Пак за неакането - ами сега?

  • 2 122
  • 24
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 108
Здравейте, момичета!

Пускам нова тема за "не"акането на моя син, но съм затруднена да реша какво да го правя. Накратко историята е, че откакто стана на 2 месеца, започна да ака много нарядко във времето - обикновено на 7, понякога на 8 дни (изключително кърмено бебе е, не пие вода). Изчетох всичко по въпроса из форума тогава, пуснах и аз тема и в крайна сметка реших да го оставя сам да си ака когато реши, както всички тук ме посъветвахте.
От няколко дни обаче по настояване на педи, а и да видя дали ще се регулират нещата, давам сок от меки ябълки на Хип - разхлабващ. Да, ама при нас няма никакъв ефект. Започнах да давам сокчето първи ден 1 ч.л., 2ри ден - 2 ч.л. и т.н.
Та големия въпрос, който ме вълнува е - сега като се води вече "захранен" с това сокче, какво да го правя - да го оставям ли както преди да си ака когато той реши, или трябва да давам Дуфалак или да помагам  Thinking? Досега като беше само на кърма не се притеснявах, че ака нарядко, ама с този сок ... да не объркам нещо. Може ли да се запече от този "разхлабващ" сок?
По принцип смятам да давам сок още няколко дни, за да видя ще има ли ефект, и ако няма - спирам.

Моля Ви, кажете какво мислите и ако има някоя друга майка с подобен проблем, да сподели как го е решила.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Мислила ли си за варианта да го заведеш на гастроентеролог и да опитате лечение с лактобацили?

# 2
  • Мнения: 108
Не съм се замисляла за това, Хедра, но май е идея да го заведа да го видят.

# 3
  • Мнения: 108
Хайде, момичета, посъветвайте ме как да постъпя с това неакане, като е пил малкия сок  Rolling Eyes?
Сигурно ще го заведа на гастроентеролог другата седмица, но дотогава  Thinking?
Благодаря предварително за отговорите  Hug.

# 4
  • Мнения: 1 081
Здравей:)
Понеже и аз по този път все още вървя (тръгвам , връщам се понякога за съжаление...), бих те посъветвала докато не посетиш гастроентеролог, да храниш бебенцето само с кърма. Аз ходих при Д-р Миглена Георгиева(светило е във Варна и околията)-преглежда в Детския център на Гурко, та тя каза, че често запека се предизвиква и от грешки в захранването(малко майки успяват да запазят "девствения" стомах на бебчетата поне до 6тия месец с гадните сокове на педиатрите, че и аз така...). Лечението, което предписаха на моя Мартин е с Дуфалак, АЦ Зимес(пробиотици) и Креон(за подсилване на панкреаса), и по 20 грама плодово пюре на Гербер без нишесте от сливи или круши. Дотук всичко добре. Ама като спрях лекарствата преди 10 дена-пак същата история. Че и явно коремчето го мъчи малкия, и се превива, и се налага да прибягвам до помпичката за бебешка клизма. Затова си чакам сега часа при една хомеопатка, само това не съм пробвала вече...Голям зор с тоя запек, за къде ги стискат тия скъпоценности дребните:)

Успех и на вас:)

# 5
  • Мнения: 814
Имах подобен проблем с дъщеря ми на същата възраст. Моя близка, акушерка с дългогодишен стаж в детска ясла ми посочи две причини: недостатъчно поета кърма или лениви черва. Като направих контролно измерване на поетата кърма при едно от храненетата се откри и причината- недостатъчно количество кърма, а оттам и  обстоятелството, че няма какво да се изхвърля от организма.
За това първоначално направи проверка поетото количество кърма при еднократно хранене достатъчно ли е, а след това търси други причини.

# 6
  • Мнения: 119
Здравей!
И аз мисля, че усвоява всичката кърма и няма какво да изхвърля. Моята мъничка акаше веднъж на три дена, а от една седмица всеки ден, но мисля че в нашия случай причината е друга - след баня няколко вечери и давах по 4-5 лъжички вода, защото ставаше много горещо в помещението и беба се чувстваше некомфортно от топлината. Тя се забавлява много с водата и лъжичката и резултатът сутрин е пълен памперс (мисля, че са свързани двете неща). Преди да прочета достатъчно литература бях и давала и овесена вода- тя действа безотказно, но има глутен..., после разбрах -за сега нямаме проблеми от това,но ако знаех предварително не бих посмяла да и давам.

# 7
  • Мнения: 108
Арита, мисля че бебо си се храни добре, защото на последната консултация за 1 месец е качил около 900 гр., което мисля, че си е съвсем нормално.
Иначе при еднократно хранене не зная колко кърма поема, но всеки път сам спира да яде без да се сърди, плаче и т.н., даже по-скоро се сърди като го карам да яде повече  Flutter. А кърма в гърдите винаги остава - не я изцеждам, за да видя колко е, но със сигурност има.
Вече и аз не знам  ooooh!.
Ще пробвам и аз да давам вода с лъжичка, че иначе не иска да я пие  newsm78, пък сока го спрях, докато не заведа малкия на гастроентеролог.

# 8
  • Мнения: 61
здрасти, стефи го, при нас най дългия период беше 6 дни неакане. изобщо не вярвам да е от недостатъчно количество кърма. ние се пооправихме вече. пробвала съм няколко неща наведнъж, та не знам кое точно действа: давала съм на малката вода (с чаша с твърд накрайник - много и е забавно, но врата и е макър Mr. Green ); аз ям мюсли, киснато в активия; после спрях активията, че акото и стана зелено, сега кисна мюслито в нектар от круша; и най-важното, което си мисля, че е подействало в действителност: опитвам се да изпишквам /не успявам засега да я изакам/ малката в легенче, и от позата ли, от какво ли, но червата и се раздвижват и сега акаме всеки ден, понякога и по два пъти - в тая връзка можеш да разгледаш ето това: http://foru :hug:m.bg-mamma.com/index.php?topic=115907.0 Успех!

# 9
# 10
  • Мнения: 119
Сетих се и още нещо  Embarassed Аз всяка сутрин закусвам овесени ядки накиснати във гореща вода и подсладени с мед или домашно сладко някакво.

# 11
  • Златица Софийска област
  • Мнения: 129
ох,и ние сме с този проблем.Днес акото беше като тесто-гъсто и лепкаво.Лекарката каза да пие повече вода а аз заради кърменето почти не давам.Вашите бебета по колко вода пият А също ме попита дали й стига кърмата-ще трябва май да я премеря

# 12
  • Мнения: 108
Благодаря Ви, момичета, за отговорите!
Shtrudi и Mima Kalina - Моята диета е изцяло съобразена с това неакане на малкия - по принцип сутрин закусвам с овесени ядки / мюсли, ям сушени сливи, пих сок от круша, ядох портокали ... но ефект никакъв  Naughty.

А за водата - малкия шише и беберон не признава - само ги дъвчи и лигави, независимо какво съм сипала в шишето (и кърма оттам отказва). Но като прочетох, че Mima Kalina дава вода с лъжичка, и аз дадох на Ники 5 лъжички следобяда. Сега не знам дали е от това, но преди малко имахме наакан памперс  Hug (на 3ти ден от предишното акане). Иначе сок днес не съм давала и не мисля да давам вече.

Целувки на всички бебчета и да си акат редовно, че да не ядосват майките си  Peace Peace Peace!

# 13
# 14
  • Мнения: 3 457
Сетих се и още нещо  Embarassed Аз всяка сутрин закусвам овесени ядки накиснати във гореща вода и подсладени с мед или домашно сладко някакво.
а това не помагали  за изакването,нали му го предаваш с кърмата-Овесените ядки се ползват при запек Hug

# 15
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Уф, не знам дали ще ви е от полза, моят кърмак вече е всеядно дете, но при запек помогна няколко пъти плацикането в топлата вана. Топлата вода отпусна стомахчето и се почна "екшъна" 

# 16
  • Мнения: 2 309
И моето детенце имаше такъв проблем, но след като я захраних, имаше невероятен запек - плачеше, напъваше се, коремчето беше твърдо, мъка страшна, престраших се и по-рано я захраних с глутен, сега всяка сутрин яде овесени ядки с някакъв плод и е ок. Вие обаче сте много малки, на този етап, можеш да правиш масажчета около пъпчето, присвиване на крачета все едно кара колело, а в краен случай може да заведеш бебо на гастроентеролог - при някои деца има нарушение в сигмуидната извивка на червата и имат запек. Ти - много плодове, вода по 2 литра на ден и ако детенце няма колики може да хапваш варива - боб, леща.

# 17
  • Мнения: 490
добре, а какво означава това "изключително кърмено " бебе,което непоема достатъчно кърма? извинявам се за въпроса,но ме заинтригува,аз мисля, че след като се кърми и наддава,няма значение колко е поело на едно кърмене, или има значение това newsm78
а и ако пишка значи си поема достатъчно кърма, незнам защо така става с неакането и моята дъщеря се мъчи , но аз не и давам нищо друго освен кърма

# 18
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
добре, а какво означава това "изключително кърмено " бебе,което непоема достатъчно кърма? извинявам се за въпроса,но ме заинтригува,аз мисля, че след като се кърми и наддава,няма значение колко е поело на едно кърмене, или има значение това newsm78
а и ако пишка значи си поема достатъчно кърма, незнам защо така става с неакането и моята дъщеря се мъчи , но аз не и давам нищо друго освен кърма
Съвсем правилно си се ориентирала и с право ти се струва нелогична тази препоръка. Еднократно контролно мерене не може да покаже приема на бебето за денонощие, просто защото бебетата изсукват различно количество по различно време на деня (и още повече в непозната обстановка, след дърпане, събличане и т.н.). Ако бебето има адекватното количество пишкани памперси и наддава добре, значи получава достатъчно мляко, независимо че може на едно кърмене да изсуче 30мл, а на друго - 120.
Темата със запека е широка и неясна.Изброявам без много обяснения някои от най-често срещаните причини за запек при бебетата:
1. Дисбаланс на чревната флора - сдобит още при раждането (особено при бебета родени секцио и при такива, чиито майки са с увредена чревна флора, макар че може самата майка да не си дава сметка за това - много възрастни приемат запека, колита, алергиите и даже язвата си за нормални)
2. Алергични реакции към нещо в майчината диета - най-често белтъка на кравето мляко; почти цялата имунна система на организма е съсредоточена в храносмилателната система и оттам тръгват първите неясни признаци
3. Неправилно или недостатъчно сучене - особено при майки с обилна кърма, при които бебето суче много кратко и лениво, защото млякото само тече в устата му. Перисталтиката на чревния тракт започва от движенията на езика и ако те са неправилни или недостатъчни, може да не се стимулират червата
Както виждате, гамата е широка, няма универсално лечение и си трябва намеса от специалист, ако бебето редовно пропуска повече от 3 дена между изхожданията.

# 19
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Цитат
няма универсално лечение и си трябва намеса от специалист, ако бебето редовно пропуска повече от 3 дена между изхожданията.


Хмммм, Хедра, дай линк от къде ги четеш тези неща, защото определено не се вързват с практиката тук, а и въобще на запад (по мои впечатления от всичко четено по темата).

Синът ми редовно си пропускаше 4-5 дни без да ака в продължение на месеци (докато беше изключително на кърма) и никой не направи проблем от това.
Язви, проблеми със стомаха и алергии нямам, синът ми наддаваше доста над средното, колики е нямал, диетата не съм си променяла - точно както изненадващо почна да ака нарядко на около 1,5 - 2 месеца, така и със захранването нещата се регулираха от самосебе си, кокто предварително ме увери и лекарката.... 

Последна редакция: пн, 29 яну 2007, 00:14 от Червената Кралица

# 20
  • Мнения: 636
Моята дъщеря пълнеше памперсите по няколко пъти на ден. И изведнъж спря! Може би е била около 2-2.5 месеца. Имаше аки веднъж на 4-5 дни - нормална консистенция. През останалото време имаше често пръц-пръц с обилен аромат  #Crazy Това продължи поне 2 месеца. Нямаше промяна в режима на бебето, нито в моя. По едно време нещата пак се нормализираха от самосебе си. Доктора ме уверяваше, че не е проблем. Изчетох доста литература, която също твърдеше това. Бебето беше изключително кърмено на поискване. Вода не съм предлагала.

Обяснявам си го с етап от развитието на органите. Както чета по-горе, често се среща. За себе си реших да оставя нещата да се подредят от само себе си, така и стана. Радвам се, че не се подведох с разни сокчета, дуфалаци, води и отвари.
След захранването пампите се пълнят по няколко пъти на ден, различна консистенция спрямо храната, която бебето е поемало.

# 21
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Хмммм, Хедра, дай линк от къде ги четеш тези неща, защото определено не се вързват с практиката тук, а и въобще на запад (по мои впечатления от всичко четено по темата).
Чета ги там, където чета и останалите неща - във форумите на консултантите по кърмене, които определено имат много широки наблюдения над кърмени бебета и много солидна основа на знанията както в чисто медицински, така и в холистичен аспект. Между другото и там определено няма единодушие по въпроса и повечето поддържат тезата за ненамеса и самоограничаване на проблема, но пък има доста неща, които подсказват, че определено това състояние не е нормалното за организма - например премахването на даден алерген от храната(след като са се проявили други оплаквания)  и спонтанно възстановяване на изхожданията, оправяне на проблема след терапия с лактобацили, след suck training и т.н. Няма логика откъдето и да го погледнеш - ако се обяснява с незрялост на ХС, защо тогава бебето ака нормално първите седмици, а задръжката се проявява впоследствие - нали системите съзряват с времето? И дали има връзка с това, че докато трае лаксативният ефект на коластрата и преходното мляко (първите седмици), нещата се тушират, а се появяват в момента, когато вече не се очаква системата на бебето да има нужда от подпомагане за изхожданията? Относно усвояването на кърмата хич не ща да коментирам - ако се усвояваше толкова пълно, нямаше бебетата да акат съществени количества, особено когато са пропуснали няколко дни, а просто щяха да акат съвсем малко. И т.н., и т.н. Ако се замисли човек, няма период в живота, когато липсата на изхождане за дни да се приема за нормална - няма и логика, тъй като изхожданията служат за отвеждане на токсините и отпадните продукти от обмяната. При малкото бебе функцията не е по-различна, отколкото при големите. Да не забравяме и друго - мнозинството бебета си акат по няколко пъти на ден, неизхождащите се с дни са значително по-малък брой - по чиста логика излиза, че явно някъде нещо е различно. Това, че се среща често и че в повечето случаи не се виждат непосредствени вреди, не го прави автоматично нормално или вариант на нормалното.
Самият факт, че нещата се регулират след захранването, показва, че нещо е липсвало - каквото и да е то (дори изборът на думи за описание на ситуацията показва същото възприемане за ненормално състояние - в един момент нещата се регулират, нещата се оправят и т.н.).
Изобщо, темата е дълга и миризлива и в медицинската литература, с много противоречиви мнения. Но като попрочете човек повечко и от противоположните мнения на общия хор, се виждат доста логични неща.
А намеса от специалист изобщо не означава дуфалак, овесена вода и ръчкане с термометър - а цялостна оценка на състоянието на бебето и неинвазивни методи (най-често лактобацили и диета за майката).

# 22
  • София
  • Мнения: 142
и малката ака доста трудно, през 3-4 дни и то с много напъване и пъшкане. но от както ям сини сливи с килограми Joy вече е съвсем редовна. пак пъшка и напъва, но поне има резултат. за около седмица бях спряла яденето на сливи като си мислих, че се е регулирал стомаха, но тя пак спря да ака и пак със сливите се оправи. може би има логика в това, че ако яде по-малко се усвоява всичко, защото тя наистина хапва малко, но на често. но когато ака виждам, че е останало доста, което не се е усвоило Joy

# 23
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Хедра, може ли линк някакъв все пак. Иска ми се сама да погледна нещата за себе си.

Иначе от всичко прочетено до сега по интернет, а и съдейки от практиката в Исландия,   нещата се смятат за нормални, стига едниственият проблем да е само рядкото (и по-обилно) акане.

На мен лично цялата ситуация ми наподобява на повръщането на бебетата след кърмене. Логично като се замислиш не е  нормално и човек да повръща след като се нахрани.  Има бебета които го правят редовно и такива, които не повръщат. Възможно е първите 1-2 месеца да се случва рядко и след това повръщанията доста да зачестят. И също така един ден внезапно спират, след захранването обикновено.  Обяснението - незрялост на храносмилателната сиситема, като с времето нещата се оправят от самосебе си. И това се смята за нормално.

И не че патологии няма - обилно повръщане, губене на тегло, дискомфорт и плачене, които изискват намесата на специалист, но доката бебето е "хепи спитър"  това не се смята за проблем.  Същото е и при рядкота акане - докато общото състояние на детето е добро, няма признаци на дискомфорт, плач, мъки при изхождане, сухи изпражнения, нередовно пишкане, губене на тегло - нещата се смятат за нормални. А и ако  акането нарядко наистина създава проблем за организма на бебето, просто ми звучи нереалистично, детето да не реагира по никакъв начин в продължение на дни, седмици и месеци, и после това нещо да изчезне от само себе си, все едно никога го е нямало.

Що се отнася до посещенията при специалист, няма лошо, но ако бъде назначено лечение единствено на основание, че детето ака рядко, бих била доста скептична. Предвид именно на това, че навсякъде където съм чела и чувала нещо по темата от лекари и педиатри, то е било, че това състояние е нормално. Още повече, че наистина явно не е много ясно  какво точно  го предизвиква,  а от тук, доколко наистина би било адекватно дадено лечение. Аз евентуално бих могла да се подложила на разни експерименти (зависи все пак; ако е само въпрос на диета - не е проблем), но със сигурност не бих екпериментирала върху детето си със сокчета, отвари, мушката, термометри, дуфалак и пр. лекарства, когато реално детето ми изглежда добре, когато педиатрите казват, че това състояние е нормално  и когато то изчезва от самосебе си,  без ничия намеса, точно както и се е появило...

# 24
  • Мнения: 106
Ти вървиш изцяло по пътя,който извървях аз преди време.Голямата грешка е този сок който си въвела.Аз понеже не бях прочела предварително за ненуждата от сокове толкова рано реших да дам от ябълка и морков в 3-ти месец и тогава започнаха мъките.Детенцето дотогава си акаше съвсем нормално,а аз предизвиках съдбата.Усетих се и ги спрях,но белята вече беше станала и нищо не върна старото време.Като теб се шашках и все на лекарката мрънках,че не ака а тя ми казваше,че е нормално и при кърмените бебета/и ние не пиехме и не пием все още вода/да се ака на 4-5дни,а при него понеже си наддаваше така като вас изключихме варианта за "гладен запек".Тя беше категорична,че той прекалено добре усвоява кърмата и затова ака така нарядко.За вас и аз мисля,че сигурно е така.И така вместо да си оставя детето да си ака само/понякога минаваха и 6дни/аз реших да започна с лекарствата/грешка пак голяма/.Давала съм му Дуфалак толкова време,че сега ми ида да се набия сама.После понеже като спрем Дуфалака спираше и акането се мина на хомеопатични,от които имаше полза,но хомеопат ми писа,че били за по-големи дечица и аз реших да ги спра.От цялата писаница забравих да пиша,че въведох и плодови пюрета след сокчетата по съвет на педиатърката/сливи,круши/,но полза никаква.Значи като цяло докато не се захранихме след 6-тия месец акането си беше зор.От всички тези Дуфалаци и хомеопатии ползата беше временна.при захранването и въвеждането на зеленчуковите пюрета детето си започна да ака съвсем само.Това все ми казваше и сестрата при лекарката,но аз така и не я послушах.Колко пъти ми повтаряше жената:"Не давай дори и Дуфалак,ако не ака повече от 4дни    може с термометър,но знай че докато не въведеш повечето храни детето ще е така.Ще видиш после,че сам ще ака".Ами добре,ама коя глава да слуша,та да не си тъпче детето с разни глупости.Сега сме на осем и акаме понякога по 4пъти на ден,така че остави бебчо или помагай ти но не го тъпчи с лекарства.Не давай сокове и пюрета,докато не му е готова стомахчето за тях.Аз имах страх от термометъра,че като му помагам ще станат лениви червата,но това е доста относително и си е до детенцето.Желая ти да се оправят нещата час по-скоро и да пишеш какво става при вас.УСПЕХ  bouquet.

Общи условия

Активация на акаунт