Диета без глутен и казеин - Трудния път към успеха

  • 47 942
  • 161
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 3 504
Деси, като чета и все си мисля, че всичко ще си дойде на мястото лека по лека щом и с дрехите има подобрение. Да знаеш, че тоз юнак ще стане голям човек и ще се гордееш с него.  Peace Такова предчуствие имам, дано за вбъдеще да се чуем пак, да се намерим и да кажеш, че съм била права Wink Laughing

Любознателна, ето виждаш ли, че има нужда и за реалити /нагледно представяне на диетата/, Марианка е пример.  Wink

А Герата на моменти може да те побърка, но ето както е в момента седи си на теретата на столче и кротува, така и аз мога да пиша тук, защото ми е пред очите. Много повтаря думите като ги чуе, казва колкото може с 2-3 думи изречение. Днес каза "тесто", като я набарах да "меси" и тя, втасващото тесто. Confused Вчера каза чувам, слага умалителни на думите - столчето, мкалчето + още едно "то" накрая. И така....

# 136
  • Мнения: 3 591
Деси, като чета и все си мисля, че всичко ще си дойде на мястото лека по лека

ох и аз много се надявам..
около мен хората казват, че винаги обикновенно в началото има прогрес, после обаче нещата се "закучват" и месеци наред неможе да се мръдне напред  Confused тогава се сменят терапиите и се прави хелиране и т.н. а аз не съм готова да минавам през това (нито финансово, нито емоционално)

А нашия прогрес е всъщност, че нещата се движат напред /не стоим на едно място като преди, но и не наваксваме/. А така ми се иска да може някак  и да наваксваме ...ама май много искам. Трябва ми търпение...мноооооооого... а аз сега тепърва се уча да съм търпелива  Embarassed

много се надявам нашите деца да настигнат връсниците си. Много.

# 137
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Действително в началото промените са доста осезаеми, после се забавя темпа.
 Аз забелязвам, че Наталия става все по-чувствителна към храните, реагира поведенчески много бързо след като е яла нещо нередно, и разстройството се появява от точно определени храни. Трябва ми тест, няма да мина без него. Confused

# 138
  • Мнения: 549

ох и аз много се надявам..
около мен хората казват, че винаги обикновенно в началото има прогрес, после обаче нещата се "закучват" и месеци наред неможе да се мръдне напред  Confused тогава се сменят терапиите и се прави хелиране и т.н. а аз не съм готова да минавам през това (нито финансово, нито емоционално)

А нашия прогрес е всъщност, че нещата се движат напред /не стоим на едно място като преди, но и не наваксваме/. А така ми се иска да може някак  и да наваксваме ...ама май много искам. Трябва ми търпение...мноооооооого... а аз сега тепърва се уча да съм търпелива  Embarassed


Хайде стига с това черногледство, че ми действат зле тези думи. Той Вълчо е заразителен  Stop
Няма връщане назад, само може би леко забавяне на прогреса, в смисъл , че на мен винаги ми се иска нещата да стават по-бързо  Wink . Но откакто започнахме диетата вървим само напред, "БАВНО, НО СЛАВНО!" Имахме регрес, когато преди 2 години се наложи да пием антибиотик   Sad Изобщо това редуване на периоди на прогрес и връщане  назад се наблюдава повече при децата, които не са на диета. И никой да не смее да ме опровергава, защото аз  в това ВЯРВАМ и това ми дава сили да държа с диетата   Wink
Деси и аз като теб се усещам как ставам все по-търпелива и виждам как търпението ми се възнаграждава!

много се надявам нашите деца да настигнат връсниците си. Много.

А за това не просто се надявам, ами толкова искрено го вярвам, че просто не мога да си обясня откъде идва тази моя увереност, че това един ден ще се случи?!  newsm78 При мен по-скоро стои въпросът КОГА , а не ДАЛИ ще стане това наваксване в развитието.

Последна редакция: чт, 19 апр 2007, 00:24 от nadejda.v.l

# 139
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Премахване на глутена

Днес глутена се съдържа в почти всеки промишлено произведен продукт.и как можете да го изведете? Единствения надежден метод е да избягвате продукти, преминали промишлена обработка, ако нямат специална отметка за отсъствие на глутен– “gluten free” (не “wheat-free”).
Старайте се да започнете извеждането на глутена колкото може по-бързо след извеждането на казеина. Проблема е , че детето започва “да налита” на останалия наркотик с двойни сили.Колкото повече време му дадете, толкова по-трудно ще ви е да премахнете и глутена.
При извеждане на глутена също ви съветвам да минете през метода на имитация. Има прекрасни заменители – оризови макарони, безглутенов хляб, различни безглутенови сладки и кексове.Можете да ги купите или приготвите сами. Печенето на БГ деликатеси изисква определен опит и наличие на нужните съставки. Обикновено нищо не излиза, ако в обикновените рецепти просто замените пшеничното брашно с оризово.Но ако използвате готови смеси, с времето ще се получи.
. Рецепти за базова GF смес винаги има  в литература, посветена на този въпрос

Втори етап
Избавяме се от останалите известни алергени

След извеждането на глутена и казеина обикновено започва етап на изява на останалите алергени. Никаква особена трудност не представлява тяхното извеждане от менюто.Такова привикване като към глутена и казеина не предизвиква нито един от тях.
Повече ще ви затрудни замяната на съставките в някои привични за вас рецепти. Например, премахвайки яйцата, на мен ми беше много трудно, докато не намерих рецепти за заменители на яйцата.Също така много ми помогна информацията, че при непоносимост към царевицата, в БГ смеси царевичното нишесте може да се замени с arrowroot в соотношение 1:1
Ако детето обича различни туршии, най-добре му ги приготвяйте сами, защото готовите съдържат оцет и различни токсични добавки. Приготвянето на туршии не изисква много време, а в него няма храна за кандидата – оцета, а още е допълнителен източник на лактобактерии.

# 140
  • Мнения: 3 591
arrowroot е едно тропическо растение




от него се правят бебешки бисквити:



брашно, чай и т.н.
Нещо акто земен картоф е


# 141
  • Мнения: 3 504
Деси, като чета и все си мисля, че всичко ще си дойде на мястото лека по лека

ох и аз много се надявам..
..... А нашия прогрес е всъщност, че нещата се движат напред /не стоим на едно място като преди, но и не наваксваме/. А така ми се иска да може някак  и да наваксваме ...ама май много искам. Трябва ми търпение...мноооооооого... а аз сега тепърва се уча да съм търпелива  Embarassed

много се надявам нашите деца да настигнат връсниците си. Много.

И аз се надявам много, много.... да наваксат и както казва nadejda.v.l ..."по-скоро стои въпросът КОГА , а не ДАЛИ ще стане това наваксване в развитието" Мисля, че също и с възрастта - колкото повече растат по влизат в "час" и разбират и могат повече.
Да не ви казвам какви мисли ми минават през главата за бъдещето... дали ще е самоятелен голям човек или пак ще трябва да бъде с придружител ooooh!, дали и батко й няма да си носи кръста на съдбата си да я гледа и грижи за нея, когато нас ни няма Sad Как ще се отрази и на неговия живот Sad Sad Sad Мъка, мъка, но за да я няма тази мъка искам да се боря, да правя нещо, макар и толкова да е трудно от страна и на помощта на родители с такива деца, които не са малко, но малко са тези, които се отзовават за да се обединим и постигнем целта си.

Деси, благодаря за снимките, това също е добра ориентация за мен. Не е лошо, ако има и снимки на продукти в България без глутен и казеин, които се продават за да имаме визуална предства какво представляват newsm78

Като чета за диетите сърцето ми се свива, защото много от продуктите са любими неща и не си представям как мога да ги заменя - сиренето, яйцата, кремвершите, зрънчото, чипсовете... Солетите, разрешени ли са? Защото и тях много обичаме. От яйцата обича жълтъка Sad

# 142
  • Мнения: 5 682

Като чета за диетите сърцето ми се свива, защото много от продуктите са любими неща и не си представям как мога да ги заменя - сиренето, яйцата, кремвершите, зрънчото, чипсовете... Солетите, разрешени ли са? Защото и тях много обичаме. От яйцата обича жълтъка Sad
Щом обича от яйцата жълтъка - давай и го. Важното е да се избегне белтъка. И все пак и с жълтъците не трябва да се прекалява. Party

# 143
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Яйцата нямат нищо общо с БГБК диета, те се отнасят към евентуалните индивидуални непоносимости. Солетите са от пшеница В чипса не се знае какво има и в какво е овалян, печените ядки са с брашно. Кренвиршите са пълни с боклуци, те се отнасят повече към здравословния начин на хранене. Продукти без глутен се продават във всеки уважаващ себе си диетичен магазин, но е много важно да се чете етикета за съдържанието. Избора е много беден, готовите неща са доста безвкусни.

[desi], благодаря за пояснението, имам рецепти за яйцезаместители на английски, мога ли да ползвам помощта ти, за да ги публикуваме на български? Всъщност не знам дали изобщо са приложими в България, ако няма такива съставки в нашата мрежа.

Garbanzos for Thickening
(Good for loaves and casseroles)

Soak overnight in water to cover: (Approximately 1 c dry garbanzos in 3 cups water).

Puree: 1 cup soaked garbanzos, 2/3 cup water

Blend very smooth. To use: 1/2 cup slurry = 1 egg

For soft custard texture--use 6 Tablespoons slurry per cup of liquid.
For regular texture--use 9 Tablespoons per cup of liquid.
For very firm texture--use 12 Tablespoons per cup of liquid.
Bake until center is done.

Flaxseed Jelly
(Use for merenges)

3 Tbsp. flaxseed
3 cups water
Boil 20 minutes. Strain. Pour jelly into jar with a tight lid. Use as egg, about the same proportions as whole egg.
When ice cold, put into mixer and beat like eggwhite. (Breaks down under heat.) Try folding into "whipped creams." Must be flavored and sweetened.

Gel Substitues for Eggs
(for cookies, and other baked goods)

I have tried the following ONE time, using Emes basic, unflavored (vegan) gel. In my opinion, it was quite successful; but don't feel I proved it sufficiently. Perhaps you would like to try it.

Substitute for 1 egg:

1 tsp gel
3 Tbsp cold water
1/2 cup boiling water
Substitute for 2 eggs:
2 tsp. gel
1/3 cup cold water
1/2 cup boiling water
Substitute for 3 eggs
1 Tbsp gel
1/2 cup cold water
1/2 cup boiling water
TECHNIQUE:
A. Mix gel in cold water
B. Add boiling water. Stir to dissolve.
C. Place in freezer to thicken while preparing recipe. When ready to add the "eggs," beat thickened gel with mixer until frothy. This step is most important.
D. Add to batter recipe in place of eggs, and bake as directed.
For meringe: 3 "eggs" cover one pie."
http://www.ivu.org/recipes/extras/egg.html




Последна редакция: чт, 19 апр 2007, 10:05 от ljuboznatelna

# 144
  • Мнения: 3 591
яйцата защо ги вадите? Ако детето не реагира на яйцата /не са алерген за съответното дете/ в тях няма нито казеин, нито глутен..
примерно и соята е алерген, но ако детето не реагира на соята може да се ползва като заместител на млякото.
Rossoneri, неможе да се дават солети.
А за зрънчото, чипса и кремвершите - това са храни, които за напълно здраво дете дори са ВРЕДНИ. Аз не ги наричам и храни дори... това са си точно боклуци. Пълни са с оцветители, консерванти, овкусители и т.н. - неща, които са не само канцерогенни, ами и отровни. И пушачите си обичат цигарите, ама това не значи, че трябва да пушат нали? Гледай на тях като на цигари и ще ти е лесно да ги премахнеш.

А и тях лесно ще замениш  Mr. Green Пуканки вместо зрънчо, чипса, може да се направи домашен - режеш картофите на тъъъъъъънички филийки и пържиш в много горещо масло /стават веднага и трябва бързо да ги вадиш, затова е удобно да го правиш с кошничка, или във фритюрник/. После изпържения чипс може да сложиш на салфетка да му се изцеди маслото и да го наслагаш в празни пакетчета от чипс  Mr. Green
Ако нарежеш картофите  и само ги потопиш за няколко секунди във маслото и изцедиш добре и замразиш /полусурови/ на порцийки може да правиш после от замразените порцийки чипс за секунди. Сладаш пакетчето както са замразени в загрятата мазнина.
За пуканките - овкусяването става също лесно - купи малко кокосово масло, ако имаш иенска тенджера - слагаш една лъжица масло на дъното, покриваш дъното с 1 ред царевица за пуканки, затваряш, пускаш 5 минути в микровълновата и е готово. Ако ги правиш по  традиционния начин - смеси маслото със солта и соли отгоре като са готови - това също променя вкуса. Може да експериментираш и с различни подправки които имаш и си смляла на прах - с чубрица, червен пипер, сминдух, смлян сушен копър и т.н. За подправките обаче купувайте такива не натрошени и си ги мелете сами, че в млените във всичките има консерванти, антиоксиданти и други боклуци.

За премахването на храните да напиша малко опит  Embarassed

като че ли при нас най трудна беше захарта - той ядеше ужасно много сладки неща имаше много скандали, търсеше си ги, тръшкаше се за тях и ние си го дрогирахме нон-стоп само да мълчи и той искаше и искаше все повече и повече....
Когато отрязахме сладкото /разбирай всичко де що е шоколад, близалки, бонбони - той  ядеше поне по половин кило лакомства на ден/ настана малък АД из нас...отказа да яде тотално всичко останало! Писаците и тръшкането бяха ужасни ooooh! ooooh! ooooh!

след месец - вече не търси сладкото. Ако сме някъде и има нещо сладко  /примерно вчера излизахме на зеведение и на децата дадоха торбички с лакомства/ и не успяхме да ги скрием навреме - но малкия направо ме учуди - отвори пакета, извади една близалка, разпечата я, близна я и я заряза. А преди изпразваше пакета за отрицателно време и почваше да реве за пакетите на братята си, после за още... Така, че се прибрах с 3 пълни пакета и сега на работа имам да си ям сладко  Crazy Големия ми син не яде сладко /по собствено желание - яде кекс примерно, който е със захар, но не и бонбони/, а най малкия след печалния опит с баткото въобще не искам и да уча какво е сладко...

# 145
  • Мнения: 3 504

Като чета за диетите сърцето ми се свива, защото много от продуктите са любими неща и не си представям как мога да ги заменя - сиренето, яйцата, кремвершите, зрънчото, чипсовете... Солетите, разрешени ли са? Защото и тях много обичаме. От яйцата обича жълтъка Sad
Щом обича от яйцата жълтъка - давай и го. Важното е да се избегне белтъка. И все пак и с жълтъците не трябва да се прекалява. Party

Благодаря и на Деси и на Любознателна.

Яйцата не ги вадя, само попитах. С жълтъка не прекалявам също.

# 146
  • Мнения: 3 591
Garbanzos - тук се казва Chick Peas продават в консерви или сухо.
Ей така изглежда:
for


Аз го ползвам за салати /слагам го в салати/ или в супите. Незнам как се казва на БГ, бобово растение е. Не съм пробвала да го ползвам смляно  newsm78

Flaxseed  /Ленено семе е на БГ/ се ползва за запек   Mr. Green. Иначе е семки -


 
------------------

Garbanzosза сгъстяване

накисва се за цяла нощ със вода да е покрито с водата /1 чаша гарбанзос с 3 чаши вода/

Пюре: 1 чаша /250мл/  garbanzos, 2/3 чаши вода

Пасира се много финно. Използва се половин чаша от кашата = 1 яйце.

За мека приличаща на нишестян крем консистенция - 6 супени лъжижи /6х20мл/ от кашата за 250мл течност

За обикновенно използване -  9 лъжици /х 20мл/ за 250мл течност

за много твърда консистенция 12 лъжици/250мл

печи докато центъра е готов.

----
аз съм ползвала само консервирани които изцеждам от водата и слагам в супи или салати. Може да се дават и вместо снакс.

желе от лелено семе
Tbsp - лъжица - около 20мл

3 Tbsp. ленено семе
3 чаши /х 250мл/ вода
Вари се 20 минути. Изцежда се. Желето се слага се в буркан, който се затваря плътно. Използва се вместо яйце- със същата пропорция като яйце.
Като е ледено студено може да се разбие като белтък от яйце, но ако се стопли се разваля.
трябва да се овкусява и подслажда.


последната рецепта е с някакъв гел  newsm78 - идея нямам какво е, ако искате да го преведа, ама той все пак е основната съставка, ако не го знаем какво е неможе да се ползва.

------
извинявам се за превода  - свободно съчинение с елементи на разсъждения се получи Embarassed

# 147
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Превода си е много хубав   bouquet, първото растение трябва да е нахут. Никак не ми минава  през ум по какъв начин замества яйцата newsm78 nadejda.v.l предложи в другата тема соленки от нахут, аз сгафих като купих брашно и нищо не направих от него, и още не съм ги опитала. Но брашното като го сварих за минутка в микровелето действително се желира.


Аз да си продължа със статията :


Трети eтап.
Въвеждаме ротация

Както вече говорихме, вие можете да въведете ротацията и по-рано, тогава втория и третия етап при вас се слеят. Но за мен това беше прекалено голямо напрежение.Минусите на разделянето на втория и третия етап за мен се оказаха в това, че при детето настъпиха нови непоносимости, което доведе до все по-голямо съкращение на списъка на използваните продукти.Например, моето дете изведнъж отказа да яде каквото и да било без яйца, въпреки че в началото нямаше такава непоносимост.Наложи се спешно да махна яйцата от менюто му. Като се измъчих с тези беди, най сетне послушах доктора и въведох ротация.В резултат след няколко месеца ми се отдаде отново да въведа яйцата в менюто и повече не се мъчих с възникването на нови непоносимости.

Четвърти етап
Опитваме се да задействаме принципите на здравословно хранене

Сега за това, към което винаги трябва да се стремите. Не се увличайте за дълго с имитационните продукти. Тази продукция изобщо не отговаря на принципите на здравословното хранене.
Колкото може по-скоро се постарайте да привикнете към изворната вода , вместо към заменители на млякото и компоти от сушени продукти. Помнете, че БГ печени изделия съдържат голямо количество нишесте – то храни така или иначе разрасналата се патогенна микрофлора. Освен това, ако не базирате менюто на такава храна, то няма да бъде балансирано по количеството получени хранителни вещества.
Не злоупотребявайте с продуктите, претърпели термична обработка, даже ако имат отметка, че са свободни от глутен и казеин. Например сушените плодове съдържат сулфити, които там присъстват в качеството си на консерванти. За съжаление производителите не го указват в етикета. При това сулфитите могат да предизвикат при децата такива заболявания, като астмата.
Другите добавки, които независимо че са свободни от глутен и казеин, могат да бъдат много вредни за здравето на всеки от нас, това се MSG (мононатриевия глутамат, за който писа nadejda.v.l) , различни оцветители и аромати и т.н. Никога не забравяйте, че аутиста е много по чувствителен  от едно здраво дете. Те натоварват имунната система на здравото дете, но с помощта на ферментативната система се извеждат от организма,а при аутиста точно тя е силно повредена.

Много внимателно се отнесете към въпроса с избора на подсладители -  част от тях са просто опасни за здравето, друга част хранят кандидата. По принцип голямото количество сладко винаги довежда до проблеми с поведението.

# 148
  • Мнения: 3 504
Става все по интересно... като списание със статии, придружени с картинки... я колко неща ще научим
Благодарско   bouquet

# 149
  • София
  • Мнения: 2 351
Денонощна потребност на организма от най-важните елементи и съдържанието им в хранителните продукти (по Ромашов и Фролов, 1986).:
Елемент    Денонощна потребност    Хранителни продукти
Натрий    4 - 5 г    целина, моркови, краставици, зелен фасул, ягоди - горска и градинска, овес, сиреие, яйчен жълтък, орехи, фурми.
Калий    2,7 - 5,9 г    картофи, мед, копър, орехи, сливи, магданоз, маслини, зеле, бадеми, фурми, листа от глухарче, ябълков сок, кайсии, стафиди, гроздов сок, морско зеле, моркови, лук, домати, грах, фасул, месо, риба, френско грозде, червени боровиики.
Калций    0.5 г    мляко, сирене, яйчен белтък, фурми, сливи, червеии боровиики, цариградско грозде, зеле, спанак, лук, цвекло.
Фосфор    1600 - 2000 мг    морски водорасли, мляко, яйчен жълтък, пшеница, ечемик, царевица, орехи, леща, месо, хляб, картофи, сирене, извара, грах, фасул.
Магнезий    70-80 мг    портокали, грейпфрут, фурми, стафиди, ечемик, пшеница, царевица, козе мляко, яйчен жълтък, грах, овес, хляб, зеле, картофи, лук.
Желязо    51 мг    къпини, черни боровинки, зелени плодове, яйчен жълтьк, черен дроб, бели гъби, картофи, пшеница, ябълки, сливи, карфиол, пъпеш.
Манган    до 100 мг    яйчен жълтък, орехи, бадеми, мента, магданоз, соя.
Хлор    2 - 4 г    бяло зеле, карфиол, сирене, козе мляко, яйчен жълтък, черен дроб от треска, домати, спанак.
йод    100-150 мл    морски водорасли - кафяви, средиземноморски и др., моркови, лук, грах, зеле, домати, ананаси, картофи, черен дроб от треска, чесън, гъби, градински и горски ягоди, банани.
Сяра    I г    бяло зеле, карфиол, лук, морковн, хрян, скарнди, горчица.
Мед    2 - 7 мг    черен дроб, кайсии, леща, овес, мак, ечемнк, цвекло, пшеница, елда, просо, ръж, грах, дини, бъбреци, фасул, черно френско грозде, бели гъби, дренки, трънки, ябълки, горски и градински ягоди, червено френско грозде, къпини, боровинки, комунига, риган, цикория, шипки.

Източник: "Природна аптека "
Съставител: Димитър Памуков и Христо Ахтарджиев

Общи условия

Активация на акаунт