"Зелени" идеи за домашна употреба

  • 103 748
  • 1 044
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 5 877
Аз не искам кампания за разделно събиране на боклуците.
Искам кампания за изхвърлянето на боклука в кофите, а не през терасите.

# 241
  • Мнения: 2 759
Аз не искам кампания за разделно събиране на боклуците.
Искам кампания за изхвърлянето на боклука в кофите, а не през терасите.
                Аз не искам, но съм съгласна, че се налага. Миналите години в нашия квартал беше супер чистичко и все се чудех какво толкова се възмущавате на подблоковите пространства. Обаче тази година е ужас.
               Бтв, могат ли домоуправителите да наредят почистване около блока когато си искат, или трябва да има някакво нареждане от общината? Нашата е много добричка, и ако може - ще я навия да си направим.

# 242
  • София
  • Мнения: 2 162
...Това някаква мярка срещу клошарите ще да е- нали хората се притесняваха, че така само им улесняваме работата по събирането на хартията и празните бутилки...
                Само да кажа, че няма нищо лошо в това, че те и досега ни оправяха боклуците и взимаха някакви мизерни суми. Резултата е важен, пък и те са много полезни от тази гледна точка... Мен лично малко ми е жал, че точно на тях трябва да им се вземе и малкото, което изкарват, но това е една друга тема. Идеята ми е, че те вършат нещо смислено и то им се заплаща - в това няма нищо лошо. Който е против е свободен да си събира вкъщи количества и да ходи да ги предава директно на вторични. И на него ще се плати по същия начин.
                Ако някой трябва да ни притеснява, то това са хората, които не искат или са направо против разделното събиране. За някои такива хора понякога си мисля, че са дори срещу събирането като цяло  Joy.[/size]

Съгласна съм се теб, Мечо Пух. Казах го на шега- спомням си няколко такива оправдания на съфорумци срещу разделното събиране.

Анда, и аз искам такава кампания. В Босна имат подобен проблем, но около речните брегове. Тук много ходят на пикници - като национален спорт си е, и след тях оставят камара боклуци и найлонови торбички, които вятъра разнася по клоните на дърветата. Та една позната след посещение в България се изказа много ласкаво за нашата култура- как до нито една река не видяла такива неща. Помислих си "Добре, че не е ходила по кварталите да види каква красота е в междублоковото пространство".

# 243
  • Мнения: 2 070
Лелеее,това за френското училище е ужасно Sad!На отсрещния блок има предавател!
Аз съм чувала и за тухлите от ютонг.Били много вредни Sad.Както казва Цеко Сифоня
''Ей,сами ще се унищожим ей!''

до колкото знам бетона не пропуска радиация .... а Никол твърди, че и излъчванията от клетките не проникват през бетон ....ох много лаишко обяснение .... ако искате по- научно се разровете  Peace

За Итонга и аз съм го чувала от строителен инженер, но в една от темите за Итонга се включи веднъж човек, който обясни от какво са направени и изглежда, че не е вярно това да са вредни ....

Въпроса е там, че това са вълни, а не радиация. Някакви специфични вълни, честотата, на които се сменя непрекъснато. И аз не разбирам и имам нужда от по-подробно обяснение.

# 244
  • Мнения: 14 489
относно разделното изхвърляне на отпадъците:

зелен контейнер - стъклени бутилки и буркани от всички цветове, бурканчета от детски храни
да не се хвърлят плоско прозоречно стъкло, домакинско стъкло, керамика, ел. крушки и луминисцентни лампи

жълт контейнер - пластмасови опаковки:бутилки флакони, капачки, каси, пликчета, торбички, чували фолио; метални опаковки:от напитки, картонени опаковки от сокове и мляко
да не се хвърлят опаковки то машинни масла, лекарства и други опасни химикали, цели или части от домакински уреди и пособия, стиропор, опаковки от бои и лакове

син контейнер - кутии, кашони, велпапе, амбалажна хартия, хартиени чували, пликчета, кесии
да не се хвърлят санитарно-хигиенни материали, вестници, списания, офис хартия, импрегнирани хартии, замърсени чували от строителни материали

# 245
  • Мнения: 9 903
много сложно бееееееее

# 246
  • Мнения: 2 759
               УРИЕЛ  Hug, супертенкс   bouquet! Обаче този списък ме заби в земята... Май наистина е по-сложно отколкото си мисля  newsm78... Стъклото от прозорците към битовите ли? Пластмасовите кутийки от аспирин май също не отиват при пластмасите  newsm78... Пластмасовите части от електроуреди също не... Вай  ooooh!...

# 247
  • Пловдив
  • Мнения: 704
хаха, и аз се хванах за главата Simple Smile ние-  (л)еко-лудите, па какво остава за другите Simple Smile

# 248
  • Мнения: 14 489
пластмасовите кутийки от лекарства мисля че може, защо решихте че не може? пише да не се хвърлят самите лекарства, ама опаковките е друго нещо

# 249
  • Мнения: 2 759
                Ами оки, аз така прочетох в бързината... А то вероятно важи за самите блистерчета... И таблетки евентуално...

# 250
  • Мнения: 2 070
Добре де, не разбирам. Защо списанията и офис хартията да не се изхвърля при хартията? Ами всевъзможните брошурки и рекламни материали? С тях какво да правим. Аз досега от офиса де що има хартия и реклами от списанията ги хвърлях в контейнера за хартия.

# 251
  • Мнения: 2 070
Да ви дам идея, за който използва тампони и иска да намали превръзките /в тях има найлон, лепило, ароматизатори понякога, опаковката, която също е някакво найлонче май/. Може да ползвате Tampax Compak - за тях знам, че са разградими и може да ги хвърлиш дори в тоалетната. Имат апликатор, който е някаква пластмаса или друг материал, май беше от хартия и растително лепило, но при вс положения е рециклируем.  Аз за съжаление не мога само на тампони да карам, даже рядко ползвам, страх ме е и от синдром на токсичния шок, свикнала съм с превръзки, но може да се прежаля за поне полвината от дните на менструацията. За памперси с разлагащо се дъно има информация в Горичка в отдела с детските неща.
Не правя реклама, само за тях знам, може и с другите марки да е така.   Peace

# 252
  • Мнения: 11 315
Видях, че дискутирате за вятърните мелници.
Има опасност за птиците, не толкова да им промени маршрута за миграция, колкото размера и гъстотата, с която са наредени. Когато бях в Щатите 2005 г минахме през степите на Калифорния, където беше бъкано с такива вятърни мелници. Наричат ги гробище за птици - http://photo-cult.com/showpic.php?aut=debelanata29&id=95722.
Това е моя снимка на мястото. Правителството на Шварценегер има проект за премахването им.
Сложени са много нагъсто, ниско разположени са, перките им са в един цвят и птиците се заблуждават между тях и намират смъртта си.
Това са може би причините, заради които се дискутира и в България слагането на такива мелници.
В Германия не съм чула за такива проблеми, а има на много места сложени. Миналава съм покрай такива тук. Нямат база за сравнение с американските. Местните са къде къде по-високи, доста по нарядко разположени и с маркирани в контрастен разпознаваем за птиците цвят перки.

Друго, с което мога да се включа по темата е - позлването на дъждовна вода за тоалетните. Това може да се практикува за момента в България само от хора, обитаващи къщи или малки блокчета. Трябва обаче да е предвидено в проекта - резервоара се инсталира в земята при заливането на основите. След това се прекарват тръби към тоалетните в сградата. Ние си сложихме такъв и съм много доволна. Дори ползвам водата да пера с нея. Харчи се по-малко перилен препарат, тъй като водата е мека. Изплаквам с чиста питейна вода накрая.
Още нещо се сетих - тези, които живеят в къщи или малки блокчета могат да се възползват от южните скатове на покривите и да си инсталират слънчеви колектори - могат да се позлват за стопляне на вода в резервоари на покрива, за електричество и др.

# 253
  • Мнения: 11 315
относно разделното изхвърляне на отпадъците:

зелен контейнер - стъклени бутилки и буркани от всички цветове, бурканчета от детски храни
да не се хвърлят плоско прозоречно стъкло, домакинско стъкло, керамика, ел. крушки и луминисцентни лампи

жълт контейнер - пластмасови опаковки:бутилки флакони, капачки, каси, пликчета, торбички, чували фолио; метални опаковки:от напитки, картонени опаковки от сокове и мляко
да не се хвърлят опаковки то машинни масла, лекарства и други опасни химикали, цели или части от домакински уреди и пособия, стиропор, опаковки от бои и лакове

син контейнер - кутии, кашони, велпапе, амбалажна хартия, хартиени чували, пликчета, кесии
да не се хвърлят санитарно-хигиенни материали, вестници, списания, офис хартия, импрегнирани хартии, замърсени чували от строителни материали

Никак не е сложно. Въпрос на малко дисциплина, за да свикне човек.
При нас няма жълти контейнери, но си имаме у дома жълти торби със същата цел, минават веднъж на 2 седмици да ги събират покрай домовете. Отделно си имаме и био кофи за боклук за изхвърляне на компостиращи отпадъци  (мале как го написах ) - боклука се изхвърля на голям компост и след това се предлага за тор. Прави се при нас, тъй като почти всички си имаме дворчета с насадено туй-онуй и често се събира боклук - остригана трева, отрязани клони, шума, плевел, обелки от картофи и тн.

# 254
  • Sofia
  • Мнения: 1 195
Вчера си правих нещо като пролетно почистване и с радост установих колко хубаво се чистят всички бели неща - контактите, дограмата, хладилника, миялната - с малко разтворена сода във водата. С какво ли не съм се мъчила да ги махам ти черни петна по белите неща и най-накрая да намеря благодарение на тази чудесна темичка. Благодаря Ви!  Hug
Отделно измих пода с оцет и лимон и си се чисти добре, но най-вече съм доволна, защото видях как Рали бърка в кофата и си отдъхнах, че вътре няма препарат  Peace

Общи условия

Активация на акаунт