Частни ДГ София - моите впечатления

  • 128 145
  • 645
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 044
Ще проуча въпроса, благодаря много за идеята!

# 151
Хей, ама нали това са частни детски градини?! Нали идеята им е да са по - удобни от държавните?! Та кой работи до 5 часа, всеки свършва най - рано в пет и половина. Нашата детска градина си работи до седем, редовно си взимам детето в толкова. Виж, за след седем се заплаща, мисля, че три лева на час беше, но това не съм го ползвала като услуга. Мисълта ми е, че идеята е детето да е на детска, докато ние сме на работа, не е ли тъй?! newsm78

# 152
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Нашата детска градина си работи до седем, редовно си взимам детето в толкова. Виж, за след седем се заплаща, мисля, че три лева на час беше, но това не съм го ползвала като услуга.

alabalaportokala, твоето дете в " МИЛА" ли беше, или бъркам?  newsm78

# 153
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Хей, ама нали това са частни детски градини?! Нали идеята им е да са по - удобни от държавните?! Та кой работи до 5 часа, всеки свършва най - рано в пет и половина. Нашата детска градина си работи до седем, редовно си взимам детето в толкова. Виж, за след седем се заплаща, мисля, че три лева на час беше, но това не съм го ползвала като услуга. Мисълта ми е, че идеята е детето да е на детска, докато ние сме на работа, не е ли тъй?! newsm78
И аз се чудя защо до толкова рано работи градината, но честно казано в нашата само моето дете остава след 18, сега има и още едно детенце от горната група. Не знам какво работят другите родители, но успяват да си вземат децата м/у 17.30 и 18 - явно графикът на градината е съобразен с мнозинството. Simple Smile
Затова пък работи от 7.30, а ние отиваме чак в 9-9.30.

# 154
Аха, ние сме в Мила.
Според мен е нормално работното време на детските градини да е от 7,30 до 19 ч., за да може да се вмества в работното време на родителите. Моят мъж например започва работа в 8,30 и затова излиза в 7,30! А аз години наред бях на работа до 18,30 и голямата ми дъщеря, когато ходеше на градина, винаги я взимах в 19 - тогава от държавната детска градина, и щях да се видя в чудо, ако ми го правеха на проблем, защото и бабите, и дядовците ни работеха!
И според мен не толкова, че графикът е съобразен с мнозинството, колкото всички го приемат за даденост и търсят варианти, макар и да не ги устройва положението!  ooooh!
Мили мами, гонете си интересите и поставяйте тези въпроси пред ръководствата на детските градини! Wink Wink Wink

# 155
  • София
  • Мнения: 737
запис

# 156
  • Мнения: 772
Да, много полезна тема, и то с актуални впечатления!

аз лично много се радвам на хубавите отзиви за Пипи, които открих, много са важни за мен - и аз съм си набелязала това студио от сума ти време, защото наистина ми е много удобно мястото, всеки ден почти минавам оттам, но от чист мързел още не съм отишла да поразпитам... и само от време на време търся няккакви мнения...
и в един момент се бях поотказала, защото някъде прочетох, че е желателно децата да се водят много дисциплинирано - т.е. от 8:30 до 18:30 - има логика, а и аз понякога съм заета до доста късно, но все пак бих предпочела да мога да го водя / взимам понякога и по-рано, без това да нарушава тяхната програма...
Лиорена, ти пишеш за 17 ч. - тогава ли приключват 'официално'?
а и как стои въпросът с езиците - интересува ме немски: нещо не се ориентирах добре от сайта, колко учат и дали всички...
и всъщност как се процедира, ако искаш да поговориш по-подробно на място - май е по-добре да се обадиш по телефона и да си уредиш среща, а не просто да позвъниш на вратата, за да провериш дали директорката е там и е свободна?
  bouquet

# 157
Мами,повдигам отново темата,понеже изчетох всички теми за ЧДГ във форума  Crazy...
Мнения много,все различни и аз не знам вече какво да правя..но попаднах на нещо,което ме обезпокои.
Това са ЧДГ регистрирани в МОН
ЧДГ "МАЛЕЧКО"
ЧДГ "Чуден свят"
ЧДГ "ЗВЕЗДИЧКА"
ЧДГ"РАЙ"
ЧДГ"Дрита"
ЧЦДГ " Елхица"
ЧДГ " АРЛЕКИНО "
ЦДГ "Питър Пан"
ЧЦДГ"Пламъче"
ЧДГ "Алиса"
ЧДГ "Ерих Кестнер"
ЧДГ"Д-р Мария Монтесори"
ЧЦДГ "Веда"

Аз се бях спряла на "Пумукъл" или "Ново Поколение",но не ги виждам в списъка...
Как според вас са регистрирани тези градини?Като частни фирми за доглеждане на деца или какво?
Критерии ли е според вас регистрацията в МОН (нали те все пак отговарят за такъв тип детски заведения).
Моля,помагайте,видяла съм се в чудо,а малкия от 1-ви трябва да тръгне  Shocked

# 158
  • София
  • Мнения: 7 242
Наистина излиза този списък, но не е съвсем коректен. В смисъл, че ДГ към които има и училище, не излизат в списъка за ДГ, а в списъка за лицензираните училища /например Увекинд, Ив. Вазов, Дойче Шуле, Меридиан 22, Петър Берон и т.н/.
Много градини дълго са работили  /работят/ без да имат лиценз от МОН. За мен това не е нормално, но е факт - рядко една градина след основаването си веднага взима лиценз, въпреки че по-логично би било първо да вземе лиценз и тогава да започне да приема деца... Елхица например, съществува от доста време, но едва преди коло 1 - 2 г. взе лиценз. Докато дъщеря ми беше там, такъв нямаше. Взимането на лиценз реално не променя нищо /най-много да доведе до качване на таксата/. Единствено значение има, ако детето ти е в подготвителна група. Тогава, ако заведението няма лиценз, не може да издаде легитимно удостоверение за завършен подготвителен клас.
Мен лично ме дразни, когато ДГ няма лиценз, но на практика той не променя нищо. Предполагам, че Памукъл нямат такъв, защото са още отн. нови, а Ново поколение /да ме прощавате/ защото е сектантска /колкото и да е хубава и т.н./.

# 159
  • Мнения: 2 211
А според вас, защо тези ЧДГ които нямат лиценз продължават да работят без него? Не могат да си го позволят, поради нисък бюджет или не отговарят на изискванията на МОН, или и двете?

# 160
  • София
  • Мнения: 7 242
Елхица не отговаряше определено на изискванията на МОН /а предполагам и на ХЕИ, Противопожарна и т.н./. Явно хората са търсили вратичка и когато са я намерили - получили са лиценз. Така стават тез работи Tired Сега също не отговарят на никакви изисквания. Така че, този лиценз е пародия - или плащаш, за да го получиш, или плащаш, за да изпълниш съотв. изисквания и да го получиш.

Или в другия случай - трябва време и средства, за да се "отговори" на изискванията. Спомням си, че в Уве преди няколко години построиха обезопасена външна стълба - изискване на противопожарната. Не се ползва, но хората я построиха. В много др. градини биха се ослушали и биха си спестили този разход.

Последна редакция: пт, 25 май 2007, 12:14 от Лекси

# 161
  • Мнения: 2 211
Скоро прехвърлих детето си от прехвалена, нелицензирана ЧДГ, в лицензирана такава. Има огромна разлика в полза на втората. Освен всички други фактори, може би, все пак и лицензът има някакво значение.
Порових се да видя какви са изискванията за получаване на лиценз, но нищо не намерих.

Последна редакция: пт, 25 май 2007, 14:33 от tety

# 162
Аз от "Ново поколение" категорично се отказах.
Бях в "Пламъче"-тя е лицензирана и на пръв поглед не съм особено очарована.
"Пумукъл" ми хареса много повече,засега натам съм се насочила,но пък не са лицензирани...
Всъщност за мен най-важно е отношението към детето и хигиената .Не очаквам на 1г и 3 месеца да проговори немски или да рецитира "Аз съм българче".
Дано да няма поблеми  Praynig

# 163
  • Мнения: 2 242
Стискайте палци  Mr. Green – от понеделник Зори тръгва в ‘Светлина’. Днес я записахме - пак останах с много добри впечатления .... дано не само на думи Praynig!

Между другото някой питаше за региона на Надежда и Обеля – съвсем случайно открих частна ясла и градина във Връбница-Обеля 1 ‘Арлекино’.
Месечна такса 320лв + капаро 320лв, имат транспорт (5лв на ден за цяла София), разположени са в приземен етаж на блок, за детска площадка ползват задното блоково пространство. Лично аз не останах никак доволна – твърде висока такса за това което видях, децата бяха 16 с тенденция на станат 20, в ужасно малки помещения, двора не беше почистван и пригоден (както всички задни градинки – боклуци, мърсотия, няма трева, стари катерушки …) При положение че ми е близо и нямам кой знае какъв избор – даже не се и замислих да я записвам там.
Ето го адреса ако все пак някой иска да провери - ЧДГ "АРЛЕКИНО", Връбница, Обеля-1, бл.104, вх.В, партер

# 164
аз искам да споделя с вас мойте впечатления от частна детска градина рай от личен опит. И изобщо за частните градини!!!!  това е най- отвратителната градина, която може да съществува. В непригодена сграда, между две къщи, през зимата децата тичат по пантофи от едната до другата , защото организацията е супер тъпа. Храната е пълна гнус!!!!! Учителите се сменят като носни кърпички през месец, два , незнайно поради каква причина.? Иначе директорката е една мазна и самодоволна ще кажеш че нейната градина и супер. приемат и издават децата като в централния затвор от една огромна порта, която трябва пазача да я отвори, не може да влезете да си вземете детето нормално. Абе изобщо се чудя какви са тея луди хора дето си дават там децата- трябва да си нещо сбъркан!?!?!? не ми е ясно и имат ли лиценз, защото обстановката е толкова мизерна, как хей ще им даде разрешително и мон лиценз просто не ми е ясно!?!?!?!??

Последна редакция: чт, 07 юни 2007, 19:24 от dafin4o

Общи условия

Активация на акаунт