Ястия с дивеч (заек, фазан, пуйка, кон, куче и др)

  • 36 874
  • 61
  •   1
Отговори
# 15
  • Вече на село
  • Мнения: 569
  Че откога пуйката стана дивеч  Thinking конски суджук съм яла, ама кучето  af

Та по темата:

Любимата ми рецепта за дивеч всякакъв е чомлек. Като правило дивечът иска много аромати при готвенето.

В тенджера слагам нарязаното месо и имитирам пържене, но в собствен сос, така да се каже. Не слагам мазнина, а го чакам да си пусне, каквото ще излезе от него и го изливам, а месото прехвърлям в тенджера под налягане и нататък не пържа, само нареждам върху месото:
- дребни лукчета от този, на който казват черкезки по 5-6 да има на порция
- чесън поне две глави, но обелен на скилидки, макар че може и да не се белят
- 2 дафинови листа
- 5-6 бахара
- 15-на зърна черен пипер
- почти пълна чаена чаша олио, в което съм разбъркала червения пипер
- 1 ч. ч. вино
Затварям тенджерата и кухнята се изпълва със страхотен аромат. Варя го различно време, защото няма как да знам колко е възрастно животното.

Е, приятен апетит  smile3508 


Последна редакция: пт, 17 окт 2008, 10:47 от arina

# 16
  • Мнения: 702
Ама ти сериозно ли говориш за кон и куче?

# 17
  • Мнения: 4 970
Ама ти сериозно ли говориш за кон и куче?

Що бе.....има и диви коне и диво куче Динго Laughing

# 18
  • Мнения: 2 741
И аз търся за глиганско.Даже ми трябва за тая вечер  Thinking Също и за патици.Туй да си имаш ловец в къщи не си е работа  Naughty

# 19
  • Мнения: 4 970
Еми- не си е работа..да с еоправя сам в готвенето пък Crossing Arms И без друго  рядко ги ям тия.Между другото  бях изровила преди време една рецепта за глиганско и стана невероятна, но..сега не мога да я открия.... Rolling Eyes Просто искам да намеря рецепти, които не са  типІ всичко накуп в тенджера под налягане Crazy Така са ми еднакви на вкус, и  може би то4но това ме дразни в тях...

# 20
  • Мнения: 6 155
Просто искам да намеря рецепти, които не са  типІ всичко накуп в тенджера под налягане Crazy Така са ми еднакви на вкус, и  може би то4но това ме дразни в тях...
И едни сухо "мерси" щеше да свърши работа   Mr. Green

# 21
  • Мнения: 4 970
Просто искам да намеря рецепти, които не са  типІ всичко накуп в тенджера под налягане Crazy Така са ми еднакви на вкус, и  може би то4но това ме дразни в тях...
И едни сухо "мерси" щеше да свърши работа   Mr. Green
Blush Мерси Heart Eyes

# 22
  • Мнения: 2 741
Дали няма да стане на Винен кебап и гарнитура оризче  Thinking
Просто искам да намеря рецепти, които не са  типІ всичко накуп в тенджера под налягане Crazy Така са ми еднакви на вкус, и  може би то4но това ме дразни в тях...
  202uu

# 23
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Не мисля, че е случайно повечето от рецептите тук да са за тенджера под налягане. Целта е дивечовото месо да приеме аромата на останалите продукти и подправки.

# 24
  • София
  • Мнения: 4 052
А, аз ще се зарадвам на рецепта за елен. Имам едно месо (май е бут) и не знам какво да го правя. Има ли някакви предварителни процедури от рода на накисване в марината например newsm78

# 25
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Дядо ми беше ловджия и редовно носеше месо от сърна. Накисва се за 2-3 часа във вода с оцет. После се сварява. Майка ми готвеше сърна винаги по следната рецепта:
Много лук се настъргва на ренде и се запържва с няколко моркова, също настъргани. Добавят се и 2-3 чушки, нарязани на много ситно. Накрая червен пипер и настъргани домати. Сипва се от бульона на месото, слагат се по няколко зърна черен пипер и бахар, 1 дафинов лист и няколко цели скилидки чесън и се оставя да ври около 10-15 минути, след което се добавя и вече свареното месо, ври още малко. Накрая се сгъстява с брашно, разтворено в чаша червено вино и се добавя парче краве масло.
Месото от сърна има доста специфичен вкус и като че ли не е подходящо за всякакви рецепти. Помня, че веднъж майка ми беше направила пържолки , които имаха много странен вкус и вече не повтори с разни експерименти.

# 26
  • Мнения: 3 830
Егати заглавието!  Laughing Joy Наистина се опулих, като прочетох последния вид дивеч.

Много обичам пълнен заек с ориз, ама дайте свястна рецепта, моля.

# 27
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
За пълнен заек:
Дроба на заека се сварява, заедно с него може да се свари и главата и да се обере месото и от нея и се нарязва на ситно. Запържват се 2 глави лук, добавя се нарязания дроб, а по-късно - 1 кафена чашка ориз. Пържи се, докато ориза започне да става прозрачен. Добавят се 2 и 1/2 кафени чашки от бульона, в който са врели дроба и главата и се бърка, докато поеме всичката течност. Накрая се подправя с черен пипер и джоджен. Суровият заек се напълва със сместа, зашива се с по-дебел конец от двете страни, за да не пада плънката и се слага в тавичка да се пече. В тавата сипвам малко вода и завивам с фолио. В началото фурната е на най-силната степен, а по-късно намалям. Пече се между 2 и 3 часа - зависи от големината на заека и фурната. Като мине около 1 и 1/2 час, отвивавм леко фолиото, за да видя до къде е стигнало печенето и преценявам още колко да се пече. Когато е готов, махам фолиото, поливам го малко със сосчето, което се е получило в тавичката и запичам малко без фолио, да получи хубава коричка отгоре.

# 28
  • Мнения: 3 830
За пълнен заек:
Дроба на заека се сварява, заедно с него може да се свари и главата и да се обере месото и от нея и се нарязва на ситно. Запържват се 2 глави лук, добавя се нарязания дроб, а по-късно - 1 кафена чашка ориз. Пържи се, докато ориза започне да става прозрачен. Добавят се 2 и 1/2 кафени чашки от бульона, в който са врели дроба и главата и се бърка, докато поеме всичката течност. Накрая се подправя с черен пипер и джоджен. Суровият заек се напълва със сместа, зашива се с по-дебел конец от двете страни, за да не пада плънката и се слага в тавичка да се пече. В тавата сипвам малко вода и завивам с фолио. В началото фурната е на най-силната степен, а по-късно намалям. Пече се между 2 и 3 часа - зависи от големината на заека и фурната. Като мине около 1 и 1/2 час, отвивавм леко фолиото, за да видя до къде е стигнало печенето и преценявам още колко да се пече. Когато е готов, махам фолиото, поливам го малко със сосчето, което се е получило в тавичката и запичам малко без фолио, да получи хубава коричка отгоре.

Ммм, чудесно. Благодаря, Валя!  bouquet Hug
При първа възможност ще сготвя, понеже ме е жал за зайците и ... трябва някой да купи вместо мен. Sad

# 29
  • Мнения: 3 830
Давайте и рецепти за костенурково месо, охлюви. Те и те се водят дивеч, какво си мислите Вие.. Naughty Laughing

Общи условия

Активация на акаунт