Постите идват със страшна сила + рецепти за пости!

  • 49 083
  • 306
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 403
Никога не съм постила, но мисля да опитам тази година. По принцип немога без месо, ама съм и голям  инат, та може и да издържа  Sunglasses От кога то4но по4ват newsm78 Пишете нещо пове4е какво може, какво неможе 4е аз не съм много наясно. Обещавам да опитам  bowuu

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 512
Славянски гювеч
! буркан торлю-гювеч
2ч.ч. ориз
 олио
сол
Оризът се запържва в олиото докато стане така да се каже кристален. Слага се буркана солта и вода 1:3 , мята се във фирната и се пече. Става много вкисно , особено ако после се консумира с кисело мляко, но това вече не е постно. Приятен апетит!

# 47
  • Мнения: 2 926
Карамел, как приготвяш ориза по манастирски?
morgancheto , чудесна идея ми даваш!
Ориз по манастирски правя така:
запържвам 1 глава лук, прибавям 1 ч.ориз и съвсем малко домати, слагам подправките.Така го запържвам около 5-6 мин.След това изсипвам всичко в тавата, нарязвам около 200 гр. маслини и добавям вода 1:3 с ориза.Запичам във фурната, докато изври водата и остане само на мазнина.

# 48
  • Мнения: 3 647
Никога не съм постила, но мисля да опитам тази година. По принцип немога без месо, ама съм и голям  инат, та може и да издържа  Sunglasses От кога то4но по4ват newsm78 Пишете нещо пове4е какво може, какво неможе 4е аз не съм много наясно. Обещавам да опитам  bowuu
Ами те вече почнаха - тази седмица може да се ядат млечни продукти и яйца.
Сега в неделя е сирни заговезни и след това  до Велик ден не се яде нищо от животински произход освен на Цветница и още един два празника когато се позволява риба
Добре дошла в клуба на постещите  Hug

# 49
  • Мнения: 3 647
Една  постна торта от мен Simple Smile

Торта с Fanta портокал (може и друг жълт газиран сок)

тесто1:
250 мл сок Fanta
250 гр. захар
2 ч.чаши брашно
2 к.чашки олио
50 гр кокосови стърготини
2 с.л какао
1/2 пакетче бакпулвер


тесто2: същото като първото само че тук не слагаш какао.

Захарата се слага в сока и бърка се с лажица докато не се разтопи. След това се добавят другите неща- не е нужно да се бърка с микср може само с лажица. Пече се  в правоъгълна тава (тавата на фурната) прдварително намазана  с олио и малко брашно. Температурата е 180 - 200 гр.
След изпичането още докато е горещо, намазва се с някакъв кисел мармалад(джанки,касис,боровинка) около 300гр. може и повече...да покрие тестото . Веднага след това се слага тесто2 и пак се пече.
Когато е готово намазва се с тънък слой мармалад и поръсва се с кокос.
Успех
страхотна рецептичка
а аз си мислех че ще мина без сладко.... Embarassed без него не мога аз

# 50
  • Мнения: 3 647
малко рецепти за пости
 Twisted Evil рецептите са на ками от  темичката за разделно хранене
Печени чушки с пюре от патаджани

8 прави чушки
2 патладжана
5-6 скилидки чесън
3 с.л. оцет
3 с.л олио
сол

Чушките се опичат,обелват и осоляват.Опечените и обелени патладжани се смилат,като към тях се прибавят счуканите скилидки чесън.Добавят се олиото,оцетът и солта.С тази смес се пълнят чушките,нареждат се в чиния,а между тях се слагат кръгчета червени домати.Поръсват се със ситно нарязан магданоз.

Постни зелеви сърмички

40 зелеви листа
3 глави лук
200 гр.грах
4 моркова
олио
черен пипер
сол

Зелевите листа се попарват в подсолена вода до омекване.Грахът се сварява,морковите също и се нарязват на кубчета.Лукът се нарязва на дребно.Всички зеленчуци се задушават в малко олио,овкусяват се с подправките.С полученият зеленуков микс се пълнят и завиват зелевите листа.Готовите сърмички се нареждат в голяма тенджера и се сваряват.


Пълнени картофи по родопски

10-15 средно големи картофа
3-4 сварени моркови
3-4 кисели краставички
1 глава лук
10 розички сварени броколи
150 гр. бульон
магданоз
сол и подправки на вкус
соев сос

Картофите се измиват,нареждат се в тавичка и се изпичат със люспите.От време на време се обръщат,за да се изпекат равномерно.Може и да се сварят.Лукът се изпържва в маслото.Залива се с бульона и  се овкусява със солта и подправките..Сосът се сваля от котлона.
На картофите се изрязват капаци.Издълбава се възможно най-много от сърцевината им,която се стрива с вилица и се смесва със овкусените със соев сос и нарязани на ситно зеленчуци.С тази смес се пълнят картофите,поставят им се капачетата и се запичат.Ястието се поднася с прясна зелена салата или с  домати


Спагети с джинджифил и чесън

Запържват се леко 12 - 13 скилидки чесън в зехтин. Добавя се джинджифил на върха на ножа и се зепържва леко. Изсипват се и спагетите в тигана, за да се смесят добре със соса.
Може да се добави и соев сос.

Последна редакция: пт, 16 фев 2007, 10:40 от ANGYA

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 512
Постила съм 2 години . Всички пости -резултатът беше анемия

# 52
  • Мнения: 3 647
Постила съм 2 години . Всички пости -резултатът беше анемия
ами анемията може да се получи от много неща- аз съм анемичка  но това не ми  пречи да постя
наблягам на цвеклото, греипфрутите и спанака за да си набавя от тях нужното желязо
  bouquet

# 53
  • Мнения: 6 461
Ето и от мен една постна пица Wink
Брашно.
Мая
вода
малко сол
олио
кетчуп
лук
маслинки
кашкавал на растителна основа

(ако е преди сирни заговезни може да сложите мляко в тестото  и яйце ,сиренце, кашкавал,топено сирене ...върху пицата ,но след това не става... Mr. Green )

Месите тестото и го поизчаквате да втаса.
Наръсвате дъното на тавичката с брашно.
Разстилате тестото и след това го дупчите с вилица и намазвате с олио.
След това мажете с кетчуп.
Нареждате лук на колелца или ситно нарязан (както го предпочитате)
Маслинките ,разбира се без костилки се накълцват и се нареждат.
Най -отгоре нареждате кашкавала настърган или на лентички (както предпочитате)
Ако желаете наръсете с черен пипер.
Печете в силно загрята фурна за около 15/20 минути

# 54
  • Мнения: 3 647
Картофени лодки със спанак http://kulinar.gbg.bg/recview.php?rid=953

Картофено руло със спанак http://kulinar.gbg.bg/recview.php?rid=457

Клин със спанак и картофи http://kulinar.gbg.bg/recview.php?rid=585

Картофен пай със спанак http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=products&id=437


Това ще ти свърши ли работа  newsm78
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=118584.0
  bouquet

# 55
  • Мнения: 3 647
Ето и от мен една постна пица Wink
Брашно.
Мая
вода
малко сол
олио
кетчуп
лук
маслинки
кашкавал на растителна основа

(ако е преди сирни заговезни може да сложите мляко в тестото  и яйце ,сиренце, кашкавал,топено сирене ...върху пицата ,но след това не става... Mr. Green )

Месите тестото и го поизчаквате да втаса.
Наръсвате дъното на тавичката с брашно.
Разстилате тестото и след това го дупчите с вилица и намазвате с олио.
След това мажете с кетчуп.
Нареждате лук на колелца или ситно нарязан (както го предпочитате)
Маслинките ,разбира се без костилки се накълцват и се нареждат.
Най -отгоре нареждате кашкавала настърган или на лентички (както предпочитате)
Ако желаете наръсете с черен пипер.
Печете в силно загрята фурна за около 15/20 минути

мерси дими това ще бъде  включено в менюто ми
  bouquet

# 56
  • Мнения: 6 461
ANGYA ,
  chef пробвай тази рецепта ...мисля ,че ще ти хареса .
Сестра ми редовно приготвя "Ароматен ориз" .В тях съм го хапвала...определено и на мен ми харесва.

http://www.gotvetesmen.com/recipes/categories/Vegetables_Vegetar … ce/recipe_436.php

# 57
  • Мнения: 784
Ще постя, ще взема причастие и ще причестя детето - ако е рекъл Господ, разбира се!

Целта е причастието, а него могат да го вземат и бременни, и кърмещи, и постили, и непостили - стига да се изповядат и да получат благословия за това от свещеника!
Няма свещеник, който да накара бременна, кърмачка или болна да спазва целия пост - най-много един или два дни - ако ще взима причастие. Но за да има духовна полза от това - иска се предварително благословия от свещеник как и колко да се пости, а не се прави на своя глава!  

# 58
  • Мнения: 3 647
ANGYA ,
  chef пробвай тази рецепта ...мисля ,че ще ти хареса .
Сестра ми редовно приготвя "Ароматен ориз" .В тях съм го хапвала...определено и на мен ми харесва.

http://www.gotvetesmen.com/recipes/categories/Vegetables_Vegetar … ce/recipe_436.php

това ми е любимо дими + малко лют сос и соев също става идеално

# 59
  • Мнения: 3 647
Ще постя, ще взема причастие и ще причестя детето - ако е рекъл Господ, разбира се!

Целта е причастието, а него могат да го вземат и бременни, и кърмещи, и постили, и непостили - стига да се изповядат и да получат благословия за това от свещеника!
Няма свещеник, който да накара бременна, кърмачка или болна да спазва целия пост - най-много един или два дни - ако ще взима причастие. Но за да има духовна полза от това - иска се предварително благословия от свещеник как и колко да се пости, а не се прави на своя глава!  

Peace браво мацка ....
аз че ще постя ще постя -но това с причастията ми е малко чуждо- но всеки я разбира религията по различен начин ( а и не постя заради религията де- но съм вярваща с уклон към атеист ....)
 

Последна редакция: пт, 16 фев 2007, 15:39 от ANGYA

Общи условия

Активация на акаунт