Диета без глутен и казеин - Трудния път към успеха

  • 47 949
  • 161
  •   1
Отговори
# 60
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
               На какви терапии при аутизма влияе диетата? 





*) Официално се счита, че е невъзможно имунитета да бъде възстановен Ние използваме терапията  EPD за това,  но по принцип имунитета трябва да се възстанови след провеждане на хелиране. Всъщност след успешно хелиране би трябвало да се възстанови всичко, но хелиране не може да започне, ако не е взета под контрол патогенната микрофлора на стомаха, а това е невъзможно да стане без диета.В крайна сметка – затворен кръг, от който не можем да излезем без въвеждане на диетата.
**) Нито една терапия освен хелирането не дава този осезаем ефект.въпреки, че забелязвам известен ефект след  EPD,  но хелирането в това отношение е много по-ефективно.Официално се счита, че може просто да се тренира детето, но нивото на прогрес на дете, което е само тренирано  не може да се сравнява по никакъв намчин с нивото на дете което тренират и лекуват.


Оцветените в червено точки – това са проблемите, успешната работа с които зависи пряко от въвеждане на диетата. Оцветените в зелен цвят са тези, които пряко зависят от въвеждане на натуропатични добавки. Както виждате, по-голямата част от проблемите се свалят само с диетата и комплекса натуропатия
Още веднъж ви обръщам внимание на точката със син цвят – ако не отчетете този момент, вашите приключения ще продължат вечно.  За да се предотврати зациклянето на проблема, може и трябва да очистите окръжаващата среда на детето от токсини (тежки метали, битова химия).( Останалите проблеми могат да започнат да се решават от самосебе си, ако вие промените критичната маса проблеми.По нататък ви остава да обучавате детето по специални програми и да провеждате хелиране, когато неговият организъм малко укрепне.Сега виждате колко много значи диетата за аутиста, въпреки че не решава всичките му проблеми.

Автор: Елина
От тук http://www.autismwebsite.ru/Right_Diet_For_Autists.htm

# 61
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Да подложиш дете на глад крие голям риск, тази "диета" също има своите тънкости, дядо ми успя да излекува киста на дебелото черво по този начин и да отложи операция, спечелвайки си доста години живот. Има подготвяща диета, последваща диета...Не е толкова просто. А витамините се дават задължително, но те също трябва да са хипоалергенни, такава серия имат Киркман.
Кърмата също има казеин, не знам какво става ако спреш млечните продукти, но това така или иначе е мляко.
Безглутеновите продукти трябва да пише че са без глутен , тези в европейския съюз (и не само) си имат отметка - глутен фри. Нужно е да се чете. Не може да се започне без необходимия минимум знания. Информацията е страшно много, за съжаление я има най-вече в англоезичните сайтове и в този руски, където аз чета и е доста "смляна" Затова си правя труда да превеждам, за да отпаднат доста от поставяните тук въпроси. Следващата статия, която искам да преведа е втората част на тази за диетата, там са описани видовете диети, за какво да се внимава, малко статистика и т.н. 

# 62
  • Мнения: 3 591
Кърма може да се дава - там белтъчната молекула не е като на казеина - тя е малка, освен това в кърмата има вещества които способстват разграждането на точно тези молекули. това е единствената храна, която може да се толерира от всички. Дори и лактозата в нея се толерира от хора с непоносимост към лактозата. Пак заради другите и съставки.

Може да се дава кърма разбира се, друг въпрос е той дали ще я пие. Ама не те виждам да кърмиш близнаци и да кърмиш и 2 годишно дете. Имаш ли представа това какво натоварване ще е за организма ти? По добре се насочи към кърмене на 2те малки бебета, а каквото остане давай на баткото. Цеди и замрази кърмата от първата и втората седмица - която е богата на коластра. тя обикновенно тогава е в повече и няма да имаш проблем и да стига за всичките ти деца. А като боледувате после размразявай и давай на баткото.

А за витамините пише, че се въвеждат след въвеждане на диетата - не с въвеждането на диетата. аз не смятам да я въведа за по-малко от 3-4 месеца/най вероятно ще е за повече/ т.е. витамините ще започна да давам след 4 месеца.

# 63
  • Мнения: 3 591
прочетете това:

Хранителен състав на кърмата

Богата на изграждащите мозъка мастни киселини (т.нар. омега-3), по-специално докоза-хексанова киселина и арахидон
Съдържа лактоферин, който спомага за доброто състояние на червата
Лизозим, който убива бактерии и вируси
Богата на протеинови съставки, които изграждат мозъка и тялото
Богата на Растежни фактори
Съдържа протеини, които действат като приспивателно
Богата на живи бели кръвни клетки, милиони за едно хранене
Богата на имуноглобулин
Богата на храносмилателни ензими като липаза и амилаза
Богата на много хормони: тироид, пролактин, окситоцин и още над 15 хормона.
Съдържа повече селений (антиоксидант)
Витамините и минералите в кърмата имат по-голяма биологична наличност, т.е. усвояват се в по-голям процент
Бебетата не развиват алергия към протеина на кърмата.

и т.н. и т.н.. ако даваш по една чаша кърма на ден няма да имаш нужда от добавки. друг въпрос е, че големите деца рядко ще я харесат.


# 64
  • Мнения: 3 504
Да ви представя нашия арсенал добавки Grinning


кликни върху снимката

Както писах по-горе, след въвеждането на диетата Наталия понася повече добавки, преди имаше много отрицателни реакции и рядко съм превишавала 3.
Сега взима:
Детокс - от месец и половина, това е билката котешки нокът
Ентеросан - съдържа лакто и бифидобактерии. Не съм абсолютно сигурна, че е съвсем чисто от глутен и казеин, но действа много добре на диарията й. Ако сравня с продуктите на Киркман, действа мноооого по-слабо, защото там говорим за билиони бройки бактерии, а тук само за милиони.
Цинк на Валмарк, Калций+магнезий+витамин Д на Джеймисън (в сайта на фирмата има без витамин, но в Бг май не се внася)
От двете давам само по 1 таблетка, въпреки, че се препоръчват 2. Като знам какво оскъдно количество хлебни и млечни изделия ядеше Наталия, никой не може да ме убеди, че се налага да й давам по 2. Засега.
Таурин - аминокиселина, която невроложката ни посъветва да даваме преди доста време. Преди не й понасяше изобщо, дори и 1/8. Сега давам по четвъртинка, като мисля да увелича по-нататък. Действа на съня и храносмилането.
Лаурицидин - давам го от 2 дни, нямам впечатления още, но очаквам тия дни остра реакция. Това е препарат на основата на палмово масло, който деактивира редица бактерии, вируси и гъбички. С него замествам Цитросепта, който й давах до сега. Всъщност втория ден ми направи една истерия безпричинно и до обед беше много нервна, каквато не бях я виждала от началото на диетата. нормална реакция при умирането на гъбичките.(отделят токсин, който действа на мозъка по този начин) Ако има и още реакции, значи наистина се борим с гъбички. Иначе - ще повиши имунитета.
Ескимо кидс - повишава имунитета, преди 2,5г й подейства страхотно, после ефекта се позагуби, отдадох го на раждането на брат й. Тъй като също съдържа вит.Д, давам по 3мл.
Мисля да добавя в скоро време и Брейн Бустер, заради антиоксидантите и витамин В, който е много необходим. Съдържа минимално количество захар и някакъв аромат обаче. Мисля да го преживея Simple Smile
 Вие какво давате и как действа?

Тези дни Наталия е много спокойна, онзи ден я развеждахме из няколко магазина, където се държа съвсем прилично, нямаше капризи, нямаше безпричинен смях, целия ден беше много мила и усмихната. Това съм го чакала близо 5г - наистина не се е случвало никога досега!



Имаше скоро репортаж по Нова телевизия за витамините и добавките. И тях ги изкараха, че има много фалшиви  ooooh!и не отгаварящи на изписаното на етикета съдържание, да се чудеш и маеш  #Crazy вече кое е истинско и кое неее? А изобщо имали нещо истинко в нашата държава? Cry

# 65
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Деси, права си за кърмата Blush, само нейният казеин се усвоява.
За витамините - като начало се дава само калций, но и да се даде 1-2 месеца след спирането на млечните продукти напълно, не е голям проблем. Моето дете имаше горна граница на калция след 1,5м на диета. Тук други майки дават сусамово семе за да го набавят от там, при това напълно успешно. Витамините и добавките също се дават постепенно, една след друга и отначало в много малки дози.
Всъщност по-голям риск за аутистични проблеми имат деца, които не са кърмени, а са поставени веднага на изкуствено хранене.

Авторката на статията, която публикувах е въвеждала диетата в продължение на година.

Rosoneri, купувай от доказали се фирми. Аз не давам вече Ентеросан, защото се съмнявам, че има казеин. Имам и съмнения за Таурина, въпреки, че в съдържанието не видях нищо особено. Той е купуван много отдавна и беше доста евтин, което също буди известно съмнение за чистотата му.

# 66
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
В руския форум Елина беше публикувала ето тази информация за калция:

Калциевая норма
Деца (до 9 лет) - 800 г
Юноши (от 10 лет) - 1200 мг
Възрастни - 1000 мг
Бременни и кърмещи жени - 1200 мг
Жени в менопауза - 1000-1500 мг
Денонощната потребност от калций може да бъде удовлетворена от комбинацията на следните продукти

200 мг кальция содержат:

2 л мляко

180 г сметаны

20 г твердого сыра (типа эмменталь, грюер)

40 г меко сирене (типа брынзы)

200 г извара

250 г брокколи

150 г зеле.

Около 100 мг кальция содержится в:
100 г фасул

200 г пълнозърнест хляб

150 г овесени ядки

40-80 г ядки

10 г семян сусам


последвано от въпроса - Кое дете може да изяде такова количество? Ставаше въпрос за майка, която беше на мнение, че детето й яде достатъчно продукти съдържащи калций и съвета на ДАН! е бил да не включва таблетки. Аз не се съгласих, защото според мен и възрастен не би могъл да изяде такова количество продукти, за да си набави дневната доза. Беше ми отговорено, че затова имаме остеопороза на определена възраст. И с това не мога да се съглася, защото проблема там е повече хормонален, но това нямаше отношение към темата така или иначе.

Аз лично за себе си съм стигнала до извода - Чети, но проверявай. Статията няма никакво отношение към личната ми гледна точка, но това е базата, от която мога да тръгна.

# 67
  • Мнения: 3 591
И от тука извода - яжте само сусам   Mr. GreenParty Mr. Green

не е толкова много според мен - 80 грама кашкавал са почти нищо - това е едно резенче на филийката и то ще набави необходимия калций на едно дете за деня.
Хубаво е да се види, че млякото всъщност не е най-добрия източник на калций, въпреки, че повечето хора мислят така.  Peace Благодаря  Hug

# 68
  • Мнения: 3 504
Гери много обича кашкавал и сирене Thinking Спрямо това
И от тука извода - яжте само сусам   Mr. GreenParty Mr. Green

не е толкова много според мен - 80 грама кашкавал са почти нищо - това е едно резенче на филийката и то ще набави необходимия калций на едно дете за деня.
Хубаво е да се види, че млякото всъщност не е най-добрия източник на калций, въпреки, че повечето хора мислят така.  Peace Благодаря  Hug


Явно минаваме нормата на ден. Е не ядем всеки ден кашкавал, но вкъщи има често от него в хладилника. newsm78

# 69
  • Мнения: 549
Още малко за кърмата

"Основният белтък в човешкото мляко е албуминът. Той се всмуква в храносмилателния път много по-добре от казеина, тъй като образува много по-малко белтъчни съсиреци. Албуминови млека са кобилешкото и магарешкото мляко. В млякото се съдържат и различни имуноглобулини, които предават имунитета на майката на новороденото, поради което няма по-добра храна за него от майчиното мляко."

Така че NikFin, ако си намериш някоя кобилка или магарица наблизо... Wink си решаваш проблема. Иначе ТИ трябва да влезеш в такава роля Mr. Green

Що се отнася до калция, уверявам ви, че не е невъзможно да се набавя само от храна, макар, че е трудно. Ние вече повече от две години сме на диета и калцият на детето винаги е бил в норма, без да съм давала никакви добавки. Сусам яде- суров и млян, по1-2 с.л. в хляба всеки ден и много обича броколи. И може да ви е смешно, но много разходки на слънце (заради вит.Д , с който се усвоява калция) и много движение-тича, кара колело (за да се отвежда калция в костите). Сега пак му правих изследване на кръв и при референтни стойности за калция: 2.00-2.6, неговият е 2.1, което е в норма макар и според мен малко нисък  Sad. Обаче лекарката ни каза, че е добре. Между другото предозирането с калций, даван допълнително също не е добре. Знам за едно детенце (на диета, което работи с ДАН! доктор), което следствие на предозиране, получава кръвотечение от носа. Всъщност, както знаете не е важно какво количество калций се приема от храната, а колко от него се усвоява.

# 70
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Правилна диета при аутизма – част ІІ
При първото ми посещение при ДАН! Ми беше указана необходимостта от въвеждане на специална диетаНа моя въпрос как да направя това, ако детето не яде нищо без йогурт и не иска да опита нищо ново? Доктора просто ми отговори: “Не зная как ще направиш това, но иначе аз не мога да ти помогна”
Въвеждането на диетата, която доктора ми поиска (GFCF, списък на индивидуалните непоносимости, въвеждане в менюто на месо, ротационната диета, ми отне цяла година. Но след като това ми се отдаде, аз разбрах, че доктора е прав – без диета е практически невъзможно да се справиш със ситуацията. Чак тогава разбрах, че не доктора е този, който ще ми помогне с въвеждане на диетата правилно.Доктора не знае как точно да я въведе, той само може да направи тестовете на детето, да ни даде списък с забранените продукти, който в най-добрия случай е правилен 85%. На това, как технически да въведем диетата и какво означава “правилна диета” във вашия конкретен случай, е посветена тази статия.
Ефективност на диетата при аутизма.
Научни изследвания в тази област
Въпроса за ефективността на диетата отдавна вече не се оспорва сред кръговете, запознати с този въпрос. Ефективността на диетата е доказана с многочислени изследвания, освен това съществуват тестове, показващи спектъра проблеми с храносмилателната система при аутистите. [Източник: Autism Network for Dietary Intervention: Study] http://www.autismndi.com/study
Много говори и факта, че без въвеждането като минимум на БГБК диета, много DAN! Отказват да вземат пациенти.Причината за това подробно обясних в първата част на статията.  Тук само ще кажа, че основната терапия, която може да излекува вашето дете – това е хелирането, но без диетата то може да допринесе за повече проблеми, отколкото сте имали до началото на това лечение..
По данни на изследвания, диетата даже сама, без други терапии, помага да се подобри състоянието на детето в 96% от случаите.  Диета, започната до втората година в 90% от случаите довежда до пълно възстановяване на детето. Между 2-3г – в 40%, след 3тата година – в 10%. Тук става дума САМО за диетата, не в комплект с други терапии.Сега вече е известно за природата на аутизма много повече, отколкото във времето, когато са получени тези данни.За благоприятното влияние на диетата върху аутистите е известно вече повече от 30 години. [Източник: доклад  ”Beginning And Advanced Dietary Interventions For Autism” / Lisa S. Lewis, Phd And Karyn Seroussi  http://www.autismwebsite.ru/DAN_conference.htm#Beginning%20And%2 … 0Karyn%20Seroussi ]

Какво можете да очаквате от въвеждането на диетата?
Виж тук   http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=146360.msg2912890#msg2912890

Тестове при въвеждане на диетата
Какви тестове съществуват и толкова ли са необходими при въвеждане на диетата
Urinary Peptide Tests For Casein And Gluten

Един от методите за тестване на поносимостта към глутена и казеина – това е за абнормално количество пептиди в урината.Уебсайта “The Autism Research Unit” http://osiris.sunderland.ac.uk/autism/index.html  описва така теста: “ Биохимическото изследване показва, че аутизма – това е последствие от метаболично разстройство, в резултата на което конкретни биологични пептиди , получавани преимуществено от присъстващите в диетата глутен и казеин, не се усвоят правилно. ПРи едновременен проблем с пропускливостта ан стомаха те присъстват в кравта в много по-голямо количество от нормалното.Присъствието им в кръвта означава, че те имат тенденция да се натрупват в бъбреците и да се изхвърлят с урината. По този начин проверката на урината за наличие на пептиди отразява наличието им в кръвта.
Въпросът за необходимостта от такива тестове във всеки отделен случай се решава индивидуално. Част от родителите въвеждат диетата преди това и се убеждават в , че диетата работи. Друга част от родителите изпитват необходимост да направят тестването като мотивация за използването на БГБК диета.Пептидния тест може да даде лъжовно неверен резултат за необходимостта от изключване на глутена и казеина поради това, че пептидите бързо се разпадат. [Източник:Urinary profiling of people with autism]
Dr. McCandless в своята книга  “Children With Starving Brains: A Medical Treatment Guide for Autism Spectrum Disorder” пише, че отдавна не прави този тест за всички пациенти заради това, че твърде много деца прогресират на диета даже преди хелирането. Тя прави изследването само по молба на родителите, които хранят надежда в отрицателния резултат. Те се надяват , че такъв резултат не ги задължава да се придържат към диетата.. Но Dr. McCandless  също така подчертава, че резултата може да бъде лъжовноотрицателен и това се случва също и в случаите, когато детето е било на диета до началото на анализите.
Organic Acid Test (OAT)


Този тест позволява да се определи наличието на патогенна микрофлора в стомаха и хронично възпаление на стомаха. Косвено за тези проблеми може да се съди по хроничното разстройство, зловонни изпражнения и отделяне на газове. Проблемът може да присъства и без изброените симптоми, детето може да е само много избирателно в храната.



IgG Antibodies Test (Serum)

Теста за хранителна непоносимост с проверка IgG също може да установи хранителна непоносимост. Това е кръвен тест. Той показва наличие на непоносимост, а не мигновена реакция към хранителен продукт.(мигновената реакция се определя от друг тест - IgE). Dr. McCandless пише, че тя поръчва този тест в случаите, когато детето не показва добър прогрес на обичайната БГБК диета или показва прогрес, след което регресира. Обикновено този тест позволява да се определят съпътстващите проблеми – непоносимост към царевица, цитруси, яйца и др.  Обикновено когато диетата се изчисти от тези продукти, детето отново започва нелошо да прогресира. Достоверността на този тест също не е 100%.
 Освен това може би ще  е полезно да се направи тест за IgE антитела. Този тест показва т.н. “реални” алергии (предизвикващи внезапна и много рязка реакция) Такива алергии в крайна сметка се срещат рядко. Всъщност именно такъв тест ще ви направи доктор, който не е наясно с ДАН! Протокола, ако вие го помолите да провери хранителната непоносимост на детето. И в крайна сметка, при детето такъв резултат се предполага че няма да бъде намерен.
Списък на тестовете можете да видите тук:
http://www.gfcfdiet.com/Beginningthediet.htm#Laboratory%20Testing

Да направим изводите:най-съвременните технологии не позволяват да се свържат проблемите с храненето и аутизма абсолютно достоверно .Но в същото време, ако за едни  родители е достатъчна получената информация за смисъла от диетата, то за други е необходимо да се убедят в това чрез изследвания. Изследванията понякога помагат на съмняващите се родители да въведат диетата. Други родители използват тестовете в качеството на основна идея какво да изключат от менюто и кой подход е най-правилен В който и да е от случаите трябва да се отчита факта, че нито един тест не е съвършено достоверен и най-добрият случай на тест е въвеждането на диетата. [Източник: Are they reliable? How reliable?]

Къде и как могат да се направят анализите?

Списък на лабораториите, провеждащи този тест – всички те работят дистанционно, но за това е нужно лекарско направление Laboratories Doing Nonstandard Laboratory Tests. Филиали на една такава лаборатория има вече в Москва и Киев.
Къде да получим помощ за въвеждане на диетата?

Да се придържаш към диетата не е толкова сложно, след като животът ви е тръгнал по  някакъв определен път, но да се въведе диетата от нула никак не е просто. ДАН! Доктор тук няма да ви помогне особено : той може да съди за качеството на вашия труд само по получените резултати, но не може да поправи грешките ви ако ги има.  Той може само да заподозре, че не правите нещо както трябва по отсъствие на положителен резултат. На практика се получава това, че никой не може реално да ви помогне за въвеждане на диетата, освен такива родители като вас, на които някой някак е помогнал за въвеждане на правилната диета. Веднага се извинявам, че голяма част от ресурсите на които разчитам са северноамерикански и англоезични. И така, какви източници на информация можете да ползвате при въвеждане на диетата.:
Интернет ресурси
Англоезични ресурси:  Полезни линкове по вопросите на аутизма.  http://www.autismwebsite.ru/Autism_links.htm
Рускоезични материали: Диета при аутизме  http://www.autismwebsite.ru/Autism_Diet.htm
Джобра подборка на материали за начало на диетата: книги, заменители, аргументи в полза на започването й, примерно меню, рецепти, можете да намерите  тук EXPLANATION of the GFCFDiet.  http://www.gfcfdiet.com/recipes.htm
Форуми
В англоезичния интернет практически във всеки форум, посветен ан аутизма, можете да намерите информация за въвеждане на диетата и натуропатия. В рускоезичния интернет можете да я намерите само тук “Диеты, рецепты, полезная информация”. http://www.elinahealthandbeauty.com/forum/viewforum.php?f=8

Литература - виж тук

следва продължение

# 71
  • Мнения: 335
Здравейте.Ние сме с непоносимост към глутена. Чрез тестове на кръвта го доказаха в София в тази клиника.Ето нещо и от мен. http://www.angelfire.com/ak3/aaaaaa5/#a  Може би вече сте го чели,но все пак. И това http://gastroenterology.freeservers.com/

Последна редакция: пт, 16 мар 2007, 20:15 от bisi.s

# 72
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Всъщност не помня дали  по-нататък в тази статия или в друга съвета беше най-напред да се провери дали не става въпрос за целиакия. Сега вече не се прави биопсия, а кръвен тест и установяването й е далеч по-лесно.
bisi.s, твоето дете с такава диагноза ли е? Какви бяха признаците?

# 73
  • Мнения: 335
С доказана целиакия чрез кръвни тестове преди една година.Беше на 2.5г. когато започна да отслабва и след всяко приемане на храна /половин час/изхождаше кашесто и шупнало ако със слуз.Подуто коремче.Хемоглобина беше много нисък.Имаше и желязо дефицитна анемия,отпадналост,сънливост и сърбящи обриви които се появяваха за по два-три дни.Тогава минахме на диета и всичко отшумя.След три години строга диета умни доктори ни посъветваха да я захраня.Оказа се,че се чувства добре,нямаше никакви проблеми до миналата година.Всичко се започна от начало.Направихме кръвните тестове които се оказаха положителни и пак на диета.Овикаха ни в София защо сме си правили експерименти с детето.Тази диета като сме я започнали е трябвало поне да мине  пубертета.Сега е на 11г.Не се знае дали няма да остане и за цял живот.Така,че сега стриктно я спазваме и се надявам да се оправи.Пие фолиева киселина,цинк и креон.Питайте.С каквото мога да ви бъда полезна и знам ще помагам.

Последна редакция: сб, 17 мар 2007, 20:47 от bisi.s

# 74
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Поинтересувах се, защото опита ме е научил да поставям винаги лекарското мнение под съмнение, ако е единствено. Тази диагноза при нас отпадна на първичен преглед, защото детето ми не отслабва, слабичко си е, защото яде малко. Гастроентероложката ме посъветва да въведа отново глутена (бяхме почнали диетата) и в резултат коремчето й се поду и след 2 часа имаше силно разстройство. Спрях с експериментите.
Да се похваля - предполагам от Лаурисидина вече 5-6 дни се простихме с хроничната диария Simple Smile Което говори, че детето ми има проблеми със стомаха, независимо дали общите са или не са с аутистично естество.

Общи условия

Активация на акаунт