Моето естествено раждане след секцио

  • 7 203
  • 49
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 503
Докато си пишех историята и като се появиха и някои мнения се заформиха още някои въпросчета към теб. Ще сме ти много благодарни (не само аз!) да ни кажеш как е било при теб и каква информация имаш ти по съответните въпроси:...

1. Проверявали ли са състоянието на шева на матката по време на бременността?
Не, но лекарят ми искаше да знае, как е направен разрезът, шевът, с какви конци и т.н. Оказва се, че може външният разрез (този, който виждаме), да е хоризонтален ниско долу, а вътрешният разрез на матката да е вертикален, което повишава риска от руптура. Аз нямах никаква информация от епикризата, но мъжът ми беше с мен по време на секциото, и каза това, което си спомня: че и вътрешният шев е хоризонтален, че е зашит с двоен конец. Според статистическите проучвания, при тези условия, и ако са минали повече от 2.5 год., рискът от руптура е 0.9%.

2. Гледали ли са те на ехограф по време на раждането?
По време на раждането - не.

3. Провериха ли ти след раждането състоянието на шева?
Не. Изрично питах за това, казаха ми, че в Канада и САЩ не се прави ревизия на шева. Много се учудиха, че питам. Казаха ми, че няма начин да се сбърка руптурата на матката, и затова подобен преглед не е необходим.

4. Има ли изисквания за определен период, който трябва да мине преди да се предпиеме VBAC?
Всичко зависи от майката. Лекарят може да даде препоръки, но не и да наложи мнението си. На мен ми дадоха документ, който е стандартен и се дава на всички, които са раждали секцио. В него, на 2 стр., са обяснени предимствата и рисковете и на повторното секцио, и на естественото раждане след секцио. В края на документа има две опции, майката избира едната от тях - "Искам ресекцио" или "Искам да опитам естествено раждане под наблюдението на моя лекар или негови колеги". Подписват се майката, лекарят и свидетел. В документа е записано, че ако са минали по-малко от 2.5 год., рискът от руптура е по-висок (не помня обаче точният процент на риска, защото при мен са минали повече от 2.5 год. от секциото и не обърнах внимание).

5. Как си се подготвяла психически за раждането?
Основно като четях информация за естественото раждане след секцио, за това, че раждането е естествен процес и всяка жена може да роди естествено. Прочетоха ми и молебен за успешно раждане, и много се молех, всичко да мине нормално и без усложнения, и по най-добрия за бебето и за мен начин.

6. Кое е това, което най-силно ти е повлияло в решението ти да родиш нормално?
Инатът  Embarassed  Embarassed  Embarassed . Исках да докажа (и на себе си дори), че мога да родя естествено (бяха ми казали, че имам тесен таз), и че естественото раждане след секцио е напълно възможно. И, разбира се, възможността да преживееш раждането на детето си, и да участваш в него.

7. Какво се откроява най-силно в съзнанието ти от подготовката ти и от самото раждане?
Не се сещам нещо определено, което да се откроява по-силно. Нещата като че ли са свързани, всичко, което правех, което четох, всичко е като едно цяло, което ми помогна да се справя и да родя естествено.

Питай още, ако имаш въпроси, и аз ще пиша, ако се сетя нещо по-интересно.

Твоята тема е много интересна, много хубав разказ   bouquet !!

# 46
  • Мнения: 462
mama_p, много ти благодаря за подробните и искрени отговори! Hug

Отговорите ти на 1. и 2. ми доказват, че май в моя случай нещата са били по-скоро за презастраховане...

Относно 3. я виж мнението на ЕТ:
Цитат
И последно, след такова раждане ТРЯБВА НЕПРЕМЕННО да се направи ревизия, тоест опипване с ръка отвътре на стария белег, прави се с упойка. Но го говори с лекаря предварително. Има едно такова нещо, дето се зове тиха руптура - това е подъл проблем, ако не се прави ревизия, можеш да си идеш от перитонит за нула време. Не е явно изразено, като при нормалната руптура, да не дава Господ.

Ти какво мислиш за нейното изказване и дали можеш да се подкрепиш с някакви линкове?


Цитат
Питай още, ако имаш въпроси, и аз ще пиша, ако се сетя нещо по-интересно.

Питам, питам  Laughing
Та освен горния въпрос въпрос добавям:

a. Какво знаеш и какво е твоето мнение за домашно раждане след секцио?
b. Ти самата обмисляла ли си такъв вариант?
c. Смяташ ли, че след вече едно преживяно VBAC за следващото нещата са по-сигурни?
d. Въобще, как според теб това, че вече си го преживяла веднъж повлиява на следващото раждане?
e. Смяташ ли че вярата е основата на успешното раждане?
f.  Ако ще (или би) раждала още веднъж какво би желала да е по-различно? (въпросът не е дали наистина смяташ да раждаш, а в сферата на пожеланията)
g. След като вече си минала VBAC би ли родила у дома неасистирано?

# 47
  • Мнения: 503
Относно 3. я виж мнението на ЕТ:
Цитат
И последно, след такова раждане ТРЯБВА НЕПРЕМЕННО да се направи ревизия, тоест опипване с ръка отвътре на стария белег, прави се с упойка. Но го говори с лекаря предварително. Има едно такова нещо, дето се зове тиха руптура - това е подъл проблем, ако не се прави ревизия, можеш да си идеш от перитонит за нула време. Не е явно изразено, като при нормалната руптура, да не дава Господ.

Ти какво мислиш за нейното изказване и дали можеш да се подкрепиш с някакви линкове?
Не мога да дам конкретни линкове по темата, само информацията, която вече написах по-горе, която имам от моя гинеколог и от другите гинеколози в болницата. Те имат доста голям опит с естествено раждане след секцио, но при тях (и според тях, в САЩ и Канада по принцип) не се прави подобно нещо.

a. Какво знаеш и какво е твоето мнение за домашно раждане след секцио?
Не съм се интересувала много, не съм търсила конкретна информация за домашно раждане.

b. Ти самата обмисляла ли си такъв вариант?
Мислила съм, но ми се струва по-рисковано, тъй като първото ми раждане е секцио.

c. Смяташ ли, че след вече едно преживяно VBAC за следващото нещата са по-сигурни?
Да, мисля, че имам добри шансове и следващото ми раждане да е естествено, така ми казаха и в болницата.

d. Въобще, как според теб това, че вече си го преживяла веднъж повлиява на следващото раждане?
Знам, какво да очаквам  Wink , и съм по-спокойна, че щом вече веднъж съм родила естествено, значи мога пак да родя така.

e. Смяташ ли че вярата е основата на успешното раждане?
Да.

f.  Ако ще (или би) раждала още веднъж какво би желала да е по-различно? (въпросът не е дали наистина смяташ да раждаш, а в сферата на пожеланията)
Може би да мога да ходя повече, да опитам различни пози за раждане, може би дори раждане във вода, да опитам да родя без упойка, и др. такива. Дали ще е възможно обаче - не знам, защото сега искаха да съм почти през цялото време на монитор, което означава да лежа по гръб. Ако лежа на една страна, често се губят тоновете на бебето. А лежането по гръб прави контракциите доста по-болезнени. Така че, ще видим, живот и здраве, има време.

g. След като вече си минала VBAC би ли родила у дома неасистирано?
По-скоро не.

# 48
  • Мнения: 462
Пак благодаря   bouquet

# 49
  • Мнения: 8 505
Честито!  bouquet
Да ви е жива и здрава!

Общи условия

Активация на акаунт