Пулпит на 3 г.

  • 23 315
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Танти вече е с 2 пломби на кътниците. И те бяха с плупит и то не заради друго, ами й трябваше повече от година да се престраши да си отвори устата на зъболекарката. Е, сега поне не отиваме със зор и знае, че не толкова страшно.

# 16
  • Мнения: 1 334
постоянните кътници започват да излизат след 7-8 годишна възраст.така че не се тревожи.

Постоянните кътници могат да почнат да излизат и около 5-тата година детето. Всичко е строго индивидуално. Ако се пропусне този момент и ако не се спазва добра хигиена , на 7-8 годишна възраст тези кътници може да са с кариеси.

# 17
  • Мнения: 1 334
[desi],
Ако наистина нямаш друг избор – чакай. Но ако детенце започне да го боли зъб изведнъж – тогава става гадно  Sad.

Не се заяждам, не знам какво трябва да се чака, ако има дупки. След като го заболи вече лечението е на гангрена в повечето случаи и се налага да се вади принудително млечният зъб. Най-добре пломби, независимо дали с упойка или без.

# 18
  • Мнения: 3 591
Ами не е точно така - понякога дори зъболекарите съветват да се изчака и да се смени зъба. Зависи кой зъб и колко е засеганат.
А и принудително изваден млечен зъб е за предпочитане пред пълната упойка. Ако за всеки кариес си приспиваме децата едва ли им правим добро. А вероятността малко дете да развие гангрена е почти никаква - трябва съвсем да е изоставено откъм устна хигиена и никой да не му поглежда в устата. Между другото на големия ми син му вадиха кътници /млечни/ на около 8-9 години. Зъболекаря прецени, че е по-добре, отколкото да ги пломбира и след някой друг месец да ги вадим. 
Така и за кариеси ако са малки - ако зъба ще пада следващите 2 години по добре да се остави да си падне сам - с дупката.

И пак зависи от дупката и от общото състояние на зъбите на детето.

# 19
  • Мнения: 1 334
Ами не е точно така - понякога дори зъболекарите съветват да се изчака и да се смени зъба. Зависи кой зъб и колко е засеганат.
А и принудително изваден млечен зъб е за предпочитане пред пълната упойка. Ако за всеки кариес си приспиваме децата едва ли им правим добро. А вероятността малко дете да развие гангрена е почти никаква - трябва съвсем да е изоставено откъм устна хигиена и никой да не му поглежда в устата. Между другото на големия ми син му вадиха кътници /млечни/ на около 8-9 години. Зъболекаря прецени, че е по-добре, отколкото да ги пломбира и след някой друг месец да ги вадим. 
Така и за кариеси ако са малки - ако зъба ще пада следващите 2 години по добре да се остави да си падне сам - с дупката.

И пак зависи от дупката и от общото състояние на зъбите на детето.

Аз също съм против приспиването за всяко пломба. Но не съм съгласна че детето трябва да се оставя с дупки. От един кариес на кътник, много лесно става пулпит и отивайки при зъболекар който не работи детски зъби и  казва да се оствят така докато паднат, това за мен  е наистина несериозно. Същото се отнася и за  другите зъби. Има и такива зъболекари които работят детски зъби с кариеси. Не смятам повече да коментирам по темата, всеки сам си преценява за своето дете, тука много се изписа и нямам намерение да навлизам в излишни полемики. Тук, досега не съм видяла едно дете с дупки в устата, или са пломбирани , или са извадени, това ми говори много. Няма дете, което да е посетило зъболекар и в устата му да има дупки. Зъболекарите са 100 % убедени, че зъбът с дупка е инфектиран, съответно той инфектира и постоянния зъб с който е в допир. В това твърдение , колкото и да не съм специалист, намирам че има логика.
За ваденето на 8-9 години на кътници съм абсолютно съгласна с теб, тук обаче се говори за деца които са около 1,5-2-3-4 години, за които това време е доста далечно.  bouquet

Последна редакция: пн, 26 фев 2007, 22:46 от Biskara

# 20
  • Мнения: 189
Аз също съм против приспиването за всяко пломба. Но не съм съгласна че детето трябва да се оставя с дупки. От един кариес на кътник, много лесно става пулпит и отивайки при зъболекар който не работи детски зъби и  казва да се оствят така докато паднат, това за мен  е наистина несериозно. Същото се отнася и за  другите зъби. Има и такива зъболекари които работят детски зъби с кариеси. Не смятам повече да коментирам по темата, всеки сам си преценява за своето дете, тука много се изписа и нямам намерение да навлизам в излишни полемики. Тук, досега не съм видяла едно дете с дупки в устата, или са пломбирани , или са извадени, това ми говори много. Няма дете, което да е посетило зъболекар и в устата му да има дупки. Зъболекарите са 100 % убедени, че зъбът с дупка е инфектиран, съответно той инфектира и постоянния зъб с който е в допир. В това твърдение , колкото и да не съм специалист, намирам че има логика.
За ваденето на 8-9 години на кътници съм абсолютно съгласна с теб, тук обаче се говори за деца които са около 1,5-2-3-4 години, за които това време е доста далечно.  bouquet


И аз съм съгласна. А и нашата зъболекарка ми обясни точно това. Ако детето е на 5-6 години и ако има малка дупчица може да се остави да падне, иначе се лекува.
А и всички знаем, че по-лесно и безболезнено се лекува обикновено кариесче, отколкото да чакаме да ни заболи зъба и тогава да ходим.

# 21
  • Мнения: 1 404
Млечните зъбки се лекуват,има си детски зъболекари,които се занимават само с това.Гангрена на млечен зъб става не само при занемарени деца,напротив.Поради особеностите на зъбната тъкан при млечните зъбки процесите се разпространяват много бързо-кариес-пулпит-гангрена(евентуално).Ако се оставят нелекувани,може да се инфектират зародишите на постоянните детски зъбки,ако много се разрушат млечните е възможно после да няма място да се наредят и постоянните и да се наложи ортодонтска намеса(това е и една от причините в някои страни 'да се изчаква" или да "да се вади",просто лекуването на млечен зъб е много евтино,докато брекетите....)
Към авторката-не се притеснявай,пулпит на детско зъбче се лекува по различен начин отколкото на възрастен,явно зъболекаря ви е свестен и има подход към децата,товая е много важно.Опитай се максимално спокойно и ведро да подготвиш детето и да убедиш във важността на мисията Hug

# 22
  • Мнения: 189
Bili, благодаря за отговора. Аз вече съм спокойна, а и всичко мина, както и вече разпитах зъболекарката и съм по-осведомена  Simple Smile Това, което разбрах е че когато се лекува пулпит на млечен зъб, след като се умъртви нерва той не се вади като при възрастните, а се запечатва, за да не се увреди зародиша на постоянния зъб. Иначе всичко при нас мина много лесно  newsm44
Пожелавам при всички да е така   bouquet

# 23
  • Мнения: 1 404
Браво на малкия юнак,много се радвам Hug

# 24
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
В момента Констанца им ужасен кариес на предните горни зъби. Зъболекарката каза, че няма смисъл да ги прави, защото имали голям нерв и може да се изчака да паднат. Даже вече долните два се смениха, така че наистина нямаше смисъл да се тормози излишно детето. Иначе дъвкателните ги правихме, няма как, като се стигна до болки.

# 25
  • Мнения: 994
аз съм в Щатите, тук не приспиват децата, за да им правят зъбите.
моите ги водя профилактично още от 1 годишна възраст на зъболекар (по съвет на педиатъра ни, защото дълго кърмих) и вече до толкова са свикнали, че ако се наложи да им правят зъбче, няма да има проблем. ходим всеки 6 месеца - зъбките се почистват, полират и да чукам на дърво са много здрави.
на моя приятелка синът имаше кариеси още на 3 години и му ги направиха - независимо, че бяха на млечни зъби.
според мен трябва да се лекуват зъбите, не може да се разчита само на това че са млечни.

# 26
Напълно съм съгласна, че кариесите на млечните зъбчета е добре да се лекуват, защото се уврежда зародиша за постоянния зъб, но както писах и преди проблема при нас е, че малката така се стресира и изпада в състояние на истерия и агресия. Не можем да се справим с това. Стремя се да поддържам добра устна хигиена, но явно не всичко зависи от това. Една детска стоматоложка ми каза, че 4 години е възрастта за поява на кариеси, но обикновенно почват от четвъртия зъб, естествено всичко е строго индивидуално за всяко дете. Нашата зъболекарка при която ходихме също е детска и е много мила и внимателна. Първия път я предразположи мн. добре. Разказа й за проблема на зъбчето под формата на приказка, че в него живеят две малки човечета, които се казват - чук и пук и се хранят със зъбчето. Абе имаше подход жената, но щом стигнахме до машинката и стана страшното. Колкото до пълна упойка правят в някаква клиника в София, но тя се препоръчва при деца с увреждания. На мен просто ми казаха да не подлагам детето на това, а и при това тя има алергия. За сега съм оставила временно така нещата, но смятам да се пробваме пак. Купила съм зъболекарски инструменти-играчки, говоря много положителни неща по въпроса, самата аз съм твърде стриктна в това отношение, но явно детето ми е такова Rolling Eyes и силно се надявам пораствайки да се вразуми поне малко!  Стана дългичко, но ви благодаря за търпението!

Общи условия

Активация на акаунт