомьлком... Wink
Надин,и аz имам  един интересен случай,който много ми направи впе4атление и дори zа малко да се окаже,4е аz сьм виновен zа всичко.Ходихме с един приятел до БГ преди около 10 години и той си хареса една много чаровна бьлгарка,и се ожени zа нея в БГ при следваЩото си идване.
Да,обаче,наШите бЙУрократи не й даваха виzа 2 години.Даже сьм чел писмо от тях до него,че женитбата му с бьлгарка не оzначава автоматично виzа zа нея.След хиляди обжалвания и ходене по мьки,й откаzаха виzа окончателно и му написаха най нагло той да ходи там,откьдето е тя и да си живеят там zаедно Щом толкова се обичат.Иzгониха си гражданина,само и само да не дойде един чужденец тук.А в сьЩото време на Швехат се иzсипваха самолети с етиопски муцуни,които и до ден днеШен са на социал.... Twisted Evil Преz 1998 година момичето(жена на 35 ве4е) е ве4е тук,но е осакатена от теzи психични (буквално психични) атаки от страна на zаконите и техните иzпьлнители.В момента са zаедно,но 2 пьти ве4е се раzделяха...
А ккакви други случаи zнам...ама друг пьт.

# 129
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Я, малко да сменя темата, ако позволите... Нали ми предстои да напусна България, та съм на такава вълна в момента. Ако ви е интересно, погледнете тук:
http://bullit.hit.bg/zashto_napuskam_bulgaria.htm

# 130
  • Vienna
  • Мнения: 519
 Sad ад Ренни, много е гадно, докато 4етох страШно ми докривя, но маи деиствително, поне до голяма степен е ИСТИНА.

# 131
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Всъщност заформил се е спор по въпроса:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=146668.100;topicseen

# 132
  • Мнения: 439
Да, мила Рени,

това е тъжната истина и същевременно първопричината и моето младо семейство да иска да напусне България, и то по-малко от година след като се завърнахме като млади висшисти със западно образование (в Германия), надъхани и изпълнени с амбиции, че ще се устроим и заживеем щастливо в Родината... Всичко се оказа само голи илюзии! И не опира само до парите, всеобщото скодоумие и всепоглъщащата простотия и посредственост са най-големият бич за българщината...

# 133
  • Мнения: 4 399
Както каzвате,подобен zакон е дискриминираЩ....но то какво ли не е дискриминираЩо тук... Flutter
Вяра,не можеШ ли да си уговориШ с работодателя вместо 2 да ти даде 2 години и половина каренц.Големите фирми го поzволяват.
В гемайндето е редовна практика.
На мен не ми се вярва тоzи "zакон" да пробие,по скоро само плаШат и после Ще го махнат тихомьлком... Wink


Ох, Кристиан, прав си, какво ли не е дискриминиращо... #Cussing out Но и аз мисля че тази промяна няма да просъществува дълго. А случаят който си разказал е много неприятен наистина. Честно казано не съм чувала подобно нещо за други държави. Обикновено сключването на брак е най-лесния начин за уреждане на всички визови проблеми. Но пък тук съм се нагледала на какви ли не парадокси. Като че ли колкото по-малко причини има човек за пребиваването си, толкова по-лесно получава виза. Но да се надяваме че с влизането на БГ в ЕС нещата за нашите сънародници малко ще се улеснят.

Аз всъщност планувах да съм 1 година в Каренц, до м. Май бях официално в болнични. Мога да си удължа майчинството, имам право на едно удължение по закон. Но проблемът е че целият ни семеен бюджет е разчетен на базата на 2 заплати. Каренцгелд може и да са добри пари за жени които не са работили преди да родят, но не компенсира по никакъв начин доходите на работещите майки. Поредната дискриминация, колкото повече си работил и осигурявал, толкова в по-неблагоприятно положение се оказваш.  ConfusedВ общи линии аз трябва да избирам между удобството и парите. Прилича на онова старо предаване по една от немските телевизии 'Geld oder Liebe'.

# 134
  • Мнения: 236
Christian, много гадно звучи, това което пишеш за твоите приятели.
Дано занапред имат повече късмет.
Това според мен е някакъв екстремен пример
как бюрокрацията решава съдбата на хората.
Нагледала съм се и аз. Чувала съм за случаи, в които детето получава виза,
а майката - не. Абсурдно е направо!

Темата, която Рени започва е много интересна, макар че ми омръзнаха вече
клишетата за Бг и чужбина. Както и да обяснявам как така съм дошла тук и т.н.
Опитвам се да приемам правото на другите да избират къде да живеят (стига да могат, естествено).
При мен, лично, всичко може много бързо да се промени.
България в момента не ме привлича, но не знам какво ще е след година например.
Или ако аз или мъжа ми получим интересно предложение за работа в Китай, например
(шегата настрана, но той наистина имаше такива разговори).
Където и да съм, обаче, си оставам българка. Не съм изпълнена с патриотична гордост по тоя повод,
ама не съм и комплексирана от това.
За детето ми обаче не съм сигурна. То просто освен различното си гражданство ще е продукт на друга култура.

Общи условия

Активация на акаунт