За отпуската по майчинство между 2-рата и 3-тата година

  • 17 316
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 521
Интересува ме когато си в неплатен отпуск по майчинство между 2-рата и 3-тата година какви обезщетения се полагат(ако е така), къде се подава декларация и какви документи са необходими? Една счетоводителката ми каза, че се полага 80% от минималната работна заплата. Вярно ли е това?
Досега не бях чувала подобно нещо. Shocked

И още един въпрос. Подава ли се специална молба, че искаш да си в неплатен отпуск по майчинство за този период от време или се разбира от самосебе си?

Благодаря!

Последна редакция: пн, 13 ное 2006, 10:09 от Синьорина Ломбарди

# 1
  • Мнения: 2 657
В платена или неплатена?

На мен майчинството платеното ми изтича декември и трябва да подам молба за платена отпуска,4е имам доста Winkта тези проценти за който говориш си мисля,4е става въпрос за платената отпуска...

# 2
  • Мнения: 521
Неплатена. Доколкото знам до втората година е платена. Моля, някой който наистина е наясно с нещата да ни осветли  Hug

# 3
  • Мнения: 5 539
Никакви обезщетения не се полагат. Нали затова е "неплатен отпуск". Предимството е, че се водиш социално и здравно осигурен.
Аз в момента съм в това положение. Декември месец ми изтича третата година и тогава ще си ползвам натрупания платен отпуск за 2-те години.

# 4
  • Мнения: 521
Някой друг ще си каже ли мнението?

# 5
  • Мнения: 2 125
Никакви обезщетения не се полагат. Нали затова е "неплатен отпуск". Предимството е, че се водиш социално и здравно осигурен.

Така е  Peace Аз допреди два месеца бях в това положение (сега работя). Плаща се до навършването на 2 години и оттам нататък се оправяй.

# 6
  • Мнения: 644
Щом си НЕплатена,значи НЕ получаваш нищо   Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 521
Знам,  НЕплатена какво означава  Sunglasses Според тази жена нещо от социалните се получавало.  Но и на мен ми се стори странно да не знам и затова питах.

А трябва ли да се подаде молба за неплатен отпуск след края на втората година?

# 8
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Така, сега по- подробно...

Вече няма едногодишен неплатен оптуск за гледане на дете до 3-годишна възраст, както беше едно време.

В момента е предвиден неплатен отпуск за гледане на дете до 8-годишна възраст, който е в размер на 6 месеца за всеки от родителите. До края на тази календарна година единият родител има право да прехвърли правото си на ползване на този отпуск на другия родител. Но и двамата трябва да са на трудов договор!
От януари 2007 година, след приемането ни в ЕС, това право на преостъпване се губи. Тогава вече половете са равни, и или ще се възползваш от правото си на неплатен отпуск, или ги губиш тези 6 месеца.

Ако детето навършва скоро 2 годинки, и по принцип таткото няма да ползва неплатен отпуск, сега е удачен момента той да прехвърли на майката своите 6 месеца (преди 01.2007). Тя ще може да ги ползва в пълен размер.
Нейните 6 месеца не се губят. Може да се вземат след 6-те месеца от таткото, а може да се ползват след това когато си поиска до 8 годинки на детето. ЗА целта се подава молба поне 10 дена по рано. Работодателят не може да откаже този отпуск. Той може да се ползва на части, като минумум се вземат 5 дена наведнъж.

Аз в момента ползвам моите 6 месеца  неплатен отпуск. До преди 2 седмици ползвах 6 месеца на съпруга ми.
За прехвърлянето се иска молба (нормална) за неплатен отпуск. Когато се ползва този отпуск за първи път, се подава декларация от двамата съпрузи дали са ползвали този вид отпуск за детето и по колко дни (има готови образци: на мен ми ги даде счетоводителката на фирмата). Освен това се пише заявление (в свободен текст, а може би има и образци вече) от таткото, че преостъпва неплатенения си отпуск на майката.

По време на неплатения отпуск се дължат само здрави осигуровки (май са малко над 5 лв. при тази минимална заплата). Моите ги плаща работодателя ми.
Върви ти стажа, и другите социални осигуровки, които ги плаща държавата.

Май това е всичко...

# 9
  • Бг
  • Мнения: 846
Значи нещата стоят така. Понятието неплатен отпуск до навършване на 3-годишна възраст на детето вече не съществува, заменено е от неплатен отпуск до навършване на осемгодишна възраст на детето. Право на такъв отпуск имат и двамата родители, като размера е 6 месеца се полагат на единия и 6 месеца на другия. Когато реши родителят тогава може да го ползва, естествено с разрешението на работодателя и разбира се до навършване на 8-годишна възраст на детето. Или можеш да си го вземеш наведнъж, можеш и на части. Правото на този неплатен отпуск може да се прехвърля от единия родител на другия, в практиката доста често след изтичане на платеното майчинство бащата прехвърля правото на неплатен отпуск на майката и тя го ползва една година. При самотни майки правото е изцяло за майката или полага й се 1 година неплате отпуск. През време на този отпуск тече стаж за родителя, който го полза и му се внасят здравни осигуровки, като за неплатен отпуск, които осигуровки са за сметка на работодателя изцяло. През време на този отпуск не се плаща нищо и не се внасят социални осигуровки. За да ползваш този отпуск трябва да си пуснеш молба до работодателя, с която да ти разреши ползването на този отпуск.
Надявам се да съм била полезна и да съм го написала разбираемо. Ако има въпроси питайте няма проблем. И сори, че толкова дълго се получи.

# 10
  • Мнения: 521
Благодаря ви за изчерпателните отговори!

Аз не съм подала молба, а третата година изтича май 2007г. Какво трябва да направя?

# 11
  • Бг
  • Мнения: 846
Ами отиди при счетоводителката на фирмата и оправете документите, за да е всичко наред  Wink Успех !!!

# 12
  • Мнения: 521
Счетоводителката ме караше по собствено желание да напусна и да не си ползвам отпуската по майчинстово, така че тя не е вариант. Затова се обърнах към вас.

Благодаря!

# 13
  • Мнения: 5 713
Ами ТРЗ, ЛС нямате ли? Аз по принцип с тях си уредих неплатения отпуск. Иначе преди това говорих с Инспекция по труда, исках да знам дали може по някакъв начин да ме възпрепятстват. Но ми казаха, че няма такава вероятност.

# 14
  • Бг
  • Мнения: 846
В такъв случай пишеш молба от този сорт:

ДО
………………………………….
………………………………….



М О Л Б А


от ..., ЕГН ...............................,

живущ/а/ в гр./с./......................................., ул. “........................................................” № .........


ГОСПОДИН УПРАВИТЕЛ,

МОЛЯ да ми бъде разрешено да ползвам неплатен отпуск в размер на ............ месеца, на основание чл. 167а, ал. 1 от КТ, считано от дата ............................ г.

Декларирам, че до момента нито аз, нито съпругът (съпругата ми сме ползвали неплатен отпуск за отглеждане на детето след навършването му на 2-годишна възраст и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка.
Приложено: ксерокопие на акта за раждане на детето.

Надявам се, че молбата ми ще бъде удовлетворена.


................................... г.                                                                            С уважение: .............................

Към тази молба прилагаш ксерокопие от акта за раждане на детето и декларация за даване на съгласие на единия родител за ползване на отпуска по чл. 167а от КТ изцяло от другия родител
                   
ДЕКЛАРАЦИЯ
 Долуподписаният/та ....................................................,
                                            (трите имена)
ЕГН ....................., Л. К. № ....................., адрес .............
.............................................................................

                                 ДЕКЛАРИРАМ:
     Давам изричното си съгласие, съпругът/съпругата ми да ползва изцяло
неплатения отпуск по чл. 167а от КТ в целия му размер от 12 месеца за
отглеждане на детето ми ....................................................,
                                       (трите имена на детето)
ЕГН .....................



 
Шефа трябва да ти сложи резолюция, че е съгласен да ползавш този отпуск и тези документ тярбва да се съхранява в личното ти досие във фирмата, дали ти ще го оставиш шефа да го даде на счетито или ти лично ще си го занесеш на счетито, решаваш ти.

Последна редакция: пн, 13 ное 2006, 16:53 от alexa_a

# 15
  • Бургас
  • Мнения: 6 330
Здравейте,ще се възползвам от темата да питам и аз.При мен ситуацията е следната :

Нямаме брак,но детето си е припознато.Навършва 2 години на  2 януари 2007 г.

Как стоят нещата,имам ли право на 1 година или трябва да прехвърляме?

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 6 330
И още нещо да попитам,видях че в примерната молба пише заведение на пълна държавна издръжка - от предни теми ,в които се обсъждаше останах с впечатлението ,че детската ясла е такова - така ли е наистина?

# 17
  • Бг
  • Мнения: 846
Имаш право на 12 месеца при условие, че нямате брак и не живеете в едно домакинство, т.е. двамата родители не съжителствате заедно. 

# 18
  • Мнения: 595
Аз съм в неплатена-януари Гери става на 3г.
Нищо не получавам.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 6 330
alexa_a,благодаря ти - точно това не ми беше ясно,защото ние живеем заедно , а за яслата права ли съм,т.е ако ходи нямам право на този отпуск - така ли е ? Но пък от друга страна за тези 8 години детето все ще ходи някъде - било на ясла,градина и у-ще newsm78

# 20
  • Мнения: 3 447
Имаш право на 12 месеца при условие, че нямате брак и не живеете в едно домакинство, т.е. двамата родители не съжителствате заедно. 
А това по какъв начин може да се удостовери? Ние живеем заедно, но личните карти са ни с различни адреси  newsm78

# 21
  • Мнения: 595
Благодаря ви за изчерпателните отговори!

Аз не съм подала молба, а третата година изтича май 2007г. Какво трябва да направя?

Аз подадох молба малко преди Гери да навърши 2г.И ако Работодателя ти няма нищо против(защото някъде и това е от значение

# 22
  • Бг
  • Мнения: 846
Имаш право на 12 месеца при условие, че нямате брак и не живеете в едно домакинство, т.е. двамата родители не съжителствате заедно. 
А това по какъв начин може да се удостовери? Ние живеем заедно, но личните карти са ни с различни адреси  newsm78
Ми не може да се установи, така че може да се възползва от едната година, но само при условие, че по лични карти двамата са с различна адресна регистрация.

# 23
  • Мнения: 3 447
alexa_a  , благодаря ти   bouquet
Само да доуточня - в такъв случай подавам само молба за неплатен отпуск (1 година) до работодателя си, без декларация за прехвърляне от бащата, така ли?

# 24
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
И аз да попитам ConfusedДо май месец 2007г. съм в неплатен отпуск по майчинство.Ще имам ли след това право да ползвам 20 дни платен годишен отпуск, или не?

# 25
  • Мнения: 595
И аз да попитам ConfusedДо май месец 2007г. съм в неплатен отпуск по майчинство.Ще имам ли след това право да ползвам 20 дни платен годишен отпуск, или не?

Май трябва да поработиш 6-9 месеца ми се струва и тогаз.Никой не дава отпуск в аванс...пък де да знам...

# 26
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Нали през този неплатен отпуск ми се плащат осигуровки и ми се води трудов стаж  newsm78

# 27
  • Бг
  • Мнения: 846
И аз да попитам ConfusedДо май месец 2007г. съм в неплатен отпуск по майчинство.Ще имам ли след това право да ползвам 20 дни платен годишен отпуск, или не?
Да, разбира се имаш право да ползваш отпуската си, но те съветвам да не я ползваш веднага след неплатения отпуск, т.к ще ти се изчисли на база на минималната заплата и губиш. За това по-добре отработи един месец и тогава излизай в платен отпуск.

# 28
  • Мнения: 595
Нали през този неплатен отпуск ми се плащат осигуровки и ми се води трудов стаж  newsm78

Да

# 29
  • Бг
  • Мнения: 846
alexa_a  , благодаря ти   bouquet
Само да доуточня - в такъв случай подавам само молба за неплатен отпуск (1 година) до работодателя си, без декларация за прехвърляне от бащата, така ли?
Да, Дона, точно така.

# 30
  • Бг
  • Мнения: 846
Нали през този неплатен отпуск ми се плащат осигуровки и ми се води трудов стаж  newsm78
Да, тези месеци на неплатен отпуск се зачитат за стаж и да внасят се осигуровки, но само здравни, както писах малко по-горе. Вече като излезеш в палтен отпуск ще ти се внасят и социални осигуровки.

# 31
  • Мнения: 3 447
Благодаря още веднъж  Heart Eyes

# 32
  • Мнения: 7 640
Никакви обезщетения не се полагат. Нали затова е "неплатен отпуск". Предимството е, че се водиш социално и здравно осигурен.
Аз в момента съм в това положение. Декември месец ми изтича третата година и тогава ще си ползвам натрупания платен отпуск за 2-те години.
а не са ли 3 години Embarassed- т.е. по време на неплатения отпуск щом си здравно и трудово осигурен, би трябвало и платен отпуск да се трупа newsm78

# 33
  • Мнения: 5 622

 Значи да мятам мъжът ми да ми прехвърли "майчинството" си, така ли?  newsm78

# 34
  • Мнения: 5 539
И аз да попитам ConfusedДо май месец 2007г. съм в неплатен отпуск по майчинство.Ще имам ли след това право да ползвам 20 дни платен годишен отпуск, или не?
Да, разбира се имаш право да ползваш отпуската си, но те съветвам да не я ползваш веднага след неплатения отпуск, т.к ще ти се изчисли на база на минималната заплата и губиш. За това по-добре отработи един месец и тогава излизай в платен отпуск.
Всъщност е необходимо да отработиш само 10 раб. дни за актуализиране на заплатата, върху която ще ти се изчислява натрупания за 2 год. платен отпуск. На мен точно това ми предстои.
Никакви обезщетения не се полагат. Нали затова е "неплатен отпуск". Предимството е, че се водиш социално и здравно осигурен.
Аз в момента съм в това положение. Декември месец ми изтича третата година и тогава ще си ползвам натрупания платен отпуск за 2-те години.
а не са ли 3 години Embarassed- т.е. по време на неплатения отпуск щом си здравно и трудово осигурен, би трябвало и платен отпуск да се трупа newsm78
Ами не се трупа, но не знам защо Rolling Eyes

# 35
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Така, сега по- подробно...
...
До края на тази календарна година единият родител има право да прехвърли правото си на ползване на този отпуск на другия родител. Но и двамата трябва да са на трудов договор!От януари 2007 година, след приемането ни в ЕС, това право на преостъпване се губи. Тогава вече половете са равни, и или ще се възползваш от правото си на неплатен отпуск, или ги губиш тези 6 месеца.




Сигурна ли си в това ?

Последна редакция: пн, 13 ное 2006, 18:40 от doniboni

# 36
  • Бг
  • Мнения: 846
Никакви обезщетения не се полагат. Нали затова е "неплатен отпуск". Предимството е, че се водиш социално и здравно осигурен.
Аз в момента съм в това положение. Декември месец ми изтича третата година и тогава ще си ползвам натрупания платен отпуск за 2-те години.
а не са ли 3 години Embarassed- т.е. по време на неплатения отпуск щом си здравно и трудово осигурен, би трябвало и платен отпуск да се трупа newsm78
Трупа се разбира се неползвания платен отпуск за времето през, което майката е била в платено майчинство или в неплатен отпуск /без значение поради каква причина/. Правото на платен отпуск не се губи. При евентуално напускане на работата този платен отпуск се изплаща като обезщетение.

# 37
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Така, сега по- подробно...
...
До края на тази календарна година единият родител има право да прехвърли правото си на ползване на този отпуск на другия родител. Но и двамата трябва да са на трудов договор!От януари 2007 година, след приемането ни в ЕС, това право на преостъпване се губи. Тогава вече половете са равни, и или ще се възползваш от правото си на неплатен отпуск, или ги губиш тези 6 месеца.




Сигурна ли си в това ?

Сигурна бях преди няколко месеца, когато си уреждах моето неплатено майчинство. Ако не са направили някаква промяна в КТ междувременно, значи съм все още сигурна, да. Peace
Нека се включи някой, който е наясно дали има междувременно промяна.

# 38
  • Бг
  • Мнения: 846
Да така е, трябва да имаш най-малко отработени 10 дни предходния месец, за да има база на която да ти се изчисли платения отпуск, но ти ако предния месец си отработила 10 дни, а другите дни са ти били неплатен, или платено майчинство, или поради някаква друга причина не си ги отработила пак губиш от базата, т.к. брутната заплата ще ти е по-малка отколкото ако си отработила целия месец.

# 39
  • Бг
  • Мнения: 846
Така, сега по- подробно...
...
До края на тази календарна година единият родител има право да прехвърли правото си на ползване на този отпуск на другия родител. Но и двамата трябва да са на трудов договор!От януари 2007 година, след приемането ни в ЕС, това право на преостъпване се губи. Тогава вече половете са равни, и или ще се възползваш от правото си на неплатен отпуск, или ги губиш тези 6 месеца.




Сигурна ли си в това ?

Сигурна бях преди няколко месеца, когато си уреждах моето неплатено майчинство. Ако не са направили някаква промяна в КТ междувременно, значи съм все още сигурна, да. Peace
Нека се включи някой, който е наясно дали има междувременно промяна.
Така доколкото знам все още няма публикувани промени в КТ, касаещи законовата уредба след влизането ни в ЕС, но не съм на 100% сигурна. В момента нямам КТ пред мен, утре със сигурност ще мога да кажа.

# 40
  • Бг
  • Мнения: 846

 Значи да мятам мъжът ми да ми прехвърли "майчинството" си, така ли?  newsm78
Joy Joy Joy Това ми хареса "да мятам мъжът ми".
Ако искаш още половин година да си седиш вкъщи, ми мятай го де  hahaha Но това не е майчинство искам още веднъж да вметна, това е отпуск за гледане на дете до навършване на 8-ем годишна възраст.

# 41
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Ето един цитат:

"До 31.12.2006 г. неплатеният отпуск по чл. 167а от КТ може със съгласието на единия родител да се ползва изцяло от другия родител. Следователно, за да продължи ползването на започнатия неплатен отпуск по досегашния чл. 165, ал. 1 от КТ, майката трябва да изпрати заявление до работодателя, придружено с декларация от другия родител, че е съгласен отпускът да бъде ползван по този начин."

Така, че явно важи.

Който "намазва" от положението, да вземе да се замилси, че малко остава до края на тази година.
 Peace

# 42
  • Мнения: 7 640
Трупа се разбира се неползвания платен отпуск за времето през, което майката е била в платено майчинство или в неплатен отпуск /без значение поради каква причина/. Правото на платен отпуск не се губи. При евентуално напускане на работата този платен отпуск се изплаща като обезщетение.

значи, ако си била в неплатен отпуск по майчинство 1 година, за нея полага ли ти се после платен?

Последна редакция: вт, 14 ное 2006, 10:28 от PolarFox

# 43
  • Бг
  • Мнения: 846
Да, полага ти се, това си е твое право, нищо, че си била една година в неплатен отпуск. По КТ се полагат минимум 20 работни дни в календарната година.

# 44
  • Бг
  • Мнения: 846
Ето един цитат:

"До 31.12.2006 г. неплатеният отпуск по чл. 167а от КТ може със съгласието на единия родител да се ползва изцяло от другия родител. Следователно, за да продължи ползването на започнатия неплатен отпуск по досегашния чл. 165, ал. 1 от КТ, майката трябва да изпрати заявление до работодателя, придружено с декларация от другия родител, че е съгласен отпускът да бъде ползван по този начин."

Така, че явно важи.

Който "намазва" от положението, да вземе да се замилси, че малко остава до края на тази година.
 Peace
Да, права си така е, пропуснала съм четенето на ПЗР ooooh!

# 45
  • Мнения: 3 447
Да, полага ти се, това си е твое право, нищо, че си била една година в неплатен отпуск. По КТ се полагат минимум 20 работни дни в календарната година.
Значи е по-добре първо да се ползва едната година неплатен и след това платения, който се е натрупал за трите години, така ли?

# 46
  • Мнения: 5 713
Да, полага ти се, това си е твое право, нищо, че си била една година в неплатен отпуск. По КТ се полагат минимум 20 работни дни в календарната година.
Значи е по-добре първо да се ползва едната година неплатен и след това платения, който се е натрупал за трите години, така ли?
Да, мен така ме посъветва ЛС и аз я послушах. С тази разлика, че аз май ще го получа на база минималната заплата. Няма да мога да работя 10 дена за актуализиране на заплатата. / от изписаното аз така разбрах /

# 47
  • Бг
  • Мнения: 846
Да, полага ти се, това си е твое право, нищо, че си била една година в неплатен отпуск. По КТ се полагат минимум 20 работни дни в календарната година.
Значи е по-добре първо да се ползва едната година неплатен и след това платения, който се е натрупал за трите години, така ли?
Да, Дона, по-добрият вариант мисля, че е този, но всеки сам си преценява. С риск да стана досадна казвам още веднъж обаче, че решите ли да излизате в платен отпуск не го правете веднага след неплатения, т. к. губите от това, че ще ви се изплати на база на МРЗ, а не на база на БРЗ от предходния месец.

# 48
  • Мнения: 3 042
Ето един цитат:

"До 31.12.2006 г. неплатеният отпуск по чл. 167а от КТ може със съгласието на единия родител да се ползва изцяло от другия родител. Следователно, за да продължи ползването на започнатия неплатен отпуск по досегашния чл. 165, ал. 1 от КТ, майката трябва да изпрати заявление до работодателя, придружено с декларация от другия родител, че е съгласен отпускът да бъде ползван по този начин."

Така, че явно важи.

Който "намазва" от положението, да вземе да се замилси, че малко остава до края на тази година.
 Peace
Да, права си така е, пропуснала съм четенето на ПЗР ooooh!

Значи ли това, че ако мъжът ми ми прехвърли негоните 6м да кажем от 20.11.2006г ще мога да  ползвам всичките 6м, който му се полагат на него, а след това и мойте 6м !?

# 49
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Ето един цитат:

"До 31.12.2006 г. неплатеният отпуск по чл. 167а от КТ може със съгласието на единия родител да се ползва изцяло от другия родител. Следователно, за да продължи ползването на започнатия неплатен отпуск по досегашния чл. 165, ал. 1 от КТ, майката трябва да изпрати заявление до работодателя, придружено с декларация от другия родител, че е съгласен отпускът да бъде ползван по този начин."

Така, че явно важи.

Който "намазва" от положението, да вземе да се замилси, че малко остава до края на тази година.
 Peace
Да, права си така е, пропуснала съм четенето на ПЗР ooooh!

Значи ли това, че ако мъжът ми ми прехвърли негоните 6м да кажем от 20.11.2006г ще мога да  ползвам всичките 6м, който му се полагат на него, а след това и мойте 6м !?

Абсолютно! Просто прехвърлянето трябва да стане до края на тази календарна година. Peace
Всички деца, родени до края на 2004 година, влизат в това ограничение.

# 50
  • Мнения: 3 042
В такъв случай пишеш молба от този сорт:

ДО
………………………………….
………………………………….



М О Л Б А


от ..., ЕГН ...............................,

живущ/а/ в гр./с./......................................., ул. “........................................................” № .........


ГОСПОДИН УПРАВИТЕЛ,

МОЛЯ да ми бъде разрешено да ползвам неплатен отпуск в размер на ............ месеца, на основание чл. 167а, ал. 1 от КТ, считано от дата ............................ г.

Декларирам, че до момента нито аз, нито съпругът (съпругата ми сме ползвали неплатен отпуск за отглеждане на детето след навършването му на 2-годишна възраст и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка.
Приложено: ксерокопие на акта за раждане на детето.

Надявам се, че молбата ми ще бъде удовлетворена.


................................... г.                                                                            С уважение: .............................

Към тази молба прилагаш ксерокопие от акта за раждане на детето и декларация за даване на съгласие на единия родител за ползване на отпуска по чл. 167а от КТ изцяло от другия родител
                   
ДЕКЛАРАЦИЯ
 Долуподписаният/та ....................................................,
                                            (трите имена)
ЕГН ....................., Л. К. № ....................., адрес .............
.............................................................................

                                 ДЕКЛАРИРАМ:
     Давам изричното си съгласие, съпругът/съпругата ми да ползва изцяло
неплатения отпуск по чл. 167а от КТ в целия му размер от 12 месеца за
отглеждане на детето ми ....................................................,
                                       (трите имена на детето)
ЕГН .....................



 
Шефа трябва да ти сложи резолюция, че е съгласен да ползавш този отпуск и тези документ тярбва да се съхранява в личното ти досие във фирмата, дали ти ще го оставиш шефа да го даде на счетито или ти лично ще си го занесеш на счетито, решаваш ти.


Искам само да допълня, че  когато този отпуск се ползва за първи път се подава и Декларация за ползване на отпуск по чл. 167а, ал. 1 от КТ от майката/бащата

Ето я:

Д Е К Л А Р А Ц И Я

за ползване на отпуск по чл. 167а, ал.1 от Кодекса на труда от
майката/бащата (осиновителката/ осиновителя)


   Подписнитe:

1 ...
            /трите имена по документ за самоличност/

2 ...
            /трите имена по документ за самоличност/
декларирамe, че за отглеждане на детето

...
            /трите имена по документ за самоличност/

родено на ........................................20.....г., ЕГН..........................................................
1.   не сме ползван отпуск по чл.167а, ал.1 от Кодекса на труда;
2.   ползвали сме отпуск по чл. 167а, ал.1 от Кодекса на труда в общ размер ............ месеца и .............дни;
3.   не сме давали съгласие за ползване на отпуск по чл. 165 от Кодекса на труда преди изменението му от 1 август 2004 г. от други лица по чл. 164, ал.3 от Кодекса на труда;
4.   давали сме съгласие за ползване на отпуск по чл. 165 от Кодекса на труда преди изменението му от 1 август 2004 г. и от него са ползвани .............. месеца и ............. дни.
      Лицето, което ползва отпуска, се задължава при смърт на детето, при даването му за осиновяване или при настаняването му в заведение на пълна държавна издръжка да уведоми работодателя, за да прекрати разрешения отпуск.

   Извесно ни е, че за неверни данни носим отговорност по чл.313 от Наказателния кодекс.


Дата:......................20.....г.            Декларатори:  1...........................      
                                     2...........................


Забележки: 1. Декларацията се съхранява в личното досие на работника ики на служителя.
      2. Излишното се зачертава.   


В/у отпускът по чл 167а, ал 1 от КТ работодателят е длъжен да внася ЗО в размер на 6% от половината от минималният осигурителен доход за самоосигуряващи се т.е.
110,00 лв.
Тази осигуровка е в размер на 6,60 лв за сметка на работодателя.



anuschka, мерси за бързият отговор!  bouquet


# 51
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Като ми изтече платеното майчиство, поработих един месец, после си пуснах още един платена отпуска и чак тогава пуснах неплатената. Междувременно ми актуализираха заплатата и сега като ще пускам от декември останалите дни от платената отпуска /аз имам много натрупана/, ще е върху увеличената заплата.

# 52
  • Мнения: 9
Да ви попитам и аз:декември ми изтичат 6-те месеца неплатен отпуск,а съпругът ми се води на свободна практика и се самоосигурява.В такъв случай той има ли право на тези 6 месеца неплатен отпуск.Благодаря предварително ако можете да ми отговорите  bouquet

# 53
  • София
  • Мнения: 1 352
Да ви попитам и аз:декември ми изтичат 6-те месеца неплатен отпуск,а съпругът ми се води на свободна практика и се самоосигурява.В такъв случай той има ли право на тези 6 месеца неплатен отпуск.Благодаря предварително ако можете да ми отговорите  bouquet
И аз искам да попитам как стои въпроса при самоосигуряващите се.
И още - при 2 деца значи ли това че с мъжа ми общо имаме право на 2 години неплатен отпуск?

# 54
  • Мнения: 952
Да ви попитам и аз:декември ми изтичат 6-те месеца неплатен отпуск,а съпругът ми се води на свободна практика и се самоосигурява.В такъв случай той има ли право на тези 6 месеца неплатен отпуск.Благодаря предварително ако можете да ми отговорите  bouquet
не съм сигурна, и не искам да те подведа но си мисля че тези положения са за тези които са по трудови договори, а свободните професии не попадат там newsm78

# 55
  • Мнения: 952
И още нещо да попитам,видях че в примерната молба пише заведение на пълна държавна издръжка - от предни теми ,в които се обсъждаше останах с впечатлението ,че детската ясла е такова - така ли е наистина?
яслата е н ачастична държавна издръжка. На пълна са домовете за сираци.

# 56
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Да ви попитам и аз:декември ми изтичат 6-те месеца неплатен отпуск,а съпругът ми се води на свободна практика и се самоосигурява.В такъв случай той има ли право на тези 6 месеца неплатен отпуск.Благодаря предварително ако можете да ми отговорите  bouquet
И аз искам да попитам как стои въпроса при самоосигуряващите се.
И още - при 2 деца значи ли това че с мъжа ми общо имаме право на 2 години неплатен отпуск?

За първото не мога да ти отговоря.
За второто: Да, за всяко дете до навършване на 8 годинки всеки родител (който е на трудов договор поне) има право на 6 месеца неплатен отпуск.
За малкото ти дете е ясно, обаче за каката зависи дали си ползвала преди неплатен отпуск за гледането й до 3-годишна възраст (съгласно старите разпоредби). Ако навремето си останала в къщи след 2-рата й годинка, този отпуск (неплатен) тряба да се приспадне от тези 6 месеца сега. Остатъка можеш да го ползваш когато пожелаеш до навършване на 8 години на каката.
Май не стана много ясно Embarassed.

# 57
  • Бургас
  • Мнения: 6 330
malka s4etka,благодаря ти,но в крайна сметка май няма отношение към неплатения отпуск,нали, а само към платеното майчинство доколкото разбирам  newsm78?

Аз дотук си направих следните изводи:

* ако трябва да прехвърляме 6те месеца,май няма да стане,защото малкия е роден на 2 януари 2005 г., а прочетох,че е само за родените 2004 г.
*бих могла да се възползвам от 12 м неплатен,защото нямаме брак и сме с различни адреси по лична карта

Правилно  ли съм разбрала?

# 58
Може ли да ми отговорите, дали имам право на неплатен отпуск по чл.167а за сина ми? Когато го родих, бях студентка и го гледах до 3-тата му година, а после започнах работа. Дали мога да ползвам неплатен отпуск за него?

# 59
  • София
  • Мнения: 1 352
Anushka, благодаря ти много, всичко ми стана ясно.   bouquet
За голямото дете не съм ползвала неплатен отпуск, така че би трябвало да ми се полага.
Притеснява ме това, че от около година се водя самоосигуряващ се управител и не съм наясно какви права имам в този случай.

# 60
  • гр.София-Красна поляна
  • Мнения: 325
Да питам и аз нещо.Платената ми отпуска изтича на 02.02.2007г. и ако мъжът ми ми прехвърли сега неговите 6 месеца ще мога ли да го ползвам през 2007г.
Благодаря предварително.  bouquet

# 61
  • Мнения: 3 042
Притеснява ме това, че от около година се водя самоосигуряващ се управител и не съм наясно какви права имам в този случай.

Ако си осигурена за всички социални рискове не би трябвало да има проблем да ползваш такъв отпуск.

# 62
  • Мнения: 3 042
Да питам и аз нещо.Платената ми отпуска изтича на 02.02.2007г. и ако мъжът ми ми прехвърли сега неговите 6 месеца ще мога ли да го ползвам през 2007г.
Благодаря предварително.  bouquet

На първо място мисля, че е прекалено рано да  подадеш молба за ползването на отпуск по чл.167а ал. 1. И на второ, което никак не е маловажно:
За прехвърлянето на отпускът по чл.167а ал. 1 питах и ТУК.Според това, което ми отговориха дори и да се прехвърли този отпуск сега, може да се ползва само до края на 2006г /каквато беше и информацията, която аз имах от преди да видя тази тема/. За 100% сигурност ще отида да питам и в НОЙ, но едва ли отговорът ще е различен за съжаление.

# 63
  • гр.София-Красна поляна
  • Мнения: 325
Благодаря rubi,но ние не сме ли в заварено положение?

# 64
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Благодаря rubi,но ние не сме ли в заварено положение?

Завареното положение важи само за 2004 набор. Peace

# 65
  • Плевен
  • Мнения: 239
моля,помогнете и на мен с отговор.
може ли този неплатен отпуск,който става 12м.ако е прехвърлен от бащата да се ползва да речем 3м.,след това другите по друго време?и при една евентуална бременност как се изчислява полагаемото майчинство при положение,че майката е била в неплатен отпуск за гледане на дете,а после след изтичането му е ползвала болнични?опитлах се много май.всъщност дали майчинството ще е 90% от заплатата или минималната работна заплата?
 Hug

# 66
  • Мнения: 3 042
Благодаря rubi,но ние не сме ли в заварено положение?

Завареното положение важи само за 2004 набор. Peace

Днес ходих до НОЙ, но го нямаше юрист консулта, към който ме насочи да се обърна дежурният ревизор. Казаха ми да отида утре, както и ще направя и ще пиша какво ми е отговорил юрист консулта. Peace

Вече съвсем се обърках с този неплатен отпуск. ooooh!

# 67
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
моля,помогнете и на мен с отговор.
може ли този неплатен отпуск,който става 12м.ако е прехвърлен от бащата да се ползва да речем 3м.,след това другите по друго време?

Според мен, на базата на сега действащата нормативна уредба, този неплатен отпуск (по 6 месеца за всеки родител) може да се използва на части (най- малка част 10 дена) до навършване на 8 - годишна възраст на детето.
Ако детето е родено до 31.12.2004 г. вкл. единият родител може да прехвърли правото на ползване на своите 6 месеца на другия родител. Ако тези 6 месеца не ги използваш наведнъж, от догодина вече не може таткото да прехвърля повече своя неплатен отпуск. Но твоята част - 6 месеца можеш да използваш на части, както споменах по- горе.

За другото не мога да ти отговоря, не знам как ще се изплаща такъв болничен за бременност.

# 68
  • гр.София-Красна поляна
  • Мнения: 325
Цитат
Вече съвсем се обърках с този неплатен отпуск.
И аз съвсем се обърках,нищо не разбирам. newsm78

# 69
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат
Вече съвсем се обърках с този неплатен отпуск.
И аз съвсем се обърках,нищо не разбирам. newsm78

Твоите 6 месеца можеш да използваш спокойно догодина, но тогава съпруга ти не може да ти  прехвърли неговите.
Освен това, ако не си била в неплатен за гледане на голямото ти детенце, имаш право и за него да ползваш 6 месеца, докато не е навършило 8 години. Таткото също има право на 6 месеца за него, и може да ти ги прехвърли само до края на тази година, но то май няма смисъл, защото ти все още си в платен отпуск по майчинство.

Тъй де, ако искаш да си останеш още при малкото детенце, след като навърши през февруари догодина 2 г., можеш да си пуснеш 6 месеца за него, а след това 6 месеца за по- голямото ти детенце (пак казвам, ако не си била в неплатен преди това). Но 6 месеца, полагащи се на таткото, могат да се използват само от него след януари 2007, или просто изгарят. Peace

# 70
  • гр.София-Красна поляна
  • Мнения: 325
Благодря Анушка, за съжаление ние ще изгорим с 6 месеца на нашия татко.

# 71
  • София
  • Мнения: 769
Здравейте!
Ами при мен майчинството изтича на 10.01.2007 и ако искам да ползвам неплатен отпуск, трябва да подам документи края на декември тази година. Дали ще могат да ми се прехвърлят 6-те месеца на съпруга ми, като подавам документите тази година.
Сигурно - не, но все пак дали няма да се приеме за някакво "заварено положение"  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт