Деца с увреден слух

  • 63 683
  • 896
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 2 543
       Хм, пак се изложих... smile3537 Ама пък никога не е имало толкова дни, в които Илонка да не пише!

Хе хе! Нали бяха почивни дни и Йоан си беше у дома - в такива моменти трудно се добирам до стол, камо ли до компютъра!  Crazy

v_tosheva, нещо ново с твоето момченце? Хайде, момичета, пишете! Как са дечицата? Рафи, Сирта, Кати, Десз?  Simple Smile

# 391
Zdravei Ieppe!
Za sajalenie niama nishto novo s Bobo. Na momenti mi se struva, 4e ima neshto, dr pat ne...  ooooh!
Ujasno e i se nadiavam ve4e da ima niakakvi rezultati. Beshe bolen 2 sedmitsi i saotvetno e pozabravil iaslata i sega otnovo e rev i mnogo salzi. Edvam go ostaviam, mnogo mi e machno   Cry

# 392
Сетих се да ви попитам нещо: може ли да ми обясни някой подробно какво триябва да направя за да отида с Бобо на ТЕЛК, РЕЛК и т.н. Трябва ми информация в детайли  Tired

# 393
  • Мнения: 179
Не съм най-компетентната, но....отиваш при личния доктор и той ти дава едно направление за РЕЛК, заедно със списък изследвания и документи, които трябва да събереш. От Военна епикризата, изследването на слуха(онова дето беше под упойка), една аудиограма, становището на Таня(тя знае какво да пише). От тук нататък започва неясното за мен. Май личния лекар ти праща досието, а после ти по пощата получаваш кога да се явиш пред комисията.

# 394
  • Бургас
  • Мнения: 52
Здравей и от мен v_tosheva, ние посещаваме яслата в София веднъж месечно и познавам малкия красавец, баща ти съм виждала да го взима /ако не се бъркам/. Тогава много плачеше милия Sad. В понеделник пак сме там, но до колкото разбрах вие вече сте по цял ден така че сигурно няма да можем да се видим. За ТЕЛК както Bobsvel ти е писала взимаш направление от личната специално за ТЕЛК, с епикризи и документи отиваш и подаваш молба, и чакаш да получиш писмо, в което пише кога да се явиш и какво още да носиш. Но нека някоя майка от София да пише, защото имам чувството че във всеки град изискванията са различни. Ние минахме ТЕЛК за 1 месец.
Иначе при нас нещата са добре, другата седмица сме на настройки и при Славина. Много сладко повтаря "с", но "о" не можем да го кажем. Знаете ли някое номерче което помага за по-лесно възпроизвеждане на този звук. А слуховото упражнение стига да има интерес и желание от нейна страна го прави схванала е смисъла, а аз си мислех че това е мисия невъзможна. Laughing

# 395
zdravei kati 05!
Blagodaria ti za informaciata. Za sajalenie az ne moga da pomogna otnosno zvucite, zashtoto Bobo oshte niama nikakvi rezultati. Nadiavam se skoro i az da vi pitam za saveti v tazi oblast!  Cry

# 396
  • Мнения: 95
Здравей те и от нас!Не съм писала отдавна, но редовно следя написаното от вас.
Рафи е добре, поне така мисля - сега научи буууу и цял ден това повтаря, а и "не" също. Новото при нас е ,че когато и наредя играчките куче,коте,мече,бебе и разни такива и и казвам дай бау,бау и тя го взема(но не ми го дава,разбира се),после "дай бебе" и тя го взема и така,обръща се и когато и извикам на име... Мисля,че дори звуците и се промениха,сега са ясни и високи,а преди бяха някак си глухи,определено разликата е голяма, лошото е обаче ,че няма как да разбера дали чува правилно или не,но със сигурност чува всичко,всеки звук,всяко почукване.Таня и Славина са ни намерели логопед в Сливен,чакам да ми се обадят и когато започнем да ходим се надявам нещата да потръгнат още по бързо и още по добре.
Това е от нас,пак ще пишем,като има какво да разкажем ,разбира се!

# 397
  • Мнения: 95
ООО,v toshevа толкова съжалявам Tired Не се отчайвай ,нещата ще тръгнат,сигурна съм,може би по бавно,но ще стане - имай вяра.

# 398
  • Враца
  • Мнения: 871
Рафи ..това е супер....браво на малката пакостница.. Hug

# 399
Zdravei Rafi!!!
Mersi za hubavite dumi. Vajnoto e da sme uporiti!
Mnogo se radvam za sladkata Rafi i stiskam palci da popadnete na dobar logoped!
Mnogo zrdave i do skoro

# 400
  • Мнения: 2 543
v_tosheva, ще си позволя да ти дам съвет, без да си го търсила, дано нямаш нищо против. Моето мнение е, че трябва час по-скоро да отидете някъде, където имат повече опит - с други думи - извън България. Ако не бях чакала толкова дълго нашите лекари да се накумят и да засилят достатъчно апарата на Йоан, отдавна да сме забравили за тези притеснения. Вместо това, аз си въобразявах, че като си възпитан и търпелив, като прояваваш разбиране и такт, ще получиш същото в замяна. Нищо подобно. Тук на никой не му пука за децата ни. Тези дни разговарях с наш близък, лекар. Той ни "посъветва" да сме говорили с лекарите да им платим, за да обърнат внимание на Йоан.  #Crazy Разбираш ли за какво говорим? Да плащам на мякой, на който вече му е платено, да си върши работата! Не, благодаря. Предпочитам да платя регламентирано на по-опитни специалисти, отколкото да подкупвам някой да си изпълнява задълженията. И на нас иначе ни бяха обещали среща с австрийски инженери, които така и не дойдоха. Tired Не си губете времето, а действайте. На нас ни отне 5 месеца да видим изобщо реакция от импланта. Това е безумно много време! Не повтаряйте нашата грешка! Ако имате нужда от помощ за информация или финансова подкрепа - насреща сме!

# 401
  • Мнения: 179
Йепе, сажалявам че се намесвам в разговора ви,НО.....НЕ ВАДЕТЕ ДУМИ ОТ КОНТЕКСТА 1. Среща с чужд инженер не сме обещавали , човека ще дойде да обучи заместника на Д-р Дончев във ВМА . Добре е обучението да протече като практическо занятие, а не суха теория. Затова ще бъдат поканени и деца, ако родителите им нямат нищо напротив.   2. Единствения начин да се заплати настройка или процедура в болница е направлението. Само за информация във ВМА не искат такова от пациентите си, нито за преглед при специалист нито за хоспитализация(освен когато е операцията).Следователно колкото и странно да звучи те работят безвъзмездно. Може да не са винаги положителни резултатите, но Д-р Дончев на никого не е отказал. Позволявам си да твърдя че на никой не е искано пари за да си върши работата! Naughty
Дано пледоарията ми не звучи войнствено.

# 402
  • Враца
  • Мнения: 871
Боби ,за ВМА  съм напълно съгласна с теб.Нищо не съм давала за каквото и да било освен ,направлението за операцията.Когато и да съм се обадила на д-р Дончев винаги се е отзовал.Дори сега беше отпуска,но дойде и направи операцията на третата сливица на Криси..На такъв човек колкото и злато да му дадат ..пак ще е малко..Много съжалявам ,че ни напуска.На  настройката ни ,последната той извика и заместничката си ..д-р Зеленска мисля ,че се казваше.Като ги слушах как общуват на професионално ниво ми се видя доста компетента и кадърна.Но това са си мои впечатления.А и щом нея за избрали да замества Дончев..наистина трябва да е така.Дано..  Praynig

# 403
  • Мнения: 2 543
Боби, няма какво да се извиняваш, ти си участник във форума, като всички останали.
На нас също не са ни искали пари. Не съм казала нищо такова. Казвам, че сред самите лекари съществува убеждението, че само срещу заплащане се получава адекватна помощ. Аз не бих предложила никога пари, на никого, за нищо. Само споделям разговор, при това от частен характер.
А кога ще дойде този лекар от Чехия не се знае, нали? Дотогава това е загубено време за детето. Аз не бих рискувала след всичко, което преживяхме. Само това исках да кажа. Дано бъда разбрана правилно.

# 404
  • Sofia
  • Мнения: 168
Здравейте и от мен!
Много се радвам за тези, на които децата им дават резултати и съчуствам искрено на тези, на които нямат.
Веси вече е по - добре.Няма температура, а само гадните сополи.
Искам да изкажа и мойто НЕКОМПЕТЕНТНО мнение.
Говоря от личен опит.Мисля, че тези които правят настройките на децата ни - визирам Д-р Дончев все пак си разбират от работата. Мисля, че част от проблема идва от там, че все още това е новост в България и затова е НАПЪЛНО РАЗБИРАЕМО да имат някакъв страх да увеличават показателите на имплантите.
Мисля, че е и нормално да грешат.
ВЯРНО, че за нас не ни интересуват тези неща, защото става въпрос за децата ни, но мисля, че ако има достатъчно дъбра комуникация между родител, аудиолог и рехабилитатор нещата ще се наредят.
Мисля също, че с повече настояване от наша страна нещата могат да се случват.
Ще ви кажа как се случваха през тези 11 месеца настройките на Веси. : Първия път когато отидохме и искахме да и включиме процесора към компютъра тя просто изпадна в луда истерия и съответно не можехме да я удържим.Затова и не включихме процесора към компютъра, а и не сме правили повторен опит.
Д - р Дончев и направи две или три програми - вемче не помня - и съответно започнахме рехабилитация. Тъй като не виждахме резултат( а и аз бях достатъчно нетърпелива)с Таня още на третия дан отново отидохме при Д-р Дончев и помолихме за нова настройка.
Тогав той беше против да се увеличава толкова бързо, на аз настоявах и поех целия риск. Той увеличи и отново на рехабилитация.
Та в общи линии порвия месец ходихме през три, четири дни на настройко(Даже някои от вас ме упрекваха за това).След това Д-р Дончев ни сложи две съвършенно различни настройки.Около седмица и малко бяхме на едната и толкова на другата.През това време аз много работех с нея и посещавахме ТАНЯ ВСЕКИ ДЕН.
Работейки с Веси, Таня я наблюдаваше много внимателно и БЛАГОДАРЕНИЕ на нея се установихме на едната програма.Тази с която Веси чуваше правилно - За голяма радост имахме и обратна връзка от нея.Ходихме отново на настройки - разбирасе с Таня.Базирайки се на нейното КОМПЕТЕНТНО мнение Д-р Дончев направи нови настройки.Изпробвахме и тях. Работейки всеки ден с Таня и тормоз от моя страна Веси показа с коя настройка се чувсва най -добре и остана с нея.От месец Август миналата година не сме правили нови настройки и седиме с една единствена.Защото на всички съм ви казвала, че с нея Веси постигна страхотни резултати. Известно време имеше застой - февруари, март тази година.Много се бях притеснила - трупа пасивен речник, разбира адски много неща, но не иска да говори.По време на рехабилитация повтаря - о то на слух, но в ежедневието рядко използва речника си.Мажеше думите - например - вместо зайо найо, вместо м - н, вместо - б - м,А интересното е че ги чува прекрасно и може да ги каже????????? Shocked Shocked ShockedНо само когато тя си иска.
Тъй като не знаех каква настройка да искам я оставих с тази и продължих да се притеснявам.
До Великден!Тогава се разболя и вече четвърта седмица сме си в къщи и я наблюдавам непрекъснато - Вече се опитва да прави изречения - вярно от две думи но е нещо.Опитва се да използва всички думи които знае в ежедневието - е не се получава много добре но е начало.
Тъй като аз непрекъснато я сравнавам с нейните приятели(ЧУВАЩИ ДЕЦА) забелязвам, че и тя като тях си играе с буквите - заменя ги и си прави опити как ще позвучи.
ЗАЩО СЪМ УБЕДЕНА, ЧЕ ЧУВА ПРАВИЛНО И ТОЧНО И ЯСНО - Защото вече сме изкарали почти всички звуци - без Щ, още един два.
1.Защото от време на време, коогто не я караме насила тя казва съвсем ясно и точно думите.Например аз се притеснявах, че не казва К, да но миналата седмица ясно и точно каза КАКА направо неповярвах, добре че не бях сама, а и другите хора около мен го чуха. НО от тогава не е казала нито една дума с К и нито един път КАКА.
2.Дълго време ме побъркваше като на БЕБЕ казваше МЕМЕ, и на БЕ МЕ.
Преди няколко седмици видяхме стадо с овце и тя сама започна да казва БЕе.Когато иска на бебе казва Бебе.Когато например и кажа дай ми меме тя не ме разбира, тоест тя наистина чува бебе, но просто ей така на инат си казва меме.
Ох!Незнам какво разбрахте от това което ви написах, но мисълта ми беше да наблюдавате децата и заедно с рехабилитаторите да ходите на настройки. Да сте по НАХАЛНИ и така...

Общи условия

Активация на акаунт