Майчинството счетоводно - 3

  • 139 057
  • 2 946
  •   1
Отговори
# 2 655
  • Мнения: 9 050
Доколкото знам болничният се изплаща като 90% от нетната заплата/ по-точно заплатата на която те осигуряват-200лв/ съобразена нетната...има някаква формула, по която се изчислява...но Naughty имай предвид и това че през май месец имаше доста празници-това също се приспада newsm78...и най-вероятно затова се е получило така Peace

Не 90%, а 80%.

# 2 656
  • Мнения: 9 050
Здравейте,аз пак да питам,ще се връщам на работа на 7.07,тогава ми изти4ат 9 месеца,след това майка ще гледа беба(пенсионерка е),а август искам да си взема платения отпуск,защото ще ходим на море.Та да питам могат ли да ми забранят отпуската,защото съм се върнала скоро,имат ли право да не ме пуснат?Няма да си давам май4инството.Благодаря Ви за бързите и из4ерпателни отговори!

По принцип не могат да ви забранят отпуск. Просто могат да не ви го разрешат. Зависи за коя година е отпуска, който ще ползвате. Ако е за миналата, не могат да не ви го разрешат, но трябва да предупредите поне 14 дни предварително. Ако е за тази година, могат да ви отложат ползването на този отпуск за по-късно, ако има необходимост от това.

# 2 657
  • Мнения: 9 050
Зина, имам следните данни за осигуровките по месеци :
юни - 200лв
юли - 200лв
август - 200лв
септември - 450лв и оттогава съм на такава заплата до раждането
В болничен съм излязла на 02.10.2006 и оттогава все мидаваха болничен до раждането.
Тази информация достатъчна ли ти е ?

П.С. - какво стана с другата тема ???

Другата тема я изтриха  Cry  #2gunfire Аман от консерви.

А април и май какво е положението? Пак ли са 200 лева или не си осигурявана?

# 2 658
  • Мнения: 285
Здравейте Зина, имам следните въпроси, изключително съм Ви благодарна за отзивчивостта  bouquet
ЩЕ раждам октомври, БОлничен за раждане - от 01.09.2007 г.
Следователно месеците, на чиято база трябва да се изчисли майчинството са:
 Август 1000 лв
Юли 1000 лв
Юни 1000 лв
Май 1000 лв
Март 550 лв
Февруари 550 лв
През февруари и март съм ползвала болнични - през Март месец 5 дена   през февруари - 3 дена.
Въпросите ми са:
1. Щом февруари и март съм ползвала болнични,     ще се вемат ли в изчислението тези месеци или ще се търсят назад такива, в които нямам болнични? И ако през някой от месеците, през които се осигурявам на 1000 лв всема няколко дена болнични, ще влезе ли в изчислямането на болничния за майчинство и раждане или също ще се върнат назад месеците?
2. Ако приема че посочените горе 6 месеца са тези, на чиято база се смята този болничен, то от 1 септември, когато ще съм вече в 45 дневен болничен трябва ли да се внасят пак осигуровки на високата сума, или може работодателя да продължи да ме осигурява на 550 лв, защото останалото го поемам аз.
3. След като попълни лекарят датата за болничен - 45 дневен, какво следва оттук натам? На кой трябва да се представи болничния, кой изчислява точната сума, която ще се изплаща и в какъв срок започва изплащането и.
4. При цитираните най- горе суми, при условие че не се използва болнични, освен използваните досега, каква сума бих получавала през 9 те месеца, в които се получава 80% от трудовата възнахраждение / и не са ли 90?/

Много се извинявам за въпросите, малко множко станаха Sad

# 2 659
  • Мнения: 1 817

от казаното до тук на мен ми стана ясно, че 80% са за болнични, а   90% са за майчинсйи...

# 2 660
  • Мнения: 9 050

от казаното до тук на мен ми стана ясно, че 80% са за болнични, а   90% са за майчинсйи...

80% са болничните за общо заболяване ( вкл. за патологична бременност ). 90% са болничните за бременност и раждане и за трудова злопулука.

# 2 661
  • Мнения: 9 050
Здравейте Зина, имам следните въпроси, изключително съм Ви благодарна за отзивчивостта  bouquet
ЩЕ раждам октомври, БОлничен за раждане - от 01.09.2007 г.
Следователно месеците, на чиято база трябва да се изчисли майчинството са:
 Август 1000 лв
Юли 1000 лв
Юни 1000 лв
Май 1000 лв
Март 550 лв
Февруари 550 лв
През февруари и март съм ползвала болнични - през Март месец 5 дена   през февруари - 3 дена.
Въпросите ми са:
1. Щом февруари и март съм ползвала болнични,     ще се вемат ли в изчислението тези месеци или ще се търсят назад такива, в които нямам болнични? И ако през някой от месеците, през които се осигурявам на 1000 лв всема няколко дена болнични, ще влезе ли в изчислямането на болничния за майчинство и раждане или също ще се върнат назад месеците?
2. Ако приема че посочените горе 6 месеца са тези, на чиято база се смята този болничен, то от 1 септември, когато ще съм вече в 45 дневен болничен трябва ли да се внасят пак осигуровки на високата сума, или може работодателя да продължи да ме осигурява на 550 лв, защото останалото го поемам аз.
3. След като попълни лекарят датата за болничен - 45 дневен, какво следва оттук натам? На кой трябва да се представи болничния, кой изчислява точната сума, която ще се изплаща и в какъв срок започва изплащането и.
4. При цитираните най- горе суми, при условие че не се използва болнични, освен използваните досега, каква сума бих получавала през 9 те месеца, в които се получава 80% от трудовата възнахраждение / и не са ли 90?/

Много се извинявам за въпросите, малко множко станаха Sad

1. Базата ще си е тези 6 месеца. За дните на болничен се взима осигуритления доход, от който е изчислено обезщетението за този болничен. Което означава, че за да направя коректна калкулация на обезщетението ми трябва и дохода 6 месеца назад от Февруари.
2. Докато си в болничен не се внасят осигуровки. Така че доходът не е от значение. Внася се само здравно осигуряване върху 220 лева.
3. Болничният се представя на работодателя. Той го представя в НОИ. Обезщетението се изчислява и изплаща от НОИ в срок от 30 дни след предаването на болничния в НОИ. А самият болничен се представя от работодателя ти след изплащане на заплатите за месеца. Т.е., ако ти си представиш болничния в работата на 01.09, а заплатите за Септември се изплащат на 01.10, тогава болничния ти ще бъде представен в НОИ на 02.10 и ще бъде изплатен към началото на Ноември.
4. Не мога да изчисля обезщетението, тъй като нямам данни за Април.

# 2 662
  • Мнения: 2 616
A да ви попитам какво се попълва, когато мине срока и на молбата за майчинството от 315 дни? Какво се подава, за парите за отглеждане на дете до 2 годишна възраст, за сумата от 1 мин.работна заплата на месец?

МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете
на основание чл. 53 от КСО, Приложение 3 от Наредбата за обезщетенията


Това е същата молба като тази, която подадох след изтичането на 3-я болничен за остатъка до 315 дни?

Последна редакция: ср, 20 юни 2007, 13:56 от IvelinaAtanasova

# 2 663
  • Мнения: 26
Здравейте мами в този слънчев юнски ден.  Имам следното питане- като съм бременна, работеща на тр. договор и досега съм посещавала женска консултация  след работно време, а ми се налага да я посетя през работно време- трябва ли да си пускам 1 ден отпуск/ при нас може и отпуска за часове/  или  не.

# 2 664
  • Мнения: 285

[/quote]
Здравейте Зина, имам следните въпроси, изключително съм Ви благодарна за отзивчивостта  bouquet
ЩЕ раждам октомври, БОлничен за раждане - от 01.09.2007 г.
Следователно месеците, на чиято база трябва да се изчисли майчинството са:
 Август 1000 лв
Юли 1000 лв
Юни 1000 лв
Май 1000 лв
Март 550 лв
Февруари 550 лв
През февруари и март съм ползвала болнични - през Март месец 5 дена   през февруари - 3 дена.
Въпросите ми са:
1. Щом февруари и март съм ползвала болнични,     ще се вемат ли в изчислението тези месеци или ще се търсят назад такива, в които нямам болнични? И ако през някой от месеците, през които се осигурявам на 1000 лв всема няколко дена болнични, ще влезе ли в изчислямането на болничния за майчинство и раждане или също ще се върнат назад месеците?
2. Ако приема че посочените горе 6 месеца са тези, на чиято база се смята този болничен, то от 1 септември, когато ще съм вече в 45 дневен болничен трябва ли да се внасят пак осигуровки на високата сума, или може работодателя да продължи да ме осигурява на 550 лв, защото останалото го поемам аз.
3. След като попълни лекарят датата за болничен - 45 дневен, какво следва оттук натам? На кой трябва да се представи болничния, кой изчислява точната сума, която ще се изплаща и в какъв срок започва изплащането и.
4. При цитираните най- горе суми, при условие че не се използва болнични, освен използваните досега, каква сума бих получавала през 9 те месеца, в които се получава 80% от трудовата възнахраждение / и не са ли 90?/

Много се извинявам за въпросите, малко множко станаха Sad

1. Базата ще си е тези 6 месеца. За дните на болничен се взима осигуритления доход, от който е изчислено обезщетението за този болничен. Което означава, че за да направя коректна калкулация на обезщетението ми трябва и дохода 6 месеца назад от Февруари.
2. Докато си в болничен не се внасят осигуровки. Така че доходът не е от значение. Внася се само здравно осигуряване върху 220 лева.
3. Болничният се представя на работодателя. Той го представя в НОИ. Обезщетението се изчислява и изплаща от НОИ в срок от 30 дни след предаването на болничния в НОИ. А самият болничен се представя от работодателя ти след изплащане на заплатите за месеца. Т.е., ако ти си представиш болничния в работата на 01.09, а заплатите за Септември се изплащат на 01.10, тогава болничния ти ще бъде представен в НОИ на 02.10 и ще бъде изплатен към началото на Ноември.
4. Не мога да изчисля обезщетението, тъй като нямам данни за Април.

Ох извинявам се за пропуска, април също е 1000 лв, а всички месеци назад от февруари в срок от 6 месеца и повече са по 550 лв.

# 2 665
  • Мнения: 9 050

Ох извинявам се за пропуска, април също е 1000 лв, а всички месеци назад от февруари в срок от 6 месеца и повече са по 550 лв.

Обезщетението ти ще е около 32 лева на работен ден или средно около 672 лева на месец. Всеки болничен, който ползваш до м. Септември, ще намали размера на обезщетението.

# 2 666
  • Мнения: 285

Ох извинявам се за пропуска, април също е 1000 лв, а всички месеци назад от февруари в срок от 6 месеца и повече са по 550 лв.

Обезщетението ти ще е около 32 лева на работен ден или средно около 672 лева на месец. Всеки болничен, който ползваш до м. Септември, ще намали размера на обезщетението.

Зина   bouquet  love001

# 2 667
  • Bapнa
  • Мнения: 762
Зина, имам следните данни за осигуровките по месеци :
юни - 200лв
юли - 200лв
август - 200лв
септември - 450лв и оттогава съм на такава заплата до раждането
В болничен съм излязла на 02.10.2006 и оттогава все мидаваха болничен до раждането.
Тази информация достатъчна ли ти е ?

П.С. - какво стана с другата тема ???

Другата тема я изтриха  Cry  #2gunfire Аман от консерви.

А април и май какво е положението? Пак ли са 200 лева или не си осигурявана?

Април и май съм осигурявана на тогавашната минимална работна заплата на 8 часа. После бях в болница мисля от 08.05 до 16.05 и в болничен до 26.05, а работодателят ми прекъсна тр. договор на 19.05  #2gunfire #Cussing out Знам, че няма право, ама точно така стана ...  Кога точно ми изтича майчинството ?
Искам и още един въпрос да задам - дали и как ще ми се обърка майчинството, ако ми се прехвърлят проценти от фирма и стана неин управител при положение, че се водя по трудов договор на друго работно място ? И изобщо законно ли е ?

П.С и сега къде ще си чешем езиците  Cry

Последна редакция: ср, 20 юни 2007, 15:22 от Presiqna

# 2 668
  • Мнения: 1 230
Имам въпросче  Embarassed

Детето ми тръгва на ясли (нощна група), а аз се връщам на работа. До навършването му на 2 години полага ли ми се 1/2 обезщетение (майчинство).


пп Признавам си, че четох нещо подобно в темата, но се изгубих между спорните реплики
Благодаря предварително!

# 2 669
  • Мнения: 208
Здравейте,искам и аз да ви задам въпроси относно майчинството  newsm78:hug:
Имам фирма като'' ЕТ'' аз съм назначена като управител на 220лв,фирмата е нефонкционираща в момента(през нея ми минават само парите от майчинството
Майчинството ми изтича юли ,мога ли да ползвам някакъв вид отпуска и какво ще ме посъветвате да правя с фирмата(да я закрия или не) Peace Hug  bouquet
Благодаря предварително  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт