Нашите любими торти... глазури, покрития и фигурки за тях 2

  • 51 930
  • 283
  •   1
Отговори
# 105
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Покритието на топката какво е : шоколад или марципан Варна?

Покритието е от марципан Варна. Разточва се много тънко, по-малко от 2 мм, реже се на шестоъгълници - еднакви и белите и черните, и се сглобяват после върху тортата. Тя е тортата с рула, намазана с маслен крем (моя беше с маргарин, заради диетата на сина ми). И върху масления крем наредих шестоъгълниците много плътно един до друг да не се виждаотдолу тортата. С тъпото на ножа очертах отново границите между тях за по прегледно. Понеже не можах да постигна черния цвят - остана кафяв, което изобщо не пречи - черния се опитах да получа по един съвет от тази тема - смесват се червен, жълт и син, докато се получи черен. Като купувах течните бои ми казаха че много отдавна не са получавали синя боя. Имах едно пакетче боя за яйца - но то се оказа сол, боядисана в синьо - изхвърлих го (Беше на фирма ПЕТ ООД - не ги купувайте за сладкарски цели - търсете тези дето са на прах в целофанени пакетчета - по няколко цвята в обща опаковка). От червено и зелено стана кафяво. От същото кафяво е едното мече. По светлото мече е от кафявото останало ми от другата торта - там прибавих какао на прах направо към готовия марципан, обаче от много тъмното какао - на д-р Йоткер.

Ето как направих шестоъгълниците

Преди доста време се обсъждаше тук как да се направи трева - ето моя вариант - през цедка. После се изрязва с ножа и се слага където е необходимо. Ето я отблизо, и тук

Малките червени цветчета съм направила на ръка, че нямам толкова малка формичка. Прави се топче около 1 см в диаметър, сплесква се с два пръста да стане питка по-дебеличка. С тъпото на ножа правя нарези навътре, за да се очертаят венчелистчетата, и пак с пръсти дооформям, ако има нещо стърчащо.

Давам толкова подробности по молба на мои съгражданки и много добри приятелки в една от отчетните теми  Hug и от темата за тортата с рула на Лео.

Последна редакция: пн, 05 мар 2007, 18:51 от М_е_г_и

# 106
  • Мнения: 259
Много интересно ми се стори правенето на тревата,но не се ли смачква,когато се отстрнява от цедката?

# 107
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Не, но трябва да се работи внимателно. Може оцветения в зелено марципан да се омеси с още малко пудра захар да не е много мек. Или като се избута през цедката, да се остави да позасъхне малко и тогава да се остърже с ножа. Но внимателно, че тогава пък се трошат връхчетата на "тревичките"

# 108
  • Мнения: 243
 благодаря, много за пълните обяснения  bouquet

# 109
  • Мнения: 259
Меги мерси много за информацията.Остава да почерпя Laughing

# 110
  • Мнения: 186

Само за няколко дни отсъствах а вие сте направили страхотни неща. Браво!   bouquet

# 111
  • Мнения: 47
Невероятни сте момичета  bouquetсамо да питам този маршмелоуз от къде се купува.Досега никъде не съм го виждала newsm78

# 112
  • Мнения: 243
Ето го и ябълковия пай. Става много вкусен и лек и го използвах за среден блат на тортата   

# 113
  • Мнения: 1 808
Аз също имам питане, задължително ли под "чаршафа" (глазурата, покритието) трябва да има крем? Ако ДА, само маслен ли може да е, и какъв друг още? Неможе ли направо върху блата да се направи чаршаф (от марципан Варна или маршмелоуз )?

Тук видях футболната топка от рулата (която изглежда страхотно!!!), доколкото разбрах има маслен крем под покритието, а може ли без него (без крема)?

# 114
  • Мнения: 9 710
Покритието на топката какво е : шоколад или марципан Варна?

Покритието е от марципан Варна. Разточва се много тънко, по-малко от 2 мм, реже се на шестоъгълници - еднакви и белите и черните, и се сглобяват после върху тортата. Тя е тортата с рула, намазана с маслен крем (моя беше с маргарин, заради диетата на сина ми). И върху масления крем наредих шестоъгълниците много плътно един до друг да не се виждаотдолу тортата. С тъпото на ножа очертах отново границите между тях за по прегледно. Понеже не можах да постигна черния цвят - остана кафяв, което изобщо не пречи - черния се опитах да получа по един съвет от тази тема - смесват се червен, жълт и син, докато се получи черен. Като купувах течните бои ми казаха че много отдавна не са получавали синя боя. Имах едно пакетче боя за яйца - но то се оказа сол, боядисана в синьо - изхвърлих го (Беше на фирма ПЕТ ООД - не ги купувайте за сладкарски цели - търсете тези дето са на прах в целофанени пакетчета - по няколко цвята в обща опаковка). От червено и зелено стана кафяво. От същото кафяво е едното мече. По светлото мече е от кафявото останало ми от другата торта - там прибавих какао на прах направо към готовия марципан, обаче от много тъмното какао - на д-р Йоткер.

Ето как направих шестоъгълниците

Преди доста време се обсъждаше тук как да се направи трева - ето моя вариант - през цедка. После се изрязва с ножа и се слага където е необходимо. Ето я отблизо, и тук

Малките червени цветчета съм направила на ръка, че нямам толкова малка формичка. Прави се топче около 1 см в диаметър, сплесква се с два пръста да стане питка по-дебеличка. С тъпото на ножа правя нарези навътре, за да се очертаят венчелистчетата, и пак с пръсти дооформям, ако има нещо стърчащо.

Давам толкова подробности по молба на мои съгражданки и много добри приятелки в една от отчетните теми  Hug и от темата за тортата с рула на Лео.

Много благодаря за подробните обяснения. Довечера ще правя торта за петия рожден ден на големия ми син и ми беше много ценна тази информация! Hug Hug Hug

# 115
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Аз също имам питане, задължително ли под "чаршафа" (глазурата, покритието) трябва да има крем? Ако ДА, само маслен ли може да е, и какъв друг още? Неможе ли направо върху блата да се направи чаршаф (от марципан Варна или маршмелоуз )?

Тук видях футболната топка от рулата (която изглежда страхотно!!!), доколкото разбрах има маслен крем под покритието, а може ли без него (без крема)?

Масления крем съм го намазала много тънко - прозрачно направо. Изобщо не се усеща  и не е мазно. Наталина беше писала, че може и с кайсиев мармалад/конфитюр.

Ако марципана се допира до сметанов крем или млечен, се разтопява и се разтича. Бях прибрала едно парче от тортата при остатъка от голямата торта, но неговата външна част - покритието - се беше допряло до разрязаната страна на тортата, която е почти само сметана, и на сутринта беше мокро и се стичаше, ако беше постояло още малко, щеше съвсем да потече.

Сетих се още нещо - с крема заглаждам добре топката, ако е само по рула, ще е неравна.
Иначе само върху блат може, стига да не се допира до крем.

Последна редакция: вт, 06 мар 2007, 10:45 от М_е_г_и

# 116
  • Мнения: 1 808
М_е_г_и ,   bouquet Hug Heart Eyes

# 117
  • Мнения: 1 698
В предните теми четох, че вместо маслен крем може да се сложи сметана+желатин, но като се намаже да се остави поне за 2ч в хладилника и тогава да се слага покритието? Блазни ме идеята, но ме е страх да не съсипя тортата с този крем отгоре? Някоя от вас пробвала ли го е момичета?

# 118
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Според мен дори да има желатин, сметановия крем разтапя марципан Варна - другите покрития не съм ги опитвала. При моя опит с парчето от тортата дето го писах по-горе, крема беше точно с желатин и сметана.

# 119
  • Мнения: 83
Аз бях покривала с марципан варна върху квасена сметана +те4ен шоколад и не се разтопи,но това беше само за няколко часа след това се изяде тортата.

Общи условия

Активация на акаунт