Майчинството счетоводно - 3

  • 139 096
  • 2 946
  •   1
Отговори
# 2 625
  • София-Красна поляна
  • Мнения: 397
Извинявай вече сигурно ти писна да ми обясняваш ама някои доуточнения ако може:
- нормалния болничен се умножава по 80% така ли? Аз бях чувала че е по 90% от тази на която ме осигуряват. Греша ли?
- за месец май 2007 колко са работните дни от 1 до 16 май включително за да сметна колко трябва да взема? (умножавам ги по 6.10 както си ми обяснила нали)?
- за 45 дневния болничен по бременост разбирам че е 180, но 180 за целия 45 дневен или е 180 на месец (така се получава 180+90=270 за целия 45 дневен болничен.
- колко са работните дни за февруати,март и април за 2007 година?

# 2 626
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 428
Извинявай вече сигурно ти писна да ми обясняваш ама някои доуточнения ако може:
- нормалния болничен се умножава по 80% така ли? Аз бях чувала че е по 90% от тази на която ме осигуряват. Греша ли?
- за месец май 2007 колко са работните дни от 1 до 16 май включително за да сметна колко трябва да взема? (умножавам ги по 6.10 както си ми обяснила нали)?
- за 45 дневния болничен по бременост разбирам че е 180, но 180 за целия 45 дневен или е 180 на месец (така се получава 180+90=270 за целия 45 дневен болничен.
- колко са работните дни за февруати,март и април за 2007 година?

90% е болничният за бременност и раждане, а 80 % за общо заболяване, вкл. и проблемна бременност.

Работнои дни:
м.02 -20; м. 03 -22; м. м. 04 -20; м. 05 -20

За май:
1-16 = 11 раб. дни * 6.10 = 67.10
17-31 = 9 раб. дни = 180/20 = 9 лева * 9 дни = 81 лева

м. 06 - 180 лева и т.н. до общо 315 дни броено от 17.05.2007

# 2 627
  • София-Красна поляна
  • Мнения: 397
Благодаря ти за търпението да ми обясняваш. Златна си.  smile3525

Ще чакам само да провериш за валидността на болничните (дали наистина е 3 месеца) и ако се окаже че е така какво трябва да правя?

# 2 628
  • Мнения: 31
Здравейте, мили мами. Темата е много полезна и съм я прегледала почти цялата. На мен живот и здраве ми предстои раждане,  термина ми е на 03. 10. 07г. Бих искала да се консултирам за нещо, което ми е малко неясно. Излиза се болничен 45 дни преди термина, след раждането от болницата се издава болничен за 42 дни. В случай, че се роди преди термина, не се ли получава залягане на двата болнични листа и това били могло да е проблем при изплащането на обезщетенията после?

# 2 629
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 428
Здравейте, мили мами. Темата е много полезна и съм я прегледала почти цялата. На мен живот и здраве ми предстои раждане,  термина ми е на 03. 10. 07г. Бих искала да се консултирам за нещо, което ми е малко неясно. Излиза се болничен 45 дни преди термина, след раждането от болницата се издава болничен за 42 дни. В случай, че се роди преди термина, не се ли получава залягане на двата болнични листа и това били могло да е проблем при изплащането на обезщетенията после?

Ако двата болнични листа се застъпват, вторият автоматично прекъсва първият. Неизползваните дни от първият болкничен лист ще получиш с последния, който се издава от педиатъра на детето, като изтекат 42-та дни от болничното заведение.

# 2 630
  • София
  • Мнения: 663
здравейте! искам да попитам колко и от кого болнични листа ми трябват за да си изкарам майчинството вкъщи, или поне докато не реша да тръгна на работа?
бях бременна и ми дадоха за 45 дни - раждане (17.04), от аг че родих,  после гинеколога че преносих 6 дни...а сега от кого трябва да искам и за какво се води точно че е този болничен...  newsm78
 

# 2 631
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 428
здравейте! искам да попитам колко и от кого болнични листа ми трябват за да си изкарам майчинството вкъщи, или поне докато не реша да тръгна на работа?
бях бременна и ми дадоха за 45 дни - раждане (17.04), от аг че родих,  после гинеколога че преносих 6 дни...а сега от кого трябва да искам и за какво се води точно че е този болничен...  newsm78
 

Отговорих ти в отделната тема, която си пуснала  Peace

# 2 632
  • Мнения: 1 817

Здравейте,
Темата наистина е много полезна, но още не съм изчела всичко.
Та ще задам един въпрос, който може и да са го задавали , но не попаднах на информация досега,  та ето го и въпроса:
Аз също съм бременна вече в 6 месец. До сега съм разбрала, че обезщетенията за майчинство ще са 90% от брутното възнаграждение, изчислени за последните 6 мес. преди отпуска за майч.
От 1 месец и 10 дни вече съм в болнични и занапред смятам да си вземам болнични. Та конкретно въпросът ми е : Ще се отразят ли тези болнични после на сумата, която ще получавам за майчински?  Извинявам се ако не съм използвала правилната терминология.. Laughing
Предварително благодаря!!!

# 2 633
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 428

Здравейте,
Темата наистина е много полезна, но още не съм изчела всичко.
Та ще задам един въпрос, който може и да са го задавали , но не попаднах на информация досега,  та ето го и въпроса:
Аз също съм бременна вече в 6 месец. До сега съм разбрала, че обезщетенията за майчинство ще са 90% от брутното възнаграждение, изчислени за последните 6 мес. преди отпуска за майч.
От 1 месец и 10 дни вече съм в болнични и занапред смятам да си вземам болнични. Та конкретно въпросът ми е : Ще се отразят ли тези болнични после на сумата, която ще получавам за майчински?  Извинявам се ако не съм използвала правилната терминология.. Laughing
Предварително благодаря!!!

Обезщетението за бременност и раждане наистина е 90 % от БТВ, но не може да надвишава средното дневно нетно възнаграждение, т.е. ще получаваш приблизително колкото ти е нетното възнаграждение преди да излезеш в болничен, като сумите варират според броя на работните дни в месеца в болничен.
Ако наистина нямаш прекъсване в болничните за проблемна бременност, вкл. между тях и този за бременност и раждане базата няма да се преизчислява, а ще остане същата, както сега.
Например, ако си от м.05.2007 в болничен, то базата за изчисление са 6-те месеца преди май - 11.2006 - 04.2007

# 2 634
  • Мнения: 1 817


МНОГО БЛАГОДАРЯ за бързия отговор!
В такъв случай дали в БТВ се включват допълнителното заплащане напр. по коледа И Велик ден ?

...май много искам... newsm53

# 2 635
  • Мнения: 2 616
A да ви попитам какво се попълва, когато мине срока и на молбата за майчинството от 315 дни? Какво се подава, за парите за отглеждане на дете до 2 годишна възраст, за сумата от 1 мин.работна заплата на месец?

# 2 636
  • Мнения: 31
Здравейте, мили мами. Темата е много полезна и съм я прегледала почти цялата. На мен живот и здраве ми предстои раждане,  термина ми е на 03. 10. 07г. Бих искала да се консултирам за нещо, което ми е малко неясно. Излиза се болничен 45 дни преди термина, след раждането от болницата се издава болничен за 42 дни. В случай, че се роди преди термина, не се ли получава залягане на двата болнични листа и това били могло да е проблем при изплащането на обезщетенията после?

Ако двата болнични листа се застъпват, вторият автоматично прекъсва първият. Неизползваните дни от първият болкничен лист ще получиш с последния, който се издава от педиатъра на детето, като изтекат 42-та дни от болничното заведение.
Здравейте, мили мами. Темата е много полезна и съм я прегледала почти цялата. На мен живот и здраве ми предстои раждане,  термина ми е на 03. 10. 07г. Бих искала да се консултирам за нещо, което ми е малко неясно. Излиза се болничен 45 дни преди термина, след раждането от болницата се издава болничен за 42 дни. В случай, че се роди преди термина, не се ли получава залягане на двата болнични листа и това били могло да е проблем при изплащането на обезщетенията после?

Ако двата болнични листа се застъпват, вторият автоматично прекъсва първият. Неизползваните дни от първият болкничен лист ще получиш с последния, който се издава от педиатъра на детето, като изтекат 42-та дни от болничното заведение.
Благодаря за бързия отговор.   bouquet

# 2 637
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 428


МНОГО БЛАГОДАРЯ за бързия отговор!
В такъв случай дали в БТВ се включват допълнителното заплащане напр. по коледа И Велик ден ?

...май много искам... newsm53

Би трябвало да се включват, ако са вписани във ведомостта и върху тях са внесени осигурителни вноски.

# 2 638
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 428
A да ви попитам какво се попълва, когато мине срока и на молбата за майчинството от 315 дни? Какво се подава, за парите за отглеждане на дете до 2 годишна възраст, за сумата от 1 мин.работна заплата на месец?

МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете
на основание чл. 53 от КСО, Приложение 3 от Наредбата за обезщетенията

# 2 639
  • Мнения: 350
Здравейте,

Едно кратко въпросче. Коя дата да попълня в Приложение №2  в т. 9./Молба-декларация за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 от КСО за остатъка от 135 до 315 календарни дни. Точката гласи "Ползвам отпуск за раждане по чл. 45 ал. 1 , т. 2 от Наредбата за работното време, почивките е отспусктие, считано то .......... 20..г." Излязла съм за пръв път в болничен на 13.02.2007 г. , това ли е исканата дата?

Благодаря предварително.

Общи условия

Активация на акаунт